Karavan Iç Mobilya Yapımında Ağaç Yerine Metal Kullanmak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ibrahims Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,065

ibrahims

Yeni Üye
Öncelikle merhaba kısaca kendimi tanıtayım ismim ibrahim 36 yaşındayım antalya da yaşıyorum ikizlerimle birlikte 4 kişilik bir aileyiz tasarımı buna göre yapmaya çalışıyorum,

Bir karavan yapmak için araç bakmaya başladım birçok yeri ve gerekli kanunları araştırdıktan sonra bir kaç şeye malesef net bir cevap bulamadım sizlerin tecrübelerine danışmanın daha mantıklı olacağına karar kıldım.

Birkaç soruya yanıt arıyorum

1.Üst saklama rafları (Uçaklarda olan üst raflar gibi) Yatak altı baza alanı tahta yerine demir profil ve dış kaporta sacından yapabiliyormuyuz.
(Atık su deposunu yaptığımız malzemenin farklı bir versiyonu)
2.Yemek masası bölümünde bulunan masanın koltukları araç dönüşümde ford transit minübüs (servis aracı) olacak muhtemelen ilk sırada bulunan ikili orjinal koltuk sökülmeden yapılacak bir masayla kişi sayısı artarmı.
3.Araç ısıtıcı seçiminde webasto d2 d4 gibi seçenekler var kışlık yaşam için bunların aralarında büyük bir fark var mı ısıtma süresi önemli değil sabit sıcaklığı tutması önemli.
4.Yurtdışı gezisi için wc seçimi önemli mi kasetli veya elektirikli gibi.
5.Karavan dönüşümü yerine yapılmış bir karavanı alıp yurtdışında tadilat yaptırmak önceden randevu alıp projeye bağlı kalarak aynı markanın ocağını ve tesisatını, webastonun modelini, aküleri inverter ve güneş panellerini yenileme yapılabilecek bir işlem mi, uygun fiyatlı karavanlar var düşük bütçeyle alınıp yenilesem sonuçta karavanın maliyetinin büyük bir kısmını belirleyen maddeler ısıtıcı ve elektirik tesisatı için kullanılan malzemeden geçiyor

Ekli dosyayı görüntüle 517098

Images 16

Images 17

Images 19

Son düzenleme:

Etiketler
Hocam kusura bakmayın ama dil bilgisi kurallarının hiçbirine uymayıp,bir tane bile noktalama işareti kullanmadığınız için, neyi sorduğunuz, neyi anlattığınız anlaşılmıyor.Düzgün bir türkçe ile derdinizi anlatırsanız biz de bildiğimiz kadarını cevaplarız.

Hocam kusura bakmayın ama dil bilgisi kurallarının hiçbirine uymayıp,bir tane bile noktalama işareti kullanmadığınız için, neyi sorduğunuz, neyi anlattığınız anlaşılmıyor.Düzgün bir türkçe ile derdinizi anlatırsanız biz de bildiğimiz kadarını cevaplarız.

Sanırım öyle kafam gibi karışık olmuş

Kimse kullanmadığını göre elbette önemli sebepler vardır.
Ağırlık problemini siz yazmışsınız.
Bence en önemlisi trafik güvenliği.
Bir kaza anında saçlar, araç içindekileri kıyma makinasına sokmuş gibi yapabilir.
Statik ürün yapmak kolay ama dinamik ürün yapmak sadece yetenekle olmaz, bilgi, birikim ve tecrübe gerektirir.
Diğer aklıma gelen sebep korozyon.
Paslanmaz çelik ya da alüminyum benzeri oksitlenmeye direnci olmayan metal kullanırsanız, karavan içerisinde oluşacak yoğuşma nedeniyle paslanma olacak.
Plastik içeren mobilyalar yapılabilir belki ama onun için de seri üretim gerekir.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Kimse kullanmadığını göre elbette önemli sebepler vardır.
Ağırlık problemini siz yazmışsınız.
Bence en önemlisi trafik güvenliği.
Bir kaza anında saçlar, araç içindekileri kıyma makinasına sokmuş gibi yapabilir.
Statik ürün yapmak kolay ama dinamik ürün yapmak sadece yetenekle olmaz, bilgi, birikim ve tecrübe gerektirir.
Diğer aklıma gelen sebep korozyon.
Paslanmaz çelik ya da alüminyum benzeri oksitlenmeye direnci olmayan metal kullanırsanız, karavan içerisinde oluşacak yoğuşma nedeniyle paslanma olacak.
Plastik içeren mobilyalar yapılabilir belki ama onun için de seri üretim gerekir.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Allah kimseye yaşatmasın bazı karavan kaza fotoğraflarına baktım mobilyalar darma dağın olmuş üst çekmeceler yerlerde,bende acaba dedim bu mobilyaları demir bazlı yapsam daha mı güvenli olur

Metalden yapılan bir karavan nasıl ısınır?Biz zaten ahşap döşeyerek yalıtım yaparak metalle aramıza mesafe koymaya çalışmıyormuyuz?

Metalden yapılan bir karavan nasıl ısınır?Biz zaten ahşap döşeyerek yalıtım yaparak metalle aramıza mesafe koymaya çalışmıyormuyuz?

Tamamen doğru amaç o yönde ancak belirttiğim olay yalıtım sonrası yapılan tavan rafları,mutfak tezgâhı ve altı gibi olası kazalarda vida ile sabitlenmiş bu parçaların dağılımını düşmesini önlemek yönünde, öte yandan düz mantıkla araç dış sacları kaza anında parçalanmaz eğilip bükülür dış kısımlarda olanlar iç kısım ise darbeye mâruz kalmayacağı için yerinde sabit kalır,
Yine bir parantez açmak istiyorum benim düşüncem vip araç tarzında yalıtım yapıp tavanda ahşap yerine döşeme kaplaması kullanmak istiyorum antalya dan ankaraya böyle bir araçla gittik karlı bir havada yaklaşık 6 saat kadar kaldık iç ortam sıcaklığı gayet yeterli oldu ( vip araçlarda da ısıtıcı sistemi ve yalıtım bizdekine yakın oluyor) öte yandan tavan ve yanları döşeme ile kaplanmış bir kaç karavan gördüm çok ama çok hoşuma gitti, ancak kabul gören bir konu varki oda buradaki bilgilerin deneyimlerden aktarılması bundandır ki cevapları burada arıyorum gelen cevaplara saygım sonsuz

Images 18

Images 20

Karkas'ın profilden yapılıp üzerinin plastik gibi malzemelerle kaplanması mümkün bence.
Bu yöntem bazı midibüslerden yapılan karavanlarda kullanılıyor aslında.
Kaza esnasında aracın için de esneyip küçülmeyecek,
Darbeyi doğrudan bir yanına, bir sonraki elemana iletecek ahşap mobilyalar da epey tehlikeli aslında.
Kaza esnasında karavanın içi epey tehlikeli.

yapım ile ilgili bir tecrübeniz yoksa daha önceden kullanılmış ve hala kullanılan güvenli malzemelerle yine daha önce uygulanmış planlarla çalışmak hem tecrübe kazanmanızı sağlar hem de işinizi kolaylaştırır. kullanıcının ihtiyacı için yapılacak küçük değişiklikleri saymazsak, hiçbir tecrübe olmadan deneysel çalışmalar yapmak zaman ve para kaybına ayrıca hayal kırıklığına yol açabilir.

Merhaba
Metal, organik olmayan (inorganik) bir maddedir. İnsan vücudu ile uyumlu değildir. Ayrıca tüm metaller bir manyetik alan oluştururlar (yatağınızın içindeki yaylar dahil). Ve yine tüm metaller bir anten gibidirler. Metallerin az olduğu ortamlarda (Ör: ormanlarda, doğada) kendimizi daha iyi hissederiz. Tüm varlıkların (canlı-cansız) bir titreşimi (Frekans) vardır. Organik olmayan maddelerin titreşimi insan vücudunun titreşimleri ile uyumlu değildir.

Doğal alternatifleri varken, metaller, plastikler karavanda olabildiğince az kullanılmalıdır.
Kolay gelsin

Son düzenleme:

Merhaba
Metal, organik olmayan (inorganik) bir maddedir. İnsan vücudu ile uyumlu değildir. Ayrıca tüm metaller bir manyetik alan oluştururlar (yatağınızın içindeki yaylar dahil). Ve yine tüm metaller bir anten gibidirler. Metallerin az olduğu ortamlarda (Ör: ormanlarda, doğada) kendimizi daha iyi hissederiz. Tüm varlıkların (canlı-cansız) bir titreşimi (Frekans) vardır. Organik olmayan maddelerin titreşimi insan vücudunun titreşimleri ile uyumlu değildir.

Doğal alternatifleri varken, metaller, plastikler karavanda olabildiğince az kullanılmalıdır.
Kolay gelsin
Merhaba hocam; yukarıdaki yazdıklarınızdan,birazda bahçe işleri hobinizden dolayı size bir sorum olacak.
(Tüm varlıkların (canlı-cansız) bir titreşimi (Frekans) vardır.) sizden alıntı.
Dut dali ile bahçede su bulma işi gerçekmi herkes bulabilirmi? kan grubum 0+

Merhaba

Çubukla su bulma hakkında yeterli bilgim yok. Ben de Dalyan Gökbel'deki bahçemde bu yöntemle su buldurdum. Adamlar suyun yerini tam olarak bildikleri gibi kaç metreden çıkacağını da bildiler. 5 ile 30 m. arasında kirli su 62. metrede ise içme suyu çıktı. Aynı yöntemleri birkaç kişiye gösterdiler ama deneyenler çubuklarda farklı hiçbir hareket hissetmediler.

Kolay gelsin
www.google.com.tr/search?client=opera&q=radyestezi+ile+su+bulma&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

Merhaba

Çubukla su bulma hakkında yeterli bilgim yok. Ben de Dalyan Gökbel'deki bahçemde bu yöntemle su buldurdum. Adamlar suyun yerini tam olarak bildikleri gibi kaç metreden çıkacağını da bildiler. 5 ile 30 m. arasında kirli su 62. metrede ise içme suyu çıktı. Aynı yöntemleri birkaç kişiye gösterdiler ama deneyenler çubuklarda farklı hiçbir hareket hissetmediler.

Kolay gelsin
www.google.com.tr/search?client=opera&q=radyestezi+ile+su+bulma&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8
youtube deki videoları izliyorum fakat olaya şahit olmadığım için inanamıyorum. Keşke imkan varken suyu çıkarmadan önce sizde deneseydiniz en azından emin olurdunuz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri