Karavancilara Hükümet Mazot Desteği̇ Versi̇n

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan as sefa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,252

as sefa

Ana Kamp
Yer
Türkiye
Arkadaşlar Merhaba

Malum mazot fiyatları nedeniyle karavanımızın tekeri dönmez oldu.. Yavaş yavaş paslanıyor, lastik çatlamaya başladı bile, Neredeyse litresi 25 TL ye dayanmış mazot fiyatlarıyla karavan seyahati yapmak bizim gibi SSK emeklisi insanlar için bu koşullarda imkansız artık..

Hükümet karavancılara mazot desteği versin, olmaz mı?

Olur , çünkü?
Olmaz, çünkü?

Etiketler
Arkadaşlar Merhaba

Malum mazot fiyatları nedeniyle karavanımızın tekeri dönmez oldu.. Yavaş yavaş paslanıyor, lastik çatlamaya başladı bile, Neredeyse litresi 25 TL ye dayanmış mazot fiyatlarıyla karavan seyahati yapmak bizim gibi SSK emeklisi insanlar için bu koşullarda imkansız artık..

Hükümet karavancılara mazot desteği versin, olmaz mı?

Olur , çünkü?
Olmaz, çünkü?
Olmaz çünkü; Devlet çiftçiye bile mazot desteği veremezken karavancılara hiç vermez. Katma değer üretmiyoruz. Biz sadece tüketiyoruz.

Bu konuda devletten bir ṣey isteyebiliriz diye düṣünüyorum. 750 kilo üzeri ҫekme karavanlar Almanya’da olduğu gibi iki yılda bir Tüv muayenesine girsinler.

Yüksek mazot nedeniyle karavanlar az kullanıldığı gibi, Tüv muayenesi iki yıla ҫıkınca hazinenin de fazla bir gelir kaybı olmayacak.

Bu konuda devletten bir ṣey isteyebiliriz diye düṣünüyorum. 750 kilo üzeri ҫekme karavanlar Almanya’da olduğu gibi iki yılda bir Tüv muayenesine girsinler.

Yüksek mazot nedeniyle karavanlar az kullanıldığı gibi, Tüv muayenesi iki yıla ҫıkınca hazinenin de fazla bir gelir kaybı olmayacak.
Üstat, " AAAA 750 kg altı karavanları muayene yapmıyor muyuz ? Hemen onları da bu kapsama alalım " derlerse bence kötü olur. :smiley: Zaten O2 olması gereken ama O1 süsü verilmiş bir sürü karavan var, yanar herkes :smiley:

Saygılar.

Olmaz çünkü; Devlet çiftçiye bile mazot desteği veremezken karavancılara hiç vermez. Katma değer üretmiyoruz. Biz sadece tüketiyoruz.
Yücel Bey hükümet çiftçiye mazot desteğini az veriyor derseniz kabul, ama yine de verebiliyor.. Yeter ki hükümetimiz istesin, imkansız denecek, olmayacak garantileri bile verir zaten..
2022 yılı için üretilen ürünlere göre dekar başına birim fiyatlar aşağıda.

Yok karavancılar bir şey üretmiyor derseniz o başka.
Mazot ve Gübre Desteği
Mazot ve Gübre Desteği
ÜrünlerMazot (TL/da)Gübre (TL/da)Toplam Destek
(TL/da)
Buğday, Arpa, Çavdar, Yulaf, Tritikale22,0020,0042,00
Çeltik, Kütlü Pamuk68,008,0076,00
Nohut, Kuru Fasulye, Mercimek24,008,0032,00
Kanola (Kolza), Aspir20,008,0028,00
Patates, Soya30,008,0038,00
Yağlık Ayçiçeği 29,008,0037,00
Dane Mısır27,008,0035,00
Kuru Soğan, Yem Bitkileri19,008,0027,00
Yaş Çay, Fındık18,008,0026,00
Zeytin17,008,0025,00
Diğer Ürünler17,008,0025,00
Nadas8,00-8,00

Hatta yüksek mazot fiyatlarından ötürü karavan satışlarının düşeceği için; KDV, ÖTV gibi bir sürü hazinenin kaybı olacağı muhakkaktır.
TÜV muayenesinin iki yılda bir yapılmasına karar alınsa, ekonomik kriz yaşadığımız bu günlerde karavancılara bir nebze olsa da fayda sağlar..

Yücel Bey hükümet çiftçiye mazot desteğini az veriyor derseniz kabul, ama yine de verebiliyor.. Yeter ki hükümetimiz istesin, imkansız denecek, olmayacak garantileri bile verir zaten..
2022 yılı için üretilen ürünlere göre dekar başına birim fiyatlar aşağıda.

Yok karavancılar bir şey üretmiyor derseniz o başka.
Mazot ve Gübre Desteği
Mazot ve Gübre Desteği
ÜrünlerMazot (TL/da)Gübre (TL/da)Toplam Destek
(TL/da)
Buğday, Arpa, Çavdar, Yulaf, Tritikale22,0020,0042,00
Çeltik, Kütlü Pamuk68,008,0076,00
Nohut, Kuru Fasulye, Mercimek24,008,0032,00
Kanola (Kolza), Aspir20,008,0028,00
Patates, Soya30,008,0038,00
Yağlık Ayçiçeği 29,008,0037,00
Dane Mısır27,008,0035,00
Kuru Soğan, Yem Bitkileri19,008,0027,00
Yaş Çay, Fındık18,008,0026,00
Zeytin17,008,0025,00
Diğer Ürünler17,008,0025,00
Nadas8,00-8,00
Bilmiyormuşum. Özür dileyim o zaman. Yeterince veremiyor diyeyim.

Kardeş, T.C. Devleti değil de hükümet de mi?

1649711115250

Var ben anlamamak..... :smiley:

Bilmiyormuşum. Özür dileyim o zaman. Yeterince veremiyor diyeyim.
Yücel Bey,
Bildiğiniz gibi, hükümet karavancılara mazot desteği versin derken; anormal çıkan mazot fiyatlarını biraz eleştirmek için, birazda latife olsun diye bir konu açayım dedim..

Hem yaşadığımız anormal enflasyon ortamında hem de açıkçası artık çıldırmış ülkemizde bunalmış olan insanımız, bu forumda biraz olsun böylece içini döksün, rahatlasın istedim.
Yani özür dileyecek bir şey yok..
Aksine Yücel Bey benim gibi çaylak yeni bir üyenin açtığı ilk konuyu ciddiye aldığınızdan ve konuya hemen cevap yazmanızdan dolayı size ben çok teşekkür ederim.

Ben cimere dilekçe yazdım yetmedi ombudsmana şikayet ettim.
Çıkan sonuç. Burası Türkiye Yönetmeliklerle yönetiliyor.
Yönetmeliğe uygunmuş yılda 1 olması. Biz aykırı mı dedik.
Yönetmelik yanlış dedik.
Dinletemedik. Bu konu ile ilgili yasa teklifi istemek lazım. Uğraşacağım.Hayırlısı.
Bu teklifi verdirebilirsem paylaşacağım.

Üstat, " AAAA 750 kg altı karavanları muayene yapmıyor muyuz ? Hemen onları da bu kapsama alalım " derlerse bence kötü olur. :smiley: Zaten O2 olması gereken ama O1 süsü verilmiş bir sürü karavan var, yanar herkes :smiley:

Saygılar.
Bu kapsama alamazlar endişelenmeyin. Ruhsatları yok .Ruhsatsız muayene olmaz.
Ancak ruhsata tabii olurlarsa ki. Geçmişe yönelik ruhsatlanmamış çok sayıda karavan olduğundan aslında devletimize iyi bir gelir kaynağı olur.
Yolda sokakta hilkat garibeleri çok gezemedikleri için kaza haberleri çok gelmiyor.

Her karavan ruhsatlı olsun kontrol edilsin. 2 yılda 1 yapsalar muayeneyi Bunda problem yok.
2 yılda 1 kontrolda fayda vardır.

Nasıl olsa O1 lerden muayene parası alamıyoruz O2 sahiplerinden alalım yönetmeliği uydururuz.
Hesap bu aslında.

Abi keyif alan yada indirim yapmayan, Laik, Sosyal ve Hukuk devleti olarak bildiğimiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti değildir.. Bu sayılan niteliklere sahip Türkiye Cumhuriyeti Devletini bugün yönetmeye çalışan ve değişebilir gelip geçici hükümet olduğunu söylemek istedim..
Ne olur daha fazla açıklama yapmamı isteme!..
..
Anladın sanıyorum..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR