Karavanda Araç İle Yaşam Aküsünün Bağlantı Metodları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 290
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 99,037
Artık bu başlıkta pek yorum yazmak istemiyorum sadece okumayı tercih edeceğim.İş hepten temel elektrik akımı dagıtılması ve tedbir alınması noktasına gidiyor.
Bir yerlerde oturup karşılıklı biralarımızı içerken bilimsel dalaşmayı tercih ederim.
Ancak şimdi yazabildim özür dilerim
Valla ben İzmir'deyim ne zaman isterseniz zevkle hem biramızı içer hem bilimsel muhabbet ederiz çok sevinirim

Etiketler
.

Çok kereler forumda karavana 220 Volt gibi yüksek gerilim yerine 12 Volt un daha çok yakıştığını savundum.

Şimdi karavan dışında da gerilimin düştüğünü görmek sevindirici.. ;)
İkisi için de doğrusu bu zaten..:yum:

...
Kıssadan hisse:
Demek karavanda gerilimin zararlarını önlemek üzere kazık yerine bira da kullanılabilirmiş... :p

.
Ancak yazabildim kusura bakmayın
Evliya Çelebi bey İzmir'deki Elo ana dağıtıcı firması benim uzun süredir çalıştığım firma zaten
Cuma günü gittim ve VSR röleyi sordum haberleri yok :tearsofjoy::tearsofjoy:
hemen Elo ya telefon açtılar veb sitemize koyduk ama daha piyasaya sürmedik dediler iyimi:tearsofjoy::tearsofjoy:
o dükkan Elo nun baş bayiidir hemen her yeni çıkan üründen en az 10 adet bulundurmak zorundalar
ve haftaya gönderecekler ordaki arakadaşım haber verecek ve hemen bir teknede kullanıcam ve burada paylaşıcam
fiyat olarak daha birşey yok ama çok büyük ihtimalle iyi bir fiyat olacak
Bu arada bana '' abi bizim bilmediğimiz bir ürünü sen nasıl buldun onu anlamadık dediler '' iyimi:tearsofjoy::tearsofjoy::tearsofjoy:
Harikasınız valla

Ben ürünle ilgili firma genel merkezi ile daha önce iletişime geçtim. Ürün elo sitesinde var fakat henüz satış sitesinde yok. Bir fiyat teklifi aldım firmadan. Toza dirençli versiyonu için fiyat olarak 125+kdv 147 tl gibi bir fiyat var teklif mektubunda. Suya dirençli olan versiyon daha fiyatlıdır zannediyorum. Sanırım yakında satışına siteden de başlanır. Ürünü daha önce inceledim, gayet güzel görünüyor.

Merhaba,
Oto elektrikçiye Araç altörnatöründen yaşam aküsüne kablo çektiriyim dedim bizim elektrikçi öyle bişey olamaz dedi. Bu sitede okuduklarıma dayanarak böyle birşeyi yapanların çok olduğunu söyledimsede ilk önce senin altörnatörün gücü yetmez dedi bende 80 amper deyince illede kablo çek dersen arabanı delmem gerek sonra bana şarj etmedi deme falan dedi. Baktım gönülsüz bende çektirmedim. Şimdi size şunu sormak istiyorum; çakmaklığa invertör takıp arayada akü şarj cihazını takıp içerdeki jel aküyü şarj etmek çokmu mantıksız, yani aktarmalarda çokmu enerji kaybı olur araç hareket halindeyken aküyü doldurmaya faydası olur mu?

Son düzenleme:

İnverter de akü koruma varsa araba aküsünü bitmeden devre dışı kalır marş başmaya yeter doluluk kslır , dolayasıyle bana göre neden olmasın , olur gibi .

Cevap yazmak için bilgi gerek önce ilk soru şu:Yaşam akünüz kaç amper saat ve akünün cinsi nedir? akünüz JEL akü ise zaten dolum işi biraz nazlı dikkat etmek gerekir.Yani jel aküleri kendine has jel akü doldurma aparatı ile doldurmak gerek.Şimdi senin akü dolum aletin jel için özel mi evet jel akü doldurmaya uygun dersen doldurma aleti etiketinde veya bilgilerinde kaç watt olduğu veya en fazla ne kadar amper verdiği bilgileri gerek.
Araba çakmakları en fazla 10 amper akım için ayarlanmışlardır.10 amper X12 volt=120 watt değer yapar.İnvertör kendisi çalışmak için biraz elektrik harcar ilave olarak aküyü doldurmak için gereken akım ile bu toplamda 120 watt civarında olmalıdır.(arabanın kitabından çakmağın kaç amperlik sigortası varmış bir bakıver).Kaba bir hesap yapalım: Çakmak fişi en fazla 10 amper veriyor,invertör 2 wat kendine harcadıgını kabul edelim kaldı geriye 8 amper dolum aleti akıllı ise eh 1 amperde o yedi çalışmak için aküye doldurmak için 7 amperimiz kalır; akünüz en fazla 60-90 amper saat arasında ise dolum aleti uygun ise çakmak fişinden bu işi kotarabilirsiniz derim.

Aracımın aküsü 72 amper yaşam aküsü 40 amper gel nova marka invertör 300 wat bimden alma şarj cihazımda bu.
M akilli dijital aku sarj cihazi  1320352146464960 Einhell CC-BC 4 M Akıllı Dijital Akü Şarj Cihazı 6-12 V
1 Adet
192,80 TL
Birde süleyman abi araç dururken değil çalışırken yani yolda giderken exradan yaşam aküsüne de doldursun istiyorum. Malum aküm 40 amper güneş panelim 80 wat.

Arabanız reno kango ıse kesınlıklen cakmaklıkdan olmaz arabayı yakarsınız kabloları cok ınce benden demesı zaten en ufak seyde sıgortası atar atmazsa kablolar yanar...

ben ıcerı akuden dırek kablo cekerek seyar cakmaklık yaptım akunun yanına bır sıgorte bır sıgortada cakmaklıgın yanına dort cıkıslı her bırının de acıp kapama dugmesı var gerısı yalan kangoda..

Merhaba,
Oto elektrikçiye Araç altörnatöründen yaşam aküsüne kablo çektiriyim dedim bizim elektrikçi öyle bişey olamaz dedi. Bu sitede okuduklarıma dayanarak böyle birşeyi yapanların çok olduğunu söyledimsede ilk önce senin altörnatörün gücü yetmez dedi bende 80 amper deyince illede kablo çek dersen arabanı delmem gerek sonra bana şarj etmedi deme falan dedi. Baktım gönülsüz bende çektirmedim. Şimdi size şunu sormak istiyorum; çakmaklığa invertör takıp arayada akü şarj cihazını takıp içerdeki jel aküyü şarj etmek çokmu mantıksız, yani aktarmalarda çokmu enerji kaybı olur araç hareket halindeyken aküyü doldurmaya faydası olur mu?

Konuda uzman olmasam da yanlış anlama ihtimaline karşı konuyu biraz açıklamaya çalışayım.

Bana konuştuğunuz elektrikçi haklı gibi geliyor.:smiley: Alternatörden yaşam aküsüne ayrı kablo çekilmesini ilk defa duyuyorum (B+ kutbundan). Ben alternatörün D+ terminalinden iki aküyü birleştirip ayıran Röleye kablo çektim. Böylece alternatör çalışmaya başlayınca iki akü arasındaki bu röle aküleri birbirine bağlıyor ve yaşam aküsününde şarj olması sağlanıyor. Motor durup alternatör elektrik üretmeyince iki akü arasındaki röle aküleri birbirinden ayırıyor. Böylece aracın aküsünün boşalması önleniyor. D+ terminalinden gelen kablodaki akım sadece rölenin gerektiğinde açılmasını sağlıyor.

Alternatörün arkasındaki B+ kutbu aracın aküsüne elektrik veren yer. D+ terminali aracın şarj kontrol ikaz lambasına akım veren yer.
https://www.mahle-aftermarket.com/m..._2018/technical-messenger-04_2018_turkish.pdf

Akdeniz bey bende işte sizin dediğiniz şeyi söyledim altarnatör derken bir şekilde hem araç hemde içerdeki yaşam aküsünü şarj etsin dedim yani illede altarnatörden direk yaşam aküsüne demedim diyot falan da dedim ama hiç birine yanaşmadı sadece içerdeki yaşam aküsünden buzdolabını küllanmak için seyyar çakmaklık yaptı okadar.
Bayar beyin dediğine katılıyorum çakmaklık kabloları zayıf olabilir onu güçlendirmek lazım kaçlık kablo çekmeliyim elimde güneş paneli için aldığım 6mm kablo var kalınmı acaba.
Birde her tamirci işine gelmeyen şeylerle uğraşmamak için geçiştiriyor.
Başıma gelen olayı anlatıyım.. Kangon 14 senelik ilk sahibiyim busene köyde araç uzun süre çalışmadan radyo hep açıktı. Marş yavaş çevirdi araba çalışmadı elektrikçiye gösterdim direk akü bitmiş dedi . Sanki marş motorunda bir sıkıntı varmış gibi geliyor dedim, kesinlikle aküden dei ve 72 ah yeni akü aldım ama yinede o değişik durumdan şüpheleniyodum. İstanbula geldiğimde yine elektrikçiye gittim bu araç 2 kez dönmede çalışıyordu şimdi beşinci dönmede zor çalışıyor dedim marş motorunu bi bakım yapsan dedim. marşın sağlam sen enjektörleri bakıt dedi. Pompacıya gittim geri dönüşleri kontrol etti normal dedi. Bu sefer kesin kızdırma bujisinden dedik kontrol ettim iki tanesi çalışmıyordu değiştirdim yine aynı.. Mazot pompasından olabilir dedim değiştirdim yine aynı. Dreksiyon pompasından yağ atıyordu onun keçesine baktırırken hazır lifte kalkmış marş motoronu söktürdüm yandaki elektrikçiye bakım yaptırdık ve araba normale döndü. Dedim kardeşim neden ısrar etmeme rağmen bu elektrikçiler marş motorunu sökmediler, tamirci dediki kangoların marş motorunu sökmek çok zor biraz kapalı yarde, oyuzden geçiştiriyorklar dedi ve aynen öyle. İşte o kabloyuda sırf erindiği için olmaz dedi çıktı işin içinden. Başınızı ağrıttım kusura bakmayın.

Akdeniz bey bende işte sizin dediğiniz şeyi söyledim altarnatör derken bir şekilde hem araç hemde içerdeki yaşam aküsünü şarj etsin dedim yani illede altarnatörden direk yaşam aküsüne demedim diyot falan da dedim ama hiç birine yanaşmadı sadece içerdeki yaşam aküsünden buzdolabını küllanmak için seyyar çakmaklık yaptı okadar.
Bayar beyin dediğine katılıyorum çakmaklık kabloları zayıf olabilir onu güçlendirmek lazım kaçlık kablo çekmeliyim elimde güneş paneli için aldığım 6mm kablo var kalınmı acaba.
Birde her tamirci işine gelmeyen şeylerle uğraşmamak için geçiştiriyor.
Başıma gelen olayı anlatıyım.. Kangon 14 senelik ilk sahibiyim busene köyde araç uzun süre çalışmadan radyo hep açıktı. Marş yavaş çevirdi araba çalışmadı elektrikçiye gösterdim direk akü bitmiş dedi . Sanki marş motorunda bir sıkıntı varmış gibi geliyor dedim, kesinlikle aküden dei ve 72 ah yeni akü aldım ama yinede o değişik durumdan şüpheleniyodum. İstanbula geldiğimde yine elektrikçiye gittim bu araç 2 kez dönmede çalışıyordu şimdi beşinci dönmede zor çalışıyor dedim marş motorunu bi bakım yapsan dedim. marşın sağlam sen enjektörleri bakıt dedi. Pompacıya gittim geri dönüşleri kontrol etti normal dedi. Bu sefer kesin kızdırma bujisinden dedik kontrol ettim iki tanesi çalışmıyordu değiştirdim yine aynı.. Mazot pompasından olabilir dedim değiştirdim yine aynı. Dreksiyon pompasından yağ atıyordu onun keçesine baktırırken hazır lifte kalkmış marş motoronu söktürdüm yandaki elektrikçiye bakım yaptırdık ve araba normale döndü. Dedim kardeşim neden ısrar etmeme rağmen bu elektrikçiler marş motorunu sökmediler, tamirci dediki kangoların marş motorunu sökmek çok zor biraz kapalı yarde, oyuzden geçiştiriyorklar dedi ve aynen öyle. İşte o kabloyuda sırf erindiği için olmaz dedi çıktı işin içinden. Başınızı ağrıttım kusura bakmayın.
Yukarda ki yazıda mazot pompası yazmışım mazot filtresi olacaktı.

Günaydın.
Aracınızla yolda giderken yaşam akünüzü de doldursun demek Marş aküsü ile yaşam aküsünün dolum esnasında paralel bağlanması demektir.İki farklı yapım türündeki aküyü (kurşunlu sulu akü ile Jel sıvılı akü) paralel bağlarsak jel tip akümüz kısa sürede arızalanır atarsınız.Siz en iyisi invertöre hat çektirin onada bu jel akü dolum aletini bağlayın yaşam akünüzü bağımsız olarak usulüne uygun doldurun derim.

Invertöre yaşam aküsünden hat çekerek, invertör + şarj aleti ile yaşam aküsünü şarj etmek mümkün ama bence ideal çözüm değil.

Şarj cihazı, evlerdeki düzgün, kaliteli elektrik için üretilen bir cihaz. Invertörden gelen elektrik aynı kalitede mi? Bir kaç yıl önce ucuz bir invertör ile diş fırçamın şarj aletini bozduğum için bu konuda biraz deneyimliyim.:smiley:

Bu başlıkta da değinildi sanıyorum. Yaşam aküsünü kaliteli şarj etmenin en kestirme şekli ve Avrupa’da karavancıların da tercih ettikleri bir çözümü aşağıdaki linkte görüyoruz.
Bu alet araç aküsü ile yaşam aküsü arasına bağlanıyor.
Ucuz değil ama aküler uzun ömürlü olacakları için parasını çıkaracak bir cihaz. https://www.amazon.de/Dometic-PerfectCharge-Auto-Ladewandler-Batterie-Ladegerät-oder/dp/B00HQKYOWW/ref=cm_cr_arp_d_product_top?ie=UTF8&language=tr_TR

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri