Karavan Su Donması Nasıl Engellenir

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Peravan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,211

Peravan

Yeni Üye
karavanda aracın altında, açık hava ile temas eden Erzurum gibi soğuk kış iklimlerinde, pis su, temiz su ve gri su tanklarının içindeki suyun donmaması için tankları taş yünü ile mi kaplamalıyım, veya farklı nasıl çözümler bulunabilir,
forumlarda daha önce de bu konu açılmış olabilir, ancak ben bu konu ile ilgili bir bilgiye ulaşamadım

Etiketler
İçerde bir ısı kaynağı olmaksızın yalıtımın çok işe yarayacağını sanmıyorum. Eğer karavana elektrik verebiliyorsanız akvaryum ısıtıcısı kullanmak iyi bir seçenek ama bu da sadece depodaki suyun donmasını engeller. Hortum ve bağlantı noktalarını korumaz.

Kullanılmayacaksa en güzeli suyu boşaltmak.

Su kalırsa; donan suyun hacmi genleşir ve boruları patlatabilir Allah korusun. Özellikle şofben varsa dikkat etmekte fayda var.

Erzurum gibi gece ciddi soğuklarda tuz ya da antifiriz gibi sıvılar ne kadar etkili deneyim sahibi olanlar yazabilir.

Enerji sıkıntısı yoksa @yugun hocamızın akvaryum ısıtıcısı mantıklı bence.

Kullanılmayacaksa en güzeli suyu boşaltmak.

Su kalırsa; donan suyun hacmi genleşir ve boruları patlatabilir Allah korusun. Özellikle şofben varsa dikkat etmekte fayda var.

Erzurum gibi gece ciddi soğuklarda tuz ya da antifiriz gibi sıvılar ne kadar etkili deneyim sahibi olanlar yazabilir.

Enerji sıkıntısı yoksa @yugun hocamızın akvaryum ısıtıcısı mantıklı bence.
Hocam şahsi fikrim depodaki suyun donması sorun değil zira genleşecek kadar boşluk oluyor depolarda. Sorun asıl hidrafor, şohben ve borularda bunun için de en doğru çözüm suyu tamamen boşeltmak veya antifiriz.

Merhaba,

Ben hafta sonları dönüşte araçtaki tüm sıvıyı boşaltıyorum. (Temiz su, pis su, tuvalet, kombi)
ve aşağıdaki balon yöntemi ile borularda su kalmamasını sağlıyorum.

Boruları boşaltmak için genel olarak kullanılan iki yöntem bisiklet pompası veya balon.

Depo tamamen boşaltıldıktan sonra, su pompası kapatılır.
Musluklardan birini açıp tercihen geniş ağızlı bir balon şişirilerek musluğun ağzına takılır.
Balondan musluğa giden hava boruda kalan suyu tekrar depoya iter.
Bu işlem tüm musluklar için tekrarlanır.
Aynı yöntem bisiklet pompası ucuna takılacak silikon esnek bir aparat kullanılarak da hava kaynağı olarak balon yerine pompa kullanılarak yapılabilir.

Bisiklet pompası ile yapılan bir diğer tertibat ise, temiz su depo kapağına bir bisiklet lastik sibopu sabit olarak takılıyor.
Depo boşaltıldıktan sonra su pompası kapatılıp, bisiklet pompası ile depoya biraz hava basılıtor musluklardan birini açarak o hattaki su hava basıncı ile tasviye edilmiş oluyor.
Bu işlem tüm musluklar, su giderleri için tekrar ediliyor.
Sonrasında pis su tankı boşaltılarak işlem tamamlanıyor.

Aşağıdaki videolar almanca ama görsel olarak uygulamaları seyredilebilir, ya da tercümeler ne kadar doğru bilmemekle beraber altyazı otomatik tercüme özelliği ile alt yazı ile izleyebilirsiniz.

Geçen su borusunun ucundan bu işlemi üfleyerek yapacaktım.
Hidroforu aç kapa yaparak suyu tahliye etttim.

Şimdi de ulan nasıl aklımıza gelmez diyorum balon işi : D

Geçen su borusunun ucundan bu işlemi üfleyerek yapacaktım.
Hidroforu aç kapa yaparak suyu tahliye etttim.

Şimdi de ulan nasıl aklımıza gelmez diyorum balon işi : D
Hidrafor cıkısında bir geri döndürmez valf vardır o yuzden depoya sürmek olmazda baska bir muslugu acarak devredeki suyu kısen bosaltabilirsiniz diye düşünüyorum ben

Ülke şartlarında antifriz araçlarda belirli oranlarda kullanılırken (%30-50 arasında) 100 lt su deponuzda kaç lt antifrize kullanılmanız gerekecek?
Ayrıca antifrize eklediğiniz deponuzdaki su ile kişisel temizliğinizde ve/veya gıda maddelerin temizliğinde kullanmak sağlınıza zarar vermeyecekmi?

Su deposu beş litre kalana kadar boşaltılır, kalan suya antifriz değil, cam suyu antifrizi karıştırılır. Musluk açılarak antifrizin tüm sisteme erişmesi sağlanır. İşte bu kadar...

Beş litre cam suyu antifrizi beş litre suyla karıştırıldığında -10'a kadar koruma sağlıyor. Bu da iç anadolu için yeterli. Tabii şimdi diyeceksiniz ki beş litre kalana kadar depomu boşaltacaksam niye tamamını boşaltmıyorum? Ki bu da mantıklı aslında... Ama yine de sistemde su kalmasını isteyenler cam suyu antifrizi kullanabilir. Cam suyu antifrizini sonuçta içmediğiniz sürece sağlığa bir zararı olmaz.

Beş litre cam suyu antifrizi beş litre suyla karıştırıldığında -10'a kadar koruma sağlıyor. Bu da iç anadolu için yeterli. Tabii şimdi diyeceksiniz ki beş litre kalana kadar depomu boşaltacaksam niye tamamını boşaltmıyorum? Ki bu da mantıklı aslında... Ama yine de sistemde su kalmasını isteyenler cam suyu antifrizi kullanabilir. Cam suyu antifrizini sonuçta içmediğiniz sürece sağlığa bir zararı olmaz.

5 litre kalana kadar boşaltıp antifrize kullanmak hiç mantıklı değil dediğiniz gibi boşaltmışken hepsini boşaltmak daha yerinde olur. 5 litre lazımsa karavana gelmeden 2,95 TL ye A101 marketten 5 litre içme hazır su almak antifrize almak tan da ucuz üstelik.
Ayrıca antifrizli su içilmesede zararlıdır.Elinizi yüzünüz yıkayabilecekmisiniz yada meyvenizi o suyla yıkamaya cesaret edebilecekmisiniz?
uzun süre kullanılmayacaksa boş depo her zaman daha iyidir.

Dış deponun ve dışarıda kalan boruların izolasyonu ağır kış şartları haricinde donmaya karşı yararlı olur.

Kışları konaklamalı gezilerde ;depoya en yakın musluk ağzına bir hortum kelepcelenir ,o hortumun diğer ucuda depoya geri bağlanır.Su pompası içinde bir zaman saati ile belirli aralık ve sürelerde pompa devreye alınarak sirkülasyon yaptırılırsa donmaya çare olabilir.
Zaman saatide sürekli pompayı devrede tutmayacağı içinde akünüzün gücünüde boş yere tüketmemiş olursunuz.

.
Benimkisi gibi karavan içinde kalan su sistemlerinde, tek eksi haneli her ısı değerinin sorun olacağı beklenmemeli. (Sağlaması depo yanı yarı dolu plastik bardakla yapılabilir)

En düşük ısı ölçümlerine, alttaki sayfadaki mavi haritayı tıklayarak erişebilirsiniz.

Tahminlerden arındırılmış (!) tecrübem ise kış mevsimi nihai park durumu boyunca, deposu boşaltılmış dalgıç pompalı su sistemlerdeki sert plastik yapılı karavan musluklarının, sigortası çıkarıldıktan sonra az biraz açık bırakılması yönünde. (Ayni önlem bahçelerde iç ana vanası kapalı dış musluklar için de geçerli )

İlk kış sonu don çatlağı yüzünden musluğunu değiştirmek zorunda kaldığım basit yapılı sistemim, sadece bu iki önlem ile dokuz senedir ayni dalgıç pompa ile sorunsuz çalışmakta.

İki anlamıyla “üfürdüğüm” falan da yok !.. :yum:

Son düzenleme:

.
Benimkisi gibi karavan içinde kalan su sistemlerinde, tek eksi haneli her ısı değerinin sorun olacağı beklenmemeli. (Sağlaması depo yanı yarı dolu plastik bardakla yapılabilir)

En düşük ısı ölçümlerine, alttaki sayfadaki mavi haritayı tıklayarak erişebilirsiniz.

Tahminlerden arındırılmış (!) tecrübem ise kış mevsimi nihai park durumu boyunca, deposu boşaltılmış dalgıç pompalı su sistemlerdeki sert plastik yapılı karavan musluklarının, sigortası çıkarıldıktan sonra az biraz açık bırakılması yönünde. (Ayni önlem bahçelerde iç ana vanası kapalı dış musluklar için de geçerli )

İlk kış sonu don çatlağı yüzünden musluğunu değiştirmek zorunda kaldığım basit yapılı sistemim, sadece bu iki önlem ile dokuz senedir ayni dalgıç pompa ile sorunsuz çalışmakta.

İki anlamıyla “üfürdüğüm” falan da yok !.. :yum:

Her ne kadar genel fikre katılsam bile;
İstatistik bilimini var eden en temel paradokssal prensip gereği istatistiğe tek başına güvenmemeyi tercih ediyor,
Atalarımızın dediği gibi eşeği sağlam kazığa bağlayıp, Nasrettin hocanın da nasihati ile su testisi kırılmadan kulak büküyorum.
Bu konudaki en büyük motivasyonum da sonradan "AHHH"lamaktan sa biraz "üfürmek" nefes açar 😉😀

karavanı ev olarak görüp o şekilde davrananlar için sıkıntılı bir durum. ancak benim gibi karavanı gezi sırasında temel ihtiyaçları karşılasın yeter diye düşünenler için böyle bir sorun yok. ben karavanda sabit wc olmaz diyenlerdenim bu nedenle atık su depom yok. atık su için bidon kullanıyorum. içme ve kullanma suyu için de dalgıç pompa sağolsun, ihtiyaç halinde leğen içinde bile çalışıyor. soğuk iklimde yaşayan dostlara sabit wc, depo ve tesisat gibi göze ve kulağa hoş gelen ama gereksiz yüklerden kurtulmasını tavsiye ederim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri