Karavan Dönüşümü - Cam Açma

rahip

Ana Kamp
Mesajlar
20
Tepkime puanı
6
Konum
İstanbul
Herkese merhabalar,
Uzun zamandır karavan ile ilgili konuları sadece okuyucu olarak takip ediyordum.
Bugün kısmetse bir iveco daily c11 alıp uzun ama keyifli bir karavana dönüştürme işine soyunuyoruz.
Almayı planladığımız araç kafamızda belli olduğundan sketchup programını kullanarak aracın içini 3 boyutlu olarak tasarladım. Nerelere pencere açılacağını belirledik.

Şimdi ilk işimiz (aracın satışını/devrini yaptıktan sonra) gerekli yerlere pencere açılması olacak. Bu konuda tecrübesi olan arkadaşların bilgisine başvurmak istiyorum.

Bu konuda herhangi bir prosedür var mıdır? Kafamıza göre herhangi bir camcıya gidip cam açtırabiliyor muyuz? İstanbul'da tavsiye edeceğiniz, bildiğiniz cam açtırabileceğimiz bir yer varsa paylaşırsanız sevinirim. Cam açtırırken şöyle bir cam kullanın diye tavsiye edeceğiniz birşeyler varsa, tavsiyelerinizi de almak isterim.

Eminim ilerleyen zamanlarda daha çok sorularım olacaktır sizlere.
Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Emrah
 

cyaxeres

Yeni Üye
Mesajlar
16
Tepkime puanı
10
Konum
Rotterdam
Karavan pencereleri hakkında sizinkilere benzer bir dizi soru için konu açmayı düşünüyordum. Zaten açılmış olan hal-i hazırda bir konu olduğunu görünce sevindim fakat kendi karavanını yapmış onlarca tecrübeli insanın olduğu bir sitede bir tek yanıt bile gelmemiş olduğunu görünce ise umudum kırıldı açıkçası. "Lütfen biraz sabırlı olun" uyarısının geleceğini tahmin ediyorum fakat acil yanıt ihtiyacı duyan arkadaşlarımızın da olabileceğini düşünerek bilgi paylaşımındaki bu ketumluğu sitenin kültürü haline getirmemek gerek.

Karavan penceresi hakkında fiyat, malzeme türü, usta ve atölye, vs tavsiyesi verebilecek her arkadaşa şimdiden teşekkür ediyorum.

Hadi bir el atın da biz de inelim trafiğe, kamp alanlarına falan ;-)
 

EvliyaCelebi2

Söz insanın aynasıdır..
Mesajlar
2,218
Tepkime puanı
2,123
.

Hoşgeldiniz, :smiley:

* Hangi pencereden başlamayı düşünüyorsunuz ?

* Alacağınız ya da aldığınız aletlerin boyutlarını ve yerlerini kesin tesbit ettiniz mi ?

* Mobilya boyut ve konumlarından emin misiniz ?

* Soğuk günlerdeki olası gezileriniz en fazla hafta sonu olarak mı düşünülmeli ? Pencereler hangi cins ?

* Sketchup dosyanızı Sketchup Warehouse’a veya Google Drive’a yükleyebilir misiniz ?

...
Forum uygunsuz cevapları vermekte bile ketum değil. ;)
Sizinki sadece şanssızlık olmalı...

.
 
Son düzenleme:

cyaxeres

Yeni Üye
Mesajlar
16
Tepkime puanı
10
Konum
Rotterdam
.

Hoşgeldiniz, :smiley:

...
Forum uygunsuz cevapları vermekte bile ketum değil. ;)
Sizinki sadece şanssızlık olmalı...

.
Hoşbulduk,
Ve yanıtınız için çok teşekkür ediyorum.
Sanırsam bir talihsizlik durumu yaşamışım :smiley:

Soğuk bir memlekette yaşıyorum ve sadece haftasonu gezileri için değil, 7/24 yaşam alanı olarak düşünüyorum. Pencerelerin izolasyon eksikliği durumu yarattığını farklı forumlarda da sıkça okumuştum. Portatif izolasyon kılıfları kullananlar oluyor böylesi durumlar için ki, sanıyorum ki -15'i bulan kış gecelerinde o kılıflardan çifter çifter kullanmam gerekecek. :-D

PSA grubunda karar kıldım. L2H2 ebatı gerek park imkanları, gerekse aracın öz ağırlığını bir miktar indirgemiş olma açısından benim için ideal boyut olacak.

Toplamda 4 pencere düşünüyorum, fakat sabit bir kararlaşmaya varmış değilim. + ve - yönlerine dair gelebilecek her türden öneri ve yorumu ciddiyetle gündemime alacağım. Arka kapılar için birer pencere ve yan duvarlar için birer pencere (toplamda 4, tavan havalandırması buna dahil değil) düşüncesindeyim. Arka pencereleri kareye yakın ölçülerde, yan duvar pencerelerini ise 400x800mm (düşünmeden yazıyorum, kesin ölçü değildir) gibi yatay dikdörtgen formda düşünüyorum.

Araca extra ağırlık ekleyeceğini biliyor olsam da, sıkça karşılaştığım fiber cam yerine gerçek cam tavsiyeleri bana daha cazip geliyor. Aslında camın türünün ne olabileceği benim sormak istediğim soruydu :smiley:

Her ne kadar koltuk/yatak, mutfak üniteleri, kullanım anında masanın işgal edeceği alan vs dair bazı rakamlarım olsa da, sıkça söylenen o klişenin benim de karşıma çıkacağından eminim. "Yapım anında bile 'şunu şöyle değil de, böyle yapayım' gibi değişikliklere gideceksiniz."

Buralarda (yurt dışında) pencereler ancak fahiş fiyatlarla temin edilebiliyor. Pencere başına 300-400 euro gibi rakamlarla karşılaşıyorsunuz. Ülkedeki fiyatlar konusunda belki arkadaşlar ortalama rakamlar telafuz edebilirler diye inanıyorum. Ve açıkçası pencere türü, boyutu ve imal malzemesi fiyat açısından farklılıklar ortaya çıkaracaktır; bu da o nihaî kararı belirleyecek.

Pc üzerinden çalışma imkanım olmadığı için sketchup bana hiç yar olmadı. Bir kaç verimsiz uygulama denemiş olsam da pek yardımı olmadı. Fakat başka bir konu altında da tartışıldığını gördüğüm üzere PSA araçlarının çeşitlilik açısından sunduğu seçenekleri çok da zorlamama kararı aldım. Sadece banyo ve wc düşünmüyorum. İşgal edecekleri alanı extra bir depolama alanı olarak kullanmak daha cazip geliyor.

Şimdilik böyle diyelim. Karşılıklı yazışmalar ile fikirlerin daha da gelişeceğine ve netlik kazanacağına inanıyorum.

Sevgiyle kalın...
 
Son düzenleme:

rahip

Ana Kamp
Mesajlar
20
Tepkime puanı
6
Konum
İstanbul
Merhabalar,
Biz karavanı kış harici dönemlerde nispeten uzun, kış dönemlerinde birkaç günlük geziler için kullanmayı düşünüyoruz.

Bahsettiğiniz gibi karavan camları oldukça pahalı. Biz de aracın sürgülü kapısına ve sürgülü kapının tam karşısına yemek masasının oraya aracın orjinal sürgülü camlarından açtırmaya karar verdik. Bu iki cam için istanbulda 2000 tl gibi fiyat verdiler. Bursa’da 1300 tl fiyat alınca aracı günübirlik oraya götürmeye karar verdik.

Arka bagaj kapağına da yatay dikdörtgen formundaki lumboz camlardan taktırsak yeterli gelir diye düşünüyoruz yaz sıcağında hava sirkülasyonu için.

Aracı aldık bu arada. Bir aksilik olmazsa cam işini bugün hallediyoruz.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

rahip

Ana Kamp
Mesajlar
20
Tepkime puanı
6
Konum
İstanbul
sketchup çizimimi nasıl paylaşabileceğimi bilmiyorum henüz. hayatımda ilk kez bu iş için bir 3D çizim yaptım. sketchup’ın online halini kullanıyorum bu arada. bilgisayara kurmadım.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

EvliyaCelebi2

Söz insanın aynasıdır..
Mesajlar
2,218
Tepkime puanı
2,123
.

Fırat bey, :smiley:
ilk yazınızı şimdi hatırladım. Aramız ~300 km olmalı.

Karavan yapımı ve karavancılık prensipte iki farklı uğraşı yahut hobi denebilir.. En azından beraberce olmaları zorunluluk taşımıyor.
Temel önerim; Rotterdam’da yaşamınızın ayrıcalığını kullanıp aracınızı ikinci el almanız olacak.
Türkiye’de sizin avantajınıza sahip olsalardı, tornavidayı ellerine almayı aklından bile geçirmeyecek çok kimse tanıyorum.

Gerekçe olarak; görerek ve özellikle önceden deneyerek almanın avantajları var demeliyim. Olmayan tecrübelerinizle şekillenen tasarımlarınızla kendinizi sınırlandırmayın. Türkiye’ye göre yaparak maddi kazancınız olmayacağı bir yana, vaktinizin gitmesi, yer, alet, teknik ve olası gerilim faktörlerini küçümsemeniz gerçekçi olur. Bu iki tarz karavan edinmenin belirginlik faktörleri farklı.

Cevap yazınızdaki titizliğinizin, karavan yapımında size stres olarak geri dönme olasılı var. Eğer şu anki yaşamınızı stresli buluyorsanız, tekrar düşünmeniz yerinde olmalı ? ;)

Üstelik ilkbahar da kapıda...:yum:


İkinizi beraberce cevapladığımdan Sketchup’tan bahsetmiştim.

.
 

EvliyaCelebi2

Söz insanın aynasıdır..
Mesajlar
2,218
Tepkime puanı
2,123
sketchup çizimimi nasıl paylaşabileceğimi bilmiyorum henüz. hayatımda ilk kez bu iş için bir 3D çizim yaptım. sketchup’ın online halini kullanıyorum bu arada. bilgisayara kurmadım.
.


@rahip ,:smiley:

Demek online kullanımı da başlamış. Bilmiyordum..
Bu kullanımda bile dosyanız olmuyor mu ?

.
 

EvliyaCelebi2

Söz insanın aynasıdır..
Mesajlar
2,218
Tepkime puanı
2,123
.

Kullanacağınız mevsimler için cam seçiminiz yeterli.
Westfalia yapımı aracımdaki normal camlarla sorun yaşamadım.
Anahtar kelime “ısıtıcı” oluyor. :yum:

Sketchup 3D Warehouse için aşağıda imzamdaki “3D Karavan”ı tıklayabilirsiniz. (Cepte gözükmeyebilir)
Dosyanıza dolaysız erişim için programı bilgisayarınıza indirmeniz gerekecek galiba ?

.
 
Son düzenleme:

cyaxeres

Yeni Üye
Mesajlar
16
Tepkime puanı
10
Konum
Rotterdam
.

Temel önerim; Rotterdam’da yaşamınızın ayrıcalığını kullanıp aracınızı ikinci el almanız olacak.

.
Yeniden merhabalar,

Açıkçası karavan yaşamı ve/ya karavan sahibi olma hakkında herhangi bir bilgimin olmadığı dönemlerde ilk olarak sizin de yazmış olduğunuz gibi ikinci el hazır karavan ilanlarına bakıyordum. Fakat hocam, öyle uçuk fiyatlar ile karşılaşılıyor ki, 91-92 model araçlar üzerine kurulmuş bir karavan ilk merhabasını 10-15 bin eurodan yapıyor. Halbu ki, araç yaşı ve motor durumuna bağlı olarak arama yapmakta olduğum skaladaki panelvan araçlar (2010+ model, 200.000+- km) 3-4 bin euroya çok rahat bulunabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde yapı malzemelerinin satıldığı bir dükkana (sizdeki Bauhaus gibi bir yer) girip izolasyon, iç tasarım ve donanımda kullanılacak olan tahta materyallerin miktarına göre fiyat belirlemesini yaptım. İzolasyon +tahta malzeme 400-500 euro arası bir masraf gideri oluşturacak. Elektrik sistemi (güneş panelleri +inverter+regulator+aküler) için 1500 euro gibi bir bütçe ayırıyorum. Mutfak ünitesi, aydınlanma, depolama araçları için donanımsal aksesuarlar (sürgü rayları, standartlar, menteşeler, vs) 300-400 euro arası tutuyor.

Yapım aşamasında aklıma gelmesi muhtemel son dakika değişiklikleri ile birlikte 10 bin euronun altında bir bütçe ile kapatmayı planlıyorum. Açıkçası ilk camper van deneyimimde lüks statüsünde beklentilerle hareket etmeme planındayım.

İşte benim hikayem bu Yani hocam kıssadan hisse, hazır alınan ikinci el bir campervan ile el yapımı arasında 2 katın da üzerine çıkan bir fiyat farkı söz konusu.
 


Forum istatistikleri

Konular
99,936
Mesajlar
1,475,431
Kullanıcılar
167,734
Son üye
ALTINER OTEL CARAVAN CAMP

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

Üst