Karavanda Araç İle Yaşam Aküsünün Bağlantı Metodları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 290
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 98,608
Bu gün akü ayırıcı elo marka vsr röleyi taktırmak için oto sanayi ye gittim.Elektrikçileri kapı kapı dolaştım,hiç biri röleyi takmaya yanaşmadı.Her birine montaj şemasını gösterip,korkacak bir şey yok,gayet basit bir bağlantı derken,en son gittiğim usta(pabucumun ustası:smiley:),o kadar kolaysa sen yap diyerek beni hırslandırdı.Hepsi kolay paranın peşinde.marangoza kızdım ahşap işçiliğini yaptım,sucu ya kızdım tesisatı kendim yaptım,şimdi de bu çıktı.Elektrik işi şakaya gelmez ama bakalım becerebilecekmiyim:rolleyes:Malzemeleri aldım yarın ola hayrola.

Etiketler
Bu gün akü ayırıcı elo marka vsr röleyi taktırmak için oto sanayi ye gittim.Elektrikçileri kapı kapı dolaştım,hiç biri röleyi takmaya yanaşmadı.Her birine montaj şemasını gösterip,korkacak bir şey yok,gayet basit bir bağlantı derken,en son gittiğim usta(pabucumun ustası:smiley:),o kadar kolaysa sen yap diyerek beni hırslandırdı.Hepsi kolay paranın peşinde.marangoza kızdım ahşap işçiliğini yaptım,sucu ya kızdım tesisatı kendim yaptım,şimdi de bu çıktı.Elektrik işi şakaya gelmez ama bakalım becerebilecekmiyim:rolleyes:Malzemeleri aldım yarın ola hayrola.

Araç ile servis batarya arasındaki mesafe nedir? en kısa yoldan olması kesit için uygun olacaktır,3 metre tahmin edilen ?
Bağlantı pabuçları 35 veya 50 mm2 kesitler için ölçüyü alıp, pabuç kablo montajını dışarıda yapıp araca öyle işleyin,
Araç batarya+ kutup hemen çıkışına 120 amper korumalı DC sigorta takın, pabuçların basılmasina ve araç ve role bağlantı sağlamlık durumlarına özen gösterin.
Diğer bağlantı hatları role üzerinde yazılıdır.
Ana hat bağlantı bitince,1 adet start buton montajını roleyi uyartım için bağlantı yapmanız gerekmektedir 85 ve 86 nolu uçlar.

IMG 20200117 142713

Beni tek düşündüren,aküden kontağa gelen kabloyu tesbit edebilmek,gerisi gerçekten kolay bağlantı.

Yaşam aküsünü şoför koltuğunun altına yerleştiricem.Röle ile mesafesi 1.5 metre olur herhalde,ana akü ile röle arası da aynı mesafede olucaktır.

Beni tek düşündüren,aküden kontağa gelen kabloyu tesbit edebilmek,gerisi gerçekten kolay bağlantı.
Bunu bulmanıza gerek yok;
Rölenin kontrol ucuna anahtar koyun. (Zaten getirdiğimiz araç aküsü + sindan aldığınız ayrı hatta anahtar koyuyorsunuz)
İki aküyu manuel birleştirirsiniz böylece.
Her iki akü cikisina sigorta koymayı unutmayın.

Son düzenleme:

2011 caravelle aracıma yaşam aküsünü araç alternatöründen şarj etmek istediğimi İzmir de 2. ve 3.sanayide sözde kendine usta diyen elektrikçilere anlattım ama hiçbiri bu konuda bilgili değil . Aracın alternatörü iki aküyü birden doldurabilir mi diye sorduğumda yeterli bir cevap alamadım. Bugün Viya karavan sayfasını gezerken araçlarının yaşam akülerini 1 güneş paneli ve araç alternatörü ile şarj ettiklerini okudum. Ayrıca youtube da takip ettiğim bir sayfada niewiadow çekme karavanın yaşam akülerinin de araçtan şarj edildiğini izledim . Teknik bilgim bu konular için yetersiz . Bu işi sağlıklı bir şekilde İzmir de yapacak var mı acaba ?Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

2011 caravelle aracıma yaşam aküsünü araç alternatöründen şarj etmek istediğimi İzmir de 2. ve 3.sanayide sözde kendine usta diyen elektrikçilere anlattım ama hiçbiri bu konuda bilgili değil . Aracın alternatörü iki aküyü birden doldurabilir mi diye sorduğumda yeterli bir cevap alamadım. Bugün Viya karavan sayfasını gezerken araçlarının yaşam akülerini 1 güneş paneli ve araç alternatörü ile şarj ettiklerini okudum. Ayrıca youtube da takip ettiğim bir sayfada niewiadow çekme karavanın yaşam akülerinin de araçtan şarj edildiğini izledim . Teknik bilgim bu konular için yetersiz . Bu işi sağlıklı bir şekilde İzmir de yapacak var mı acaba ?Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.[/QUO

İzmir'deyim irtibat kurarsanız yardımcı olurum.
Selamlar

Son düzenleme:

sizi çok iyi anlıyorum. kötü komşu ev sahibi yapar hesabı ben de sizin gibi her şeyi kendim yapmak zorunda kalıyorum. eminim çok iyi ustalar da bir yerlerde var ama bana da kötüsü daha çok denk geliyor.

Karavan da elektrik hariç her işi korkmadan yaptım.Ama haberlerde sık sık birden tutuşan araçların haberlerini gördüğüm için elektriği hep bir bilene yaptırmak istedim ama o bile olmuyor işte.Bu sabah röleyi de bağladım.Hem de tek seferde hatasız çalıştı.

Karavan da elektrik hariç her işi korkmadan yaptım.Ama haberlerde sık sık birden tutuşan araçların haberlerini gördüğüm için elektriği hep bir bilene yaptırmak istedim ama o bile olmuyor işte.Bu sabah röleyi de bağladım.Hem de tek seferde hatasız çalıştı.
tebrik ederim. belki de bu kadar gözümüzde büyütmek yerine sağlam iki yangın söndürücü edinmek daha önemli olabilir. biri yaşam alanına, biri şoför mahaline. elektrik kontağından çıkabilecek yangınlara karşı güvenilir bir yangın söndürücü nereden edinebiliriz acaba?

tebrik ederim. belki de bu kadar gözümüzde büyütmek yerine sağlam iki yangın söndürücü edinmek daha önemli olabilir. biri yaşam alanına, biri şoför mahaline. elektrik kontağından çıkabilecek yangınlara karşı güvenilir bir yangın söndürücü nereden edinebiliriz acaba?

Yangın söndürücü önemli yalnız ondan önce yangını duman halindeyken, daha alev almadan bize haber verecek (uykudan uyandıracak) duman alarm cihazını unutmamak lazım. Ayrıca elektrikten yangın çıkmaması içinde aküden elektrik götüren her kablonun bașına (akünün yakınına) uygun bir sigorta koymayıda
unutmamalıyız.

Doğru akımda yangın; İnce kablo kullanımından ve bağlantıların sağlam olmamasından çıkar.
Yeteri kadar kalın kablo ve sağlam bağlantı üzerine hem akü çıkışlarına, hem de cihaz öncesine sigorta koyarsanız emniyette olursunuz. Hüseyin Bey'in bahsettiği duman dedektörü de ilaç olur.
Eskiler bilir, araçlara gizli kontak yapılır ve ara sıra yangın çıkardı çünkü ince kablo kullanırlardı.

İş tatlıya bağlandığına göre burada herkesin bilgisine ve tecrübesine her zaman ihtiyaç vardır. Benim gibi yeni karavan dünyasında bulunacak acemiler için çok değerli fikirlerinize ihtiyaç vardır. Şimdiye kadar yazdığınız bilgi tecrübe yazılarınız için hepinize çok teşekkür ederim, ağzınıza sağlık.

.
Doğru,.. bu dünyaya kazık çakmıyoruz zaten. ;)

Umarım yine sizi gücendirmemişimdir ? :yum:

...
Şaka bir yana eskiden Anglo-Sakson bazı ülkelerin karavanlarının arkasında toprağa değen saçak şeklinde ilave parçalar vardı. Tam bilmiyorum ama topraklamayı hedeflemiş olduklarını tahmin ediyordum.
Şimdileri gözükmüyorlar artık..

.
Eskiden Yakıt tankerlerin arkasından zincir sarkıtırlardı. elektriklenmeyi önlemek için zincir asfalta bayağı değerdi. karavanların arkasına zincir taksak ucu asfalta veya toprağa değerse topraklama işini halletmiş olabilir mi?

Ben konakladığım yerlerde toprağa çadır kazığı ile zinciri gömüyorum,ucunu da aracın çeki halkasına bağlıyorum,sonrada orada unutup şıngır şıngır yola çıkıp ,sesi duyunca eyvah bir şey koptu diye heyecan yaparak duruyorum:yum:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR