Karavan Için Güneş Panelinin Watt'ını Hesaplama

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TaksiciCengiz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 76
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 48,316
Almanya’da evlerin üzeri solar panellerle dolu. Üzeri solarpanelle örtülü binaların çatı katlarındaki evlerin yazları serinlediği haberleri gazetelere yansıyor..
Netter Nebeneffekt: Solaranlagen auf dem Dach kühlen Wohnungen - Grüne Geschäfte

Ben bunu, güneşte duran karavanın tentesinin altında oturmaya benzetiyorum. Tentenin altı güneşli yerden biraz daha serin ama bir ağaç altındaki gölge gibi değil.:smiley:

Yalnız binaların üzerindeki panellerin altında ısınan havanın panelin verimini düşürdüğü de gazete haberleri arasında. Bu nedenle panelleri evin üzerine takarken araya bırakılacak 10 cm mesafe verimi yükseltir, deniliyor (daha iyi havalanıyor).
Merhaba, ben de çekme karavanıma güneş paneli taktırmak istiyorum. Öneriniz çok mantıklı geldi bana. Kullandığınız buzdolabı 12v mi invertör vr mı arada merak ettim. Ayrıca invertör ve 200v mi yoksa 12v buzdolabı mı tavsiye dersiniz. Teşekkür ederim.

Etiketler
Merhaba, ben de çekme karavanıma güneş paneli taktırmak istiyorum. Öneriniz çok mantıklı geldi bana. Kullandığınız buzdolabı 12v mi invertör vr mı arada merak ettim. Ayrıca invertör ve 200v mi yoksa 12v buzdolabı mı tavsiye dersiniz. Teşekkür ederim.

Karavanlarda en uygun buzdolapları üç sistem ve 12 volt kompresörlü olanları. Üç sistem buzdolapları kompresörlü olanlar kadar soğutamaz ama gezilerimizde bizi kampinglere mecbur etmez, elektrik ve buzdolabı sorunları yașatmaz.

12 volt kompresörlü buzdolapları kullanmak isteyen ama maddi durumları elverișli olmayanlar küçük buzdolabı kullanarak elektrik ihtiyaçlarını azaltabilirler. Küçük buzdolabı daha düșük fiyat daha az panel ve daha az akü demek oluyor.

12 yıl önce karavana yeni buzdolabı seçerken eșimle konuyu aramızda konștuk șu neticeye vardık: Bizim için önemli olan, buzdolabı ve elektrik sorunu olmadan, kampinglere gitmeye mecbur kalmadan istediğimiz yerlerde kalabilmek. 12 yıldır, araç günește durduğu sürece, kampinglerde olsak bile elektrik almak zorunda değiliz. 2017 ve 2018 yıllarında 7 hafta Norveç ve Isveç’i hiç dıșardan elektrik almadan gezdik. Bu olanağı bize 100 wattlık bir solar panel, 90 amperlik bir akü sağlıyor. Bu olanağa linkteki buzdolabı sayesinde kavuștuk: Engel MT-17-F Kompressor Kühlbox, 230V, 15L von ENGEL bei Camping Wagner Campingzubehör
Buzdolabının kapasitesi 15 litre, zor da olsa katlanıyoruz. Gezilerimizde nereye gitsek yiyecek sıkıntısı çekmeyiz, heryerde yiyecek satın almak mümkün. Süt hariç hiç bir içecek, meyve ve sebze buzdolabına girmez. Karavanda bunlar için ayrı, serin olan yerler var.

Ev buzdolabını invertör ile çalıștırmak mümkün ama ihtiyacınız olan fazla elektriği fazla panel ve fazla aküyle karșılamanız lazım veya kampinge gideceksiniz.

Son düzenleme:

Kampçılar için karavanlara, solar enerji sistemleri kurmaktayız.
Konya merkezdeyiz.
AKAS Solar Enerji Sistemleri Ltd. Şti.
Off grid firmamız: www.laskonsolar.com
bilgi@laskonsolar.com
İsmail YILMAZ 0537 7125727
0332 342 0 643

IMG 20200225 144912

IMG 20200225 144903

IMG 20200225 144946

IMG 20200225 144953

Koruma sigortaları koymamışsınız ? Yangın tehlikesini bertaraf etmek için , bu sigortalardan nerelere koymak zorunludur

Resimlerde görüldüğü kadarıyla araç yiyecek konusunda hizmet veriyor gibi;

Panel gücü ve batarya kapasitesi yazılı olmamasına rağmen; resimde 20 amper cihaz kullanılmış, panel gücü 430 watt olarak alınırsa;

Batarya gerilimi 24 volt ve1200 watt invertor bağlantılı durumunda kablo uzunluğu 1 metre,24 volt DC,50 amper ve % 0,3 yüzde gerilim düşümü ile;
Batarya + kutup çıkışı 60 amper DC sigortası ve bağlantı kabloları 25 mm2 kesitli olması, resimde invertor besleme kabloları daha ince kesitli gibi ?

Solar kontrol cihazının + panel geliş ve batarya gidiş + bağlantıları panel gücü çıkış amperaj durumuna göre en azından tek kutuplu 20 amper DC sigortalı olması gerekirdi.
Dikkatinize:smiley:

Resimlerde görüldüğü kadarıyla araç yiyecek konusunda hizmet veriyor gibi;

Panel gücü ve batarya kapasitesi yazılı olmamasına rağmen; resimde 20 amper cihaz kullanılmış, panel gücü 430 watt olarak alınırsa;

Batarya gerilimi 24 volt ve1200 watt invertor bağlantılı durumunda kablo uzunluğu 1 metre,24 volt DC,50 amper ve % 0,3 yüzde gerilim düşümü ile;
Batarya + kutup çıkışı 60 amper DC sigortası ve bağlantı kabloları 25 mm2 kesitli olması, resimde invertor besleme kabloları daha ince kesitli gibi ?

Solar kontrol cihazının + panel geliş ve batarya gidiş + bağlantıları panel gücü çıkış amperaj durumuna göre en azından tek kutuplu 20 amper DC sigortalı olması gerekirdi.
Dikkatinize:smiley:
Bu açıklamanıza göre ;

1- panelden regülatöre gelen + üzeri
2- regülatörden aküye giden + üzeri
3- akü den invertere giden + üzeri

Olmak üzere sistemde en az 3 sigorta mutlaka olmak zorunda diyebilirmiyiz

Bu açıklamanıza göre ;

1- panelden regülatöre gelen + üzeri
2- regülatörden aküye giden + üzeri
3- akü den invertere giden + üzeri

Olmak üzere sistemde en az 3 sigorta mutlaka olmak zorunda diyebilirmiyiz
t

Aynen yazdığınız gibi, olması gereken en az durumda.

merhaba,
100A lityum bir akü ile karavanda kaç gün idare edebilirim ortalama olarak? kullanımım led lambalar ve hidrofor bunun dışında bir tüketim bulunmamaktadır.

merhaba,
100A lityum bir akü ile karavanda kaç gün idare edebilirim ortalama olarak? kullanımım led lambalar ve hidrofor bunun dışında bir tüketim bulunmamaktadır.
Günlük amper tüketimini ölçerek bulabilirsiniz.

Dc pens ampermetre alıp, anlık harcanan amperi bulup,günde kullanacağınız saat ile çarpın.

Söylenene göre bu akünün tamamen kullanabilirsiniz.
Aldığınız yerden teyit edin.

Ölçdüğünüz günlük ampersaat değeri örneğin 25 amper saat ise; 100÷25= 4 gün gider.

Ya da böyle bir cihaz alarak;
100 ampersaat×12V= 1200 Wattsaat deponuz var.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.