Karavan Yapimi -anti̇ Korozyon Astar Uygulamasi "yalıtım Malzemeleri "teknik Detaylar"

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hakan_özalkan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,175

hakan_özalkan

Ana Kamp
Mesajlar
27
Tepkime puanı
15
Merhaba dostlar,bir önceki Anti-pas çalışmanın teknik uygulama detaylarını içeren videomuz hazır. Önemli bilgiler içeren videoyu keyifle izlemeniz dileğiyle.

Boya antipas öncesi bir takım hazırlıklar yaptım, öncelikle uyguladığımız köpüklerin fazlalık ve taşmış alanları metal yüzeylerden uzaklaştırdım, ardından özellikle yan duvarların taşıyıcı ve destekleyici kolon ve krişlerini zımparalayıp hem yağdan kirden arındırmak hem de pürüzlü bir yüzey oluşturarak malzemenin en iyi şekilde yapışmasını sağlamak.

Zımpra işleminden sonra yine tüm yüzeyleri basınçlı hava ile tüm toz ve partiküllerden arındırdım, ve son olarak boyadan önce yine tüm yüzeyleri akrilik tiner ile yüzeysel bir temizlik yaptım. Boya öncesi tüm bu aşamalar sırasıyla yapıldığında direk uygulamaya nazaran en iyi sonuca ulaşmak mümkün. Biraz sabır ve iş gücü gerektirse de ben daha kolay bir yolunu şimdilik bilmiyorum.

Tüm bu aşamalardan sonra yüzeyler artık boyaya hazır hale geldi. Ancak öncesinde tüm camları maskelemeyip izole ettim bu maskeleme olayı bayağı uğraştırdı çünkü hava nemli olduğundan bantlar yapışmıyordu bir de streçle kaplamaya çalıştığımdan daha çok uğraştırdı , boya için özel maskeleme kağıtları var ancak 80 metrelik bir rulosu 150 tl civarı fiyatından ziyade içeri de çekim yaptığımdan kağıtlar tüm ışığı kesip kameraya zorluk çıkaracağından şeffaf streç ile yapmak zorunda kaldım.

Daha önce çeşitli çalışmalarda kullandığım 24 litrelik bir kompresörüm ve boya tabancası vardı. Genel de ufak işlerde kullandığım için hava basıncı ve miktarı yetiyordu ancak ilk defa bu kadar büyük bir alana boya yapacağımdan yeterli geleceğinden emin değildim doğrusu ki sonuç olarak daha işin başındayken kompresör yetersiz kaldı devam edemedim. Tabi her işte olduğu gibi mutlaka her zaman başka bir alternatif veya çıkış yolu vardır.
Yakın çevremde baktığımda kompresörü olan biri yoktu maalesef geriye birkaç seçenek kalıyordu ya en az 100 litrelik bir sessiz kompresör almak ki baktığımda 3500 tl den başlayan fiyatlar idi, yada rulo veya fırçayla uygulamam gerekirdi ki o da uzun zaman alacağından ve yorucu olacağından en önemlisi de kapalı ortam olduğundan kullandığım antipas da sentetik olduğu için saatlerce ortamdaki kimyasal havayı solumak istemedim doğrusu. Su bazlı antipaslarda mevcut ancak yaklaşık 4 kat daha pahallı ve sentetik kadarda güçlü yapışma sağlamıyor. Siz duruma göre tercih edebilirsiniz..

Tüm bunları düşünürken aracın havalı olduğu aklıma geldi ve mutlaka bir hava çıkışının olması gerektiğini düşünüp ilgili hava çıkışını, aracın hava tüplerinin olduğu kısımdan başlayarak aramaya başladım. Meğerse aracın sol şoför kısmının altında sigorta panellerinin olduğu yerdeymiş. Ve çıkıştaki hava basınç değerlerine baktığımda 7.5 barlık bir basınç olduğunu gördüm bu tabi ki hem boya tabancası için hem de dağda bayırda sönen lastiklerin şişirilmesi için yeterli bir basınç, acayip mutlu oldum. hemen aracı çalıştırıp tüplerin dolmasını bekledim.

Tüplere baktığımda 6 adet ortamala her biri en az 30 litre civarında. Toplamda 180-200 litre kapasiteli hava tankları mevcuttu.Tabi bu tankların her biri bağımsız olarak havalı kapıları, süspansiyon körüklerini, imdat freni gibi sistemler için ayrılmış durumda.Ancak her halükarda boya tabancasına yeterli basıncı sağlayacak düzeyde.

Bu arada denemelerimde tabancanın sağlıklı çalışması için ihtiyaç duyduğu minimum sürekli 4-5 bar arası basınçlı hava. ve bu değerlerin altına düştüğünde performansı % 20 lere kadar düşüyor.
Gerçi ilk uygulamada yüksek basınçla çalışırken sonradan bunun kapalı ortamda gereksiz olduğunu çünkü püskürtülen boyanın neredeyse % 30 u havaya yayılıyor dolayısıyla bu durum kapalı ortamda hem çalışmayı hem de sağlıklı solumayı zorlaştırıyor.

Bende hiç aceleye gerek olmadığını ve tabancadan havayı 3 bara sabitleyip ve noktasal atış yapacağı şekilde ayarlayıp çalışmaya öyle devam ettim. Bu şekilde hem gereksiz boya sarfiyatından ki tüm araca 2.5 litre boyayı yettirebildim. hem de bu şekilde ortamda daha rahat nefes almayı kolaylaştırdım. Tabi bu yöntemle Ortalama 30 dakika daha uzun sürdü ancak çalışma süresince zaten mümkün olan en iyi şekilde hem kendimi hem de sevgili kameramanıma koruyucu tedbirler almaya çalışmıştık. Bu arada boya uygulamalarında özel gaz maskelerinin kullanılması en doğrusudur her ne kadar bu maskelerde nefes almak ve çalışmak zor olsa da, bu tür gaz maskeleri biraz pahallılar ve tek bir sefere mahsus uygulamak için almak pek mantıklı olmasa da ancak en azından n95 tipi ventilli maskelerden kullanmak nispeten normal maskelere göre daha yüksek koruyuculuk sağlayacaktır. Ben sipariş vermiştim ancak gelmedi bir türlü. Bende çift katlı iki adet cerrahi maskelerden kullandım. Uygulama sırasında neredeyse hiç koku ve baş ağırsı olmadı. Maskeler yeterli geldi ve her 10 dakika da bir mola verip havadaki gazın çökmesini bekledim. Böylece rahat rahat uygulamaya devam ettim.
Video: https://youtu.be/x__Dh1yzits


gezenbilir-foto1.jpg

KARAVANDA-ANT-KOROZYON-UYGULAMASI.jpg

gezenbilir-foto-3.jpg

gezenbilir-foto-4.jpg
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,462
Mesajlar
1,492,940
Kayıtlı Üye Sayımız
169,843
Kaydolan Son Üyemiz
caretta48

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst