Karavan Mı, Camper Mi, Bilmem Ama O Bir T5

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fatihkoleli Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,509

fatihkoleli

Yeni Üye
Yer
mersin
Merhabalar,

iyi bir klavye kaplanından ziyade sessiz bir okuyucuyum. Bu nedenle de moderatörlerimiz tarafında sık sık sitede "yok" yazılıyorum.

Bu sitede okuduklarımdan sonra baştan beri elimde bulunan T5'i satmaya kıyamayıp Reimo ve Vanessa'da gördüğüm malzemelerden esinlenerek kendi amacıma yönelik bir nevi mini-campere dönüştürdüm. Uzun zamandır yapmak istediğim Avrupa turu için hazır olduğuna kanaat getirince de eşimle birlikte 40 günlük bir tura çıkıp, 28 ülkeye ayak bastık ve geçen pazar tekrar Mersin'e döndük. Moderatörlerimizin bilgisine sunarım.

Sevgilerle.

Fatih.

Not: İletinin yeri başlangıç için doğru mu, tam emin değilim ama gelecek sorular olursa muhtemelen doğru yere dönüşecektir.

Etiketler
Ynt: Karavan Mı, Camper Mi, Bilmem Ama O Bir T5

Üyelerimize 3aydan fazla süre giriş yapmadıklarında sistem tarafından otomatik gönderilen mesaj almışsınız, isabetlide
olmuş hoş geldiniz.

Bu başlıkta aracınızı tanıtacaksanız doğru yerdesiniz, eğer gezi anılarınızı yazmak isterseniz (biz çok isteriz) başlığınız
gezi başlığımıza taşınacaktır.

Selamlar

Ee yapim asamasi gezi notlari video falan yokmu?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bazen Mersin Orduevinde gördüğüm bir T5 var ; size mi ait ? :smiley:

Merhabalar,

konuya ilişkin rapor ve fotoğrafları ekleyeceğim ama semester başlangıcı olduğu için yoğunluktan bir türlü elim değmiyor.

@yücel bey, Bir kaç kez "Yılmaz Deniz Motorları" önüne park etmiştim. Eğer denk geldiyseniz odur.

Selam ve saygılarla.

Tekrar merhabalar,

yazının ve fotoğtafların gecikmesinden dolayı özür diliyorum.

Motosikletle uzun yol yapmaktan, dağcılık ve trekingden keyif alırım. Önce Akdenizin, sonra Türkiyenin kelebeklerini fotoğraflayabilmek, gerektiğinde arazide yatabilmek amacıyla bir “VW-bus” almayı kafaya koymuş ve 2008 de 2006 model, 2500cc, 174 PS’lik kısa şase bir araç almıştım. Türkiyenin her yerinde, hiç arıza yapmaksızın o günden bugüne yaklaşık 120.000 km yaptı. Hiç bir noksanı vuruğu kırığı vs. olmadığı için de satmaya kıyamıyordum. Aslında motorla yapmayı düşündüğümüz Avrupa turunu kuzeye çıktıkça artacak olan yağmur nedeniyle VW-bus ile yapmak aklımıza gelince konu ciddileşti.

Araç içerisinde yemek yapmayı, duş almayı, hele hele TV seyretmeyi hiç gündeme almadık. Bunların hepsi bir kamp alanında zaten yapılabilecek işler. Aşırı soğuk için donanımlı uyku tulumları, sıcak için de bir ventilatör mevcuttu. Çakmaklıktan beslenen 500W’lık invertorü yıllardan beri fotoğraf makinesinin pilleri, bilgisayarlar ve telefonlar için kullanmaya alışkındık. Yine, fotoğraf turları esnasında arabada yatmak için yuvarlak profilden arabanın şekline uygun bükülmüş, iki parçadan oluşan ve 4 civatayla birbirine sabitlenen bir iskelet yaptırmıştım. İskeletin üzerine Üzerine dayanıklı süngerin kullanıldığı bir yatak (160x190) yapmış, bunu da defalarca test/optimize etmiştik.

Arkada yatak olarak kullandığımız platformun üzerine örtü örterek TÜV’e gittiğimde daha önceleri bir muhalefetle karşılaşmadım. “Bağaj kapağı” deyice üstelenmedi. Sitede detaylı bir şekilde tartışılan karavan/panel van/camper gibi mevzuat konusuna ilişkin olarak, üniformalı ve/veya üniformasız kontrol ekipleriyle ters düşmeden, T5 de nasıl bir dönüşüm mümkün olabilirin cevabına da özen göstermek gerektiği açıktı. Mevzuata mümkün olduğunca uymak için hiç bir üniteyi sökülemez halde monte etmedim. Diğer bir ifadeyle, 1+1 haricinde görünen oturak, yatak, mutfak birimi yok.

Eşimle benim gezme tarzımız, ağırlıklı olarak gezmek/görmek, yolda olmak, bir binek otomobilden daha konforlu güvenli ve seri yol almaktır. Kamp yerlerinde, herhangi bir nedenle kamp yerine ulaşamazsak, otelde kalınacaktı. Ancak gerektiğinde (münasebetsiz bir yer ve zamanda otel/kamp yeri arama stresine girmeden) de arabada kalabilmeliydik.

Kısacası; yatak, gerektiği kadar elektrik aksamı, arabada yatma deneyimi zaten vardı. Mevcudu geliştirmek üzere internette araken www.reimo.de ve www.vanessa-mobilcamping.de de bana uyan cevapları bulup işe başladım. Rampada ‘bayılan’ aracı hiç sevmem. Yani, arabanın yükünü (mümkün olduğu kadar) aşırı arttırmadan ihtiyaçları karşılamak daima ana hedef:

*Zemine tekerlek çıkıntılarına göre MDF plaka ayarlandı. Portatif WC’nin dolabı hemen sürücü koltuğunun arkasında, koltuğu ve camı etkilemeyecek şekilde imal edilip yerleştirildi. Aynı zamanda Yatağın parçası da olan dolaplar, günlük kullanılacak eşyalar (kamp malzemeleri) için yeterliydi.

*Evye ve duş: İçiçe gecen iki sandıktan içtekine (50x50x120 cm) halin hali için bir evye ve harici duş düzeneği monte edildi. 50 L’lik bir temiz su deposu vardı ve hidrofor hemen yanındaki motosiklet aküsüyle çalışıyordu. Bu sandıklar yatağın altına iskele yönünde arkaya doğru çekilerek açılacak (raylı) şekilde yerleştirildi. Evyenin yanındaki kocaman boşluk da giysilerimizi koyduğumuz valizlere ziyadesiyle yetti.

Tüm malzemenin arabadan indirilmesi ve arabanın tekrar “camlı van” olması işlemi rahat bir tempoda 8 dakika 40 saniye sürüyor. Aracın içindeki toplam ilave yük, -tartmadım ama küçük bir hesaplamayla- temiz su dahil 200-220 kg civarında.

Sonuç: Gezi esnasında ağırlıklı olarak kamp yerlerinde araçta kaldık. Bir kaç yerde otelde konakladık. Araç içindeki her malzemeyi (duşa gerek olmadı ama var olduğunu bilmek rahatlatıcıydı) kullandık. Bir tavan havalandırmasıyla, bir kompresörlü buzdolabı haricinde hiç bir konuda “ şu da olsaydı” demediğimiz keyifli bir gezi oldu. Aracın yapım aşamasındaki fotoğraflar kaybettiğim telefondaydı; VW de satıldı ama ondan kalan malzemeler yeni araca yerleştirildi ve fotoğraflar sonraki araçtan.

fotoğrafları önce gönderemedim...

111

22

33

Merhabalar,

iyi bir klavye kaplanından ziyade sessiz bir okuyucuyum. Bu nedenle de moderatörlerimiz tarafında sık sık sitede "yok" yazılıyorum.

Bu sitede okuduklarımdan sonra baştan beri elimde bulunan T5'i satmaya kıyamayıp Reimo ve Vanessa'da gördüğüm malzemelerden esinlenerek kendi amacıma yönelik bir nevi mini-campere dönüştürdüm. Uzun zamandır yapmak istediğim Avrupa turu için hazır olduğuna kanaat getirince de eşimle birlikte 40 günlük bir tura çıkıp, 28 ülkeye ayak bastık ve geçen pazar tekrar Mersin'e döndük. Moderatörlerimizin bilgisine sunarım.

Sevgilerle.

Fatih.

Not: İletinin yeri başlangıç için doğru mu, tam emin değilim ama gelecek sorular olursa muhtemelen doğru yere dönüşecektir.

tebrik ederim, sizin adınıza sevindim.. minicamper ( camperbox) resimleriniz görmek isteriz. Sorularım şu: T5 ruhsatınızı değiştirdiniz mi yani motokaravan ruhsatı çıkarttınız mı yurtdışında çevirmelerde vs sorun yaşadınız mı ( yaşayan arkadaşlarım oldu )..biz anlamayız motokaravan ruhsatınız nerede sorun çıkarıp ceza yazmışlar ( camperbox olmasına rağmen) banyo ve wc sorununu nasıl çözdünüz. Yemek yapmak için Nurgazın propilen ocağını mı kullandınız ? nerde ve nasıl konakladınız ? vs vs soru çok.. yani kısacası hocam gezinizi kısaca özetlerseniz bizim için güzel bir rehber olur kanısındayım.. teşekkür ederim

tebrik ederim, sizin adınıza sevindim.. minicamper ( camperbox) resimleriniz görmek isteriz. Sorularım şu: T5 ruhsatınızı değiştirdiniz mi yani motokaravan ruhsatı çıkarttınız mı yurtdışında çevirmelerde vs sorun yaşadınız mı ( yaşayan arkadaşlarım oldu )..biz anlamayız motokaravan ruhsatınız nerede sorun çıkarıp ceza yazmışlar ( camperbox olmasına rağmen) banyo ve wc sorununu nasıl çözdünüz. Yemek yapmak için Nurgazın propilen ocağını mı kullandınız ? nerde ve nasıl konakladınız ? vs vs soru çok.. yani kısacası hocam gezinizi kısaca özetlerseniz bizim için güzel bir rehber olur kanısındayım.. teşekkür ederim

ÇOK ÖZÜR DİLERİM KONU BİR BAŞKA FORUM BAŞLIĞI ALTINDA İDİ YUKARIDA Kİ CEVAPLAR GÖRÜLMÜYORDU, ŞİMDİ BURAYA TAŞINMIŞ , CEVAPLARI ALMIŞ OLDUM TEŞEKKÜRLER

Yurtdışında benzer araç ile gezimizde ruhsata ve araca hiç bakmadılar. Biz elektrikli ocak ve tüplü ocak kullandık. Elektrik olan yerlerde araca ve dış ortama 220v çektik olmadığında kullandığımız 2 küçük tüpümüzde 52 gün yetti. Tuvalet için portatif kasetli yeterli.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.