Karavan Hayali̇ne Doğru İlk Adimlar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sergenozmercan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,988

sergenozmercan

Yeni Üye
Herkese merhaba,

Tanışma bölümünde de yazmıştım, ben fiat puntosunu mikro campera çeviren bir kardeşinizim. puntomun üzerinde port bagaj var. eşimle beraber fırsat buldukça kamp yapıyor, arabada konaklıyoruz. arabada neredeyse tüm ihtiyaçlarımıza yanıt verecek donanımı kendi kendimize yaptık. örnek vermek gerekirse, çocukların oynadığı hulahop ismindeki halkaların arasına perde gererek kabin yaptık ve araç üzerine koyduğumuz şişirilebilir su bidonuna taktığımız duş başlığıyla sıcak havalarda duş bile alabiliyoruz. kapılara dıştan takabileceğimiz sineklik ve güneşliğimiz var. Arkayı yatak koyulabilecek şekilde düzleştirmek için ahşap parçalar var, küçücük puntonun içinde 180e 120 cm sünger yatak var. yani maddi imkanımız karavan almaya elverişli değil diye kampçılıktan karavancılıktan vazgeçmeden çok eğlenceli gezilerde bulunduk.

Ama yavaş yavaş hayallerimizi büyütmek ve bir camper edinmek istiyoruz çünkü maddi olarak bu imkanımız oluşmaya başladı. Fakat bu konuda aklımda onlarca soru var ve sizlerden yardım talep ediyorum. bu başlığın ileride benimle aynı kararsızlıktaki arkadaşlara da yardımı dokunur diye umuyorum.

fiat puntoda bile konaklayabilen kişiler olarak karavandan en büyük beklentilerimiz: kışın da rahatlıkla kamp yapabilmek, tuvalet ve duş ile ilgili sorun yaşamamak ve bu ihtiyaçları araç içinde görmek, 184 cm boyumla rahat uyuyabileceğim bir yatağa sahip olmak ve karavanı işimiz gereği her zaman kullanamayacağımız için, her yıl çok yüksek maliyetler çıkarmaması.

opsiyon 1: transporterı alıp içindeki her şeyi portatif, çıkarılabilir şekliyle kullanmak ve karavan ruhsatı almamak (bunun nasıl yapıldığı, trafikteki durumu vb hakkında pek bir fikrim yok)

opsiyon 2: uzun şasi normal tavan transporter alıp istediğimiz tasarımı yaptırmak, yükselebilen tavanı olması (vw California gibi) , ducatoya göre çok daha az konfor, fakat günlük kullanımda da onu kullanacağımız için maliyetinin bizim için daha uygun olması.

opsiyon 3: 17 metreküplük ducato alıp istediğimiz tasarımı yaptırarak oldukça konforlu geziler yapmak, aynı zamanda günlük kullanım için bir aracımız daha olması ve bu nedenle maliyetinin oldukça yüksek olması.

yaklaşık rakamlarla, birinci opsiyonu 1 yıl, ikinciyi 2 yıl, üçüncüyü en az 3 yıl içerisinde gerçekleştirebilirim. tabi ki gönlümüz bir an önce bir campera kavuşmak.

1) siz olsanız hangisini tercih ederdiniz?

2) bu 3 opsiyonun artıları ve eksileri sizce nedir?

3) aynı şekilde bu 3 opsiyonun bana ilk anda ve sonraki her yıl çıkaracağı maliyetler yaklaşık olarak ne kadardır?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Başlangıç olarak 2 daha uygun olur. İki araç aynı anda finanse etmek çok zor olacaktır.
Bence çekme karavanı da bir seçenek olarak atlamayın.
Çekme karavanlar özellikle ilk iki seçeneğinizden çok daha konforlu kamp yaptırır.
İlk iki seçeneğiniz haftasonu gezilerine ve birkaç günlük kamplara daha uygundur.
Ne olursa olsun mutlaka bir yerden başlamalısınız.
Selamlar.

Ben ducato karavan yaptım ve iki buçuk sene, çoğunlukla yalnız gezdim ve büyük boy karavanın benim için lüks olduğuna karar verdim.Hem ikinci bir araç ihtiyacı doğurması,hem de yüksek trafik sigortası ve mtv si böyle düşünmeme sebep oldu.Bu gün ankara ya gidip normal tavan, uzun şasi bir transporter aldım.Hem günlük kullanıcam hem de mutfak tezgahı+yatağa dönüşen masa ve oturma grubu+portatif tuvalet+dış duş düzeneği ile ruhsatı çevirmeden gezmelere devam edeceğim.Siz çift olarak gezeceğiniz için duş+tuvalet sisteminin araç içinde olması büyük rahatlık sağlar.Bu yüzden de yüksek tavan bir araca ihtiyacınız var.

Ben olsam bir sefer yaparım ve opsiyon 3'ü tercih ederim.
Sayın makara yeni aracınız hayırlı olsun. Yapım hikayesini bekleriz.

Opsiyon 4 - çekme Karavan Yücel beyde yazmış maliyet düşük motokaravan dan daha geniş ferah

Opsiyon 4 - çekme Karavan Yücel beyde yazmış maliyet düşük motokaravan dan daha geniş ferah

Yorumlarınız için teşekkürler. Çekme karavan düşünmüyoruz, çünkü biz şimdiye kadar hep doğada, araçların zor gittiği, bozuk, dik yollardan ulaşılan yerlerde, diğer araçların battığı ve bizim onları çektiğimiz kumsallarda kamp yaptık. fiat punto dışarıdan pek öyle görünmemesine rağmen bu yollarda bizi hiç ama hiç üzmedi. fakat 1.3 motor önden çekişli aracın ihtiyaçlarımıza cevap verebilecek bir çekme karavanla böyle yerlere gidebileceğini pek sanmıyorum açıkçası. bir ara caretta alsak mı diye bile düşündük ama bizim aracımızda donanım veya konfor olarak 750 kg altındaki çekme karavanlardan, fazladan 1 araba parası vermeyi gerektirecek kadar büyük bir fark yok diyebilirim.

İlk mesajınızdan anladığım kadarıyla eldeki imkanları en verimli şekilde kullanmayı bilen birisiniz. Bu durum sizi hem kampta hem günlük yaşamda her zaman 1-0 öne geçirir. Hangi opsiyonu tercih ederseniz edin mutlu olursunuz. Kamplarınız uzun süreli değilse, bütçenizi zorlamamak için camper tercih edin derim. Otomobil ruhsatlı transporter denk gelirse vergi ve sigorta yönünden daha da rahat edersiniz. Kısa süreli kamplarda zaten duş ihtiyacı olmaz. Çok zorda kalınırsa dış duş veya karbonatlı su ( sirkeli su da kullanılabilir ancak sirke kokusu herkese hoş gelmeyebilir )ve sünger ile temizlik sağlanabilir.
Uzun süreli seyahatlere çıkmıyorsanız, arkadaşlarınızla ya da çocuklarınızla seyahat etmiyorsanız motokaravan sahibi olmak çoğu zaman külfet oluyor.

Not : Sayın makara60 yeni aracınız hayırlı olsun. İyi günlerde güle güle kullanın.

İlk mesajınızdan anladığım kadarıyla eldeki imkanları en verimli şekilde kullanmayı bilen birisiniz. Bu durum sizi hem kampta hem günlük yaşamda her zaman 1-0 öne geçirir. Hangi opsiyonu tercih ederseniz edin mutlu olursunuz. Kamplarınız uzun süreli değilse, bütçenizi zorlamamak için camper tercih edin derim. Otomobil ruhsatlı transporter denk gelirse vergi ve sigorta yönünden daha da rahat edersiniz. Kısa süreli kamplarda zaten duş ihtiyacı olmaz. Çok zorda kalınırsa dış duş veya karbonatlı su ( sirkeli su da kullanılabilir ancak sirke kokusu herkese hoş gelmeyebilir )ve sünger ile temizlik sağlanabilir.
Uzun süreli seyahatlere çıkmıyorsanız, arkadaşlarınızla ya da çocuklarınızla seyahat etmiyorsanız motokaravan sahibi olmak çoğu zaman külfet oluyor.

Not : Sayın makara60 yeni aracınız hayırlı olsun. İyi günlerde güle güle kullanın.
Teşekkür ederim.daha iyileri sizlerin olsun.

öncelikle yanıtınız için teşekkürler. ben ihtiyaçlarımızı ve opsiyonlarımı yazdım ama yanıtlayan herkes bunlardan farklı bir öneri sunmuş. biz 1 günlüğüne bile kampa gitsek denizden sonra temiz olmayı istiyoruz ve şişirilebilir bidon sayesinde duş alıyoruz. camper istemekteki amacımız yazın yaptığımız ve küçük araçta zorlandığımız gezilere kışın ve daha rahat koşullarda devam etmek. dar bir alan da olsa kapalı yerde sıcak bir duş alamayacaksam, tuvalet için sürekli benzinlik arayacaksam benim için o kadar masraf yapıp araç değiştirmenin hiç bir anlamı yok.

bu başlığı açtıktan sonra yaptığım araştırmalara göre istediğim tip üzeri açılabilen, içinde küçük de olsa bir duş ve tuvaleti olabilen normal tavan T5 transporter olarak şekillenmeye başladı. şimdi buna uygun planlar bulmaya çalışıyorum. bir de kimse yıllık yaklaşık vergi sigorta masraflarını yazmamış. bunları bilsem daha da doğru karar verebilirim.

öncelikle yanıtınız için teşekkürler. ben ihtiyaçlarımızı ve opsiyonlarımı yazdım ama yanıtlayan herkes bunlardan farklı bir öneri sunmuş. biz 1 günlüğüne bile kampa gitsek denizden sonra temiz olmayı istiyoruz ve şişirilebilir bidon sayesinde duş alıyoruz. camper istemekteki amacımız yazın yaptığımız ve küçük araçta zorlandığımız gezilere kışın ve daha rahat koşullarda devam etmek. dar bir alan da olsa kapalı yerde sıcak bir duş alamayacaksam, tuvalet için sürekli benzinlik arayacaksam benim için o kadar masraf yapıp araç değiştirmenin hiç bir anlamı yok.

bu başlığı açtıktan sonra yaptığım araştırmalara göre istediğim tip üzeri açılabilen, içinde küçük de olsa bir duş ve tuvaleti olabilen normal tavan T5 transporter olarak şekillenmeye başladı. şimdi buna uygun planlar bulmaya çalışıyorum. bir de kimse yıllık yaklaşık vergi sigorta masraflarını yazmamış. bunları bilsem daha da doğru karar verebilirim.
Transporter da karar kıldığınıza göre bu araç üzerinden hesap yapalım.Eğer yüksek tavan alacaksanız bu araçlar 2006 model olacaktır.Bulması oldukça zordur.Bunun da mtv si yıllık 1300 tl civarı.Eğer on beş yaşından büyük normal tavan alıp üstünü açtıracağım derseniz 856 tl mtv ile birlikte , ek 13 bin tl tavan açtırma maliyeti getirir.Aracı karavan ruhsatı ile kullanırsanız istanbul için 3700 tl civarı trafik sigortası çıkar.Kamyonet için ise 1700 tl.Aracın içine kabinli duş tuvalet koyacağınız için karavan ruhsatı almanız sizin için daha iyi olur diye düşünüyorum.Çünkü içeride ki düzenek trafik polislerinin aracınıza bakışını değiştirebilir.Aracınızı bağlayıp para cezası yazarlar,en fazla yedi iş günü içinde ruhsatınızı değiştirmenizi isterler.Tuvalet kabin olmadan da koyulabilir ve kamyonet ruhsatı ile hem proje onay masrafından(2500 tl civarı fiyat aldım)hem de 2000 tl lik trafik sigortası farkından sizi kurtarabilir.Kışın aracın içinde duş alabilmek için değer mi? Buna artık siz karar vereceksiniz.

mtv aracın yaşına, ilk tescil tarihine ve motor hacmine göre belirleniyor. yıllık mtv oranları için bu linkten yararlanabilirsiniz. 2019 MTV Tablosu ile MTV Fiyatlarını Öğrenin | Sigortam.net
sigorta konusu için rakam vermek çok mümkün görünmüyor. kişiye, bulunduğu ile, hasar basamağına göre farklı fiyatlar çıkabilir.

MTV hesaplamasında 5 yaşında ve 2.0 lt motorlu karavan 1350 tl gibi bir şey çıktı. Ben çok daha yüksek diye biliyordum. acaba minibüsü karavana dönüştürdükten sonrak
Transporter da karar kıldığınıza göre bu araç üzerinden hesap yapalım.Eğer yüksek tavan alacaksanız bu araçlar 2006 model olacaktır.Bulması oldukça zordur.Bunun da mtv si yıllık 1300 tl civarı.Eğer on beş yaşından büyük normal tavan alıp üstünü açtıracağım derseniz 856 tl mtv ile birlikte , ek 13 bin tl tavan açtırma maliyeti getirir.Aracı karavan ruhsatı ile kullanırsanız istanbul için 3700 tl civarı trafik sigortası çıkar.Kamyonet için ise 1700 tl.Aracın içine kabinli duş tuvalet koyacağınız için karavan ruhsatı almanız sizin için daha iyi olur diye düşünüyorum.Çünkü içeride ki düzenek trafik polislerinin aracınıza bakışını değiştirebilir.Aracınızı bağlayıp para cezası yazarlar,en fazla yedi iş günü içinde ruhsatınızı değiştirmenizi isterler.Tuvalet kabin olmadan da koyulabilir ve kamyonet ruhsatı ile hem proje onay masrafından(2500 tl civarı fiyat aldım)hem de 2000 tl lik trafik sigortası farkından sizi kurtarabilir.Kışın aracın içinde duş alabilmek için değer mi? Buna artık siz karar vereceksiniz.

yanıtınız için çok teşekkürler, işte aradığım yanıt buydu. bu durumda 17 metreküp ducato alıp yaptırmak veya üzeri açılan T5 yaptırmak arasında maliyet olarak çok fazla bir fark kalmıyor gibi geldi bana. duş konusuna gelmeden zaten masa, mutfak ve yatak olması karavan ruhsatı almayı gerektiriyor diye okudum. yani duş olsa da olmasa da karavan ruhsatını almak gerekecek. keyif almak için giriştiğimiz ve bu kadar masraf yaptığımız bir şeyde araç bağlanması gibi sıkıntılar yaşamayı hiç istemeyiz.

Eğer masraflar da birbirine yakın çıkacaksa tercihim tekrar 17 metreküp ducatoya doğru kayıyor. İzmir için 5 yaş üstü ducatoyu karavana çevirmenin yıllık maliyeti ne olur rica etsem tahmini olarak söyleme imkanınız var mıdır?

Öncelikle duş tuvalet kabini olmayan bir düzende karavan ruhsatı alamazsınız.Yani sabit yatak,mutfak tezgahi ve masalı oturma grubu yeterli değil.Diğer sorunuza gelince 17 metreküp aracı ben kendime yapsam taş patlasa 15 bin tl ye karavana dönüştürürüm.Çünkü işçiliğe para vermem.Hemen hemen bütün malzemeleri yerli kullanırım.Yerli ve ithal malzemelerin fiyatları arasında uçurum var.İkili ocak yerli:300tl ithal:1800tl.12 volt buzdolabı kendiniz yaptırırsanız 1500tl,ithal olanı alırsanız aynı hacimdeki buzdolabı 7000tl.Camlar,sineklikler,hekiler,evyeler,wc ler,tenteler,aküler vs.Bunların içinde yerli ürünle yerini dolduramayacağınız ürünler bana göre camlar ve aküler.Maalesef ithal karavan camlarının ve akülerinin kalitesine yaklaşabilen bir üretici henüz yok.Sözün özü ne kadar para harcamak isterseniz o kadar harcarsınız.

Adsz
Adsz2
Adsz3
Adsz4
Adsz5

Hayaller tekrar 17 metreküp ducatoya döndüğüne göre bir süre önce basit bir programda çizdiğim ölçülü çizimin fotoğraflarını ekliyorum. nasıl sizce neler düşünüyorsunuz? tam donanımla (webasto, buzdolabı, güneş panelleri vb) yaptırma maliyeti ne kadar olur? ufak tefek yardımlar alarak yaptırma maliyeti ne kadar olur?

Sitenin sayın üyeleri, tahmin edeceğiniz üzere ben şuan hesap kitap evresindeyim. bunun için sürekli maliyetleri soruyorum. okumadığım, incelemediğim yer kalmadı ama tam olarak istediğim bilgiyi elde edemedim. maliyetleri tam anlamıyla belirleyebilirsem bütçemi de ona göre hazırlamaya çalışacağım. Bu yüzden yardımlarınıza ihtiyacım var. şimdiden teşekkürler.

Hocam ben sizin tam olarak neyi öğrenmeye çalıştığınızı hakikaten anlamadımDaha önceki mesajda da yazdığım gibi,her malzemenin yerli malı olanı var ithal olanı var.Hepsinin fiyatları internetteki alışveriş sitelerinde var.Sahibinden.com da karavan aksesuar ilanlarına bakarsanız,hem sıfır hem de ikinci el bir çok malzeme bulabilirsiniz. İşçilik ücretleri deseniz ustalarla karşılıklı görüşmelerle belli olur.Tse için proje onay masrafları deseniz,çalışacağınız makine mühendisiyle görüşüp öğrenebileceğiniz şeyler.

Çizim yaptığınıza göre ne istediğinize karar vermissiniz. Şimdi kendinize bir iş planı yapın, hangi işleri siz yapacaksınız hangi işleri dışarıda yaptıracaksınız belirleyin. Kullanacağınız malzemeleri ve miktarları belirleyin.Bu malzemelerin fiyatlarını internet üzerinden ve yaşadığınız şehirdeki tedarikçiden öğrenin. İşi yapacak kişilerle işçilik ücretlerini belirleyin. makara60 ın dediği gibi maliyeti belirleyen çok unsur var. malzeme, miktarı ve işçilik netleşmeden rakam ortaya çıkmaz.
seçilen malzemenin bütçe üzerine etkisi için küçük bir örnek

Sealux Switch Panel İzoleli Dikey - n11.com bunu kullanırsanız 87 tl cebinizden çıkar (bu tarz bir ürün için çok iyi bir fiyat genelde 200 tl ve üzeridir.)

Kcd11 On/off Anahtar - n11.com bundan 6 tane alırsanız 12 tl cebinizden çıkar plastik ya da kontrplak levhaya sabitlersiniz olur biter.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR