Karavan için sprinter de karar kıldım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan modelci Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,229

modelci

Ana Kamp
Saygıdeğer Karavan severler
Uzun zamandır karavan için hangi araç sorusuna yanıt bulmaya çalıştım.Avantajlar-Dezavantajlar derken Mercedes sprinterde
karar kıldım.PSA grubu araçlara karşı tek dezavantajı genişliğin 5 cm civarı dar olması.Başka dezavantajları da var mıdır ?
Ne dersiniz ?

Etiketler

Ynt: Karavan için sprinter de karar kıldım

modelci' Alıntı:
Uzun zamandır karavan için hangi araç sorusuna yanıt bulmaya çalıştım.Avantajlar-Dezavantajlar derken Mercedes sprinterde
karar kıldım.PSA grubu araçlara karşı tek dezavantajı genişliğin 5 cm civarı dar olması.Başka dezavantajları da var mıdır ?
Ne dersiniz ?

Sayın Modelci , ölçülere dikkat etmek lazım. Benim Citroen-Jumper 2007 Camper'da ,arkada yan kirişlerin (kirişten kirişe 187 cm) üzerine oturttuğum yatak boyu 194 cm. dir. Bahsekonu yerde saçdan saca mesafe 201 cm. olup 2x3cm yan izolasyonlara , 2x0.5 cm de yan kaplamalara çıkarsak yatak için 194 cm. kalıyor. Ancak Sprinter'da modele göre değişmekle birlikte yanılmıyorsam azami yatak boyu 178 cm. olabilir. Tabii ki karşılıklı gelecek mutfak tezgahı-buzdalabı ile banyo-wc nin durumunu da incelemeniz gerekir. Zira iç genişlik tezgah+koridor+wc genişliğinin toplamı olacaktır. Ayrıca kapak+dolap+wc kapılarının genişlikleri ve açılma pozisyonları da önemli bir konudur.
Aracı almadıysanız yerleşim planını iyi etüd ediniz. ??? Tercih sizindir. Herkesin karavanı kendine göredir. Ben sadece size yardımcı olabilmek için ölçülerin önemine dikkat çekmek istedim.
Saygılar ,
Oğuz Tokalak

tokalak' Alıntı:
Sayın Modelci , ölçülere dikkat etmek lazım. Benim Citroen-Jumper 2007 Camper'da ,arkada yan kirişlerin (kirişten kirişe 187 cm) üzerine oturttuğum yatak boyu 194 cm. dir. Bahsekonu yerde saçdan saca mesafe 201 cm. olup 2x3cm yan izolasyonlara , 2x0.5 cm de yan kaplamalara çıkarsak yatak için 194 cm. kalıyor. Ancak Sprinter'da modele göre değişmekle birlikte yanılmıyorsam azami yatak boyu 178 cm. olabilir. Tabii ki karşılıklı gelecek mutfak tezgahı-buzdalabı ile banyo-wc nin durumunu da incelemeniz gerekir. Zira iç genişlik tezgah+koridor+wc genişliğinin toplamı olacaktır. Ayrıca kapak+dolap+wc kapılarının genişlikleri ve açılma pozisyonları da önemli bir konudur.
Aracı almadıysanız yerleşim planını iyi etüd ediniz. ??? Tercih sizindir. Herkesin karavanı kendine göredir. Ben sadece size yardımcı olabilmek için ölçülerin önemine dikkat çekmek istedim.
Saygılar ,
Oğuz Tokalak

Oğuz Bey
İlginiz için teşekkür ederim.Bahsettiğiniz ölçüler üzerinde bayağı bir düşündüm.Boyum 1,66 olduğu için arka tarafta yatak boyunda sıkıntı yok.Ama diğer bölümlerle ilgili ölçüler konusunda beyin jimnastiği yapmak gerekiyor herhalde.
Saygılarımla
Ercan

5 yıl panelvan, 2 yılda karavan olarak gezdiğim aracımdan memnunum.
Benim aracım VOLT LT35, araç ölçüleri aynı, boyunuza göre arka yatak ölçüleri size uyar, mutfak ve koridarda sıkıntı çekersiniz.
Ben araçta tekrar yeni bir plan denemesi yapıyorum. Orta kapıyı iptal edip, ortadan 60 cm. kapı açıp, mutfak sol ortaya alıyorum.
Oturma grubu 90 cmm. sürücü kısmı arkası, eski kapıyla karşılık gelecek şekilde yeniden dizayn edecem.
Mutfakta sola banyo sırasına L şeklinde olacak.
Sebep ise bu tür araçların, sürüş konforundan vaz geçemediğimden.
Kolay gelsin.

İlhan Bey
Açıklamalarınız bana ışık olacak nitelikte , çok teşekkür ederim.Aracın sürüş keyfinden dolayı srinter olsun istiyorum.
Aracınızda yapacağınız değişikliklerle ilgili bir çiziminiz varsa görmek isterim.Yatak kısmı dediğiniz gibi boyumdan dolayı problem olmuyor ama diğer kısımları planlarken çok araştırma yapmam gerekecek.Ayrıca şu mobilya konusunda da hafif malzemeden iskelet oluşturup hafif malzeme ile mobilya döşeme konusunda da yeni şeylerin bulunması pek uzak görünmemekte....
Saygılarımla
Ercan

modelci' Alıntı:
Ne dersiniz ?
Öncelikle hayırlı olsun.
Bir an önce hayallerinize kavuşursunuz inşallah. Tabiki araç secimi önemli. Bu konuda size yardımcı olamam ama, en kısa zamanda yollarda olmanızı temenni ederim.
Saygılarımla

modelci' Alıntı:
İlhan Bey
Açıklamalarınız bana ışık olacak nitelikte , çok teşekkür ederim.Aracın sürüş keyfinden dolayı srinter olsun istiyorum.
Aracınızda yapacağınız değişikliklerle ilgili bir çiziminiz varsa görmek isterim.Yatak kısmı dediğiniz gibi boyumdan dolayı problem olmuyor ama diğer kısımları planlarken çok araştırma yapmam gerekecek.Ayrıca şu mobilya konusunda da hafif malzemeden iskelet oluşturup hafif malzeme ile mobilya döşeme konusunda da yeni şeylerin bulunması pek uzak görünmemekte....
Saygılarımla
Ercan
Merhaba,
Mobilya işine şimdiden kafayı takmayın.
Arac kararı verdikten sonra mobilya ustası Bülent bey zaten her konuda yardımcı olabileceğini yazmış.
Ben birkaç defa normal bir mobilyacıya karavanımın tadilatını yaptırdım.Malesef olmuyor.
Bülent bey mobilya ustası olmakla beraber, karavan mobilyasında deneyimlidir. Elbette ticaret yapıyor ama sizin beklentinize göre çözüm üretecek kişidir.
Ben kendisini çok geç tanımıştım.İlk önce tanışıp sonra karavan işine girseydim herhalde pişmanlık yaşamazdım.
İleride iyiki gezenbilire üye olup fikir alışverişi yaptığınıza pişman olmayacaksınız.Yeterki imalatçı seçimini doğru yapmış olun.
Arzuladığınız karavana kavuşmanız dileğiyle.
Selamlar

Ercan bey, benim gezi ve yaşam biçimime göre..
Arka yatak 130 cm. aracın sağ tarafı 80x90 banyo 110x50 mutfak 90x90 soldan sağa oturma gerekirse yatak,
Orta kapı iptal arkadan 210 cm. den sonra 60 cm. kapı öne doğru 220 lt. buzdolabı
Şimdi yollardayım detay durağan olduğum zaman.
Herşey doğa sevginize göre olsun.

Ahmet bey övgü dolu sözleriniz için teşekkür ederim ben bütün karavan dostlarımıza yardımcı olmak isterim bu düşünceme yeni ve büyük yerimizde daha güzel hizmet vereceğimizi düşünüyorum tekrar teşekkür ederim iyi dileklerinize kalın sağlıcakla.

bülent usta' Alıntı:
Ahmet bey övgü dolu sözleriniz için teşekkür ederim ben bütün karavan dostlarımıza yardımcı olmak isterim bu düşünceme yeni ve büyük yerimizde daha güzel hizmet vereceğimizi düşünüyorum tekrar teşekkür ederim iyi dileklerinize kalın sağlıcakla.
Bülent usta ve diğer tüm karavan dostları tekrar merhaba;
Yazdıklarım övgü değil, gerçek. Arkadaşlar belki şunu bilmiyorlardır. Açıklık getireyim:
Bülent usta ile hiç alışverişimiz olmadı. Yazdıklarım önceki küçük atolyesine 7 ay önce ziyaretimde imal etmiş olduğu mobilyaları görmüş olmamdan, kullandığı malzemelerin kaliteli olduğunu tesbitimden ve açıklamaları akil olduğundan dürüst bir esnaf olduğuna kanaat getirmiş olmamdan kaynaklandığı gibi imal etmiş olduğu karavanların sahiplerininde olumlu görüş belirtmelerindendir.
Hakkında iyi düşünmediğim birisi için belki kötü ithamda bulunmam ama "yorum yok" "çok iyi araştırın" kelimelerini kullanmaktan çekinmem.
Güvenilir bir kişi içinse gerçekleri söylemek/yazmak herkes gibi benimde görevimdir. Bu durumda hem üretici hemde tüketici beklentilerinde hayal kırıklığı yaşamaz.
Evet Bülent ustayla bu güne kadar bir kuruşluk alışverişimiz olmadı ama kendisi tanıştığım günden beri gözlemlerimle benim için önemli bir sanatkar ve iyi bir dosttur.
Yeni yerinde başarılı işler ile ilerliyeceğine inanıyor ve diliyorum.
Allah yolunu açık etsin.
Herkese Selam ve Saygılar

Ooo hayırlı olsun, benmi zehirledim, yoksa benden öncemi zehirlendin.
Araç seçimi yaparken dikkatli davran ve sadece yaz mı yoksa yaz kış mı yaşayacağın bir araç gibi.
Sürüş konforuna gelince, o yükü alıca tüm araçlar 302 gibi oluyor zaten, ayrıca yollarda fazla sürat zaten yapamıyorsun, benimki sözde en sert araçlardan fakat gün boyu kullansanda yormuyor.
Tekrar hayırlı olsun.

Sn modelci öncelikle hoş geldiniz ben cömezlik,den acemiliğe adım atmış bir karavan severim.ama şunu cok iyi öğrendim 1.2.3.4.5 cm ne kadar önemli olduğunu iyi öğrendim....derim.

Ercan bey, Hayırlı olsun, Gönlünüze göre olması dileği ile Sevgi ve Saygılar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri