Karavanci Ustalara Acil Sorum Var!!!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan göksenin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,657

göksenin

Yeni Üye
merhaba sevgili karavancı dostlar;

çocukluk hayalini kurduğum karavanda yaşama fikrini hayata geçirmek adına dün ankara da sahibinden.com da gördüğüm bir başoğlu 6 metre karavanı alarak başlamak istedim hatta karavanı yerinde görerek kaporasını bile verdim ancak karşımda ruhsat problemi var....karavanı alma amacım kendime ait arsam da normal bir ev gibi kullanma düşüncesindeyim fakat karavanın sahibi sadece fatura ve sevk irsaliyesi verebiliceğini bunun dışında elinde birşey olmadığını belirtmekte :(

sorularım şu şekilde olacak

1) ben bu karavanı her koşulu zorlasamda hiç birşekilde ruhsatlandıramazmıyım?
2) bu şekilde aldığım karavanı satmak istersem hiç bir şekilde satış veremezmiyim yada alma aşamasında bana verilen belgeler gibi fatura ve sevk irsaliyesi yeterli olucakmıdır (karavanın son kullanıcısı olmamak adına)
3) karavanı konumlandırmak istediğim arazide elektrik ve su var ancak tarım arazisi olduğu için ileride karavan için benden belediye ruhsat vs herhangi bir talepde bulunurmu böyle bir zorunluluk gerekiyormu?
4) karavanı çok severek alıoruz ama çok büyük bir yanlıştaysam ben bu karavandan vaz mı geçeyim ?

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Merhaba göksenin.

1- her koşuldan kasıt nedir bilemedim, imalatçı firma ile görüşmenizde yarar var. Bildiğim kadarıyla geriye dönük ruhsat zor ayrıca şasi ve dingil TSE onaylı değilse boşa zaman kaybı olur.
2- satan kişi satış esnasında şasi no yazarak fatura kesiyorsa sahiplik belgesi olarak kullanabilirsiniz. Siz bir başkasına satarken firmanız adına kayıtlı ise fatura keserek satabilirsiniz. (şahıs adına alacaksanız satarken doğaldır fatura kesemezsiniz )
2.el satışlarda ruhsatsız karavanlar için noter satışında mutlaka fatura talep edilmektedir.
3- imarı olmayan arazilerde ikamet için karavan en uygun yöntem.
4- karar sizin.

selamlar

Merhaba göksenin.

1- her koşuldan kasıt nedir bilemedim, imalatçı firma ile görüşmenizde yarar var. Bildiğim kadarıyla geriye dönük ruhsat zor ayrıca şasi ve dingil TSE onaylı değilse boşa zaman kaybı olur.
2- satan kişi satış esnasında şasi no yazarak fatura kesiyorsa sahiplik belgesi olarak kullanabilirsiniz. Siz bir başkasına satarken firmanız adına kayıtlı ise fatura keserek satabilirsiniz. (şahıs adına alacaksanız satarken doğaldır fatura kesemezsiniz )
2.el satışlarda ruhsatsız karavanlar için noter satışında mutlaka fatura talep edilmektedir.
3- imarı olmayan arazilerde ikamet için karavan en uygun yöntem.
4- karar sizin.

selamlar
güngör bey cevabınız için teşekkür ederim

anladığım kadarıyla karavanı her halükarda yaşamak için aldığım için (aracımın bile çekemeyeceği boyutlarda çünkü) ruhsat meselesini kafama çok fazla takmamın bir gereği yok...aldığım kişiden adıma kesilmiş doğru bir faturayla olurda ilerde satmak istersem aynı koşullarla bir başka alıcıda sıkıntı yaşamayacğımı düşünüyorum...formda okuduğum kadarıyla zaten bu ruhsat meselesi bir çok karavancı dostumuzda mesele olmuş durumda...

Zaten sizde yazmışsınız, alacağınız karavan yol karavanı değil devrederkende fatura ve noter satışı yapabiliyor olmak yeterli.

Karavan zaten arazide yatacaksa ruhsat çıkarmak gerekir mi ki? Sonuçta ruhsat, trafiğe çıkartmak için gerekli. Trafikte kullanmayacağınız bir taşıt için ruhsat gerekmez diye biliyorum.

merhaba sevgili karavancı dostlar;

çocukluk hayalini kurduğum karavanda yaşama fikrini hayata geçirmek adına dün ankara da sahibinden.com da gördüğüm bir başoğlu 6 metre karavanı alarak başlamak istedim hatta karavanı yerinde görerek kaporasını bile verdim ancak karşımda ruhsat problemi var....karavanı alma amacım kendime ait arsam da normal bir ev gibi kullanma düşüncesindeyim fakat karavanın sahibi sadece fatura ve sevk irsaliyesi verebiliceğini bunun dışında elinde birşey olmadığını belirtmekte :(

sorularım şu şekilde olacak

1) ben bu karavanı her koşulu zorlasamda hiç birşekilde ruhsatlandıramazmıyım?
2) bu şekilde aldığım karavanı satmak istersem hiç bir şekilde satış veremezmiyim yada alma aşamasında bana verilen belgeler gibi fatura ve sevk irsaliyesi yeterli olucakmıdır (karavanın son kullanıcısı olmamak adına)
3) karavanı konumlandırmak istediğim arazide elektrik ve su var ancak tarım arazisi olduğu için ileride karavan için benden belediye ruhsat vs herhangi bir talepde bulunurmu böyle bir zorunluluk gerekiyormu?
4) karavanı çok severek alıoruz ama çok büyük bir yanlıştaysam ben bu karavandan vaz mı geçeyim ?

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
sıkıntılı bir durum evrak sorunu göz ardı edilemez diye düşünüyorum

Bilakis, ruhsat gerektirmemesi aslında muayene yükümlülüğünü bertaraf etmiyor mu? Sabit bir karavanı periyodik olarak yola ve ruhsata elverişli hale getirip muayeneye sokmak, üstelik masraflı da bir iş iken bence sıkıntı. Sabit karavan alacak olsam, kesinlikle ruhsatsız alırdım.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bilakis, ruhsat gerektirmemesi aslında muayene yükümlülüğünü bertaraf etmiyor mu? Sabit bir karavanı periyodik olarak yola ve ruhsata elverişli hale getirip muayeneye sokmak, üstelik masraflı da bir iş iken bence sıkıntı. Sabit karavan alacak olsam, kesinlikle ruhsatsız alırdım.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
tamamen sabit kalacaksa bende aynı fikirdeyim ilerleyen zamanda gezip görme isteği oluşunca durum önem kazanıyor

Karavan için 750 kg altı ruhsat aranmıyor.
750 ve 3500 kg ruhsatlı(2 yıldan bir)her durumda araçta çeki demiri belgeli ve işli,çeken araç sürücüsü 750 kg üzeri ise belge sınıfı BE olmak durumuında.750 ve altı kg için sadece B yeterli.yazılı kapasitenin üzerinde kayıtlı karavan 2 yılda bir vize için görünecek,sildirmezseniz (hurdaya ayırma gibi) durumu yoksa,karavan trafikte görünür durumu! yasal olarak ruhsat sizde görünür devlet alacağını alır.
Durum böyle değil midir ? 2016 yılından itibaren değişik uygulamalar söyleniyor..BE veya BC gibi.....ehliyet sınıflarında

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri