Karavan Hakkında Bilgi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Byresmi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,614

Byresmi

Yeni Üye
Sayın gezenbilir üyeleri.
Sitenizde yeniyim, daha önce böyle bir konu açılmışsa şimdiden özür dilerim. Geçen sene muğla akyaka ya gittim ve orda uzun zamandır planladığım çadır kamp ımı keyif alarak geçirdim. Şimdi ise 1 yıldır karavanları inceliyorum. Kafamdaki mantık artık şu oldu, neden evden taş duvar arasından rahatlamak için çıkıp tekrar bi tatil köyü veya pansiyonda taş duvar arasına neden tıkılarak sınırlı bir rahatlama sağlamaya çalışıyorum. Bence bu rahatlama değil bize öğretilen buydu. Neyse fazla uzatıp kafa şişirmiyeyim yaz yaz bitmez. Kafamdaki mantık şu kendime bi araç alıp kendi isteğime göre yapıyım diyorum. Aldığım aracı bi karavan işi ile uğraşan ekibe verip laravan halinde almak isterdim ancak maddi sınırlarımı baya zorluyor. El becerim iyidir. Aldığım araçların bir kaç aksamını tamir etme hafif kaportayla uğraşma gibide girişimlerim oldu. Şimdi kafamda bir şeyler oluşturup tasarladım bunları uyarlamak için bilgilerinize ve tecrübelerinize ihtiyacım var. Dip not 3 kişilik aile olduğumu var sayarsak 2 yetiskin 1 cocuk yetiskin boyları 1.73
1. Aldığım aracı karavan yaptığım zaman ruhsata işletmek zormudur ve gereklimidir. Muayenede sıkıntı çıkartırlarmı
2. Alacağım aracın örneğin ducato veya ıveco daily bunların arka en genişliği ne kadar. Ölçülere internette ulaşamadım. Yatak yapımında en yeterli gelirmi.
3. Aracın herhangi istediğimiz bölümüne cam açabilme şansımız nedir. Havalandırma v.b. veya tepe havalandırma yan cam. Bunlarda muayenede bi sorun olurmu.
4. Isı yalıtımı için taşyünü ve onun üstü keçe kaplama düsünüyorum uygunmudur. buzdolabı için tüp veya inverter li 220 volt elektrikli dolap hangisi daha uygun oluyor.
5. Jel akü solar panel inverter ile günlük 220 volt kullanım ihtiyacını karşılayabiliyormu ütü fırın gibi şeylere gerek yok en fazla saç kurutma lamba tv
6. Bu aracın vergisi nedir sigortası nedir ilk basta dedigim gibi ruhsata karavan olarak islettirmezsem polis cevirmesinde filan sıkıntı yasarmıyım.

Hepiniz sağlıcakla kalın.

Etiketler
@Byresmi foruma hoş geldiniz.:smiley:
Gerçi dün üye olmuşsunuz ama forumu daha evvelden takip edip etmediğinizi yazmamışsınız.

Sorularınızı forumun ilgili sayfalarını okuduğunuz halde cevap bulamadığınız için mi yazdınız ?

Not
Mesela "karavanda saç kurutma makinası kullanmak" gibi daha evvel değinilmemiş konuları cevaplamak daha anlaşılır olabilir ?

Saç kurutma makinası karavan için 12 Volt muadili olmayan tek alet. İnverterle kullanmak zorunluluğu ve diğer enerji gereksinimleri de düşünülünce, özellikle 3 kişi için orantısız sarfiyatı sebebi. Şebeke ceryanı dışında kullanıldığına rastlamadım.
Karavancılık biraz da uyum demek biliyorsunuz.. ;)

Son düzenleme:

Sayın evliyacelebi2 evet dün üye oldum üye olmadan önce nisan ayından beri takipteyim. Dafa fazla merak ettiğim konu vardı bunların %70 ini burda okuyarak öğrendim. Sâç kurutma makinası da örnekleme olarak göstermiştim. Oda akımı yüksek emdiği için kullanımı zor. Bu yüzden ucuz bir markadaki makinayı söküp denedim icerisisinde 220v tertibatını söktüm direk üfleme motoruna 24 verince çalışiyor isinmasi icinde rezistans 220v göre ayarlı bunun 24volt lukta satılıyormuş onu takıp deniycem. Konu bakımından yanlış yere açtıysam özür dilerim daha tam hakim olamadım.

Rica ederim özüre gerek yok !

Saç kurutma makinası çabanız için yeni bir başlik açın derim. İlginç çünkü.
Fakat ne şekilde olursa olsun, harcıyacağınız enerjide büyük bir fark beklenmemeli kanımca ?

Forumun kapsamlı ve resimlerin önemli bir bölümünün ilgisizce kayıp olması, tatminkar cevapları bulmayı zorlaştırıyor.
Yeniler bilmez, kaliteli onlarca katılımcının küstürülmesi de cabası.
Yine de kolay gelsin... :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.