Karavancılık Ve Alternatif Turizm Üzerine...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yugun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,027

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
Son zamanlarda medyaya yansıyan şeklinde karavancının yaptığı faaliyetler Alternatif Turizm faaliyeti olarak sıkça anılmaktadır. Hakikaten bazı özellikleri karavancılığı kitle turizminden ayırmaktadır. Ancak kalabalık guruplar için hazırlanan destinasyonlar yerine daha yerel işletmeleri, faaliyetlerde daha çok doğayı tercih etmesiyle elbette karavancılık Alternatif turizme daha fazla yakınlık göstermektedir.
Ancak, İnsani açıdan ele alındığında Karavancı çoğunlukla iğnesine ipliğine kadar kendi düzenini yanında taşır. Yani yanında kurulu bir ev düzeni taşıyan kişidir karavancı...
Karavancının gezileri ve karavancılık macerası aylar sürebileceği gibi konaklama işletmelerinden yararlanmayı gerektirmeyebilmektedir.
Bu bağlamda düşünüldüğünde insan açısından Karavancılık bir turizm faaliyeti değil bir yaşam tarzı ve şeklidir. Ayrıca kampçılık ve karavancılık bir anlayıştır. Alternatif turizm denen her şeyin toplamından daha geniş ve derin bir kültüre dayanmaktadır.
Ben bir karavancı olarak yaşamımın sadece Alternatif turizm türü olarak değerlendirilmesini yeterli bulmuyorum. Bu yazıyı da işte bu fikri açıklamak için kaleme aldım.
Sizler de katıldığınız söyleşi ve verdiğiniz röpörtajlarda Karavancılıktan bir Alternatif Turizm Türü değil bir yaşam tarzı ve felsefesi olarak bahsederseniz kendimiz hakkında insanlara daha doğru bilgiler vermiş oluruz sanıyorum.

Etiketler
Son zamanlarda medyaya yansıyan şeklinde karavancının yaptığı faaliyetler Alternatif Turizm faaliyeti olarak sıkça anılmaktadır. Hakikaten bazı özellikleri karavancılığı kitle turizminden ayırmaktadır. Ancak kalabalık guruplar için hazırlanan destinasyonlar yerine daha yerel işletmeleri, faaliyetlerde daha çok doğayı tercih etmesiyle elbette karavancılık Alternatif turizme daha fazla yakınlık göstermektedir.
Ancak, İnsani açıdan ele alındığında Karavancı çoğunlukla iğnesine ipliğine kadar kendi düzenini yanında taşır. Yani yanında kurulu bir ev düzeni taşıyan kişidir karavancı...
Karavancının gezileri ve karavancılık macerası aylar sürebileceği gibi konaklama işletmelerinden yararlanmayı gerektirmeyebilmektedir.
Bu bağlamda düşünüldüğünde insan açısından Karavancılık bir turizm faaliyeti değil bir yaşam tarzı ve şeklidir. Ayrıca kampçılık ve karavancılık bir anlayıştır. Alternatif turizm denen her şeyin toplamından daha geniş ve derin bir kültüre dayanmaktadır.
Ben bir karavancı olarak yaşamımın sadece Alternatif turizm türü olarak değerlendirilmesini yeterli bulmuyorum. Bu yazıyı da işte bu fikri açıklamak için kaleme aldım.
Sizler de katıldığınız söyleşi ve verdiğiniz röpörtajlarda Karavancılıktan bir Alternatif Turizm Türü değil bir yaşam tarzı ve felsefesi olarak bahsederseniz kendimiz hakkında insanlara daha doğru bilgiler vermiş oluruz sanıyorum.

Yücel Bey,
Kendimden örnek verirsem, karavancılık benim gezerken seçtiğim bir yaşam tarzı diyebilirim. Gezi sonunda severek evimizdeki yaşam tarzına dönebiliyorum. Karavancılığın yaygınlaştığı ülkelerde, motokaravancı deyince gezenler, çekmekaravancı deyince de kampingte kalanlar akla geliyor. Karavancılığın geliştiği ülkelerde belediyeler ve şehir esnafı motokaravancıları bir gelir kaynağı olarak keşfettiler ve hertaraf karavanparklarla doldu. Artık parkyerlerinde geceleyen karavancı da yok denecek kadar azaldı. Otobanlardaki benzin istasyonlarında geceleyenleri, gezen değil yolda giden karavancılar olarak görmek lazım. Geçtiğimiz ay Alpdağları eteklerinde biraz dolaştık. Karavanparklar doluydu. Alışveriş yaptığımız yerlerde, gittiğimiz lokantalarda karavanparkta kalan karavancı olduğumuz genellikle farkediliyordu. Avrupa’da karavancılığın turizm de oldukça yüksek bir payı var diyebilirim.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri