Karavan İle Kuzey-orta Avrupa Turu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan varalevent Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 48
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,903
Biz farklı ülkelerden vize almış olsak da son 8 yıldır hep İtalya konsoloslugundan aldık.
Dikkat edilecek husus en çok hangi ülkede bulunacaksanız o ülkeden almak gerekiyor.
Plandaki hiçbir yerde kalmadık, İtalya da gün sayısının fazla olması bu sebeple.
Peki giriş Yunanistan olmasına rağmen mi? (Pasaportum yeşil değil)

Etiketler

Buna benzer bir tur için soru soracak iken konunuza denk geldim. Vize işinin nasıl yaptınız ülkelere tek tek orada iken mi başvurdunuz yoksa gitmeden mi?
Bilenler aydınlatırsa sevinirim
Yeşil pasaport olduğu için vize problemimiz yok. Schengen bölgesinde olan ve olmayan yerlerde vize konusu nasıl hallediliyor bilmiyorum.

Hepinize merhaba,
Merak edenler, niye hiç paylaşım yapmadı diye düşünenler olmuştur, kısaca anlatayım.
Korona olmamız sebebiyle, bir hafta ertelediğimiz gezimize 4 temmuz günü başladık ve o gün sonlandırdık. :(
Sofya'ya varıp, karavan parkına aracımızı koyduktan sonra ufak motorumuz ile şehir turuna çıktık.
Ve makus talih, ön tekeri bir anlık dikkatsizlik ile tramvay yoluna kaptırınca yere düştük. Omuzumun üzerine düştüğüm için de, köprücük kemiğim yerinden oynadı ve ameliyat olmam gerekliliği ortaya çıktı.
Ertesi sabah karavanımızı eşim kullanarak bizi evimize getirdi ve iki gün sonra ameliyat olarak omuzuma bir protez takıldı. Kol askısı ile geçen sürenin sonunda kireçlenme ve tutulmaları düzeltmek için hareketlere başladım, fizik tedavi aşaması da başlayacak.
Sözün özü; bu sene de gidemedik ama seneye kesin :smiley: gideriz.
Motosiklet kullananlara önerim aman ray, su vb oluklara dikkati bir an bile unutmayın. (Yaklaşık 200.000 km motor tecrübesine ve sayısız eğitime rağmen anlık dikkat eksikliği !!!)
Eşinizin de karavanı kullanması, toparlaması, varsa scooter vb kullanması vb hususlarda ısrarcı olun, gerekebiliyor.
Sorunsuz, sağlıklı, keyifli günler dilerim.

Hepinize merhaba,
Merak edenler, niye hiç paylaşım yapmadı diye düşünenler olmuştur, kısaca anlatayım.
Korona olmamız sebebiyle, bir hafta ertelediğimiz gezimize 4 temmuz günü başladık ve o gün sonlandırdık. :(
Sofya'ya varıp, karavan parkına aracımızı koyduktan sonra ufak motorumuz ile şehir turuna çıktık.
Ve makus talih, ön tekeri bir anlık dikkatsizlik ile tramvay yoluna kaptırınca yere düştük. Omuzumun üzerine düştüğüm için de, köprücük kemiğim yerinden oynadı ve ameliyat olmam gerekliliği ortaya çıktı.
Ertesi sabah karavanımızı eşim kullanarak bizi evimize getirdi ve iki gün sonra ameliyat olarak omuzuma bir protez takıldı. Kol askısı ile geçen sürenin sonunda kireçlenme ve tutulmaları düzeltmek için hareketlere başladım, fizik tedavi aşaması da başlayacak.
Motosiklet kullananlara önerim aman ray, su vb oluklara dikkati bir an bile unutmayın. (Yaklaşık 200.000 km motor tecrübesine ve sayısız eğitime rağmen anlık dikkat eksikliği !!!)
Eşinizin de karavanı kullanması, toparlaması, varsa scooter vb kullanması vb hususlarda ısrarcı olun, gerekebiliyor.
Çok geçmiş olsun . Üzüldüm . Yollar sizi bekler bir an önce sağlığınıza kavuşmanız dileklerimle.

Hepinize merhaba,
Geçmiş olsun.

Hepinize merhaba,
.

Çok geçmiş olsun.
İnşallah ,gelecek yıl aksiliksiz ve keyifli geziyi gerçekleştirirsiniz.

.
Yazacaklarım başlığın konusu değil ama kazanızdan bahsedince değineyim dedim.
Eğitimde öğrenilenlerin sahada tekrarlanmıyorsa unutulma tehlikesi oluyor.
Bir zamanlar İstanbul’un çoğu yerine tramvayla ulaşıldığını hatırlarım. Şimdi tüm Türkiye’de İstiklal caddesi dışında raylı bir yolla rastlanmıyor sanırım.
Neredeyse üçte bir motosiklet kazasına sizinki gibi başka bir aracın karişma durumu yokmuş. Bu diğer vasıtalara göre yüksek bir oran.

Bir de çok ülkeli gezilerde her ülkenin yol ve kural özelliklerini öğrenip içselleştirmek neredeyse imkansız durumda.
Tayland’da bazı yollar beton. Motosiklet kiralayan turistler bu yollara kenarlardan bulaşan kum veya toprağın fren ve virajlarda önlenemez kaymaya sebep olacağını atlamaktalar.
Gördüğüm böyle bir kazada yaşlı bir turistin şok içinde şaşkın şaşkın ambulansı bekleyişini unutamam. Hatırımda olan diğer birinde de motosikletin önüne oturttuğu çocuğunu kaybeden bayan bir turistin yaptığı kaza var.

Son düzenleme:

.
Bir zamanlar İstanbul’un çoğu yerine tramvayla ulaşıldığını hatırlarım. Şimdi tüm Türkiye’de İstiklal caddesi dışında raylı bir yolla rastlanmıyor sanırım.
Neredeyse üçte bir motosiklet kazasına sizinki gibi başka bir aracın karişma durumu yokmuş. Bu diğer vasıtalara göre yüksek bir oran.

Bir de çok ülkeli gezilerde her ülkenin yol ve kural özelliklerini öğrenip içselleştirmek neredeyse imkansız durumda.
Tayland’da bazı yollar beton. Motosiklet kiralayan turistler bu yollara kenarlardan bulaşan kum veya toprağın fren ve virajlarda önlenemez kaymaya sebep olacağını atlamaktalar.
Gördüğüm böyle bir kazada yaşlı bir turistin şok içinde şaşkın şaşkın ambulansı bekleyişini unutamam. Hatırımda olan diğer birinde de motosikletin önüne oturttuğu çocuğunu kaybeden bayan bir turistin yaptığı kaza var.
Haklısınız. Bulunulan ülke, yol ve hava şartları, sürüş anındaki psikoloji, diğer sürücülerin kurallara uyma durumları vb birçok parametre etkili oluyor.

Ülkemizde değişik şehirlerde ve yollarda, ülke dışında pek çok ülkede, otomobil, kamyonet, karavan, motor kullandım ve umarım kullanmaya devam ederim.

Uzun süredir planlanan, beklenen ve sonunda çıkılan gezinin daha ilk gününde yaşanan bu kaza, kendimi derinlemesine sorgulamama neden oldu.
Mazeret adına değil ama, mutluluk, sıcak hava, adrenalin/endorfin vb salgılar nedeniyle oluşan dikkatsizlik hali ile gelişen yürüme hızındaki olayda, motorun üzerinden büyük bir şaşkınlık içinde fırlatılmamıza neden oldu.
Ayrıca tüm iki teker kullanıcılarına yaptığım ikaza kendim uymayıp, korumalı ceket/kıyafet giymeden, sadece kask ve eldiven ile kullanmam da sonucu belirledi.

Hepimize, kazasız, sorunsuz, güvenli sürüşler dilerim.

Hepinize merhaba,
Çok geçmiş olsun. Fizik tedavi önemli. Umarız eski sağlığınıza kavuştunuz.

SM-S908E cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

.

Üstadım, Tramvay İstanbul'un başka bir çok ilçesinde de mevcut. Kadıköy-Moda, Bağcılar-Kabataş, Yeşilköy-Zeytinburnu gibi güzergahları var.

Ayrıca Eskişehir, Kayseri vb bir çok Anadolu ilimizde de Tramvay çok yaygın. Üstelik çoğunda da yerli tramway setleri kullanılıyor. Yolları da eski Doğu Bloğu ülkelerinde olduğu gibi değil, gayet düzgün. Eskişehir in altyapısını Yapı Merkezi yapmıştı yıllar önce, motosiklet kullanımı da yoğundur, böylesi bir kaza duymadım yıllardır.

SM-S908E cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

.
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler @Tarkaner 🙂
Haklısınız, işin tuhafı nedense birkaç sene evvel Kadıköy-Moda ve Kabataş- Sultanahmet arası kullandığım hatları bile atlamışım.

Sanırım okunan romanları unutturup, tekrar okutan yaşın cilvesi olmalı ? 😋
İlk fırsatta İstanbul’u updatelemem lazım..

Her yolculuk günü için aşağıdaki formatta bir hazırlık yaptım.

1- İSTANBUL-SOFYA(Bulgaristan): 1.GECE

(510 km) E 80, A 4, A 1. Kapıkule sınır geçişi. Vinyet alınacak 7 güne kadar, 8 euro. Yolda; Haskovo, Plovdiv (Filibe) ve Pazarcık geçilecek.

Para birimi; Leva. (1 Euro 1,95 Bulgar Levası)

Kamping alanları;

1- Camping Vrana Караванпарк "Врана; İki kişi +internet+duş 24 BGN +elektrik 8 BGN= 12+4 euro. www.caravanpark.bg Camper stop. Sofya, 389 Tsarigradsko Shosse Blvd.+359 898 628778

2- Motorhome parking Sofia; İki kişi+elektrik+internet+duş ??? euro. 1231 Skladova Zona, Sofia (directly behind the Lidl - metro station 350m 12 minutes to the center)

3- Park alanı sofya. Merkezde otopark alanı. Herhangi bir hizmet yok.

Gezilecek yerler; Borisova Gradina Parkı, Alexander Nevsky Katedrali, katedral karşısı parkta bit pazarı, Central Sofia Market Hall.

Maliyet; 50 lt. mazot, 80 E + 1 gece kamp, 16 E + Vinyet, 8 E + 1 günlük gider, 50 E = 154 E

Vinyetler Bulgaristan’a gelmeden www.bgtoll.bg internet adresinden sınır kapılarında kurulu çevrimiçi e-vinyet satış makinelerinden veya sınır kapılarındaki nakit ödeme noktalarından satın alınabilir.

112 acil durum hattı Türkçe servis vermektedir.

24 saat teknik hizmet veren yol yardım servisinin merkez bürosu, “3 Pozitano Street, Sofia” adresindedir. Tel: (0359-2) 980 33 08

Sofya Büyükelçiliği Adres: Boulevard Vasil Levski, No :80, 1000, Sofia

Tel : (00 359 2) 9355500, Acil Durum Telefonu: 00 359 888857979
Harika bir sunuş elinize sağlık cok guzel olmus

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri