Karavancılar Tüketici Birliği Oluşturalım, Kamp Hizmeti Için Bir Tavan Fiyat Açıklayalım...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yugun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,544

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
Karavancılar olarak hizmet aldığımız kampların tüketicisiyiz ancak kampların istedikleri fiyatlar fahiş fiyatlar. Ben de her yıl kendime bir limit belirleyip o limiti aşan yerlerde kalmıyorum. Eğer birlikte bir limit belirleyebilirsek hizmet üretenler de fiyatlarını belirlerken bizi dikkate almak durumunda kalabilirler. Bu durumun karavancılar ve kampçılar lehine olumlu sonuçları olabilir.
Derneklerimizin en önemli sorunu kimin tarafında olduklarının belli olmaması(ydı) bence hala daha da öyleler... Zamanla sadece kampçıları ve karavancıları temsil eden ve savunan dernekler türetebiliriz belki de... Bence kampçıları temsil eden kurumların her yıl kamp fiyatının rayicinin ne olacağını açıklamasına ihtiyaç var. Ama bütün bunları bizler de yapabiliriz.
Eğer kamp yapacağımız en yüksek bedelleri açıklarsak bir şekilde daha yaşanabilir bir kampçılık için olumlu bir şeyler yapabiliriz gibime geliyor.

Benim bir kampa ödeyeceğim en fazla ücret bu sene için 100TL.

Yücel hocam, örgütlenmenin faydalarını ya da fahiş fiyatlı ürünleri tüketmeyerek protesto edilmesini ben de kesinlikle onaylıyorum ama resmi olarak açıklanan 84 milyon Türkiye nüfusu bence 100 milyonun üzerinde. Sadece kamp alanları için bahsedersek, inanın sezonda bizim belirlediğimiz tavan fiyat işletmecilere sinek vızıltısı bile olmaz. Çünkü insanlar buraları hınca hınç dolduruyor.
Bu arada kamp alanı mümkün olduğunca tercih etmediğim bir durumdur.

Son düzenleme:

.
Yücel bey, Türkiye’deki örgütlenme yeteneği için, beni bile aşan iyi niyetli bir beklentiniz olmalı ?
Yakınma çağından, tepki çağına henüz daha yeni geçtik. Şu anda bile sözlü tepkinin dozunu doğru ayarlamada sorunlarımız var.
Sizin kıymetli öneriniz ise eylem çağıyla ilgili.

Hoş görün, yine de sizi kırmak istemem ama gerçek bu.. 🙂

Son düzenleme:

Mesut Bey'e tamamen katılıyorum, genelde hep ağlama modundayız. Biraz da yetiştirilme koşullarına bağlıyorum. Hep verdiğim örnek, otelde gördüğüm turist aileler, küçük çocuklarının yemeğine pek karışmaz, bizim aileler ise elleri çocuklarının ağzındadır.
Şu anda aktif olan sosyal medya gücü var ki en son o kocaman Anadolu Grubunu dize getirdiler. ( Tek Migros olarak düşünmemek gerekir) Gezi olaylarında halkın yumuşak gücünün ne kadar enerji dolu olduğu görüldü. Ama işte onun içinde topluluğu hareket geçirebilecek neden gerekiyor.
Kamp ücretleri bence normal çünkü talep çok, arz az olunca fiyatlar artar. Yücel Bey'in günlük 100 TL önerisi artık ancak otoparka yeter, o da geniş ve boş otopark bulunursa. Üstüne bugün Putin savaş başlattı, petrol fiyatları fırlayacak, karavanımıza ev oturmasına gideriz ve ayda yutub'a 15 TL verip, reklamsız dünyayı seyrederek gezebiliriz.

Kampingler dinlenme yerleri. Oteller gibi kampinglerde sundukları hizmetlere göre yıdız sayısı ile sınıflara ayrılıyor ve buna görede fiyatlar belirleniyor.

Avrupa’nın bir ҫok ülkesinde kamping ve karavan parklardaki fiyat dengesini belediyeler sağlıyor.

Belediyeler, özellikle dar gelirli, ҫocuklu ailelere dinlenebilme olanakları sunmak iҫin kendi kampinglerini aҫıyorlar. Bu kampinglerde yıldız sayısı az, fiyatarıda oldukҫa düṣük.

Kendi esnafını düṣünerek motokaravacıları kendine ҫekmek iҫin karavan park yapan belediyelerin sayısı Avrupa’da ҫığ gibi büyüyor.

Motokaravancıların genellikle karavan parkları tercih ettiğini gören kamping sahipleri, kendi kampingleri iҫinde karavan park aҫmaya baṣladılar. Buralarda kamping ücretinden daha az bir ücretle kalmak mümkün.

Sorunun ҫözümü Türkiye’de kamunun elinde.

Üҫ tarafı denizlerle ҫevrili, arazilerin büyük bir kısmının hazineye ait olduğu bir ülkede bu bir yer sorunu olamaz.

Kampingler ҫocuklu ailelere dinlenme sağladığı gibi ülkenin karavancılık sektörünün geliṣmesi iҫin de ҫok önemli.

Yani dinlenme ve istihdam yanyana.

Karavancıların bu durumu karar verme makamında olan siyasilere duyurması lazım.

Bu bir politik ҫağrı değil. Sadece önemli bulduğumuz bir sorunu yetkililere duyurma ҫabası.

Not: Paylaṣımı yaptıktan sonra Ukrayna‘ da olanları duydum.

Son düzenleme:

Üstüne bugün Putin savaş başlattı, petrol fiyatları fırlayacak, karavanımıza ev oturmasına gideriz ve ayda yutub'a 15 TL verip, reklamsız dünyayı seyrederek gezebiliriz.

Corona mutasyona uğrayacak diye beklerken, şimdi de başımıza hepsinden agresif Putin mutantı çıktı. Değil sadece yakıta, demire, ekmeğe, gübreye, dolaylı olarak herşey tekrar zam gelmesi artık kaçınılmaz.
Şimdi Teoman beyin önerisine baktım, bize hediyesi 11,99 €
Walla fena fikir değil. Zaten Corona yüzünden evde pineklemeye alıştık sayılır..

Olur da bizimki mahsun mahsun bakmaya başlarsa, onu alır yakınlarda kısa gezintilere çıkarırız.. :yum:
İşte en azından tam da bu yüzden belediyelerle konuşmanın yararı olmalı ?

Son düzenleme:

Ola ki reklamlardan hoşlanmayan biri iseniz şu adresten Method#2'yi seçip işletim sisteminize göre "Default Server" ayarlarını uygularsanız ek program yüklemeksizin işinize fazlasıyla yarayacaktır.

.
Ben bu DNS sistemlerinin bana ücretsiz ücretsiz yardım etmek için can atmasından işkillenmekte acep haksız mıyım dersiniz ?
Assange ve Snowden biraderlerin bu konuda söyledikleri boşuna olmamalı ?
Gerçi paçayı çoktan Google kaptırdık ama hiç olmazsa demek istedim..

Apple suretin sadece aletinde kalacak diyor ama ben de ona git masalını küllahıma anlat diyorum. Biliyorsunuz, kamera ve mikrofon kapalı bile olsa verilerinin toplandığı birçok kere ispatlandı..

Son düzenleme:

.
Ben bu DNS sistemlerinin bana ücretsiz ücretsiz yardım etmek için can atmasından işkillenmekte acep haksız mıyım dersiniz ?
Assange ve Snowden biraderlerin bu konuda söyledikleri boşuna olmamalı ?
Gerçi paçayı çoktan Google kaptırdık ama hiç olmazsa demek istedim..

Apple suretin sadece aletinde kalacak diyor ama ben de ona git masalını küllahıma anlat diyorum. Biliyorsunuz, kamera ve mikrofon kapalı bile olsa verilerinin toplandığı birçok kere ispatlandı..

Üstad son derece haklısın. Bir ürün bedavaysa ürün sizsiniz.

Ancak DNS sorgusunda erişebilecekleri sadece hangi domainlere erişim istediğimiz olacağından çok önemsemiyorum. Amaçları çok belli ki big data oluşturmaya çalışıyorlar. Daha sonra oluşan bu big data derin öğrenmeye ya da makine öğrenmesine sokulup ticari değere dönüştürülecek. Fakat bizim bu veriler kişisel olarak düşündüğümüzde evrendeki dünya gezegeni ya da çöldeki kum tanesi ölçütünde olacak.

Toplum olarak her yeni şeyi garipsemek gibi bir refleksimiz ve her "garip" şeyden süt sağmak gibi bir uyanıklığımız olduğu inkar edilemez. Amerika ve Avrupa'da artık normal insan davranışı haline gelen kampçılık ve karavan kullanımı ülkemizde tuhaf ve zengin insanların anlaşılmaz acaip davranış biçimlerinden biri olarak kabul ediliyor.

E, bu zengin ve tuhaf oldukları için de kazıklanmayı hak eden insanlardan süt sağmak da uyanık ve kurnaz "mutedil" insanlarımızın üzerine vazife oluyor tabii. Haksızlar mı? Sonuna kadar haklılar. Çünkü onların dar ve şehvetli "çok para kazanma" güdülerini hiç sesini çıkartmadan tatmin eden yeterli sayıda "müşteriler" ayaklarına kadar gelip istedikleri ücretleri gık bile çıkartmadan ödüyorlar. Geriye kalanlar ise ya yakınıyorlar, ya da değerli yugun gibi "birlikten kuvvet doğar", "örgütlenmiş bir toplumu hiç bir kuvvet yıkamaz" mealinde ve son derece haklı, son derece değerli ve aklın yolunda, yüreğin coşkusuyla bir şeyler yapılması gerektiğini görüyor ve çaba gösteriyor. Ne kadar soylu ve haklı bir davranış.

Bu başlıkta görüş bildiren herkes de görüşlerinde haklı bence. Diyeceksiniz ki; Nasrettin Hoca misali, herkes haklı mı? Evet! Hem bu durumun aşılması için çaba göstermek ve birlik olmak gerekir, hem de bu forumdaki bütün kullanıcılar bile bu fikre sahip çıkmayacaktır, nerede kaldı Türkiye'deki tüm karavancılar...

Olsun! Ben burada alacağımız bir karara katılacağıma söz veriyorum. En uzun yolculuklar bir adımla başlar. Bu yıl için 100 TL teklifine katılıyorum. Ancak gayrı resmi enflasyonun %100'ün üzerinde olduğu olgusundan hareketle, bunun ilk 4 ay için geçerli olmasını, sonradan tekrar değerlendirilmesini öneriyorum.

Merhaba,
Hafta sonu İstanbul çevresinde yeni açılmış, altyapı olarak başarılı imkanlar sağlayan karavan tesisleri ile konuştum. Verdikleri fiyatlar ortalama olarak yıllık 15.000, aylık 1.500 TL. Bu fiyat aralıklarında %90 doluluk kapasitesindeler. Akdeniz45 üstadın dediği gibi belediyeler kaliteli tesis sayısını arttırabilirlerse fiyat dengelenecektir. An itibariyle %90 dolulukta olan bir tesis ucuz alternatif ile mücadele etmezse diğer baskıları çok umursamaz diye düşünüyorum. Pandeminin yaşam tarzını değiştirmesi, karavanların sadece üst ve üst orta kesimin tatil aracı olmasını da etkiledi. Bu etkileme fiyatına yetişmenin mümkün olduğu yerli üretim karavan imalatını arttırdı. Ev ve yazlık fiyatları ciddi anlamda yükselince 150.000 -200.000 fiyatına karavan alıp konaklaması içinde yıllık 15.000 TL vererek şehir merkezlerine yakın yaşayan sayısı artmaya devam ediyor. Aynı durum yazlık almak isteyenler için de geçerli. Dikkat ederseniz son 6 ay içinde yeni açılan tesis sayısında çok büyük artış var ve talebe halen yetişmiyor.
Talep yüksek, arz düşük kalırsa fiyatın yükselmesi kaçınılmazdır.
Sağlıklı günler dilerim

Hafta sonu İstanbul çevresinde yeni açılmış, altyapı olarak başarılı imkanlar sağlayan karavan tesisleri ile konuştum. Verdikleri fiyatlar ortalama olarak yıllık 15.000, aylık 1.500 TL.
Almanya Bonn yakınlarındakibir tesisdeki karavan park yerleri için aylık kiralama ücreti, park edilecek aracın toplam gövde uzunluğuna bağlı olarak işletme vergisi dahil olmak üzere şu şekilde verilmekte. (Sadece park yeri, alt yapısı yok !)
6 metreye kadar uzunluk için: 21.00 Euro,
8 metreye kadar: 24.00 Euro ve
8 metreden fazla: 27.50 Euro.
Harita ve görüntüler

İstanbul'a ~300 km uzaklıktaki Yunanistan Dedeağaç belediyesinin kampinginde, çekme karavanlar günlüğü 1 Euro'ya sene boyunca bırakılabilmekte. Bekçi ve sigortası bulunuyor.
Buradan kamping ve özel park yeri görülebilir.

Ücretler nedense İstanbul'a yaklaştıkça artmakta.
Sanırım İstanbul'un taşı toprağı altın olmalı ? :yum:

Son düzenleme:

Hoby Bahҫeleri

Hoby bahҫeleri biraz kampinge benzerler. Genellikle belediyeler tarafından desteklenirler. Avrupa’da örneklerine sık rastladığımız hoby bahҫeleri ṣehirlerin iҫindeler. Bu tür bahҫeler her yerleṣim yerinde bulunur Yerleṣim yerinin büyüklüğüne göre sayıları değiṣir.

Her hoby bahҫesinin bir derneği var. Münih’te hoby bahҫelerinin metrekare baṣına yıllık kirası
1,5 €. Buna her yıl dernek üyelik aidatını ilave etmek gerekiyor (yılda 25-100 €)

Münh’teki hoby bahҫeleri:
Schrebergarten Mchen

Bu hoby bahҫelerinden bir tanesi:
Google Maps

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri