Karavan Yemekleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tahir81110 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 36
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,465

tahir81110

Kamp II
Yer
Kırklareli
Yaptığımız yemeklerin tariflerini paylaşalım, dar alanda sofralarımız çeşitlensin. Bana göre karavanımda fırın olmamasından dolayı en zor şey fırın isteyen yiyecekler.

Ekmek ve poğaça yı tencerede yapmayı denedim. Fena olmadı, malzemeler şunlar: un, yoğurt, süt, sıvı yağ, kabartma tozu, şeker, tuz. Silme tatlı kaşığı şeker, aynı miktarda tuz, yarım paket kabartma tozu 250 gram civarı un ile karıştırılır. Üzerine iki yemek kaşığı sıvı yağ, üç yemek kaşığı yoğurt, küçük paket sütün yarısı eklenir ve yoğrulmaya başlanır. İlk başta hamur ele yapışsa da azar azar un veya çok kuru olduysa süt ilave edilerek 10 dakika kadar ele yapışmayacak hale gelene kadar katlayarak yoğrulur.

Hamur 40-60 dakika üstü bez ile örtülü kapta dinlendirilir. Süre sonunda teflon tencerede ekmek yapmak için 1-1,5 cm kalınlığında yuvarlak olarak açılır. Tencerenin dibi çok az yağlanır, en kısık ateşe konur. İçine yerleştirilen hamur arada kontrol edilerek bir tarafı kızardığında çevrilerek diğer tarafında pişirilir. Poğaça için hamur mümkün olduğunca ince açılır, içine peynir konur ve aynen ekmek gibi en kısık ateşte çevirilerle pişirilir.
E29d68714e83146c781ff811010c3fb6
0feff769187104ebd3ead2570486dbed
00f37722f6b8646bff762d414dc9233c
53a1f86047ddbc2aaeb37ad605849431

Moto Z2 Play cihazımdan zar zor yazılarak gönderildi

Etiketler
Konuyu yanlış yere açmışım, bir üst başlığın altına taşınması mümkün müdür?

Sıkışınca en kolay, karavanda yapılan yemek ; tarifini veriyorum. Makarna.:tonguewink:
Biz yaratıcı değiliz Malesef yapıcak birşey yok:confused:

Sıkışınca en kolay, karavanda yapılan yemek ; tarifini veriyorum. Makarna.:tonguewink:
.

Makarnanın suyunu gri su deposuna göndermemeli.
Çünkü bakteriler bayram ediyorlar..

Bir karavancı kuralı

Bulgur makarnaya iyi bir alternatif. Karavanda soğan, biber, domates (salça) sucuk ve benzerleriyle pişirilmesi tabi keyfe kalmış ama içine az biraz şeker koymayı hiç denediniz mi ?

Son düzenleme:

.

Bir karavancı kuralı

Bulgur makarnaya iyi bir alternatif. Karavanda soğan, biber, domates (salça) sucuk ve benzerleriyle pişirilmesi tabi keyfe kalmış ama içine az biraz şeker koymayı hiç denediniz mi ?
Deniycem

.

Bir karavancı kuralı

Makarna suyu ile çorba çok güzel olur. Makarnanın bıraktığı nişasta hem koyulaşmasını hemde lezzetinin artmasını sağlar. Ben genelde makarnayı pilav gibi suyunu çektirerek pişiriyorum. Resimler domates ve biberli suyu çektirilmiş makarna.

5f124e89ac3443bf94eec43417817b66
Dc660382af4f148b192c21c1f371beb6

Konuyu yanlış yere açmışım, bir üst başlığın altına taşınması mümkün müdür?

Konuyu göz önünde olsun ve çabuk bulunsun diye, tam uymasa da mutfak bölümüne tașıdım ve sabitledim. Bașka bir fikriniz varsa oraya da tașıyabilirz.

Güzel bir bașlık.

Uzun zamandır ben de makarnayı çektirme usulü ile pilav gibi pişiriyorum. Suyu süzülmediği için içindeki kıymetli vitamin ve mineraller kaybolmuyor. Ayrıca süzmek için süzgü vb araçlara ihtiyaç yok. Ve atık su depomuz da kirlenmiyor. Kesinlikle tavsiye ederim.

.
Çektirme yönteminde, makarna (gr.) /su (ml.) oranı ne ola ki acep ? :smiley:

Sanırım bu yöntem Spagetti, Linguini, Tagliatelle gibi az diri olması gereken ve üstelik de uzun makarnalara pek uygun olmamalı ?

Son düzenleme:

Spagetti gibi makarnaları boydan ikiye bölerek pişirmek gerekiyor.
Tarif: 1 paket makarna (500 gr) 1 lt soğuk suya atılıp, içine 2 çorba kaşığı sıvı yağ ve 1 tatlı kaşığı kadar tuz (arzuya veya kullanıma göre miktar değişebilir) ekleyerek kaynatılıyor. kaynadıktan sonra hafif ateşte suyunun çekmesi bekleniyor. Diri ya da hamur olmasını isterseniz su miktarı biraz az ya da fazla olabilir. Suyunu çekince bir mikar tereyağı

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri