Karavan Üretİcİlerİ İle Görüşürken Nelere Dİkkat Edelİm

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan janberkaydemir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,603
Yer
İstanbul
Forum da bir çok üye motokaravan alma planları yapıyor. Deneyimli kullanıcılar üreticiler ile görüşmelerimiz de nelere dikkat etmemizi önerirler?
Karavanlarda en sıkıntılı, problem çıkaran konular?
Malzeme ve cihazlar da dikkat edilecekler?
Olmaz ise olmazlar ?
gibi....

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Karavanlar çoğunlukla 5 yaşından büyük olacaklarına göre aracın altına iyi bakılmalıdır. Araçlarda artık teknik kaportadan daha uzun ömürlü. Aracın altında, özellikle aracı taşıyan bölümlerde paslanma aracın ömrünü ve değerini azaltır. Zamanında tedbir alarak ilerde büyük masraflardan kurtulmak mümkün.

İki aydır bu konudaki araştırmalarım devam ediyor. Değişik forumlar, youtube videoları, gezi blogları falan deyince aslında çok birçok kaynak da var. Gerçi benim hedefim 2020 yazına doğru gerçekleşebilir en erken, biraz da 2019 yılında bizi bekleyen ekonomik gelişmeler ve kızımın bu yıl hangi üniversiteye başlayacağına bağlı. Şimdiye kadar yaptığım incelemelerim sonucunda bir karavan üreticisine aracımı anahtar teslimi yapılmak üzere teslim etsem soracağım sorular şunlar olurdu. Yapım sırasına uygun olarak dıştan içe doğru gidersek

Aracın tavan duvar ve tabanında hangi izolasyon malzemelerini kullanacak, bunlar neyle yapıştırılacak
İç kaplama ve mobilyalarda hangi tip malzeme kullanılacak,
Kablolamalar nasıl olacak, kanal içi veya açıktan mı döşenecek, ne tip kablo kullanılacak, kablo renkleri nasıl olacak,
Temiz ve atık su depoları ne ebatta olacak ve nereye monte edilecek, hangi malzeme kullanılacak,
Su tesisatı boruları ne tip olacak,
Gaz tesisatı olacaksa boru tipleri ve emniyet ekipmanı olarak neler kullanılacak.

Bana kalırsa temel sorular bunlar, bundan sonraki daha ince işlere yönelik konular biraz sizin beklentileriniz, aracı kullanma tarzınız ve bütçe ile ilgili örneğin;
Aracın camları ne kadar ve ne tip olacak, karavan camı mı yoksa kayar tip mi?
Enerji sisteminin kapasitesi, kullanılan ekipmanların kapasitesi, markası ve tipi. Yaz kış kullanım frekans ve peryodu.
Tezgah, ocak evye, buzdolabı, su ısıtıcısı vs ekipmanlarda orjinal karavan ekipmanı mı kullanılacak yoksa daha ekonomik bir çözüm mü aranacak, bunları kim temin edecek. Bu konular daha da detaylandırılır,

Bir de bürokratik ve terminsel konular var,
Kaça patlayacak,
Ne kadar sürecek,
Proje, ruhsat vs karavan üreticisi mi halledecek yoksa ben mi,
Ödeme planı,

Açıkçası an itibarıyla düşüncem bu işe kalkıştığımda yapılacak bu işlerin benim tarafımdan belirtilen malzeme ve imalat teknikleri kullanılarak yapılacağını bir sözleşme ile en baştan net olarak tanımlamak olur. Malzemeleri mümkün olduğunca kendim temin etmeye çalışır ve üretim sırasında sıkça ziyaret ederek üretimi kontrol ederim. Benim şartlarımı kabul edecek böyle bir üretici bulunur mu orası da ayrı konu.

İki aydır bu konudaki araştırmalarım devam ediyor. Değişik forumlar, youtube videoları, gezi blogları falan deyince aslında çok birçok kaynak da var. Gerçi benim hedefim 2020 yazına doğru gerçekleşebilir en erken, biraz da 2019 yılında bizi bekleyen ekonomik gelişmeler ve kızımın bu yıl hangi üniversiteye başlayacağına bağlı. Şimdiye kadar yaptığım incelemelerim sonucunda bir karavan üreticisine aracımı anahtar teslimi yapılmak üzere teslim etsem soracağım sorular şunlar olurdu. Yapım sırasına uygun olarak dıştan içe doğru gidersek

Aracın tavan duvar ve tabanında hangi izolasyon malzemelerini kullanacak, bunlar neyle yapıştırılacak
İç kaplama ve mobilyalarda hangi tip malzeme kullanılacak,
Kablolamalar nasıl olacak, kanal içi veya açıktan mı döşenecek, ne tip kablo kullanılacak, kablo renkleri nasıl olacak,
Temiz ve atık su depoları ne ebatta olacak ve nereye monte edilecek, hangi malzeme kullanılacak,
Su tesisatı boruları ne tip olacak,
Gaz tesisatı olacaksa boru tipleri ve emniyet ekipmanı olarak neler kullanılacak.

Bana kalırsa temel sorular bunlar, bundan sonraki daha ince işlere yönelik konular biraz sizin beklentileriniz, aracı kullanma tarzınız ve bütçe ile ilgili örneğin;
Aracın camları ne kadar ve ne tip olacak, karavan camı mı yoksa kayar tip mi?
Enerji sisteminin kapasitesi, kullanılan ekipmanların kapasitesi, markası ve tipi. Yaz kış kullanım frekans ve peryodu.
Tezgah, ocak evye, buzdolabı, su ısıtıcısı vs ekipmanlarda orjinal karavan ekipmanı mı kullanılacak yoksa daha ekonomik bir çözüm mü aranacak, bunları kim temin edecek. Bu konular daha da detaylandırılır,

Bir de bürokratik ve terminsel konular var,
Kaça patlayacak,
Ne kadar sürecek,
Proje, ruhsat vs karavan üreticisi mi halledecek yoksa ben mi,
Ödeme planı,

Açıkçası an itibarıyla düşüncem bu işe kalkıştığımda yapılacak bu işlerin benim tarafımdan belirtilen malzeme ve imalat teknikleri kullanılarak yapılacağını bir sözleşme ile en baştan net olarak tanımlamak olur. Malzemeleri mümkün olduğunca kendim temin etmeye çalışır ve üretim sırasında sıkça ziyaret ederek üretimi kontrol ederim. Benim şartlarımı kabul edecek böyle bir üretici bulunur mu orası da ayrı konu.
Teşekkürler, Üreticilere soracağınız soruların cevaplarına, araştırmalarınız sonucu kendiniz nasıl seçimler oluşturunuz. Uygun vaktinizde bunlarida paylaşırsanız memnun olurum...

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kullanılacak malzemelerin ithal olanları ve yerli olanları arasında fiyatlarda uçurum var.Neyse ki artık internet sayesinde hepsini biliyoruz.Madem ki bu işleri araştırmayı seviyoruz,o zaman işimizi sağlama alalım.Ben yeni bir karavan yaptıracak olsam kullanılacak malzemelerin listesini markalarıyla bir kağıda yazar,piyasa fiyatlarını öğrenip,imalatçıya öyle giderdim.Geriye imalatçının alacağı işcilik ve proje ücreti ile aracı ne zaman teslim edeceği kalırdı.Bu da noter sözleşmesi ile halledilir.Sonradan kavga etmektense en baştan kötü olmak iyidir:smiley:

Kullanılacak malzemelerin ithal olanları ve yerli olanları arasında fiyatlarda uçurum var.Neyse ki artık internet sayesinde hepsini biliyoruz.Madem ki bu işleri araştırmayı seviyoruz,o zaman işimizi sağlama alalım.Ben yeni bir karavan yaptıracak olsam kullanılacak malzemelerin listesini markalarıyla bir kağıda yazar,piyasa fiyatlarını öğrenip,imalatçıya öyle giderdim.Geriye imalatçının alacağı işcilik ve proje ücreti ile aracı ne zaman teslim edeceği kalırdı.Bu da noter sözleşmesi ile halledilir.Sonradan kavga etmektense en baştan kötü olmak iyidir:smiley:

Makara60 yanlış hatırlamıyorsam Düzce den bir katılmcısınız. Eğer öyleyse Düzceye geldiğimizde tanışmak isterim.

Ben de İstannul'da yaşayan bir Düzce'liyim. Ayda bir bağ bahçe işleri ve akraba ziyareti için giderim. Düzce'de mutfak dolabı vs yapan bir tanıdığım var işçiliği fena değil karavan hayalimi gerçekleştirme aşamasına geldiğimde mobilya konusunda kendisinden yardım alabilir miyim diye görüşmeyi düşünüyorum. Müsait bir zamanda bir Düzce buluşması yapalım.

Ben de İstannul'da yaşayan bir Düzce'liyim. Ayda bir bağ bahçe işleri ve akraba ziyareti için giderim. Düzce'de mutfak dolabı vs yapan bir tanıdığım var işçiliği fena değil karavan hayalimi gerçekleştirme aşamasına geldiğimde mobilya konusunda kendisinden yardım alabilir miyim diye görüşmeyi düşünüyorum. Müsait bir zamanda bir Düzce buluşması yapalım.

Memnun oldum.
Mail adresim janberkaydemir@gmail.com bilgilerimizi paylaşalım ve tanışalım. Biz de istanbul da Erenköy de yaşıyoruz. Görüşmek üzere...

Canberk bey benim karavanlara ilgi duymam son iki yılda oldu. Aslında uzun yıllardır motosiklet ile geziyoruz. Eşim de artçı olarak benimle gezmeyi seviyor, her yıl 10-15 günlük Avrupa turları yapıyoruz, 25-30 ülke gezdik şimdiye kadar. Motorda iki kişi olunca çadır uyku tulumu vs için yer kalmıyor ve otel konaklamalı oluyor mecburen, yeme içme de hep dışarıdan olunca 15 günlük bir turun maliyeti 1500-2000€ ya ulaşıyor. Son iki yıldır eşim gelemedi iki arkadaş iki motor erkek erkeğe çıktık ve hep kamping konaklama yaptık. Özellikle Italya ve Avusturya Alpleri ve Hırvatistan sahillerindeki kampingler ve karavan kültürü beni resmen büyüledi. Artık yaş da 50+ oldu ve bu tip uzun gezileri motor yerine karavanla yapmak daha mantıklı gelmeye başladı.

Madem sordunuz benim hayalimdeki konfigurasyonu kısaca anlatayım.
Araç 15 m3 130ps Ducato max 100bin km. Fiat'ın yurtiçi ve yurtdışı servis ağının daha yaygın olduğundan hareketle psa araçları pek düşünmüyorum,
Plan arkada enlemesine yatak olan klasik plan,
Tavan ve duvar izolasyonu bizofol olacak, Tunç Erdoğan örneği,
Taban izolsyonunu tam netleştiremedim aklımda ama muhtemelen köpük tarzı bir malzeme,
Kaplamalar 4mm hafif kontraplak,
Duvar panelleri 12-15mm hafif kontraplak üzeri kaplama,
Panel ve dolaplar bir şekilde aracın sac kısımlarına bağlanabilir mi araştıracağım,
Duş tuvalet 80X100 ve kasetli tuvalet düşünüyorum,
Şohbeni gaz+elektrikli karavan şohbeni muhtemelen dometic alırım
Isıtma webasto veya muadili,
Enerji 450watt civarında monokristal panel, 300amper jel akü, mppt regülatör, tam sinüs inverter, elektrik tesisatı yanmaz kanal içinde mümkünse her cihaz için farklı renk yanmaz kablo,
Dolap A++ tezgah altı, voltajını henüz tam belirleyemedim kafamda,
Gaz tesisatı kaplamalı bakır boru,
Pis su deposu 80X2 özel Ducato deposu paralel bağlantılı,
Temiz su minimum 100lt sağ arka davlumbaz üstü Koray kardeşin yaptığı gibi özel imalat +hidrofor,
Minimum 120 cm tezgah ocak sağda lavobo solda ayrı ayrı cam kapak, ocak kapıya yakın olmasın
Aracın kendi ikili koltuğunu arkada yolcu koltuğu olarak kullanmak daha emniyetli geliyor, bu dünende koltuk altında akü yeri kalır mı bilmiyorum on göre bir dizayn yapılmalı, önde 2 adet tekli döner koltuk olacak. Portatif masa ve o bölümde enlemesine bir kişilik yatak yeri mutlaka kalmalı, gerekirse şişme yatak konabilir.
Cam konusu o anki bütçeye bağlı, karavan camı arzu ederim ama panelvan camı da olabilir, yatak kısmında yan cam olmayacak arka kapılar camlı olacak, ön ve arkada birer tavan heki düşünüyorum belki de bir tane küçük de banyo için,
Becerikli bir kaportacı bulunabilirse kayar kapı iptal edilip 60 cm çarpma kapı yapılabilir,
DK karavanın videolarında iç kaplamada abs veya benzeri bir plastikten paneller kullanmışlar çok şık duruyor bunlardan bulunabilirse iç kaplamada kontraplak yerine tercih ederim açıkçası,
Banyo konusu en büyük soru işareti, yurtdışı karavan videolarında plastik duvarlı çok güzel modüler banyolar gördüm bunlar bulunabilir mi bilmiyorum. Makina mühendisiyim işim gereği sık sık Almanya'ya gidiyorum, gelecek seyahatlerimde bunu araştıracağım. Bulduk diyelim maliyet ne olur Allah bilir.
130-140 bin tl bütçe ile bunların yapılabileceğini öngörüyorum ama seneye kurlar ne olur, hayaller Paris gerçekler Bayrampaşa mı olur bilinmez.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar tecrübeli katılımcıların katkılarını ile daha rafine bir plana ulaşırız diye umuyorum.
Sağlıcakla kalın.

Son düzenleme:

Canberk bey benim karavanlara ilgi duymam son iki yılda oldu. Aslında uzun yıllardır motosiklet ile geziyoruz. Eşim de artçı olarak benimle gezmeyi seviyor, her yıl 10-15 günlük Avrupa turları yapıyoruz, 25-30 ülke gezdik şimdiye kadar. Motorda iki kişi olunca çadır uyku tulumu vs için yer kalmıyor ve otel konaklamalı oluyor mecburen, yeme içme de hep dışarıdan olunca 15 günlük bir turun maliyeti 1500-2000€ ya ulaşıyor. Son iki yıldır eşim gelemedi iki arkadaş iki motor erkek erkeğe çıktık ve hep kamping konaklama yaptık. Özellikle Italya ve Avusturya Alpleri ve Hırvatistan sahillerindeki kampingler ve karavan kültürü beni resmen büyüledi. Artık yaş da 50+ oldu ve bu tip uzun gezileri motor yerine karavanla yapmak daha mantıklı gelmeye başladı.

Madem sordunuz benim hayalimdeki konfigurasyonu kısaca anlatayım.
Araç 15 m3 130ps Ducato max 100bin km. Fiat'ın yurtiçi ve yurtdışı servis ağının daha yaygın olduğundan hareketle psa araçları pek düşünmüyorum,
Plan arkada enlemesine yatak olan klasik plan,
Tavan ve duvar izolasyonu bizofol olacak, Tunç Erdoğan örneği,
Taban izolsyonunu tam netleştiremedim aklımda ama muhtemelen köpük tarzı bir malzeme,
Kaplamalar 4mm hafif kontraplak,
Duvar panelleri 12-15mm hafif kontraplak üzeri kaplama,
Panel ve dolaplar bir şekilde aracın sac kısımlarına bağlanabilir mi araştıracağım,
Duş tuvalet 80X100 ve kasetli tuvalet düşünüyorum,
Şohbeni gaz+elektrikli karavan şohbeni muhtemelen dometic alırım
Isıtma webasto veya muadili,
Enerji 450watt civarında monokristal panel, 300amper jel akü, mppt regülatör, tam sinüs inverter, elektrik tesisatı yanmaz kanal içinde mümkünse her cihaz için farklı renk yanmaz kablo,
Dolap A++ tezgah altı, voltajını henüz tam belirleyemedim kafamda,
Gaz tesisatı kaplamalı bakır boru,
Pis su deposu 80X2 özel Ducato deposu paralel bağlantılı,
Temiz su minimum 100lt sağ arka davlumbaz üstü Koray kardeşin yaptığı gibi özel imalat +hidrofor,
Minimum 120 cm tezgah ocak sağda lavobo solda ayrı ayrı cam kapak, ocak kapıya yakın olmasın
Aracın kendi ikili koltuğunu arkada yolcu koltuğu olarak kullanmak daha emniyetli geliyor, bu dünende koltuk altında akü yeri kalır mı bilmiyorum on göre bir dizayn yapılmalı, önde 2 adet tekli döner koltuk olacak. Portatif masa ve o bölümde enlemesine bir kişilik yatak yeri mutlaka kalmalı, gerekirse şişme yatak konabilir.
Cam konusu o anki bütçeye bağlı, karavan camı arzu ederim ama panelvan camı da olabilir, yatak kısmında yan cam olmayacak arka kapılar camlı olacak, ön ve arkada birer tavan heki düşünüyorum belki de bir tane küçük de banyo için,
Becerikli bir kaportacı bulunabilirse kayar kapı iptal edilip 60 cm çarpma kapı yapılabilir,
DK karavanın videolarında iç kaplamada abs veya benzeri bir plastikten paneller kullanmışlar çok şık duruyor bunlardan bulunabilirse iç kaplamada kontraplak yerine tercih ederim açıkçası,
Banyo konusu en büyük soru işareti, yurtdışı karavan videolarında plastik duvarlı çok güzel modüler banyolar gördüm bunlar bulunabilir mi bilmiyorum. Makina mühendisiyim işim gereği sık sık Almanya'ya gidiyorum, gelecek seyahatlerimde bunu araştıracağım. Bulduk diyelim maliyet ne olur Allah bilir.
130-140 bin tl bütçe ile bunların yapılabileceğini öngörüyorum ama seneye kurlar ne olur, hayaller Paris gerçekler Bayrampaşa mı olur bilinmez.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar tecrübeli katılımcıların katkılarını ile daha rafine bir plana ulaşırız diye umuyorum.
Sağlıcakla kalın.

Evet aynı zamanda meslektaş çıktık ama ben Makine Müh. iş hayatımın ilk üç yılı dışında hiç yapmadım, esasen tornavida kullanmakta bile zorlanırım. İyi bir öğrencilik sonrası güzel bir çalışma ile her yeri kazanabilecek iken ,bir şekilde abimin etkisi olsa gerek Makine Mühendisliğinde kendimi buldum. Çalışırken ani bir karar ile istifa ederek Sovyetler Birliğine yerleştim. Orada Rusça öğrendim ve ülkenin değişim sürecinde Havacılık ve Turizm işine başladım dokuz yıl orada kaldım daha sonra şirket beni tekrar Türkiyeye gönderdi. Şimdi dört yıldır emekliyim ve 54 yaşındayım. Emeklilik sonrası ucuz bilet imkanlarının peşinden koşarak seyehatlerime devam ettim. Geçen sene bu grup ile karşılaştım ve beni etkiledi. Sahip olduğumuz VW Caravelle ile portatif basit bir sistem oluşturarak ailece Avrupa yollarına çıktık. 52 gün dolaştık, daha sonrasında da 18 günlük bir Rusya gezisi yaptık. Caravelle ve Karavan arasında gidip geliyorum. Caravelle den ayrılmam çok zor, Karavan mutlu eder mi bilemiyorum. Ayrıca iki aracı tutma maliyeti ayrı bir konu. Ben de ekonomik ayarlamalarım nedeni ile 2019 sonları harekete geçebilirim gibi. Ama çok uygun bir fırsat tabiki bunu öne çekebilir. Önemli olan kafamızın netleşmesi.
Yukarıda yazdıklarınız ile benden çok daha ileriye adım atmışsınız. Belki beraber bir sonuca ulaşırız.
Görüşelim , tanışalım. Araştırmalar için yer, malzeme ve usta konusunda program yaparsanız beraber olabilirim.
Sizde sağlıcakla kalın...

Caravellenizi satmayip 4-5 metrelik cekme karavan alin :smiley:

Karavan firmasi bildigini yapacagindan isi ogrenmis firmalara iyi bir sozlesme ile yaptirmak gerekir.

Bizim tek tek isteklerimize isin basindakiler evet der ve yapamaz.

Imaj, Ege karavan gibi bir kac firma profesyonel is cikartiyor ama onlarin bize birakacagi opsiyon azdir. Belki buzdolabi 3 sistem mi olsun, elektrikli mi, isitici gazli mi olsun mazotlu mu sorusunu sorar.

Bence dogrusu olan da o .

Caravellenizi satmayip 4-5 metrelik cekme karavan alin :smiley:
Karavan firmasi bildigini yapacagindan isi ogrenmis firmalara iyi bir sozlesme ile yaptirmak gerekir.
Bizim tek tek isteklerimize isin basindakiler evet der ve yapamaz.

Çekme karavan nedense şu anda uzak geliyor. Ayrıca sürüş olarak da beni biraz tedirğin ediyor.
Caravelle yada Moto Karavan veya her ikisi bakalım...:smiley::smiley:
Bu işte gelgitler çok oluyor herhalde. Finasman , gezme tarzı ve farklı şeyleri birarada bulmak isteği kolay formule edilmiyor.

.

”Ben yerinizde olsam”ın iki anlamı var.
* Nezaketen birine akıl vermek.
* Ayni koşullarda sadece kendi seçiminden bahsetmek.

İkinci açıdan Carevelle’i satmazdım.
İşin tuhafı, bu kadar kişiyle böyle uzun bir geziyi gerçekleştirmiş olmanızla, sorunuza aslında kendiniz yeterli bir cevap vermiş olmuyor musunuz ? ;)
Bu da birinci açıdan bir cevap oldu.

İlaveten, Teoman beyin açılır tavan önerisine de katılıyorum.

Böyle bir karardan evvel belki şu sınırı çizmek de yerinde olurdu ?
Panelvan almayı düşünmeniz, yaptığınız ve başarılı olduğunu söylediğiniz o uzun ve kalabalık gezide eksikliğini tespit ettiğiniz şeyler için mi ?
Yoksa daha çok ortamın getirdiği öforik bir yaklaşım mi ?

Sadece eksikliğini duyduğunuz şeyler için bu masrafa girme durumunda olduğunuz içinse, tekrar düşünün derim. Söz konusu olan yalnızca bu aralık ! Çünkü karavan gereksinimlerinizin büyük bölümünü Carevelle’iniz zaten şimdilik karşılıyor olmalı ? Hatta masrafa girmek için önünüzde kızınızın üniversite yılları da bekliyor olabilir mi ?
Birkaç günlük kış kaçamakları dahil bir yaz karavancısı için, duş gibi muhtemel eksikliklerin de kampinglere girerek bu ekstra masraftan karşılanması zaten sorun olmamalı ?

Diğer bir deyişle altta yatan soru; karavan amacınız mı yoksa aracınız mı ?

Aracımı yaptırtacaksam. (Türkiye’de iki açıdan da geçerli olmak üzere)

Teorikte;
ne zaman, kaç kişi, nerelerde gezeceğimi göz önünde bulundurur ve maddi olanaklarımın gerçekci tesbitini yapardım. Araç seçimi dahil planımı, varsa karavan yaşamına uyum tecrübelerimin ışığında çizerdim.
Bütün bunlar için önceden mutlaka doğru yapım bilgileri edinirdim.

Pratikte;
her işi ben yapmayı düşünmüyorsam, karavan içinde kullanılan teçhizatı kendim alır, ne kadar kolay hatta çıkardıkları işler açısından öngörülebilir olsalar da isim yapmış üreticiler yerine, emekli olarak vaktim olduğundan, belki izolasyon, solar gibi bazı kolay (?) işleri üzerime almayı tercih eder, yaptıkları işleri evvelden referans alıp, her etabın ücret ve iş açısından kontrolünü elimde bulundurmak amacıyla birkaç branj yapıcısıyla çalışırdım.
Kaportacılara boya, saç kesimleri ve camları, marangoza ahşabı, belki (?) elektrikçiye enerji sistemini yaptırır, böylelikle tek yapımcının bulanık ücret politikası yüzünden yolumu kaybetme riskine girmezdim.
Böyle toptan üreticilere mümkünse hangi iş için ne aldıklarını sorun, hemen istimleri bitiyordur..

Belki atölye seçiminde işinin ehli ama karavan işine daha girmediği halde istekli bir ustanın planınıza göre yönlendirilmesi, daha uygun olurdu ?

Yaşamda en kapsamlı sözleşmelerin bile işe yaramadığı oluyor . Düşünün uygulanmayan bir sözleşmeyi yasalarca rayına oturtmak için insanın her zaman siniri, vermesine değecek parası ve arta kalan zamanı olmayabiliyor.
Tek sözleşmeden dönmek yerine, sözleşmeniz olmasa da işçilik için 2-3 etapta ödenecek ücretlerle mesela, bir marangozu istediğiniz zaman değiştirebilme özgürlüğü, belki daha uygun bir alternatif olmaz mıydı ?

Bu durumda kısaca;
Dizginler elinizde, para cebinizde kalmakta..:yum:

...
Herşeyden önce;
Karavan üreticisinden evvel hanımınızla bir görüşün derim.
O konuya ikinizden de daha objektif yaklaşıyor olmalı ? ;)

.

Son düzenleme:

Sayın Çelebi, yazdıklarınız bence bu işin genel felsefesini çok iyi anlatıyor. Başlangıç aşamasında 0-1 algoritmada hanım faktörü 1 olmadıkça zaten iş baştan bitiyor. Çok şükür eşim gezmeyi sevdiğinden bu işe sıcak bakıyor. Geçen hafta bel fıtığı ameliyatı oldu ben artık motorla gezemem karavan olsa iyi olur demeye başladı. Videoları da seyrettiriyorum ve şunun şunrası bunun burası güzelmiş diye yorumlara bile başladı. Benden daha minimalisttir bazı şeylere buna ne gerek var daha basit olurmuş bile diyor. Kısacası birinci temel şart tamam gibi. Bu arada bu işlere girişmeden bir iki kez kiralama yolu ile karavan yaşantısını deneyimlemek de uygun olacak sanırım.

İhtiyaçların tespiti ve yatırım safhasına gelecek olursak burada en önemli kriter ne tür bir gezgin olduğunuzla alakalı diye düşünüyorum. Kampingleri kullanmadan daha bakir yerlerde konaklama düşünülüyorsa her türlü ihtiyacı karşılayan daha kapsamlı bir araç, tersi ise daha az özellikli daha küçük bir araç olabilir herhalde. 2017 yazında Venedik Fusina kampingde Peugeot Partner ile gelmiş bir Ispanyol aile ile tanışmıştım, Akdeniz ve Adriyatik'te 3 aylık deniz tatili yapıyorlardı ve tüm temel ihtiyaçlarını kampingden halledip aracı sadece yatmak için kullanıyorlardı.

Hedefim minimum maliyet ile maksimum tatil süresi olduğundan biraz kampinglerden bağımsız hareket imkanı verecek bir araç sahibi olmak. Bu arada ilk yatırım dışında işletme giderlerini de hesaba katmak lazım. Benim düşündüğüm aracın hiç gezmesem bile yıllık 12-13 bin tl gideri olacak. Bugünkü kurla 2000€, ben bu para ile motorla 2 hafta geziyorum zaten. Ama kamper olsa belki aynı giderle 1-2 ay gezebileceğim.

Bu kadar vaktim var mı? Şu anda yok ama kısmetse 2020 de olacak. Zaman uretim sürecini de belirleyen bir kriter aslında. Emekli ya da part time moduna geçebilsem aracın tasarım ve üretimi için zamanım olabilecek. Bu durumda sizin de gayet güzel ifade etttiğiniz gibi işlemleri istediğim malzemeleri kullanarak kendim yapabilirim. Çok şükür elim yatkındır bu tip imalatlara, iyi kötü alet edevat ve yer de var. Ya da bölüm bölüm gereken profesyonel desteği alırım.

Biraz estetik takıntım vardır. Örneğin banyoda açıktan giden eğri büğrü borular mobilyanın gönyesiz olması, kapakların tam kapanmaması, çizgilerin birbirini tutmaması vs beni rahatsız eder ve olaydan soğutur. Bu nedenle ne yapacaksam 3-5 kere düşünüp araştırıp yapmam veya yaptırmam lazım. Geçen ay yapılan İstanbul buluşmasına şehir dışında olduğumdan gidemedim, burada olsam gidip tecrübeli insanlarla tanışıp sorularımı yöneltecektim ama kısmet olmadı. Tunç Beyi bekliyorum İstanbul'a dönsün ilk fırsatta gidip tanışıp aracını görmek arzusundayım.

Neyse lafı çok uzattım, konuyu da amacından biraz saptırdık belki ama hevesli ve çok acemi bir karavan sevdalsının hayalleri deyip noktayı koyuyorum.

Son düzenleme:

.

Ömer bey, ben Janberk beyin eşinin bahsettiğiniz genel anlamda karavancılık yaklaşımından ziyade, söz konusu konsept için düşüncelerinin önemini kast etmiştim. Kendisinin resimlerde yollardaki yaşamından memnun olduğu zaten görülüyor. ;)
Tabi dediğiniz ön kural..

Tunç ise Eylül’de Bodrum Ören’de konuştuğumuz üzere, İstanbul’a dönmek yerine Türkiye’yi döneceğe benziyor. Dönerken merkezkaç kuvvetle olsa gerek Gürcistan’a doğru fırlamayı da düşünüyor galiba ? :yum:

Karavan için düşüncelerinizde ağırlıkla ne zaman yollarda olacağınızı yazmamışdınız sanırım. Bana senelerdir Akdeniz sahillerinde kış ayları hariç 90 Watt panel yetmekte. Hem 12V kompresör buzdolabıyla.
300Ah akü ise ancak Tunç ve Pınar gibi kaldığı evin numarasını karavanlarının plaka numarası ile değiştirenlere uygun olmalı ? :yum:

.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR