Karavan Ve Araç İçin Buzdolabı Yapımı!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tospik Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,856

tospik

Ana Kamp
Merhabalar;

Geçenlerde iki günlüğüne dağ tepe gezelim dedik. Yiyeceklerimizi yanımıza alalım, ekmek arası yanında da soğuk bir içecek yeter dedik. Başlıkta buzdolabı yazdım ama çakmaklığa takılan oto soğutucusu almak için marketlere baktığımda en uygununun 200 liradan başladığını onun da minicik bir şey olduğunu gördüm. İşimi görecek tipteki soğutucu 500 liradan başlıyordu.

Sonra her zamanki gibi, bu basit bir şeye benziyor biz yapamaz mıyız dedim ve başladık yine araştırmalara. (Bu arada bu kadar vakit kaybedeceğimize direk soğutucuyu o fiyata alsam daha karlıydı o ayrı mevzu)

Böyle gereksiz girişimlere benim gibi meraklı arkadaşım Hüseyin'le beraber başladık.

Öncelikle bu işi yapmak için gerekli resimdeki peltieri almamız gerekiyordu. Malzeme seramik 12V ile çalışıyor. Akımı verince bir tarafı ısınıyor diğer tarafı soğuyor. Sıcak tarafı ne kadar iyi soğutursanız diğer taraf da o kadar soğuyor.

IMG 7351

Yani sıcak tarafı soğutacak soğuk tarafın da soğukluğunu dolaba aktaracaktık. Bunun için 2 tane bilgisayar soğutucusu aldık. Güçlü olanı sıcak tarafa diğerini soğuk tarafa bağladık.

IMG 7349

Termal macunla iki alüminyum plaka arasına peltieri sabitledik ve denedik gerçekten olacak mı diye?

IMG 7350

Isınan taraf gerçekten de çok ısınıyor ve sıcak tarafta fan hissedilir bir şekilde sıcak hava tahliye ediyor. Soğuk taraf ise soğudu yalnız sıcak taraf kadar hızlı ve hissedilir bir soğuma gerçekleşmedi.

IMG 7369

Aslında dolabı strafor ile kendimiz yapacaktık. Sonrasında bunun indirime girdiğini görünce daha kullanışlı olur diye aldım. Bir de bizim soğutucu çalışmaz ise hiç değilse içine buz atar çıkarım yola dedim :wink: .

IMG 7370

Kutunun kapağını delip sıcak tarafı dışarıda kalacak şekilde soğutucuyu yerleştirdik.

IMG 7372

Soğuk taraf ise içeride. Hatta bu tarafa da fan ekledik sonra.

Sonuç ne oldu diye soracak olursanız.

1) Maaliyet; kutuyu Metro 'dan 70 liraya aldım 32 Litre , peltieri çinden aldık 5 tanesi 50 TL, buradan alırsanız 2 tanesi 50 TL, fanları ve plakaları eski bilgisayardan söktük 20 lira da o olsa bi de macun var. Toplamda 100-120 liraya bitti

2) İç güveysinden hallice bir şey oldu. Soğutuyor ama buna soğutmak denirse. :tonguewink: Şaka bir yana olacağı buydu zaten. Bu sistemde daha fazla soğutma bekleyemeyiz. Dolaba koyduğumuz soğuk malzemelerin soğukluğunu koruyacak kadar verim aldık. Yalnız ılık 5 litre su koyup soğusun diye 1 gün beklersiniz.

3) Toplamda 10 Amper elektrik tüketiyor. Araba çalışırken kullanılacak sadece, yoksa aküyü hemen sömürür. Çekme karavanda ise kampinglerdeki elektiriği 12V adaptör ile kullanmayı planlıyorum.

4) 200-300 liraya alacağım dolaplarla aynı verimi alacağıma eminim. Çünkü sistemleri yaklaşık aynı. (Bir de bozulursa bunun garantisi komple benim abi :smiley: )

5) Evde denemeyin her taraf macun oluyor :smiley:

Saygılar....

@tospik , bilmem farkında mısınız ?
" Ben yaptım olmadı" diyorsunuz. Forum için oldukça yeni bir yaklaşım..Keşki herkez çıkmazlarını, yanlışlarını az da olsa cesaretle sizin gibi yazsa, epey şeyler öğrenirdik bence...
Umarım devamı gelir ?

Çalışmanızdan diğer başlığınızda bahsedince, 12V komprösörlüsüne girişeceğinizi zannetmiştim..:confused:
Ne dersiniz Alibaba'ya yazsanız, yardım etmez miydi acep ? ;)

" Ben yaptım olmadı" diyorsunuz. Forum için oldukça yeni bir yaklaşım..Keşki herkez çıkmazlarını, yanlışlarını az da olsa cesaretle sizin gibi yazsa, epey şeyler öğrenirdik bence...
Umarım devamı gelir ?

Çalışmanızdan diğer başlığınızda bahsedince, 12V komprösörlüsüne girişeceğinizi zannetmiştim..:confused:

Bu aralar pek düşünmüyorum. Bu dolap bana yeter bir süre. 12V yerine 220V kompresörlü almak daha mantıklı çünkü ekovat kompresörler çok pahalı. Onun yerine inverter ve 220v dolap almayı planlıyorum. Alibaba ağır ürünlerde kargoda bizi üzüyor :sweat:

Bu çalışmanın aynısı bende yaptım peltieri bir tane kullanırsan o dalap için soğutma kapasitesi yetmiyor. strafor kullanarak içine 5 tane soda şişesi vs. sığacak şekilde biraz daha küçüğünü yaptım o biraz daha verimli oldu. ortam sıcaklığını en az 10 °C düşürüyor. Deneyim olarakta, örnek vermek gerekirse uzun yolculuklarda kullanıyorum şu an, soğutmada bir sıkıntı yok ancak çakmak soketi biraz ısınıyor. Ayrıca bir piknik günü sabah aldığım etleri aynı sıcaklıkta 6 saat kadar muhafaza etti.

Bu çalışmanın aynısı bende yaptım peltieri bir tane kullanırsan o dalap için soğutma kapasitesi yetmiyor. strafor kullanarak içine 5 tane soda şişesi vs. sığacak şekilde biraz daha küçüğünü yaptım o biraz daha verimli oldu. ortam sıcaklığını en az 10 °C düşürüyor. Deneyim olarakta, örnek vermek gerekirse uzun yolculuklarda kullanıyorum şu an, soğutmada bir sıkıntı yok ancak çakmak soketi biraz ısınıyor. Ayrıca bir piknik günü sabah aldığım etleri aynı sıcaklıkta 6 saat kadar muhafaza etti.
Ben de bu şekilde kullanmayı düşünüyorum. Yoksa takayım 1 saatte içindekileri soğutsun olmaz bununla. İçine koyduğum soğuk malzemelerin soğuk kalmasını desteklesin yeter. 2. peltieri düşündüm fakat çakmaklığı epey zorlayacaktı vazgeçtim. Günübirlik yada tek gecelik pikniklerimi kurtarır diye düşünüyorum. Bakalım hafta sonu ilk kez kullanacağız.

Eğer sorun günü kurtarmak ise metroda aldığız o kutunun içerisine akşamdan dondurduğunuz birkaç su şişesini ürünlerin arasına serpiştirin 5/6 saat sizi idare eder. Yaptığınız dolabın hazirlari ısıyı ortam sıcaklığının 5/10 derece altına düşürüyor ki o da sürekli çalışırsa. Ben iglonun dolabını almıştım mağazada işe yara gibi görünüyordu ( klimalı ortamda ) evde denedim 24 saat çalıştı evin içi 32 derece Ağustos ayı 28 derecelerde kalmıştı götürüp iade etmiştim.

General Mobile 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eğer sorun günü kurtarmak ise metroda aldığız o kutunun içerisine akşamdan dondurduğunuz birkaç su şişesini ürünlerin arasına serpiştirin 5/6 saat sizi idare eder. Yaptığınız dolabın hazirlari ısıyı ortam sıcaklığının 5/10 derece altına düşürüyor ki o da sürekli çalışırsa. Ben iglonun dolabını almıştım mağazada işe yara gibi görünüyordu ( klimalı ortamda ) evde denedim 24 saat çalıştı evin içi 32 derece Ağustos ayı 28 derecelerde kalmıştı götürüp iade etmiştim.

General Mobile 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Şu anda dolaba buz kasedini koydum donuyorlar. Yolda da dolap sürekli çalışırsa yeterli olur. Ama 2-3 gün kullanmak için işe yaramaz bu dolap.

Eğer bahsettiğiniz gibi ortam sıcaklığından 10 derece aşağı soğutuyorsa pek kullanışlı olmaz. Onun yerine sağlam bir termos alıp içini dondurulmuş buz şişeleri ile desteklemek daha mantıklı. Biz eczaneden aldığımız strafor dolap kullanıyoruz. İç ölçüleri 35cm×45cm×55cm ve strafor kalınlığı yaklaşık 8 cm. İçine 5 litrelik su şişesini dondurup koyarsak 3 4 gün erimeden idare ediyor.

Kimsenin şevkini kırmak için yazmıyorum. Bu peltier ile epey uğraşanlar oldu. Bu sayfalarda bunları paylaştılar ama sonuç pek olumlu çıkmadı. Yapılan masraflar, harcanan zamanlar, verimliliği çok düşük olan bu sistemden vazgeçilmesine neden oldu. Sadece buzluk değil, klima gibi iddialı eşyalar yapmaya kadar uğraştı bazı forumdaşlar. Sonuç buzdolabı için de klima için de 12V kompresörün daha randımanlı olduğuna karar verildi. Karavanlar için de uzun süreli kamplama yapacak offroadcular için de çift akü, mini jeneratör ve güneş panelleri ile takviye sisteminin iyi olacağına karar verildi.

Elbette bunlar artık bu konuda çalışma araştırma yapılmayacak demek değil. Teknoloji sürekli değişiyor. Daha verimli ve daha az enerji tüketen icatlar çıkabilir. Bu arada kalın strafor takviyeli buzluklar ile yanımıza buz kalıplarından başka suları da dondurarak alıyoruz ve çift buzluk ile tam gün ve gecesinde halen soğuk suyumuz az da olsa buzumuz dahi oluyor. Çift buzluk olayına önem vermemiz gerekiyor. Biri sık sık açılırken diğerini ilerleyen saatlerde kullanıyoruz. Herkese kolay gelsin.

waeco 21 lt hem 12 volt hem de 220 ile çalışan +4 soğutan, +65 ısıtan buzdolabı ya da ıstııcı soğutucu kullanıyorum arabada. en son 23 günlük seyahatte kullandım. soğutulmus içecek ya da yiyecek koyunca tamam ama sıcak içecek koyayım da soğusun derseniz çok sürüyor ya da 6-7 kutu içecek koymak gerek. öyle içeceği koyayım da 1 saatte buz olsun derseniz zor.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Evet verdiğiniz link için teşekkürler. Bu veya benzeri bir kompresör ile bildiğimiz büro tipi buzdolabı gerçekten işe yarıyor. Yanılmıyorsam İzmir Mobilyacılar Sitesin de karavan imalatçısı bir firma bu konuda yardımcı oluyor. Daha önce forumda bir karavancı paylaşmıştı. Yine bir başka arkadaş ta başka bir şehirde normal buzdolabının kompresörünü 12 V olanla değiştirdiğini ve öylelikle çok rahat ettiğini paylaşmıştı. Yaşam aküsü ve değerler ile ilgili bilgiler verildiğini hatırlıyorum. Güneş panelleri vs forumu kurcalamak lazım.

Umarım devamı gelir ?

12V komprösörlüyü araştırdım fakat pahalıya denk geliyordu. Kompresör fiyatı yüksek, soğutma kapasitesi düşük bu nedenle 220 V bir dolap alıp inverter ile çalıştırmak daha mantıklı gibi geldi bana. Ya da 2. el 12v kompresör bulmak.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.