DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM
Duyuruyu Kapat
Gezenbilir 10. Geleneksel Kış Kampı Duyurusu Yapıldı. Detaylar İçin Tıklayınız!.

Karavancının En Büyük Kabusunu Yaşadım

'GENEL KONULAR' forumunda makara60 tarafından 11 Mart 2019 tarihinde açılan konu 2476 kişi tarafından okunmuş, 69 cevap yazılmıştır

 1. ince999

  ince999 Her ne yaşarsan yaşa,sonunda keyfini çıkar

  Mesaj:
  1.899
  Alınan Beğeni:
  859
  Şehir:
  İzmir merkez idi değişti EDİRNE Merkez oldu
  43 nolu mesajdaki bana verilmiş cevaba ve bana sorulmuş soruya cevap yazmak gerekir ama soğuyan bu tartışmayı tekrar alevlendirmeye gerek yok.
  Buyurun 48 mesaja:gelde şimdi alevi canlandıracak yazı yazma.Yazmıyorum ve kaçıyorum.....
   

 2. makara60

  makara60 Kamp II

  Mesaj:
  466
  Alınan Beğeni:
  311
  Gayet seviyeli bir tartışmanın nesinden kaçıyorsunuz?Kimsenin kimseye hakaret ettiği yok,saygıda kusur ettiğimizi de düşünmüyorum.Ben sizin sorunuza cevap verdim.Siz neden cevap vermekten kaçınıyorsunuz.İsterseniz tekrar sorayım:Zorbalar ailenizi tuttu götürüyor,kaçacak yerinizde yok keser sapı mı tüfek mi tercih edersiniz?
   

 3. EvliyaCelebi2

  EvliyaCelebi2 Zirve

  Mesaj:
  2.210
  Alınan Beğeni:
  1.963
  .

  Müsaadenizle sorunuzu ben de cevaplayayım.
  Belki çok şaşıracaksınız.
  Tüfeği tercih ederdim.

  Fakaaat, daha sonra yanımda olmadığına bin dua ederdim.
  Benim anlatmak istediğim de buydu sadece...

  Ne zannettiniz, ben de bu vatanın evladıyım.
  Yok artık, yaşamımın 2/3 si başka ülkelerde geçti diye huyumuzdan mı feragat edeceğiz. :p

  .
   
  Son düzenleme: 14 Mart 2019
  udisa bunu beğendi.

 4. ince999

  ince999 Her ne yaşarsan yaşa,sonunda keyfini çıkar

  Mesaj:
  1.899
  Alınan Beğeni:
  859
  Şehir:
  İzmir merkez idi değişti EDİRNE Merkez oldu
  Kaçıyorum çünkü kimseye bir kazanımı olmayan yazışmalar.Karavan da yaşam ile ilgili konuşulurken nereden çıktı karımın zorbalar tarafından kaçırılması ikisinin arasındaki bağlantı nedir?.Mademki benden örnek verildi bana özel cevabıda vereyim:O zorba hayatının en büyük yanlışlığını yapmış olur bir daha insan içine çıkamaz...şayet karım acırda (hiç zannetmiyorum yaaa) onu gebertmezse.Ne demişler UMMADIK TAŞ BAŞ YARARMIŞ
   

 5. makara60

  makara60 Kamp II

  Mesaj:
  466
  Alınan Beğeni:
  311
  Neden yanınızda olmadığına dua ederdiniz?Ailenizin ve sizin hayatımı önemli yoksa sonucunda alacağınız ceza mı?Ayrıca bunun ,bu vatanın evladı olmakla alakası yok,insan olmakla alakası var.Almanların ailelerini böyle bir durumda bırakıp kaçacaklarını düşünmüyorum;)
   

 6. makara60

  makara60 Kamp II

  Mesaj:
  466
  Alınan Beğeni:
  311
  Siz bu konunun içine o keser sapını soktuğunuz zaman konu bu taraflara gelmeye başladı.:smiley:Ayrıca siz sanki keser sapından ziyade eşinize daha fazla güveniyorsunuz gibi geldi:yum:Bu arada eşinize sonsuz saygılar.Derdimi anlatmak için çarpıcı bir soru olmasını istediğim için ailenizi sorunun içine kattım.Yoksa sizi incitmek amacıyla sorulmuş bir soru değildi.
   

 7. ince999

  ince999 Her ne yaşarsan yaşa,sonunda keyfini çıkar

  Mesaj:
  1.899
  Alınan Beğeni:
  859
  Şehir:
  İzmir merkez idi değişti EDİRNE Merkez oldu
  Örnek dolayısıyla incinecek alınacak yaşı çoktan geçtik bu konuda rahat olun.
   
  makara60 bunu beğendi.

 8. Kürşad-eym

  Kürşad-eym Kamp I

  Mesaj:
  111
  Alınan Beğeni:
  28
  Adana dan gercek yasanan bir olay.(Adana liyim diye lutfen kimse alinganlik yapmasin)Astsubay bor arkadasimiz karisiyla yolda gidiyor.sehir icinde.yolunu bir arac kesiyor.adam disari cikiyor.nedir dersiniz diyor.yolu kesenler karini vereceksin diyorlar.astsubay silahi cekiyor iki kisiyi leş yapiyor.kendiside 20 yil hapis aliyor.
  Canina , sevdiklerine , malina zarar verecek zihniyetteki insanlar heryerde var.Kirsal da karsilasmak ×2 tehlike.Ailenle birlikteyken kulliyet berbat.Acizane dusuncem olabildigince hizli uzaklasmak.guvenlik güçlerine haber vermek.karavanla kacamadin ustune yerlestirecegin iki adet guclu spot ile cevreni aydinlatmak.karanlik butur insanlara cesaret verir.karavanin ustune polis jandarma benzeri renkli isik takip yakmak
  Karanlikta mihakkak birilerinin dikkatini ceker.karavandan inmemek acil yardim istemek.hic birini yapamadiniz ve karavandan indiniz. Varsa arac kamerasinin gorecegi bir yerde durmak.karsinizdaki kisinin yada kisilerin ustune yurumeden oldugunuz yerden konusmak.guvenlik güçlerine haber verdiginizi ve aracta kamera oldugunu soylemek.bu soylem karsidaki art niyetli kisiler ifsa olabileceklerini bilorler ve eliniz guclenir.isi sulh yoluyla halletmeye calistiniz.halledersek ne ala.olmadi zarar verecekler .ustunuze geliyorlar bu asamada harekete gecip kendinizi savunacaksaniz geriye dogru ilerleyerek bunu yapin.ister silah ister bicak yada kazma sapiyla.geriye dogru adim atmak ilerde olusabilecek bir yasal durumda sizi kurtarir.nefsi midafanizi desyekler.saygilar.
   
  adigekuzeyli ve kartalveat bunu beğendi.

 9. EvliyaCelebi2

  EvliyaCelebi2 Zirve

  Mesaj:
  2.210
  Alınan Beğeni:
  1.963
  .

  Fiktif ve uç bir örnek olan sorunuzdaki durum, bazı psikolojik hastaların nedensiz şiddetinde olduğu gibi “alınabilir risk” özelliğine sahip.
  * Hastane, ıslah evi gibi yerlerde bu nedenle bile silah bulundurulmamakta.
  * Araçla yollarda olan herkez için de “görünmez kaza” alınabilir risk sınıfında.
  Bu olasılıkların risk yüzdesini medyada karşılaştırmak zor değil.

  Ben de, bilgi edinme, önlem, bölge ve yer seçimi yoluyla riski, Avrupa’daki diğer bütün karavancılar gibi alınabilir derecede azaltıyorum.
  Benim gezdiğim Ege’den Antalya’ya kadar uzanan kıyı hattı, bazı turistik iç yöreler ve Avrupa güzergahları için yaklaşımım belli. Üstelik Avrupa’nın bazı ülkelerinde karavanda bırakın ateşli silah taşınmasını, sürücü alanında mutfak bıçağı taşımanız bile yasak.
  Olur da silah siz yanında olmadan herkezin ulaşım hatta sadece görünümüne açık ise anında ruhsatınızı kaybedersiniz. Devler evlerdeki kilitli silah depolarını habersiz ziyaretle kontrol etmekte.
  Avrupa forumlarında bu güne kadar karavanda ateşli silahlar için açılmış tek bir başlığa bile rastlamadım. Konu açılmadan kapanmış durumda.
  Zaten sınırdan geçer geçmez silah ruhsatının bir anlamı da kalmıyor.

  Somut ve hissedilen tehlikenin derecesi riskin alınabilirliğinde rol oynamakta. Herkezin kendi bulunduğu ve gezdiği yer ile karar vermesini Teoman bey “Herkez haklı” diyerek özetledi.
  Sanırım bu görüş üzerinde hepimiz anlaşabiliriz ?


  Aslında mantıken bu soyut sorunuzdan daha evvel, sizin yaşadığınız somut durumla ilgili hala cevaplanmayan soru gelmeliydi.
  Buna başlıkta kimsenin önem vermemiş olması, konulara genellikle reflekslerimizle yaklaştığımızın göstergesi olabilir mi ?

  Sadece sizin söylediklerinizden yola çıkarak yazıyorum;..
  Sonuçta amaçları korkutmak olduğunu sırıttıklarından anladığınızı söylediğiniz delikanlılara, davranışlarını sormadan dışarıya doğru ateş etmiş olsaydınız sizi bekleyen ne olurdu ?
  İhtar ateşinden bahsetmediğinize göre, olasılıklara yaralamak hatta daha kötüsünü almak bile fantezi sayılmamalı ?
  Hatta tavsiyenize uyup yazınızı tekrar okuyunca, üzerlerine doğru ateş etmekten bahsettiğinizi gördüm. İsterseniz siz de tekrar okuyabilirsiniz.

  Yanlış anlaşılmasın lütfen, bu veletlerin davranışına anlayış gösterilemeyeceği gibi ateş etmediğinizden size yapılan bir suçlama da söz konusu olamaz.
  Ağır ceza reisi (hakimi) olan dedem, bana nefs-İ müdafaanın şartlarından örnekleriyle bahsetmişti. Belki hukukçu bir üye bunu detaylarıyla açıklayabilir.

  Yazılanların neredeyse tümü karavanda ateşli silahın gerektiğini hararetle söylese de hiç biri yaşadığınız olayda sizin tehlikeli şekilde durumu başka şekilde görmenizden ve olası sonuçlarından bahsetmemekte.
  Tahmininizin gerçekle olan farkı düşünülürse, sonuçta herkez şanslı olmalı ?

  Galiba yukarıda yazdıklarımla, “yanımda silahım olmadığına bin kere dua aderdim” cümlem, cevap olarak anlam kazanıyor.

  Sanırım gözlerinizin önüne serdiğim bu durumu kavramanızın sizde yarattığı stresle, beni ve empati yokluğunu haksızca ayni cümlede kullanma gereği duydunuz.
  Halbuki tam da ilk cevabım bunun tersini söylüyor.


  Yazımı internetten aldığım bir makale ve görüntü ile noktalayım.
  Bireysel silahlanmaya karşı mücadele amacıyla faaliyet gösteren Umut Vakfı verilerine göre, Türkiye’de yüzde 85’i ruhsatsız en az 20 milyon dolayında bireysel silah var ve çok az bir kesim hariç herkes silaha hemen ulaşabilecek yakınlıkta. 20 milyon silahın 2.5 milyonu ruhsatlı, 17 milyonu da ruhsatsız. 80 milyonluk ülke nüfusunda her 4 kişiden 1’ine silah düşüyor. Dünya çapında silaha sahip olma oranları göz önüne alındığında Türkiye 27. sırada yer alıyor. Türkiye’de son 10 yılda ruhsatlı-ruhsatsız silah sayısı 10 kat arttı”

  Bu açıdan silaha ihtiyac olduğu düşünülebilir. Fakat tam da bu, büyük bir paradoks. Çünkü inkar edilemez sonucuyla; bu silahlı ortamda silahı tek çözüm görmek, onlara katılmak anlamına gelmekte..
  Bence durum, artık kurtulması zor bir girdap şeklini almış.

  Aşağıdaki tablo da sorduğunuz “vatan evlatları”nın huy farklarıyla ilgili. ;)
  .
  3C87210E-3950-4563-B887-84A70A480EF6.jpeg

  Aslında ülkeler arasındaki farkın zihniyetten çok, ülkelerdeki ateşli silah çokluğuyla orantılı olarak, tehlikeli durumların doğru kavranamaması olduğunu düşünüyorum. Siz dediğinize göre ucundan dönmüşsünüz.
  Amerika’da silah alımı için sadece yaş sınırı olmasına karşılık Almanya’da bazı köpek cinsleri bile kurs ve ruhsata bağlı. Galiba Türkiye’de kurs gerekli görülmüyor ve ruhsat için doktor raporlarının tabi olduğu bilimsel bir norm yok.
  Belki Haşmet, Murat ve İklil beyler konuyu okuyorlarsa birşey söyleyebilirler? Ben bir kere raporun telefonla alındığına bile şahit olmuştum. İkisi de birbirlerini tanıyorlardı ama herşey bu kadar basit olmamalı.

  Dikkat, son yazılanlarda silahın alınma gerekçesi parantez dışında !


  ...
  Bence size yapılanı, muhtarın etkisi sınırlı olduğundan, mutlaka yasalar dahilinde takip etmeniz, bu densiz zihniyetin değişmesine yardımcı olmalı.
  Yoksa sadece bu zihniyetten yakınmanın bir anlamı kalmıyor....

  .
  Şimdi aklıma geldiği için ilave edeyim.
  Avatarınızın elindeki keser sapı değil mi ? :yum:

  .
   
  Son düzenleme: 16 Mart 2019

 10. makara60

  makara60 Kamp II

  Mesaj:
  466
  Alınan Beğeni:
  311
  Mesut bey en son yazacağımı en baştan yazayım:Silahları da silah sesini de zerre kadar sevmem:smiley:Askerliği saymazsanız tüfekle bir kez ateş etmişliğim vardır o da çalışıyor mu diye bakmıştım.Burada daha bir kaç gün önce ,başka bir konuda, yaylalarda atış yapanlara maganda dediğim için eleştirilmiştim:smiley:Benim en baştan beri savunduğum fikir,sevsek de sevmesek de silahın hayatımızın bir gerçeği olduğu,insanın kendini ve ailesini savunmak zorunda kaldığı bir durumda çaresiz kalmasının dünyanın en zor anlarından biri olduğuydu.Aslında bu bir tür denge meselesi,hiç olmasa süper olur ama bu mümkün değilse başkalarında olması beni ilgilendirmez bana keser sapı yeter diyemezsiniz:wink:.Sizi eleştirdiğim konu ise meselenin bu kısmını düşünmeyip,adeta solar hesabı yapar gibi tamamen silahın yaratacağı hukuki sorunlara vurgu yapmanızdı.Ben hayat memat meselesi diyorum siz olasılık hesapları yapıyorsunuz.Hesabın kitabın bittiği anlar vardır ve bunu masa başında istatistiksel verilere bakarak anlayamazsınız,yaşamanız lazım.Süleyman beyin sizi eleştirdiği noktada tam buydu aslında.Gideceğiniz,kalacağınız yerleri ne kadar ince eleyip sık da dokusanız yol hali diye bir şey var.Yeni zelanda da olan katliamı düşünelim.Bunun sebeblerinden biri olarak silaha erişimin kolay olmasını gösterebilirsiniz.Peki ya orada ki silahlı saldırgana karşı tamamen savunmasız kalan insanların hali için ne diyebiliriz?İçlerinden birinin silahı olsaydı ve bu kadar insan ölmeden önce saldırganı etkisiz hale getirebilseydi fena mı olurdu?Bu arada benim o çocuklarla yüzleşmek istememin nedeni, içimdeki korkuyla karışık öfkemden kurtulmak içindi.Bu ben de her ne kadar kabul etmek istemesem de bir travma yarattı, bunu karavana her bindiğimde hissedebiliyorum.Bu arada avatarımda ki resim bana ait değil, dedeme ait.O zamanların en etkili silahı sanırım oymuş:smiley:
   
  adigekuzeyli, ilker 72 ve suleymancirit bunu beğendi.

 11. EvliyaCelebi2

  EvliyaCelebi2 Zirve

  Mesaj:
  2.210
  Alınan Beğeni:
  1.963
  .

  Mabetlere silahla girilmemesi de bahsettiğiniz olayda bu sapık mahluk tarafından alçakça hesaplanmış olmalı.
  Bir de mutlak güvenliğe silahla bile ulaşılamama gerçeği var.. :unamused:
   
  Son düzenleme: 16 Mart 2019
  ince999 bunu beğendi.

 12. Akdeniz45

  Akdeniz45 Otelde misafir karavanda evimizdeyiz.

  Mesaj:
  2.054
  Alınan Beğeni:
  2.541
  Şehir:
  Almanya
  Gençlerle yüzleşmek isteğinizi önemli buluyorum. Görevim gereği bu yaşlarda suç işleyen gençlerle ilgili çok sayıda davada (gençlik mahkemelerinde) bulundum. Onların ruh halini görmek/anlamak ilerde olası benzer olayda uygun tepkiyi göstermek bakımından size faydalı olacağını da düşünüyorum.

  Tekrar geçmiş olsun.
   
  makara60 bunu beğendi.

 13. makara60

  makara60 Kamp II

  Mesaj:
  466
  Alınan Beğeni:
  311
  Teşekkür ederim.İki taraf içinde olumlu olacağını ümit ediyorum.
   

 14. boris none

  boris none Kamp I

  Mesaj:
  153
  Alınan Beğeni:
  95
  Uzuun bir süreden sonra merhaba :smiley:

  konu çok ilgimi çekti. Bence de iki taraf da haklı :p. Konuyla ilgili kendi görüşümü yazmak istedim.

  Ben yıllardır çadır ile kamp yapıyorum. Bi arkadaşın bahsettiği gibi Türkiye’nin en güvenli olduğunu düşündüğüm karadenizde yapıyorum bu kampları hep.

  Karavan gibi nispeten güvenli bir yerde değil, çadırda kalıyorum..

  Sonuca geleyim, ben gerçek silaha çok benzeyen kuru sıkı taşıyorum yanımda. Çünkü insanlardan hiç çekincem olmadı şimdiye kadar. (Tabi plakamın 61 olması, yöre şivesini hatasız taklit edebilmem, yöre insanının kafa yapısını iyi bilmem gibi avantajlarım var)

  Ben kuru sıkıyı hayvanlar için taşıyorum.

  YüzBinde bir olabilecek, ütopik bir durum (eşimin zorla götürülmesi gibi) başıma gelirse ne yaparım bilmiyorum.. o an doğaçlama olacaktır herşey..

  Ama yüzbinde bir gerçekleşek bir olay için, gerçek silah taşıma riskini almam..

  Tamamen Atıyorum, eşimin zorla götürülmesi olasılığı 1/100.000 ise, benim kontrolümü kaybedip bu veletleri vurup hapse düşme olasılığım 1/1.000 dir..

  40 yaşında çok da genç olmayan biri olarak vardığım sonuç, gerçeğe çok benzer kuru sıkı taşımaktır..
  Çok çok geçmiş olsun..
   

 15. EvliyaCelebi2

  EvliyaCelebi2 Zirve

  Mesaj:
  2.210
  Alınan Beğeni:
  1.963
  .

  Boris,
  yıl boyunca Avrupa fikriniz hala gündemde ise, kanunsuz duruma düşmemek için gezinize sahte silahınızla çıkmamanızı salık veririm.

  Türkiye için ben ise; böylelikle bilgisine varılan her açıdan güncel zihniyet ve sayıları, ders niteliğinde görüyorum.

  Herkezin ayni bilgiden ayni dersi çıkarmasını beklemek ise gerçekci değil..
   
  Son düzenleme: 17 Mart 2019 10:32
  boris none bunu beğendi.

 16. adigekuzeyli

  adigekuzeyli Kango camper

  Mesaj:
  105
  Alınan Beğeni:
  91
  Şehir:
  istanbul
  Bu konuya rastlamadan az önce karavanda ateşli silah bulundurulmalı mı diye konu açılmış benim yaptığım yorum ve düşüncelerim tamda buna isabet olmuş sizinle bu konuda aynı kanaatte hatta biraz dah ileride, yaşadığınız olayda ben okadar sabırlı olamazdım. Hatta busene Batuma geçmeyi düşünüyorum silahla nasıl geçerimin araştırması içindeyim. Geçmiş olsun.
   
  makara60 bunu beğendi.

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...
BENZER KONULAR - Karavancının Büyük Kabusunu
 1. Habip YANÇ
  Yanıt:
  2
  Okunma:
  13.132
 2. Habip YANÇ
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  4.952
 3. Habip YANÇ
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  4.792
 4. nuribilgetekin
  Yanıt:
  14
  Okunma:
  6.010
 5. SOLARMARKET
  Yanıt:
  46
  Okunma:
  9.276
 6. enverdede
  Yanıt:
  103
  Okunma:
  10.755
 7. ugurcanacikgoz
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  676
 8. serhyhunter
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  444
 9. Lassher
  Yanıt:
  31
  Okunma:
  2.426
 10. Nedeseminanırsın
  Yanıt:
  17
  Okunma:
  2.940