Karavan Enerji Sistemini Nasıl Verimli Kullanırım?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan busacamp Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,578

busacamp

Yeni Üye
Web
www.busacamp.com
Arkadaşlar merhaba,çiçeği burnunda bir karavancı olarak buzdolabı ve elektirik donanımım konusunda yardımınıza ihtiyacım var.
Dalış ekibimize ve malzemelerimize yetmesi için karavana dönüştürülmüş bir otobüsümüz var(9,5 m).

Sistemim söyle:
Akü ve inverter:
2 adet araç aküsü (otobüs) ve 2 adet yaşam aküsü (standart araba)mevcut. Aküleri paralel bağladık ( istenildiği zaman araç aküleri ve yaşam aküleri switch ile ayrılabiliyor). Yaşam akülerine bağlı 24vdc 220 vac 1500w'lık UPS (üstünde inverter'de yazıyor-GAMA Elektronik üretimi).Sadece buzdolabı ups'e bağlı, karavanın motoru çalıştığında şarj oluyorlar.
REDRESÖR: Şimşek redresör üretimi
Tip: 24x25
Volt:220
Ç.Amp.:25 Amp
Volt:30 v
JENERATÖR:
Model:KAMA Silence 5.5 kw
Saatte 1.4 lt dizel tüketimi/16 lt depo
Karavan hareket halindeyken çalışabilecek şekilde monte edilmiştir.

Sabırla okuyan arkadaşlara sorularım şunlar:
1- Buzdolabını(E sınıfı enerji tüketimi)hareket halindeyken, UPS ile yaklaşık ne kadar süre çalıştırabilirim.
2- Redresörüm ile yaşam akülerini ne kadar sürede şarj edebilirim.
3- Dalgıç olduğumuz için karavam kampinglere bağlı kalmadan bakir koylarda konaklama asıl amacımız.Elimdeki bu araçları en verimli nasıl kullanırım.
Acizane söyle düşünüyorum: Yolda UPS ile sadece buzdolabı çalışacak. Klima (ev tipi LG split C snıfı enerji tüketimi ) olduğu için pencereleri açacağız:smiley:, karavan kampingte konaklamıyorsak jeneratörden elektrik sağlanacak (jeneratörümün kapasitesi yeterli sanıyorum ), aynı zamanda redresör ile eküler şarj edilecek. Kamping ise sorun zaten yok.
Yardımlarınızı bekliyorum. Yolunuz açık olsun ..

Etiketler

Ynt: Karavan Enerji Sistemini Nasıl Verimli Kullanırım?

Sn Yusuf Bey, ilginize teşekkürler..
Hazırlıklarımız son aşamasında... Önceliği yakın olduğu için (istanbuldayız) Çanakkale'ye vereceğiz. Sizi mutlaka bilgilendireceğim. Ancak emiyetli ve rahat bir dalış gezisi için yazdıklarıma cevap vermenizi rica edeceğim. Dediğim gibi karavancılığı öğrenme aşamasındayız.
Saygılarımla

Ynt: Karavan Enerji Sistemini Nasıl Verimli Kullanırım?

sayın Busacamp niyetim espiri yapmaktı umarım kırılmadınız,öncelikle aramıza hoş geldiniz aracınızda hayırlı olsun sorularınız çok ve cevap dahada çok olacak ancak ben yazma özürlü olduğum için yazarken daldan dala atlıyorum ve konunun bütünlüğü bozuluyor,gerçi sizin sorularınızın birçoğu burada bu forumda defalarca konuşuldu ama sanırım yoğunluktan okumaya fırsatınız yok o zaman şöyle yapalım siz beni telefonla arayın biraz konuşalım çünki konuşurken cevaplar için ayrıca sorularım olacaktır sohbet halinde daha sağlıklı bilgilendirme olacaktır avatarımın yanında telefonum var istediğiniz zaman hiç çekinmeden arayabilirsiniz en azından doğru adrese yönlendiririm mutlaka sizin işinizi hallederiz telefon bekliyorum kalın sağlıcakla.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR