Karavan Yapımı için En Uygun Araçlar; Ölçüler ve Teknik Veriler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atiladi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 95
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 165,648

atiladi

Zirve
Yer
İstanbul
Bir süredir, karavan yapılmaya müsait araçlar üzerine çalışma yapıyordum, çalışmada araçlar hakkındaki fiziksel verileri bir araya toparlamaya çalıştım, kabul edersinizki, veriler internet ortamından toplandığı için, hatalı veya doğru bilgileri bir birinden ayıramıyorsunuz, listelenen araçlara gerçekden sahip olanlar veya metreyi eline alıp ölçenler varsa hatalı verileri birlikde düzelterek, en doğru verilere ulaşırsak, bu tablonun bir çok arkadaşın sorularına cevap verebileceğini sanıyorum..

Resmin altındaki, "karavan olacak araçlar.pdf" dosyasını tıklıyarak birgisayarınıza indirerekde inceleyebilirsiniz..

[attachment=2]

Karavan Olacak Aralar

Ekli dosyalar

• Karavan Olacak Araçlar.pdf
    45.9 KB · Görüntüleme: 6,078

Etiketler
Ynt: Karavan Yapımı için En Uygun Araçlar; Ölçüler ve Teknik Veriler

Atilla abi çok yararlı olacağına inandığım titiz bir çalışma olmuş. Bu konuda derli toplu bilgilere ihtiyacımız vardı. Emeğine sağlık. Teşekkür ederiz.

Anladığım kadarıyla veriler daha çok "camper" için geçerli. Alkovan, entegre ve semientegre karavanlar için hacim ölçüleri önemli değil. Bilmeyenler için belirtelim, zaten yeni trafik yönetmeliğine göre artık bu tür karavanlar ancak çıplak şase araç üzerine yapılabiliyor.

89 - 2003 transporter 1,9 TD için motor gücü 68 bg. 2,4 düz dizellerin motor gücü biraz daha yüksek olabilir ama 98 bg. olmadığına eminim. (yanlış hatırlamıyorsam 75 bg. olabilir.) Yüksek tavan için iç hacim 9,3 m3 diye biliyorum. İç uzunluk da ön koltukların üzerine oturduğu çıkıntıdan itibaren 2.80 m. ancak bel hizasından koltuk arkasına kadar 2.85 - 2.90 gibi kabul edilebilir.

atilla bey, ellerinize sağlık, gerçekten aydınlatıcı bir çalışma olmuş, camper yapmaya müsait ereçların bilgilerini özelliklerini bir ton farklı siteden araştırıp sonuçta istediğimiz sağlıklı bilgilere ulaşama(ma)k derdinden kurtulmuş olduk sayenizde...

Bu güzel çalışma için teşekkürler. Ölçüler kargo bölümüne ait sanırım.

Atilla bey teşekürler emeğine bereket ler olsun.gercekten iyi bir not ve çalışma kalıcıdır.değerlidir.biline.saygılar.

Ümit, ölçüler bize lazım olan kargo bölümüne ait...

Atilla abi, üzgünüm ama T5 için de uzunluk ölçüsü 2.80 diye biliyorum. Kısa şaseler "mid" diye mi geçiyor bilmiyorum ama bizimkiler LWB (long) olarak geçiyor.

Kısa şaselerin ölçülerini bilmiyorum. T5'de mid olarak gösterilen 2.75 yanlış olsa gerek. Long olarak verilen 2.97 çok uçuk bir fazlalık gibi. Yanlışım varsa düzeltin.

Buna göre T4 de 2.80 olarak verilen uzunluk T4 LWB olarak düzeltilmeli, hem T4 hem T5 için kısa şaselerin ölçüleri öğrenilmeli ve T5 long'un uzunluğu yanlışsa düzeltilmeli.

Ben bir zamanlar bayisinde T5 i elimde mezurayla ölçmüştüm ama geçmiş zaman, yanlış hatırlıyor da olabilirim. Bülent'ten rica edelim ölçüversin.

İndirdiğim Pdf dosyası bende hata veriyor. Düzeltme yapıldıktan sonraki jpg. dosyasını mailime atarsan her zaman güncelleyebilirim.

Cem, uyarılarını Revize ediyorum(revizyon 3), T4 lerin bir uzun bir kısa modeli olduğunu biliyorum, bilgisi olanlar bizi uyarsın...
T5 kullanıcılarından, gelecek onaylara göre T5 leride düzeltiriz, ayrıca 2. nesil 2002-2005 12m3 ivecoların kargo bölümü boylarına ihtiyaç var, bilenlerden yardım bekliyoruz..

[attachment=1]

Karavan Olacak Aralar

Dün geleneksel karavan maltepe buluşması topiğine yaptığım öneriyi kopyaladım.Haksızmıyım ,Ne dersiniz.Teşekkürler Atilla bey.

Üyelik Bilgileri E-Posta Özel Mesaj (Online)

Ynt: 2. Geleneksel Gezenbilir Karavan Grubu Maltepe Buluşması (11 Aralık 2010)
« Yanıtla #48 : Dün 12:37:27 »
Bu mesajı alıntı ile cevaplaAlıntı
O park alanı yeterli olacakmı ?Geçen yıl gidenler bilir,düşünceniz ? Arkadaşlar burası yerimidir bilmem ancak foruma üye olduğumdan beri bir çok arkadaşımız çeşitli konularda çok faydalı bilgiler paylaştı forumumuzda ancak biri varki bana biraz farklı geldi.Teknik konulara hakimiyeti,burokratik konulardaki bilgilendirmesi,projeleri,satılık karavanlar arşivi vebenzeri. Benim acaba dediğim birçok konuda yazdığı yorumlarla hızır gibi yetişen Atiladi Atilla Dinçeri kastediyorum Bu buluşmaya davet edip sembolik bir hediye verebilirmiyiz kendisine diye düşünüyorum Forumun karavan bölümüne katkılarından dolayı. Ne dersiniz?

enverdede, düşüncen bile mutlu olmaya yeter, teşekkür ederim..önemli olan memletetimde il il yeni dostlar edinmek, gün ola yollara düştüğümüzde, uğrayabileceğimiz, bir kapımızın olması...

güzel bir çalışma, ellerine sağlık :smiley:

Ya ne güzel müzik dinliyordum,dışarı çıkıp aracı ölçtüm şimdi.İşin en zor kısmını ben yapmak zorunda kaldım :smiley:.
Koltuk arkasında kabini ayıran metalden arka plastik çerçeveye kadar 283,5 cm ama plastik sınırı da geçerim tam kapı kapanana kadar sığdırayım dersen 3-4 cm daha ilave olabilir.Yükseklik 191,5 cm genişlik Atilla hocamın yazdığı gibi.
1900 cc ve 105 beygir.Yüksek tavanlarda beygir sayısı ve motor cc standart diye biliyorum.
Bu arada emeğine sağlık Atilla hocam.

İlhan abi, teşekkürler..Revizyon 5..

[attachment=1]

Karavan Olacak Aralar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR