Karavancılık Kimler için Uygun Değildir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orsaalabanda Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 36
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,723

orsaalabanda

Zirve
Sevgili dostlar,
Daha önceleri bu konuyla ilgili ayrı ayrı başlıklar altında kısa tartışmalarımız olmuştu. Gelin konuyu toparlayalım ve enine boyuna hareketlendirelim.
Ben diyorum ki;
Kişilerin bu işten zevk alabilmesi için ihtiyaca ve beklentiye göre doğru donanım ve doğru araçla başlaması gerekir.
Doğru donanım nedir ona açıklık getirelim:
Doğru donanım kişiye göre değişir. Benim gibi dere tepe düz gidecekler için truma ısıtıcı ve 3 sistem buzdolabı doğru donanım iken, kampinglerde ve(veya) elektrik alabileceği yerlerde konaklayacaklar için gereksiz bir masraftır. Kalabalık bir aile için alkovan ne kadar gerekliyse, iki kişilik bir aile için o kadar büyük bir hantallık sebebidir. Dizileri kaçırmak istemeyen hanımlar için otomatik yönlü uydu alıcısı ne kadar gerekliyse, bazıları için o kadar gereksizdir. Kimi 20 lt. su deposuyla yetinirken kimisine 150 lt. az gelir. Örnekleri çoğaltmak mümkün.
Gönül en iyisini ister. Ama hayaller ve gerçekler denkleminin iki tarafı her zaman birbirine eşit değildir.
Çevremde gözlemlediğim, bu işin heveslisi pek çok insan güzel bir karavan gördüğünde ''aa! ne güzelmiş ev gibi'' diyor. Benzer tanımlamaları denizcilik geçmişimde yelkenli tekneler için de sıkça duymuşumdur. Bu sözleri sarfedenler ilk yelken tecrübelerinde midelerini küpeşteden denize boşaltırken ''ev gibi'' olsa bile onun bir ev değil yelkenli olduğunu tecrübe ederek öğrenirler. ''Ev gibi ne güzel'' diyerek yelkenli alanlar için ilk fırtınada çapa tarayıp karinayı delmek daha da acı bir tecrübedir. 200 lt. su ile limandan ayrılıp 5 kişi 1 hafta idare etmek zorunda kalmak, tuzdan her yanınızın pişmesi ve duş alamamak, istediğiniz zaman soğuk su bulamamak, bazen bayat kuru ekmekleri kemirmek zorunda kalmak, sintineye inip tıkanan giderleri açmak, olası motor arızalarını gidermek için yağa, mazota bulaşmak, makaradan çıkan halatı yerine geçirmek için fırtınalı havada direğe tırmanmak.. Bu örnekler de çoğaltılabilir. Kişi ve aracı, hazırlıklı, donanımlı ve istekli değilse insanı bezdirir. Siz sıkılmasanız bile eşiniz sıkılır, eşiniz sıkılmasa çocuğunuz sıkılır, arkadaşlarınız sıkılır.. dolayısıyla bir süre sonunda siz de sıkılırsınız.

Karavancılığın da bazı sıkıntılı yönleri vardır.
Bu nedenle, doğru donanımla, doğru araçla, doğru kişilerle, doğru zamanda yola çıkılmalı ve fazlaca beklenti içine girilmemelidir.

Şimdi ben iddia ediyorum ve diyorum ki;

Bütün bu doğrular bir araya gelse bile bazılarımız için karavancılık uygun değildir. Onlar kimler midir?

Ütüsüz pantalon, lekesiz elbise giyemem, kuru ekmek yiyemem, yerde yatamam, balık tutamam, fön makinamdan ayrılamam, ılık su içemem, poşete mıçamam :smiley:, karanlıkta uyuyamam, ağaca çıkamam, böcekten haz etmem, kurbağadan söz etmem, çamura dokunamam, köpeğe sokulamam, soğuk suyla duş alamam, denizin tuzunu üzerimden atmadan yapamam... Bu örnekleri de çoğaltmak mümkün.
Belki biraz abarttım.. Belki de biraz espri olsun diye.. Neyse siz anladınız onların kimler olduğunu.

Onlar.. Fazlaca beklentisi olanlar ve doğru donanımla yola çıkmayanlar........ Ne kadar çok paraları olursa olsun.. Ne kadar lüks karavanları olursa olsun............. Karavanlarını bir aldıkları gün sevinecekler, bir de sattıkları gün.

Daha önceleri benzer konuları dile getirdiğimde bu yazdıklarımın karavancılıkla değil, kampçılıkla ilgili olduğu söylenmişti.
Kampçılık nerede biter, karavancılık nerede başlar? Bence çok keskin sınırları yok bunun. Karavanınız ne kadar lüks olursa olsun eğer geziyorsanız ayakkabınıza çamur bulaşmasını engelleyemez. Ev gibi olabilir ama ev değildir.

Buyrun tartışmaya...

Etiketler
Ynt: Karavancılık Kimler için Uygun Değildir?

Cem ağzına sağlık!...Bu belki de en gerekli olan konuyu, tartışılmak üzere gündeme getirmen çok güzel oldu. Karavan konusuna başlangıç yapacaklar hatta başlamış olanlar için bile geçerli: "Karavancılığa başlamanın temel ilkeleri."

"Yelkenli alanlar; bir aldıkları gün sevinirler, bir de sattıkları gün..." bu sözü sanıyorum 2-3 yıl önce duyduğumda, "Aaaa bu karavancılığa da uygun bir söz, ne de olsa kardeş bunlar.." dediğimi anımsıyorum. Çok geç duymuşum, normal; çünkü ben kara insanıyım, deniz kültürüm zayıftır..

Cem'in yukarıda anlattıklarını bir yakınım, son iki yılda yelken konusunda yaşadı.. Kendini ve özelliklerini tanımadan girişilen bir yelkenli serüveninden kısa süre içerisinde çıktılar... :D Sanrım 9-9.5 m. Bavaria yelkenli, Avrupa'dan ithal edildi ve hemen hiç kullanılmadan marinada yattı ve satıldı.. Söylediklerine göre, yelkenli ve tekne piyasasının hareketli olması nedeniyle zarar etmemişler.. Sonuç, büyük bir hayal kırıklığı.. Bir araya geldiğimiz zamanlar, deniz ve yelkenli sözleri bıktırır iken artık "tabu". Başta da söylediğim gibi, kendini tanımadan, yalnızca "bir heves" ile gözü kapalı girilen bir hobi. Yaşamında, eli, tornavida, pense,çekiç... tutmamış, kontağı çevirmekten başka birşey yapmamış... birinin "yelken dünyası"nda ne işi olabilirdi ki?...

Bu yelkenli serüvenini karavan konusunda da yaşayanlar çoktur.. Deneme-yanılma, öğrenme yöntemlerinden biridir ama böyle gözü kapalı dalış durumlarında, maddi-manevi çok büyük yıkım ve yitiklere neden olabiliyor..

Kendimizi ve özelliklerimizi... tanıyarak başlama, çok sağlam bir temel atmaya benzer. Sağlam bir bina, ancak sağlam temeller üzerinde yükselir..

Tümünüze iyi geziler.
Cavid Sezen

DOSTUM AZ BİLE YAZMIŞSIN.ÖRNEK Mİ :TAM TEŞEKKÜLLÜ MUTFAKLAR.BİR DOĞASEVERİN,BİR KAMPÇININ KARAVAN İÇİNDE YEMEK PİŞİRMESİNİ( HER TARAFA YEMEK KOKUSU SİNMESİ DE CABASI)HİÇ ANLAMIYORUM VEDE İNSANIN DIŞKISIYLA AYNI ORTAMDA YAŞAMASINI DA HİÇ ANLAMIYORUM HATTA GICIK BİLE OLUYORUM.ŞU ANDA ARKASI KOMPLE YATAK OLAN BİR T3 KULLANIYORUM ; YAKINDA TEMİZ BİR 29 KİŞİLİK İVECO ALIP KARAVAN YAPICAM AMA MUTFAK TUVALET VE BANYO OLMIYACAK.1*1.5 ÖLÇÜLERİNDE BİR KAPALI BÖLÜM OLACAK.İÇİNDE SADECE ZORUNLU DURUMLARDA KULLANILMAK ÜZERE BİR PORTATİF TUVALET VE SU DÖKÜNMEK İÇİN BİR KAZANLA MAŞRAPA OLACAK.AMA YATAK ODASI VE OTURMA ODASI NERDEYSE KÜÇÜK BİR EV BOYUTLARINDA OLACAK.BÖYLE BİR KARAVAN TASARLIYORUM, HER SANTİMETREKARESİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ KAYGISIYLE TIKIŞ TIKIŞ HALE GETİRİLMİŞ;İNSANA DARAL GETİREN KARAVANLARA TEPKİ OLARAK.ARAK.

Bu konuyu okuyunca, küçük endişelerim de yokoldu... Karavancılık tam bana göre ;)

Cesi arkadaşımız hırs yapmış :smiley: bu sayılan nesnelerin olmaması insanda sorun yapıyorsa ozaman bir daha düşünsün karavanda yaşamayı ama sorun yapmıyor ise bunların hepsi harika şeylerdir.Yatağında yatmak,tuvalet için herhangi bir yer aramamak,sevdiğin yemeği ,dışarda kar yağarken camdan bakarak sıcak bir ortamda yapmak-yemek,dediğim gibi mücadele gerektiğinde mücadeleden korkmuyorsan bu keyif verici unsurları şahsen ben elimden geldiğince çoğaltacağım.Hiçbir şey ve durum benim bulunduğum ortamdan maksimum keyif almamı engelleyemez.Elektrikli tuvalete verdiğim para bana koymuyorsa avrupasını bile alırım yeterki dağlara bayırlara çıkmama engel olmasın.Hatta yakında yapmaya başlayacağım karavanın arkasına ''kamp karavan için faydalı ekipmanlar''a koyacağım şu mekanizmayı takacağım(şasesi bittiği halde tekrar kestirip taktıracağım).
Sloganım ''maksimum ibiş keyfi''-Hayat ibiş keyfi yapınça güzel.Baskılar ibişi yıldıramaz.:smiley:

[attachment=1]

Chairs Lifes

Bülent arkadaşım güzel yazmış. Sayın "cesi", 2006 yılı itibarı ile Avrupa'da 5 milyon evet yazı ile "beş milyon" karavan var. 1 milyonu motokaravan olmak üzere. Bunların hepsinde mutfak ve duş/wc var ve kullanılıyor. Bu kadar insan yanılıyor olamaz değil mi ? Önemli olan "hijyen" kurallarına uymak. Doğada kamp yapma şartları ile doğada karavanda
yaşamı karıştırmayın. 2 taş üstünde de aliminyum tencere kaynar, kişisel ihtiyaçlar dışarıda da giderilebilr ama biz yaşamdan "karavanda medeni yaşam" dan bahsediyoruz.
Ben her yıl nisanda yollara düşüp kasım gibi İstanbul'a dönüyorum. Mutfak ve duş/wc benim için elzem. Tente, klima,tv,ısıtıcı tartışılır/keyfe keder.
Sadece ve sadece minimum şartlarda yaşamak istiyorum diyorsanız sizin bileceğiniz iş.
Saygıyla
Oğuz

sayın teos avrupada 5 milyon karavan olduğundan ve bunların mutfak ve duş-wc leri olduğundan bahsetmiş.Evet doğrudur zaten akside olamazdı.Çünkü bilindiği gibi avrupa yaz aylarındada bol miktarda yağış alır ve techizatı eksik bir karavanla tatil keyfi eziyete dönüşüverirdi.Ama ülkemizde nisan- kasım arasında böyle bir risk hemen hemen sıfırdır(nisan ve kasım dahil değil).Benim anlatmak istediğim başka birşey.Eğer bütçeniz oldukça şişkinse ;özellikle Amerikalıların karavanları gibi devasa bir karavan yaptırırsanız her türlü lükse kimsenin diyeceği birşey olmaz.Ama bu form da yazan arkadaşlar genelde mütevazi bütçelere sahipler ve mutfak; duş-wc yüzünden karavanın başka taraflarından(örneğin boyundan,yaşından,kalitesinden v.s.) taviz vermek zorunda kalıyorlar.Çünkü karavanda esas yekün tutan unsurlarda mutfak,duş-Wc. Mayıstos arkadaşımızın dediği gibi karlı havada kamp yapmıyacaksak(acaba 100 karavan sahibinden kaçı bunu yapıyor.)eğer; mutfak,duş-wc den tasarruf ettiğimiz parayı(ki epey bir para) aracımızın boyuna ve kalitesine eklemek bence daha akılcı.

Tabiki terch insanların . walla kücücük T3 de mutfağım var ve büyük bir zevkle kullanıyorum. Kışın dışarıda yağmur yağarken rakı mezemi hazırlamak için ocakda patlıcan bil közlediğimi bilirim. Niye yemek kokacakmışki ac camları havalansın :smiley:)))
Başlığa bir cevap vermek istiyorum :smiley: Mangalını sac kurtma makinası ile yakmaya calışan dostlara karavancılık bence uygun değil :smiley:)))))

:D
Ama cok kolay yaniyor sac kurutmayla. (tabii sen olmadigin zamanlarda) Ayrica sac kurutmayi kullanacak baska yerim yok.

ben bu gune kadar kımsenın yaptıkları karavancılık zıhnıyetıne saskınlık ve antıpatık yorumlar yapmadım. yınede yapmayacagım. ne varkı sızın bır tercıhınız ve secımınız uzerınde dustursuz ahkam kesıldıgı zaman eger alınmıyorsanız bır hos luk hısseder ınsan . mutevazı olmak ve olabılmek cabamı halen surdurmeyı yasam bıcımıme eklemıs bulunmaktayım.
bu gune kadar gezgıncı ruhumu dızgınleyememıs ve her turlu ulasım aracı (motosıklet bınek oto panelvan kamyonet) ıle bu durtumu dındırmeye calıstım . asla baskalarını bu konuda elestırmedım .
geleyım secımımdekı faktorlere: belırlı bır yasın uzerıne geldıkten sonra ıhtıyaclarınızı daha oncekıler gıbı karsılayabılmek melekelerınızı kaybetmeye baslıyorsunuz. bunun uzerıne saglıgınızdakı olumsuz gelısmelerde eklenmeye baslayınca ıhtıyaclarınız daha bır artıyor ne bıleyım, daha fazla guvenlık arar oluyorsunuz , yıyecek secımınde dıkkatlı olmak gerekıyor , saglık dıetınızı aksatmamalıyım, af buyrun yas ılerleyınde bır de daha sık ıhtıyac gıderme ıhtıyacı hıssedıyorsunuz. sımdı gezmeyı tozmayı bırakalımda her kosebasında "" tuvalet nerede bulabılırım"" dıyemı soralım . tabı kı kamp yerlerınde sıra sıra tuvaletler var . toplu kamp kargasasını pek kaldıramıyorum ustune ustluk bır de astronomık ucret oduyorsunuz . her begendıgım yerde de zaten kamp mamp yok.
ahırr omrumuzde bırakında azıcık hem gezelım hem rahat edelım .
hıjyen konusunda eger tetbırlı ve dıkkatlı ısenız neden cekınıp neden korkayım kı ?
bu konudakı elestırıyı şık bulmadım . umarım bızlerı uzmemek adına ısrarlı davanılmaz.
herkese sevgı saygı ve selamlarımla mehmet.

orbay74' Alıntı:
ben bu gune kadar kımsenın yaptıkları karavancılık zıhnıyetıne saskınlık ve antıpatık yorumlar yapmadım. yınede yapmayacagım. ne varkı sızın bır tercıhınız ve secımınız uzerınde dustursuz ahkam kesıldıgı zaman eger alınmıyorsanız bır hos luk hısseder ınsan . mutevazı olmak ve olabılmek cabamı halen surdurmeyı yasam bıcımıme eklemıs bulunmaktayım.
bu gune kadar gezgıncı ruhumu dızgınleyememıs ve her turlu ulasım aracı (motosıklet bınek oto panelvan kamyonet) ıle bu durtumu dındırmeye calıstım . asla baskalarını bu konuda elestırmedım .
geleyım secımımdekı faktorlere: belırlı bır yasın uzerıne geldıkten sonra ıhtıyaclarınızı daha oncekıler gıbı karsılayabılmek melekelerınızı kaybetmeye baslıyorsunuz. bunun uzerıne saglıgınızdakı olumsuz gelısmelerde eklenmeye baslayınca ıhtıyaclarınız daha bır artıyor ne bıleyım, daha fazla guvenlık arar oluyorsunuz , yıyecek secımınde dıkkatlı olmak gerekıyor , saglık dıetınızı aksatmamalıyım, af buyrun yas ılerleyınde bır de daha sık ıhtıyac gıderme ıhtıyacı hıssedıyorsunuz. sımdı gezmeyı tozmayı bırakalımda her kosebasında "" tuvalet nerede bulabılırım"" dıyemı soralım . tabı kı kamp yerlerınde sıra sıra tuvaletler var . toplu kamp kargasasını pek kaldıramıyorum ustune ustluk bır de astronomık ucret oduyorsunuz . her begendıgım yerde de zaten kamp mamp yok.
ahırr omrumuzde bırakında azıcık hem gezelım hem rahat edelım .
hıjyen konusunda eger tetbırlı ve dıkkatlı ısenız neden cekınıp neden korkayım kı ?
bu konudakı elestırıyı şık bulmadım . umarım bızlerı uzmemek adına ısrarlı davanılmaz.
herkese sevgı saygı ve selamlarımla mehmet.
Kendi payıma sürçü lisan ettimse affola. Kabalık etmek istemedim. Sadece bir takılmaydı benimkisi....

sn.osak
yazıyı yama sebebım sız degılsını.
araclarında dıskıları (affedersını) ıle bırlıkte bulunanlar yaklasımı ıle ılgılıdır.
selamlar hoscakalın mehmet.

Alınan arkadaşlardan özür dilerim.Kimseyi kırmak amacında değildim.Sadece böyle bir başlık görünce içimdekileri yazıverdim.Farklı düşünceler özgürce ifade edilmezse böyle formların ne tadı olurki(tabiiki hakaret hariç).Bütün doğa tutkunları ve dolayısıyle bütün karavancıları dostlarım olarak kabul ediyorum.

:smiley: bizde aynısını düşünüyoruz sayın cesi,Formda yazışmak biraz tlf da konuşmak gibi (hatta daha kötü)mimiklerini görmediğimiz için insanların neler düşündüğünü tam kavrayamıyoruz sırf bu yüzden gereksiz yanlış anlaşılmalar çok oluyor bunuda yanlızca sizin yaptığınız gibi iyi niyetli olmak önüne geçiyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.