Karavancılığın Önündeki Engelleri Kaldıralım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 97
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,120
Selamlar,
Benim ulkem de sistem super.
Butun gariban vatandaslar tuyu yolunacak birer kaz misali sistem uretmisler.
2014 yilinda 72000 tl ye sifir aldigim ulkemizde hafif ticari sinifi diye bir kategori adi altinda,ruhsatinda camli kamyonet,hususi yazan fakat her yil vizeye girmesi gereken 5 koltuklu,emniyet kemerli ve yaklasik otv+kdv toplam 20-30 bin tl odedigim aracin 6 aylik vergisi bu yil 650 tl oldu.
Butun doblo,caddy,kango gibi araclarda oldugu gibi bende en az 12 yada 15 yil (emin degilim) en ust siniftan vergi odeyecegim.
Fakat bugun icin fiyati 250-300 bin tl olan mercedes vito,caravella gibi arac sahipleri 7-8 koltuklu vip araclar 6 aylik 250-300 tl vergi oduyorlar ve 2yilda bir vizeye giriyorlar.
Kanun yazicilar kanunlari anladigim kadariyla şu şekilde cikariyorlar.
Onlarin motoryatlari var,motoryatlar kdv+otv yillik vergi odemesinler.
Onlarin mercedes vitolari var,bu araclar hususi olsun,vergileri dusuk olsun.
Onlarin pirlantalari,mucevherleri var,bu urunlerde kdv olmasin.
Onlarin caravanlari ve gezi kulturu yok, otv %135 olsun,trafik sigortasi 5000 tl olsun,her yil vizeye girsin.
Onlar kitap okumuyorlar,kitapta %18 kdv olsun.
Onlarin cogu avukat,avukatlarin stajlari emeklilikte sayilsin.meslek lisesi stajerleri sayilmasin.
Cocuklari ozel kolejde okuyor,devlet katkisi alsin,devlet okuluna maddi imkansizliklardan gidemeyen cocuklar benim gibi işçi olsun.(kötü meslek yoktur,işini kötü yapan insanlar vardir)
Onlar raki icmiyorlar,bir sise rakida otv+kdv 100 tl olsun.
Vb birsuru orneklerle cogaltilabilecek sistem gelistirmisler.
Aracima kasko yaptirdigim zaman kaza yaparsam ikame arac vericekmisiniz diyorum.yok sizin araciniz kamyonet veremeyiz diyorlar.o devletin ayibi,milletin degil diyorum,haklisiniz diyorlar.birisi bana aciklasin lutfen hangi ulkede volkwagen caddy arac camli kamyonet olarak kabul ediliyor,dunyada ornegi var mi acaba.almanya da mesela bir caddy nin ruhsat bilgileri ve vize durumunu cok merak ediyorum.daha cok muzdarip oldugumuz konular var fakat yeter artik.
Yolunacak kaz olmayi kabul etmesem de,yolup durmuyorlar.
Tuyum kalmadi artik.tuylerim biraz uzasin,sonra yine yolarsiniz.bu soguk kis gunu usuyorum.
Selamlar,sevgiler,mutlu yillar.
Kim okur,kim okumaz,katilir,katilmaz bilmem fakat duygularimi yazmak istedim.hic bir konuda iddaa etmem,yanlis bir aciklamam varsa simdiden ozur dilerim.caravan,doga sever durust bir buyugumuzun siyasetci olmasi dilegiyle.

Devleti yönetmesi gereken bizleriz.
Ulusal Kamp Karavan Federasyonu başkanı gidip bakanların milletvekillerin ensesinde boza pişirecek ki bürokratik engeller aşılsın...

Ulusal Kamp Karavan Federasyonu yönetim kuruluna hükümetten birileri (milletvekili, bakan, danışmanı vb.) alınmalı ki bu işler biraz daha kolaylaşsın.

Etiketler
Duygularınıza ve düşüncelerinize katılıyorum.
Bu sistemin adına "DÜZEN" dedikleri için adına yaraşır kararlar almaktan geri kalmıyorlar.
Bu DÜZEN, hangi parti iktidarda olsa bile değişmediği için A parti,B partisi fark etmiyor.Sonuçta onlarda bu DÜZEN 'nin aktörleri oluyor.
DÜZEN nin vitrininde olan seçilmişlerden daha ziyade ,DÜZEN içinde, kolay kolay değişmeyen Bürokratların aldırdıkları kararların sonuçları da olabilir.
Neyse konumuza geri dönersek, trafik sigortası primi için gene CİMER yolu uyun görülüyor.
Sigortalar birliği amacı, zaten sigorta firmalarının haklarınız düzenlemek olması sebebiyle ilk hareket noktamız olmamalı.
Yukarıda bir arkadaşın dediği öneri olan ,Ulusal Kamp Karavan Federasyonuna üye aktif katılımcı sayısı nedir? Yetersiz bir sayı ise, sadece dernek olarak etkin olma şansını baştan kaybeder.
Fakat onlarada bu durumdan bahsetmekte ve destek vermelerini istemekte faydalı olabilir.

Devleti yönetmesi gereken bizleriz.
Ulusal Kamp Karavan Federasyonu başkanı gidip bakanların milletvekillerin ensesinde boza pişirecek ki bürokratik engeller aşılsın...

Ulusal Kamp Karavan Federasyonu yönetim kuruluna hükümetten birileri (milletvekili, bakan, danışmanı vb.) alınmalı ki bu işler biraz daha kolaylaşsın.
12 Aralık 2018
Yönetime Bildir
117096

sadodoAna Kamp
Ulkemizde mart 2018 tarihinde 3.su duzenlenen turizm surasina Turkiye Karavancilar Dernegi katilmadi mi?,cagrilmadi mi?katilimcilar arasinda ve alinan kararlar arasinda adini duymadim.karavansiz bir turizm surasi cok anlamsiz.şuraya gerek yok,karavan yoksa.şura geceli cok olsa da yazmadan kendimi alamadim.börek çörek şurasi olmuş galiba.deniz uzerine yapilan yuzer iskelelerin boyuna karar vermisler MUTHiŞ.sevgiyle dosta kalin​

Özel Amaçlı Taşıt Nedir ?
Özel amaçla insan veya eşya taşımak için imal edilmiş olan ve itfaiye, cankurtaran (SC), naklen yayın ve kayıt (radyo, sinema, televizyon,) kütüphane, motorlu karavan (SA), zırhlı araç (SB), araştırma, cenaze araçları (SD) ile bozuk veya hasara uğramış taşıt ve araçları çekmek, taşımak veya kaldırmak gibi özel işlerde kullanılan M, N veya O sınıfı motorlu araçtır.
Özel Amaçlı Taşıt Nedir ? - Trafik.net.tr

Kampanyayı CIMER üzerinden yürütürken bir noktaya sanıyorum dikkat etmemiz lazım.
Sorun karavanın „özel amaçlı taşıt“ grubunda olması değil. Benim de Almanya’daki karavanımın ruhsatında özel amaçlı taşıt yazar. Özel amaçlı araçlardan kastedilen, kaza yapma riski aynı olan taşıtlar değil ama, sigortalar işin kolayına kaçıyor. Bizden tepki gelmediği sürece de tutumlarını değiştirmelerine bir neden yok. Itfaiye ve cankurtaranlar amaçları icabı süratli gitmesi gereken araçlar, kaza riskleri yüksek. Karavanın amacı bir yere yetişmek değil gezmektir, içinde tatil geçirmektir, kaza riski çok düşüktür. Bu ayırımı yapmayan sigortalar itfaiye ve cankurtaranların sigorta ücretlerinin bir kısmını karavancılara ödetiyorlar.

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), belirli mal veya ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. İlk olarak Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanun değişiklikleriyle gündeme gelmiş ve yine aynı amaçla 2002 yılında 4760 sayılı kanun ile kabul edilmiştir. Avrupa Birliği'nde bu verginin uygulanmasındaki amaç, gelir elde etmekten ziyade sosyal fayda sağlamaktır. Bu nedende ÖTV, lüks (mücevher, kürk vb.), sağlığa zararlı (alkol, sigara vb.), çevreye zararlı (benzin vb.) mallara uygulanır. Ancak Türkiye'de tıraş köpüğü gibi temel tüketim mallarından da alınmaktadır.
ÖTV, KDV gibi aynı malın her el değiştirmesinde doğmaz. Malın ithal edilmesi veya üretilen malın ilk alıcısına teslimi nedeniyle ÖTV doğar. Motorlu taşıtlarda ise nihai tüketici adına ÖTV ödemek gerekir. Verginin mükellefi ithalatçılar ve ilk satıcılar olmaktadır. ÖTV aslında, 1950'li yıllardan başlayarak uzun yıllar uygulanan 'İstihsal Vergisi'nden başka bir şey değildir.
Kanuna ek 4 ayrı tarifede yer alan ürünlerin vergilendirilmesi esastır. 1 sayılı tarife, akaryakıt ve yağ türevlerini vergiler, eski Akaryakıt Tüketim Vergisi yerine 2 sayılı tarife, taşıtları vergiler, eski Taşıt Alım Vergisi yerine 3 sayılı tarife, tütün ve alkol türevlerini vergiler, eski Ek KDV yerine 4 sayılı tarife, beyaz ve kahverengi eşyalar ve türevlerini vergiler, eski Lüks KDV yerine gelmiştir.

09.11.2004 tarihli
Hurriyet gazetesinden alinti yapilmistir

Sigorta, Motorlu Taşıtlar vergisi, Her yıl muayene zaten ciddi bir rakam tutuyor. Sigorta'da özel amaçlı taşıt kategorisinden çıkarılmalı karavanlar. Tanıtım konusunda derneklere her zamanki gibi çok iş düşüyor. Karavancıların sorunları dile getirilmeli. Bunu yapması gereken kurum da karavancıların örgütlü sivil toplum kuruluşlarıdır. Ancak karavancıların da bu kuruluşlara üye olup kendi kendini örgütlü toplum içerisinde temsil etmesi gerekiyor.
Bence bunların dışında her şehre en az bir karavanpark açtırmak için mücadele edilmeli. Eğer değişik şehirlerde karavanparklar açılırsa tatil destinasyonlarımız artacak. Daha rahat ve kolay, güvenli bir şekilde tatilimizi yapabileceğiz. Yurda yayılan bir karavanpark ağına ihtiyacımız var. Sadece sahil şeridindeki kamplarda yapılan kampçılık faaliyeti yetersizdir. Karavancılık dört mevsim yapılacak bir hobidir. Gaziantep, Kayseri, Sivas, Erzurum gibi şehirlerde karavanparklar olursa Anadolu karavanla rahatça gezilebilir.

Merhabalar,
Sigorta konusundaki sorunu sigorta murakabe (sigorta şirketlerini denetleyen ve yeni kanun oluşturulması esnasında görüş alınan en üst merci) kurulundaki üst düzey bir arkadaşıma anlattım. Sigortalar birliğine tavsiyede bulunabileceklerini söyledi. Ancak karavancıların bağlı olduğu bir derneğin başvurusu işleri kolaylaştırabilir. Federasyona yazdım ama cevap gelmedi..
kısaca; bizi temsil eden bir grubun imzası ile sorunu anlatan bir detaylı yazı hazırlanabilirse bu işin çözülmesi için gereken tüm çabayı vermeye hazırım. Karavancılar derneklerinden herhangi birinden iletişim konusunda yardımlarınızı bekliyorum. Selamlar.

Merhabalar,
Sigorta konusundaki sorunu sigorta murakabe (sigorta şirketlerini denetleyen ve yeni kanun oluşturulması esnasında görüş alınan en üst merci) kurulundaki üst düzey bir arkadaşıma anlattım. Sigortalar birliğine tavsiyede bulunabileceklerini söyledi. Ancak karavancıların bağlı olduğu bir derneğin başvurusu işleri kolaylaştırabilir. Federasyona yazdım ama cevap gelmedi..
kısaca; bizi temsil eden bir grubun imzası ile sorunu anlatan bir detaylı yazı hazırlanabilirse bu işin çözülmesi için gereken tüm çabayı vermeye hazırım. Karavancılar derneklerinden herhangi birinden iletişim konusunda yardımlarınızı bekliyorum. Selamlar.

Çabanız için size teşekkür ederim.

Merhabalar,

Federasyonun yapması gereken ilk iş bu sorunu çözmek.
Federasyon tüm gücünü, dikkatini, enerjisini bu işi çözmek için harcamalı.

Merhabalar,

Ibrahim Bey foruma hoşgeldiniz. Verdiğiniz bilgiler önemli. Ben derneklerden tanıdığım arakadaşlara paylaşımınızı iletiyorum. Forumda da karavan derneklerine üye olan arkadaşlar var. Onlar da kendi derneklerine durumu duyuruyorlardır. Size derneklerden herhangi bir haber geldi mi?

Türkiye’de araç sigortalayan şirketlerden bazıları Almanya’da da aynı işleri yapıyorlar, Allianz Sigorta gibi. Bu şirketler Almanya’da araç sigortalarken, sürücünün kaza riski (hasarsızlık durumu) yanısıra aracın kaza riskini de (karavanla cankurtaran/Itfaiye arasındaki farklı kaza riskleri gibi) göz önünde bulundururlar (Almancası Typklasse).
Typklasse 2019

Sigorta şirketleri, Türkiye’de trafik sigortası yaparken nedense araçların kaza risklerini dikkate almıyorlar. Bu durum kaza riski oranı az olan araç sahiplerine büyük bir haksızlık.

Sigorta şirketlerinin bu durumu iyi bildiklerini düşünüyorum. Sigorta şirketlerini adil bir uygulamaya yöneltmek için değişik yönde çaba göstermemiz iyi olur.

Size ve karavancılara yardımcı olmak isteyen arkadasınıza şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:

ÖTV inse karavan üssü olabiliriz

15 Ekim 2018 - Hürriyet Haber
BUGÜN Alman otomotiv devi Mercedes’in otomobillerinden sorumlu Dünya Başkanı olan Britta Seeger ile Mayıs 2016’de Hadımköy’de keyifli bir röportaj yapmıştım.
Seeger o dönem Mercedes Türkiye’nin ilk kadın CEO’suydu ve görevindeki 10’uncu ayını doldurmuştu. Zaten 1 yılını doldurmadan da Dünya Başkanı olarak Türkiye’den ayrılmıştı.
Seeger’in o röportajdaki en çarpıcı açıklaması, eşi ve üç çocuğuyla Türkiye’de 3 hafta karavan tatili planladığını söylemesiydi. Çünkü bunu tam da terör eylemlerinin arttığı bir dönemde söyleyerek Türkiye’ye olan güvenini göstermişti.
Ama bu yazımda bunları bir tarafta bırakarak Seeger’in “Eşim şimdi bizim için uygun bir karavan kiralamakla uğraşıyor” sözüne odaklanmak istiyorum.
KARAVANSEVERLER İSYANDA
5bc3bec4c03c0d23cc9223ee

Çünkü geçen hafta Hürriyet’in ‘Sebastian Carlos’ lakaplı ünlü fotoğraf editörü Sebati Karakurt yanıma gelerek, “Emre bu karavan işine el atman lazım. Biz karavanseverler olarak isyandayız. Avrupa’daki Amerika’daki gibi yeni karavan bulamıyoruz. Vergilerden dolayı hepsi eski” diye esprili bir şekilde söylendi durdu.
Yıllarca karavan kullanan hatta Hürriyet’in Basın Ekspress yolundaki eski binasının otoparkına çektiği karavanında yaşayan Sebati gerçekten çok haklı. Hemen aklıma kısa bir süre önce kaybettiğimiz Hürriyet’in vergi uzmanı yazarı Şükrü Kızılot’un eski bir yazısı geldi. Merhum Kızılot, 7 yıl önce “260 uçak bir karavan ediyor” başlığıyla bu konuya değinmiş, uçaklardan yüzde 0.5 ÖTV alınırken karavanlardan alınan ÖTV’nin yüzde 130 olduğunu yazmıştı.
Hocamın söylediği ÖTV oranı şu anda yüzde 160’a yükselmiş durumda.
5bc3becbc03c0d23cc9223f1

Sebati’nin haklı isyanı sonrası hemen biraz araştırdım. Evet, Türkiye’de eğer karavan yapmak için bir ticari araç (Ford Transit, Fiat Ducato, VW Crafter, Mercedes Sprinter) alırsanız, yüzde 4’lük ticari araç ÖTV oranı bir anda yüzde 160’a yani en lüks otomobil vergisine yükseliyor. Eğer ticari aracın yaşı 5 ve üzeri ise o zaman düşük ÖTV ödüyorsunuz. Ama tahmin edersiniz ki 5 yaşın üzerinde temiz bir ticari araç bulmak da oldukça zor.
AVRUPA’DA 250 BİN ADET
Bu konuda daha fazla bilgi almak için mikrofonu Bursa merkezli karavan üreticisi Viya Karavan Genel Müdürü Hüseyin Taşkın’a tuttum. Taşkın özetle şunları söyledi: “2000 cc motor üstünde yeni bir kamyonet aldığınızda, ilk alımda yüzde 4 ÖTV ödüyorsunuz. Araç sınıfı o anda N1. Karavan dönüşümü yapıldığında ÖTV miktarınız yüzde 160’a tamamlanıyor ve araç M1 sınıfına dönüşüyor. Aslında ÖTV karavan yapıldığı için değil M1 yani otomobil sınıfına döndüğü için ödeniyor. Bu noktada karavan ayrı bir sınıfta kalmalı.
Bu yüzden son 15 yılda devlete ödenmiş ÖTV tutarı 3 ya da 4 aracı geçmez. Yani 15 yılda devlet bu işten sadece 1 milyon TL kazanmıştır. Kaybı şöyle daha iyi anlatabilirim; Türkiye’de son 15 yılda 5 yaş üstü araçlar alınarak 5 binden fazla karavan üretilmiştir. Ayrıca eski araç almak istemeyen insanlardan ötürü karavan yaptırmayanları da düşünürseniz kayıp daha fazla olarak hesaplanabilir.”
Avrupa’da yıllık karavan üretiminin 250 bin adet olduğunu da hatırlatan Taşkın, sektörün önünün açılması ve desteklenmesi halinde Türkiye’nin çok rahatlıkla Avrupa’nın karavan üretim üssü olabileceğine inanıyor. Çok doğru bir tespit; çünkü hali hazırda Türkiye, Avrupa’nın ticari araç üretim üssüyken biraz destekle bu rahatlıkla gerçekleşebilir. Sonuçta yurtdışından gelen karavanlarda ÖTV aynı kalabilir, bu şekilde yerli üretici de desteklenebilir. Ayrıca ÖTV düşerse karavana dönüşecek araç daha kolay bulunur, kiralama şirketleri bile karavan yaptırabilir.
Bugün tüm dünyada kampçılık ve karavancılık turizm sektörünün çok önemli bir parçası, bazı turistlerin de yaşam biçimi. Düşünün, Mercedes’in dünya başkanı bile tatilini karavanla yapıyor. Yılda en fazla bir ay ve yazlık ev yerine de kullanılabilen motorlu karavanlar, doğa ile iç içe olmak ve Türkiye’nin tarihi ve turistik yörelerini gezip görmek isteyenler için de çok önemli. Sırf karavan sayesinde Türkiye’ye inanılmaz turist gelebilir.
HER ŞEYİ DEVLETTEN BEKLEMEMEK GEREK
KURLARDAKİ ve faizlerdeki artışa bağlı olarak otomotiv pazarı 9 ayda yüzde 26 daralırken, geri kalan 3 ayda da benzer daralma devam edecek gibi. Bu noktada sektörün beklentisi ÖTV oranlarının düşürülmesi ve finansmanda kolaylık gibi sıralanabilir. Ama ben ne zaman ÖTV oranlarının düşürülmesi gerektiğini yazsam arkasından hep bir eleştiri alıyorum. Bazen bu tip yazıların tüketiciler nezdinde beklenti yarattığı söylenirken, bazen de ÖTV’nin inmesinin yeterli olmayacağı tepkilerine maruz kalıyorum.
Geçtiğimiz hafta adı bende saklı bir sektör yetkilisi bana herkesten tamamen farklı görüşleri içeren şu mesajı attı: “ÖTV’nin indirilmesi kötü olabilir. Çünkü vatandaşın elindeki 2.el araçların değeri daha da düşer. Bu bir bakıma vatandaşın cebinden alıp yabancı otomotiv markaların cebine para koymak olur. Tüketiciler aracın toplam bedelini peşin vermek istemiyor. Yani şu an bankalar kredi musluklarını açsa vatandaş otomobil alacak. Sonuçta markalar kur artışlarını fiyatlarına anında yansıttılar. Bu noktada biraz da cepten yiyerek, indirim yapsınlar. Hep devlet nasıl versin. Benzin fiyatları 1.8 Euro’ya denk geliyordu, bugün 0.8 Euro. Bu açıdan büyük indirim yapıldı.
Neredeyse her markanın finansman şirketi var. Merkezlerinden destek alıp bunlar versin düşük maliyetli kredi. Kimse taşın altına elini koymuyor. Nakit parayı getirene otomobil satmak kolay tabii. Hepsi durdurdu kredili satışları. Sonra da ‘satış olmuyor’ diyorlar. Tüm dünyada satılan tüm araçların neredeyse tamamı finansmanla satılıyor. Kimse peşin satamıyor. O yüzden otomobil satacaksan kredisini vereceksin. Senin otomobiline başkası niye kredi versin.”
Valla bu açıklamalar sektörde bir çok kişiyi kızdırabilir ama bazen farklı görüşlere de yer vermek lazım.
Zaten son dönemde markaların zararı göze alarak yaptıkları büyük indirimler ve finansman kolayıklıkları da bu durumu doğruluyor. Sonuç olarak bu dönemde hem devlet destek vermeli hem de markalar taşın altına elini sokmalı. Bu sayede ekonominin lokomotifi yeniden rayına oturur.

Emre Özpeynirci
Hurriyet haber

Merhabalar, bugün Sedat arkadaşımızın iletişimini attığı Sebahattin Ergin beyi aradım. Birçok kanaldan Sigorta konusuna dair çok uğraştıklarını anlattı. Önceki yazışmalarını bana iletecek. Bende şansımı deneyeceğim. Ümitle denemeye devam etmekte fayda var. İlginiz ve nazik mesajlarınız için hepinize teşekkür ederim. Gelişme olursa iletirim. Selamlar.

ÖTV inse karavan üssü olabiliriz

15 Ekim 2018 - Hürriyet Haber
BUGÜN Alman otomotiv devi Mercedes’in otomobillerinden sorumlu Dünya Başkanı olan Britta Seeger ile Mayıs 2016’de Hadımköy’de keyifli bir röportaj yapmıştım.

...
Emre Özpeynirci
Hurriyet haber

Karavana istenen ÖTV Türkiye’de kamp ve karavan sektörünün gelişmesini engelliyor. Bu sektör sadece motokaravandan ibaret değil. Sektörün neleri kapsadığının özetini aşağıya çıkardım. Bu özette, karavancılığın sosyal yönüne fazla değinmedim. Sadece bir örnek: 2-4 çocuğu olan orta gelirli bir aile otelde nasıl tatili yapabilir? Kampingler bu aileler için ideal yerlerdir. Karavancılığın gelişmediği ülkelerde kampçılıkta yarım kalıyor.
======================================================

Almanya Kamping ve Karavan Sektörü 2016/2017

Almaya’da, 520.000 Motkaravan ve bu motokaravanların konakladığı 3.600 karavanpark/Stellplatz var. Bu karavanparklar, şehirlerde, çiftliklerde, üzüm bağlarının olduğu yerlerde, genellikle güzel manzaralı yerlerde bulunurlar. Belediyeler, karavancıların konakladıkları yerlere para bıraktıklarını bildikleri için şehirlerine karavancıları çekebilmek için karavanpark yapıyorlar. Karavanparklarda geceleme ücreti Karavan başına 0-20 € arasında değişir. Ücret çok zaman kredi kartıyla otomatlara ödenir.

Almanya’da ayrıca tatillerde kampinglere gidilen 620.000, kampinglerde devamlı kalan 260.000 çekme karavan da var,
Almanya’da 3 bin civarında da kamping var. Kamping ve karavanparklarda yılda 137, 5 milyon defa gecelenir.

Karavancılar, gezdikleri ve konakladıkları yerlerde yılda 5 milyar €‘ dan fazla para bırakırlar. Bu harcamalardan faydalanan esnaflar ve yerler:
1. Gecelenen yerlere ödenen ücretler. Yer parası, atık boşaltma ücreti, temiz su ve elektrik ücreti duş, çamaşır makinası ücreti.

2. Konaklanan çevrede lokanta ve benzer yerlere ödenen yemek ve içeceklerin ücreti.

3. Konaklanan yerlerde marketlerden, fırınlardan, kasaplardan yapılan alışverişler.

4. Hediye, kitap, giyecek, ayakkabı ve benzer şeylerin alışverişinde yapılan ödemeler.

5. Çevrede yapılan gezilerde kullanılan toplu taşıt araçlarına, taksilere vs. ödenen ücretler.

6. Yüzme havuzları, dinlenme ve eğlence yerlerine, kültürel tesislere, sinema, tarihi yerlere,konserlere ve müzelere ödenen giriş ücretleri.

7. Berbere, terziye, cihaz tamirleri için ödenen ücretler.
Bu ödemelerin yıllık toplamı 5 milyar 500 bin €.

Karavancıların araç alış ve yol masrafları:

3 milyar 555 milyon € araç alış fiyatları, araçlara gereken kamp malzemeleri ve özel kamping malzemelerine yapılan harcamalar.

3 milyar 999 milyon 100 bin € araçların bakım, tamir ve yol giderleri.
Karavan yapılacak araçları üreten firmalar, karavan almak için kredi veren bankalar, trafik sigortacıları, araç bakım ve tamircileri, karavan yapan firmalar, karavanlar için yan ürün üreticileri için de karavancılar bir gelir kaynağıdır.

Karavanların iç donanımı için çok sayıda yan ürüne ihtiyaç olur. Örneğin:Kontrplak, yatağa dönüşebilen koltuklar, karavanlara uygun 12 volt buzdolapları, ocaklar, ısıtıcılar, yan ve üstlere pencereler, çeki demiri, ahşap mobilya, duş, su deposu, tente, çadır. Bunların hepsinin karavanlara uygun olması lazım. Bunları üretecek ve karavana montajını yapacak firmalar oluşacak ve istihdam artacak.

Karavancıların Almanya’da yıllık harcamalarının toplamı:
12.554.600.000,00 €

Bu ödemelerden devletin aldığı KDV: 1.589.900,00 €

Bilgilerin büyük bir kısmını aldığım dosya:
Wirtschaftsfaktor Camping- und Reisemobiltourismus in Deutschland 2016/17

Son düzenleme:

Yukardaki paylaşımıma bir cümle ilave edeyim. ÖTV konusunu gözden kaybetmeyelim ama, önümüzdeki günlerde sigorta konusuna odaklanmakta fayda var.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR