Karavanda Ani̇ Su Isiticisi Elektri̇kli̇ Şofbenler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Umut48 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,705

Umut48

Yeni Üye
Merhaba herkese, karavanımda elektrikli şofben kullanabilir miyim? Önerileriniz ve tavsiyelerinizi merak ediyorum.
Öncelikle güneş enerjisi sistemi var ama tabiki onunla kullanmayacağım. Dışarıdan aldığım 220 enerji ile kullanmayı planlıyorum. Merak ettiğim konu depodan pompalanan suyun debisi bu tip şofbenleri çalıştırmaya yeterli mi?

Etiketler
Merhaba herkese, karavanımda elektrikli şofben kullanabilir miyim? Önerileriniz ve tavsiyelerinizi merak ediyorum.
Öncelikle güneş enerjisi sistemi var ama tabiki onunla kullanmayacağım. Dışarıdan aldığım 220 enerji ile kullanmayı planlıyorum. Merak ettiğim konu depodan pompalanan suyun debisi bu tip şofbenleri çalıştırmaya yeterli mi?
Tavsiye etmem, dışarıdan aldığınız enerji çoğu kampta sezon zamanı yetersiz kalır. 12V olduğunu düşündüğüm hidroforunuz yeterli olmaz. Sıcak duş almak istiyorsanız LPG dönüşümlü hermetik şohben kesin çözümdür. Pahalı derseniz suyu ocak üzerinde ısıtmak en ucuz yöntemdir.

Elektrikli ani su ısıtıcısı yanlış hatırlamıyorsam 7 kw enerji harcar. Kampların altyapısı yetmeyeceği gibi sizin iç tesisatınız ve sizi kampa bağlayan kablo da bu yükü kaldırmaz. Bu durumda şofbenin üçüncü kademesini kullanamazsınız. İkinci kademe de suyu sağlıklı ısıtmaya yetmez.

Kamp alanlarının alt yapısının destelemeyeceğini hiç düşünmemiştim.
Cevaplarınız için teşekkür ediyorum.
Hermetik şofben çözüm gibi görünüyor

Merhaba, altta fotoğrafını eklemiş olduğum dogalgazli şofben karavanda kullanılabilir mi? Kullanılırsa lpg dönüşümü nasıl yapılır bilgi verebilir misiniz?

Screenshot 20210309 001445 letgo

LPG dönüşümünü servisinde yaptırabilirsiniz, etiket okunmuyor ama elektrik ve yakıtını yeterli su debisi ile temin ederseniz problem olmazdan çalışır. Etiket okuyamadığımdan hermetik olup olmadığını anlayamadım. En önemli konu hermetik olması ve bacasının konumudur.

Sıcak su olayını ben de epey araştırdım ve ariston'un 15 litrelik 1200W lık termosifonu ile çözmeye karar verdim. Kamp alanlarında dışarıdan elektrik aldığında aşırı akım çekmeyeceği için sorun oluşturmaz. Kamp alanları haricinde de 2000w inverter, 200a Lifepo4 pil ve güneş panelleri ile gün içi bir veya 2 kere çalıştırıp 15 litre sıcak suyu hazırda tutmayı düşünüyorum. Ürünün 10 litrelik ve 30 litrelik seçenekleri de var. 20 dk'da suyu 45 derece ısıtıyor. Örneğin soğuk su 20 derece ise 65 dereceye ısıtır. 20 litre kovaya 7,5 litre sıcak su, 12,5 litre soğuk su koyarsanız 37 derecelik gayet sıcak duş suyunuz hazır olur. 2 kişi için yeterli olur.

Sıcak su olayını ben de epey araştırdım ve ariston'un 15 litrelik 1200W lık termosifonu ile çözmeye karar verdim. Kamp alanlarında dışarıdan elektrik aldığında aşırı akım çekmeyeceği için sorun oluşturmaz. Kamp alanları haricinde de 2000w inverter, 200a Lifepo4 pil ve güneş panelleri ile gün içi bir veya 2 kere çalıştırıp 15 litre sıcak suyu hazırda tutmayı düşünüyorum. Ürünün 10 litrelik ve 30 litrelik seçenekleri de var. 20 dk'da suyu 45 derece ısıtıyor. Örneğin soğuk su 20 derece ise 65 dereceye ısıtır. 20 litre kovaya 7,5 litre sıcak su, 12,5 litre soğuk su koyarsanız 37 derecelik gayet sıcak duş suyunuz hazır olur. 2 kişi için yeterli olur.
15 litre suyu tüple ısıtın derim , ya da güneş ısıtsın. su ısıtma için akünüzün çevrim sayısını azaltmak, çok pahalı çözüm olur.

15 litre suyu tüple ısıtın derim , ya da güneş ısıtsın. su ısıtma için akünüzün çevrim sayısını azaltmak, çok pahalı çözüm olur.

Aküsan yerli üretimi olan megacell Lifepo4 200ah 12.8V luk batarya kullanacağım. Her seferinde aküyü %80 deşarj etseniz bile 3000 kez şarj etme ömrüne sizin deyiminizle çevrim sayısına sahip.

Diğer yandan çekeceğimiz akım miktarını hesaplayacak olursak;
Termosifon 1200w güçte çalışıyor. Aşağıdaki videodaki kişinin inverterı anlık 1100w çektiğini gösteriyordu. Biz yine de 1200w kabul edelim.

1200/12.8=94ah akım gerekli. Tabi inverterın verim kaybı olacak. %10 kayıp olsa 104a ihtiyaç olur.
Termosifonu gün içinde hava güneşliyken çalıştırmayı düşünüyorum. 450w panelden 25a i karşılasam , aküden anlık 80ah çeker. 30 dakikada çekeceği toplam akım 40a olur. Bu da akünün %20 lik kapasitesine eşit.

Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Son düzenleme:

Tersten gidersek 15 litre suyun derecesini 45 C artırmak için kayıplar dahil yaklaşık 900-1000 Wattsaat enerji gerekir. Toplam verim, invertör, ısıtıcı , ortam sıcaklığı, kablo kalınlığı ve cinsi , bağlantı kalitesi gibi çok farklı etkenlere bağlı olduğu için en doğrusunu ürünü test ederken, akü çıkış amper ve voltajını ölçerek , ısıtma süresi ile çarparak hesap edersiniz.
Yük altında akünün 12.8 V vereceğiniz zannetmiyorum, test edip söylerseniz ben de öğrenmiş olurum.
Sonuç olarak ikinci kez uyarmama gerek yok, en küçük bir uygulama hatanızda akünüzü öldürme riskiniz var.

Son düzenleme:

Çaydanlığın alt kısmını kaynatip ortalama bir kova su içine attığızda bu termosifondan alacağınız verimi aynen görecektir. Öğrenci iken az yapmadık lpg bittiğinde😀. Ufak hacimli termosifonlar zor bence de...

En doğru çözüm Truma boyler veya kombi kullanmak, ancak fiyatlar çok yüksek olunca başka çözümler aranılıyor. Zira Truma B10, 11-12 bin liradan başlıyor. İç yapısı aslında temel olarak altında ocak yanan kazandan başka bir şey değil. Bir zamanlar ocak üzerine konulan bakır borudan spiral şeklinde bir boruyu ocak üzerine koyup sıcak su bidonunun suyunu ısıtılan boru içinden pompa ile sirküle etmeyi düşünmüştüm. Tencerede ısıtmanın biraz da pompa için elektrik harcayan versiyonu yani. Yine bir fikir olarak burada bulunsun.

Tersten gidersek 15 litre suyun derecesini 45 C artırmak için kayıplar dahil yaklaşık 900-1000 Wattsaat enerji gerekir. Toplam verim, invertör, ısıtıcı , ortam sıcaklığı, kablo kalınlığı ve cinsi , bağlantı kalitesi gibi çok farklı etkenlere bağlı olduğu için en doğrusunu ürünü test ederken, akü çıkış amper ve voltajını ölçerek , ısıtma süresi ile çarparak hesap edersiniz.
Yük altında akünün 12.8 V vereceğiniz zannetmiyorum, test edip söylerseniz ben de öğrenmiş olurum.
Sonuç olarak ikinci kez uyarmama gerek yok, en küçük bir uygulama hatanızda akünüzü öldürme riskiniz var.

Aşağıdaki akü testi videosu izleyebilirsiniz.
Lifepo4 aküler uzun süre aynı voltajda akım verebiliyor.
Videoda aküden inverter aracılığıyla 1000w gücündeki ufo çalıştırılmış ve ancak 1 saat sonra voltaj 12.8den 12.7ye düşmüş.
Aküsan ile iletişime geçip konuştum. 200ah lık aküdeki BSM kartı akımı 100A ile kısıtlıyormuş. Ama istersek ufak bir ek ücretle anlık 200A akım alabilecek BSM kart da takabiliyorlarmış.

Yine yabancı marka başka bir lifepo4 akü testini de aşağıda izleyebilirsiniz. Gerçekten süper performansı ve verimliliği var. Ömrü jel akülere göre çok uzun. Haliyle epey pahalı. Ama megacell yerli üretim aküler nispeten daha uygun fiyatlı. Ömrünü ve kullanım kapasitesini baz aldığınızda fiyatına değer bir ürün olarak görüyorum.

Aküden invertera kablo kesitiniz 100amper anlık için uygun mu? Hesabınızı iyi yapın lütfen. Geri dönüşü olmayan problemlerle karşılaşabilirsiniz aksi halde. Bahsettiğiniz akım çok değil aşırı yüksek.

Formül:
S = (LxI) / (56xVx kayıp % si)

S: Kablo kesit alanı. mm2 olarak.

L: İki nokta arasındaki kablo boyunun iki katı. Yani gidip gelen (+) ve (-) kabloların toplam boyu. Metre olarak.

I: Kablodan geçecek akım. Amper olarak.

56: Bakırın özgül direnci.

V: Devrenin voltajı.

Kayıp % si: Genellikle en fazla %3 lük voltaj kaybı normal kabul edilir. Yani 0,03 yazılmalı.

@tapatalk

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR