Karavan Dönüşümü - Isı Yalıtımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan rahip Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 75
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 38,800
Bu magzemeyi koydugumiz yer su girisi izole edilecek.sulu bir ortam degil.su girisi onlendiginde problem ortadan kalkmiyormu.nem sorunu nasil birsey bi

Bu magzemeyi koydugumiz yer su girisi izole edilecek.sulu bir ortam degil.su girisi onlendiginde problem ortadan kalkmiyormu.nem sorunu nasil birsey bi

Tecrübeli kişilerin izahı daha doğru olur ancak birçok konu cevapsız kaldığı için kısaca bildiğim kadarıyla izah edeyim, her nekadar dışardan su girişi engellenmiş olsa da ve içerden de nem izolasyonu uygulansa da uzun vadede yaşam alanında oluşan nem bir şekilde bu tabakaya ulaşıyor. Yada dışardan yapının ek yerlerinden, yada açılmış olan deliklerden vs bir miktar su yine bu katmana gelebiliyor.

Bu durumda nemi tutma özelliği var ise içerde rutubet oluyor hatta küflenmeye kadar gidiyor durum. O yüzden nem tutmama özelliği de göz ardı edilmemeli.

Ben alta 4cm strafor kullanacam .yanlarada 2 cm lik strafor.ara bosluklaeri kopuk ile takviye edecem.ustunede 5mm lik silte kullanacam.

Taban 4cm.yanlar 2 cm strafor. Eger nem bu kadar coddi bor problemse havalandirma delikleri birakirim.icerideki nemli havayi yahliye ederim. Diye dusunuyorum.

20190524 164155

20190524 164147

20190520 135436

İnsan nefesindeki buhar havayı nemlendirir, bu nem de metal vs. soğuk yüzeylere ulaşırsa üzerinde yoğuşur ve damlacık şeklinde su oluşur. Bunu engellemek için aradaki bağlantılar kesilir, kesilemiyorsa havalandırılması sağlanır.

Bizofol ve eps türü malzemeler iyi fikir fakat benim aklımda farklı bir düşünce var. Panelvanlardaki dış cephe çelik ve doğal olarak ısıyı hem sıcağı hem de soğuğu emen bir yapıya sahip. İçeride sağlık için taş yünü gibi materyalleri kullanamıyoruz bu durumda örneğin tavanda dışarıdan taş yünü serip üzerine polikarbon levha kullansam böylece hem sıcağı/soğuğu emmeyen bir yüzey oluştursak hemde iyi bir yalıtım malzemesini dışarıda kullanarak sağlığa zararlı etkilerinden korunsam sizce nasıl olur?

Polikarbon levhayı nasıl,nereye sabitleyeceksiniz? Orjinal dış cephe gibi kapalı bir sekli nasil vereceksiniz?
Eger dediginizi yapabilirseniz cok fark edeceği kesin. Belkide sadece tavana yapmayi planlıyorsanız guvenli birsekilde montaji da yapabilirsiniz.

Polikarbonat levhaya şekil vermek kolay aslında bükülebilir bir ürün eskiden okulda iş teknik malzemelerini doldurduğumuz A3 boyutunda polikarbonat klasörler vardı. Gövdeye sabitlemek için sanırım köşelerden küçük delikler delmek gerekecek. Aslında orijinal grenaj gibi görünmesi konusuna çok kafa yormadım ama dış cepheye yapılacak her kaplama 0,5 mm bile olsa ısı iletimi konusunda aracın sacından daha iyi bir ısı kontrolü sağlayacaktır. Belki yanlar bile kaplanabilir
Polikarbon Levha 6 Mm Kalınlık
DEM Silikon Levha Şeffaf 1 Mm (En : 1000)

Bu izolasyon hususu genelde hakkettiğinden çok fazla büyütülür. Bütçenize ve günlük olanaklarınıza (vakit, enerji, beceri, vs) göre yapabileceğiniz her türden yalıtım çalışması ardından "iyi bir iş çıkarmış olmanın" gönül rahatlığıyla bir sonraki aşamaya geçin ve geriye dönüp bakmayın arkadaşlar. Malzeme seçiminde Rd değerine, nem tutma özelliğine ve en önemlisi de fiyatına bakarak bir tercihe gideceğiz ve herşey tamamlanıp içine yerleştikten sonra -yaz veya kış durumuna göre- "bir de ısıtıcı/soğutucu klima attım mı, bitti gitti" diyeceğiz ;)

Malzemeden çok işçilikteki kaliteye yoğunlaşmak en önemlisi. Aracın dış kasası ile aranızdaki en küçük açıklığı bile kapattığnızdan emin olun. Özellikle kolonlar termal köprü görevi göreceğinden üzerinin bizofol veya alüminyum şilte ile kapatılması yeterli olacaktır.

Daha önce de yazdığım üzere, Hollanda'nın -20'yi bulan kış günlerini ben eps plakalar+bizofol ile karşılayacağım. Ben donmazsam hiçbiriniz donmazsınız. Yani rahat olun arkadaşlar :smiley:

Emin olun ki, 15m3 bir ortamı kışın sıcak, yazın ise serin tutmak çok da zor olmayacaktır. Hepimize kolay gelsin...

Son düzenleme:

Yaz sıcağında aracın içinde oturabilmek için klimaya güvenmek yeterli değil maalesef

ısı yaşıtım kışın da yazın da gerekli fakat bazen çok abartılıyor ,yalıtım için çok para harcamaya gerek yok bazen yalıtım için alınan malzemeye çok para veriliyor.oysaki pahalı olan iyi bir yalıtım yaptığı anlamına gelmiyor malzemenin ısı kat sayısı çok önemli ve bu malzeme kaplamanın arkasında kalacağı için estetik önemi yok
güneşin altında bekleyen bir aracı soğuk tutmak veya karda dışarıda -25 te sıcak tutmak sorun olabilir.
özetle yalıtım önemli fakat uygun malzeme ve uygun fiyata

Ben de bu adamın tum yapım aşamasını takip etmiştim. Adamın mesleği de buna benzer birşeyler ile ilgiliydi zaten

Merhaba Arkadaşlar ,

Bizofol + izogreen keçe + bizofol + nem bariyeri kullansak nasıl olur ? Ayrıca bu ısı köprüsü muhabbeti nedir ? Onu tam anlayamadım

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,084
Kaydolan Son Üyemiz
muraska6105

Çevrimiçi üyeler

Geri