Karavanda Aküsüz 12v - Doğrusal / Anahtarlamalı Güç Kaynağı Soruları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,100

pasolvon

karavansız karavancı
Yer
İstanbul
Web
kampingler.com
Merhaba,

Çocukların henüz küçük olması nedeniyle kampinglerde kamp tercih ediyoruz. Yani üstadların deyimiyle tatlı su karavancısıyız. Bu sezon kullanacağım karavanım güney bombe 370.

Güney bombe 370'in elektrik tesisatı hakkında biraz bilgi vereyim. 220 girişi sonrasında 12V 5Amperlik bir SMPS ile 7AH'lik akü şarj ediliyor. 12V aksam (led aydınlatma ve depo içindeki çift pompa) bu akünün çıkışında.

Kullanım şeklime uygun olarak şu şekilde bir revize gerçekleştirmeyi planlıyorum. Üstadlardan yorum ya da yönlendirme beklerim.

7AH aküyü sökerek yerine elimin altında boşta duran 800VA'lık bir online mikro UPS takacağım ve UPS'in 220 çıkışını Buzdolabını şebekede bırakarak sadece 12V aletleri besleyen 12V 5A SMPS güç kaynağına vereceğim. Böylelikle kamping ortamında olası elektrik kesintilerinde 12V aksamın durmamasını sağlamış olacağım. Not : UPS'i takmadan önce kasasını açıp buzzer'ini söktüm ki elektrik kesintilerinde dıt dıt dıt sesiyle milleti rahatsız etmesin.

Webasto kalkış akımı 8A kadar çıkabiliyor. O nedenle 15A 12V ayrı bir SMPS güç kaynağı alarak UPS çıkışına verip bunu da webasto beslemek için kullanacağım. Olası elektrik kesintilerinde UPS sayesinde webastoyu da garanti altına almayı planlıyorum.

Bu senaryoda aklımda önemli bir soru var.

SMPS güç kaynakları yapısı gereği temiz bir çıkış sağlamıyor. Osilaskop çıktıları oldukça parazitli. Webasto için bu parazitli çıkış uygun olur mu üstadlardan bu konuda bilgi rica ediyorum. Bunun yerine 220AC/12AC 160VA'lık bir trafoyu köprü diyot ile doğrultup 4700uF bir kondansatör ile filtreleyip linear doğru akım kullanmak daha mı uygun olur? Karar veremediğim tek nokta bu oldu.

Üstadların bu senaryo ve soru ile ilgili destek ve yönlendirmelerinizi rica ederim.

Son düzenleme:

Etiketler
Öncelikle kararınız hayırlı olsun.

UPS + SMPS ile 3 kez çevrim fazla değil mi? UPS nin sadece aküsünü kullansanız? 5A SMPS yetersiz ise tek bir tane büyük SMPS akıp, webasto yı dahil etseniz?
Ben uzun yıllar çıkışı 13.8 Volt'a ayarlı, 30 amper smps ile Eberspächer+ Buzdolabı kullandım. Tüm yükleri direkt aküden aldım, SMPS den değil. Cihazlarda sorun olmadı ama aküyü akıllı şarj etmediği için zarar verdi. Akü için Bosch C7 ile akıllı şarj yapıyorum şimdi 2-3 ayda bir.

Son düzenleme:

Öncelikle kararınız hayırlı olsun.

UPS + SMPS ile 3 kez çevrim fazla değil mi? UPS nin sadece aküsünü kullansanız? 5A SMPS yetersiz ise tek bir tane büyük SMPS akıp, webasto yı dahil etseniz?
Ben uzun yıllar çıkışı 13.8 Volt'a ayarlı, 30 amper smps ile Eberspächer+ Buzdolabı kullandım. Tüm yükleri direkt aküden aldım, SMPS den değil. Cihazlarda sorun olmadı ama aküyü akıllı şarj etmediği için zarar verdi. Akü için Bosch C7 ile akıllı şarj yapıyorum şimdi 2-3 ayda bir.

Selam üstad. Forum gitti geldi gitti geldi yazamadım bir türlü cevap.

Aslında çıkış noktam ve bakış açım şu şekilde oldu. Her ne kadar kamping kampçısı olsam da bu karavana dizel ısıtıcı taktığımda gece yarısı elektrik kesilirse ne olacak sorusu ile başladı herşey. Sonrasında evde kullanmadığım UPS aklıma geldi. Dizel ısıtıcı sadece başlangıçta hatırı sayılır bir güç harcıyor. Sonrasında ortam ısındığında ortalama 1 amper yani yaklaşık 10-15watt arası bir tüketimi var. 12 Voltu karavandaki SMPS'den sağlarım dedim. Sonra baktım avuç içi kadar devre 5A. lık. İlk aklıma gelen bu SMPS'i büyütmek oldu. 20A.lık bir SMPS ile değiştireyim iş görür diye düşündüm. Webasto montajının yapılacağı yer tesisatın tersinde kaldığından yaklaşık 6 metre kadar taşımak gerektiğinden kayıp olacağından bir de yine montaj yapılacak yerden hazırda 220 tesisatı geçiyor olmasından böyle bir çözüme yöneldim aslında.

220 her zaman elimin altında olacağından UPS kullanma amacım aslında olası kısa süreli elektrik kesintilerinin önüne geçebilmek. Bir de karavan içine UPS çıkışı priz koyup telefon şarjı vb. ihtiyaçlarını da görecek şekilde koymayı planladım. Ben özellikle yüksek amperde DC taşımayı çok emniyetli ve kayıp açısından verimli bulmadığımdan birden fazla çevrim konusunu pek kafaya takmadım. Tabi tüm bu planda elimin altında sürekli 220 olmasının büyük rahatlığı var :smiley:

Bu arada 800VA olarak belirttiği ise marketteki adı. Tahminimce anlık çıkabildiği en yüksek seviyedir. Yoksa içini açıp baktığımda ufaklığın içinde 7AH bir aküden başkası yok. Benimki daha eskidir ancak şu boyutlarda bir alet.

Webasto tarafında yükü doğrudan SMPS üzerinden almakta bir sakınca var mı acaba? Aksi halde basit ve güçlü trafolu bir redresör alıp çıkışı filtreleyip linear güç kaynağına çevirmek te mümkün.

Son düzenleme:

Normalde bu senaryoda UPS kullanmanıza gerek yok derdim. Ama sanırım elde olduğu için kullanıyorsunuz. Aşağıya bağlantısını bıraktığım videoda yerli bir ürün mazotlu ısıtıcının kalkış akımını 4.5-5 amper olarak ölçülüyor. Bu arada akulerinde sanırım anlık olarak verecekleri pik akım seviyeleri oluyor. Katalog bilgilerinden bakılabilir. Fakat 7A aküler nispeten ucuz olduğu için bir miktar arada yüksek akım çekme veya arada sırada akünün minimum deşarj voltajinin altına inme gibi durumları umursamayabilirsiniz. Ben bu aşamada başka bir smps almak yerine 7A akü ile sistemi çalıştırıp deneme yapardim. Gece elektrik gitse aküyü öldürmeyecek şekilde min 2-3 saat kullanırsınız diye tahmin ediyorum. Kaldı ki eski UPSinizin aküsü de bozulmaya baslamiş olabilir. İkinci bir smps almak yerine ben daha yüksek kapasiteli bir akü almak veya ikinci bir 7A akü sisteme dahil etmeyi tercih ederdim.
Aküler, piller pek çok güç kaynağına göre akımı daha kararlı veriyorlar. 3-4 amper çeken bir sistemde 4A pil ile sorun yaşamazken 5a amper verdiğini iddia eden bir güç kaynağı ile sorun yaşamıştım.
Yine bir güç kaynağı alacaksam bunu trafolu bir sistem tercih ederdim. Dizel ısıtıcı için bu önemli mi bilmiyorum. Ama smps güç kaynakları belirli periyotlarda bozuluyor. Bilgisayar güç kaynakları, laptop adaptörleri belirli aralıklarla mutlaka bozulur. Trafolu güç kaynakları yıllarca bozulmadan çalışmaya devam ediyor. Benim gözlemim bu şekilde.

Bu arada benim de benzer bir ihiyacim var. Mazotlu ısıtıcı yerine LPG ile soba kullanmayı düşünüyorum. Karar aşamasındayım. Benim karavanda bir akü yok sadece bir güç kaynağı var 12v ihtiyacı için ben 60A bir akü alıp koymayı düşünüyorum. Evdeyken şarj ederim. Aküyle adaptörü şalter ile ayırırım sadece ihtiyaç olan durumlarda kullanırım diye düşünüyorum.

Bir de akü ile güç kaynağı arasına voltaj ayarlı bir role devresi konabilir. Akü dolduğunda otomatik olarak şarj etmesini keserseniz akünün ömrü daha uzun olacaktır.

Video: https://youtu.be/ZeAtKyMya8U

SMPS güç kaynağı çıkışındaki parazitik dalgalanma gerilimi milivoltlar seviyesindedir. Osiloskopta AC kademesine aldığınızda kocaman görmeniz doğal. Tabiki markaya göre parazit değerleri fark gösterebilir. Webasto gibi elektronik cihazların girişinde filtreleme bulunuyor. Her ihtimale karşı 4700uF eklemeniz fayda sağlar. Güç kaynağının akımına uygun bir Bobin de seri koyarsanız paraziti daha iyi baskılarsınız. Bobin giriş çıkışına nF mertebesinde kondansatör de ilave etmeniz daha iyi olur. Ama bence hiçbirini yapmasanız da bir şey olmaz.

Kullanacağınız UPS içindeki 7Ah akü kesintide çok kısa bir süre işinize yarar. Bu UPS'ler bilgisayar açıksa kesinti sonrası kapatana vadar zaman kazanmak için kullanılıyor. Daha uzun kullanım için akünün büyümesi gerekir yine geldik aynı noktaya yani. Akü "olmazsa olmaz"a gidiyor.

İşin özetini yazıyım :smiley:

UPS ve mevcut 5S smps yi başka işlerde kullanacaksınız.
50- 75 AH arası agm akü ve Bosch C7 redresör alacaksınız.
Webasto için 2.5 mm2 - 6 metre kablo çekeceksiniz.
Buzdolabı zaten 220V, dışarıdan alacak.
DC yükleriniz aküden beslenecek.
Bosch C7 akıllı şarj aleti de devrede kalır, gerektiğinde kendisi şarjı otomatik kesiyor. Akünüz uzun ömürlü, siz mutlu olursunuz.
Ne kadar basit elektrik , o kadar etkili olur her zaman.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri