Karavanda Araç İle Yaşam Aküsünün Bağlantı Metodları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 290
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 98,607
üstad okuyorum da not alıyorum da, ufacık bir bilgim vardı o da gitti. Her şey karıştı.
Elektrik işi hiç anlamadığım bir iş olduğu için bu şekilde yardımla çözebilirim anca.
Ben elektrik de sizden daha kötü durumdaydım. Anladığım hiçbir şey yoktu. 2 yıl okuduktan sonra yeni yeni anlamlandırıyorum. Şimdi araştırmak zevkli geliyor. Internet derslerini takip ettim. Corona olmasaydı tesisat döşeme eğitimi bile alacaktım.
Herşey karıştıysa durum iyi gidiyor demektir.
Karavan elektriği için youtube kaynakları çok güzel...

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Ben elektrik de sizden daha kötü durumdaydım. Anladığım hiçbir şey yoktu. 2 yıl okuduktan sonra yeni yeni anlamlandırıyorum. Şimdi araştırmak zevkli geliyor. Internet derslerini takip ettim. Corona olmasaydı tesisat döşeme eğitimi bile alacaktım.
Herşey karıştıysa durum iyi gidiyor demektir.
Karavan elektriği için youtube kaynakları çok güzel...

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

youtube aklıma gelmedi. oraya da bakayım. Teşekürler

youtube aklıma gelmedi. oraya da bakayım. Teşekürler
ornek olarak greg Virgoe kanalına bir bakin.
Fakat bu sayfalarda bulacağınız güzel bilgiler ve uygulamalar var.
Zaten bu iş kişisel kullanım tercihlerine göre değişmek de. O yüzden tek bir doğru uygulama aramaya çalışmaya uğraşmayın.
Elektrik, işçiliği konusu bir tarafta kalmak uzere; tam zamanlı yaşamayı düşünmüyorsanız pek sorun.olacak bir konu değil.

1-90 amper araç aküsü ile 200 amper Yaşam aküsü arasına kaç amper ayırıcı konmalıdır.?
(marka model öneri verilebilir mi?)
2- Her iki akü için kaçar amper sigorta gerekir.
3-Ayrıca bunlara ilaveten kaçak akım rolesi komulması gerekir mi?
çok soru sordum ve konuyu tam olarak anlamak istedim.Kusura bakmatın teşekkür ederim.Teşekkür ederim.
not:
-200amper jel akü
-1000 watt tam sinüs inventer
-2x185 güneş paneli
-20 w solar şarj regülatörü
sistem bu olacak.Sıkıntı yaşamak istemiyorum. Ne kadar güneş görmeden buzdolabı , 3 ad 7w led lamba (günde 5-6 saat) ve 3 kere cep tel şarjı kullanılacak ve su pompası çalışacak.

tg1895 , yapabilirsiniz , biraz yavaş şarj olsa da olur , ama araya controller koymak şartıyla. İnvertör evet , ama en iyisi tüm aletleri 12V yapmak.

1-90 amper araç aküsü ile 200 amper Yaşam aküsü arasına kaç amper ayırıcı konmalıdır.?
(marka model öneri verilebilir mi?)
2- Her iki akü için kaçar amper sigorta gerekir.
3-Ayrıca bunlara ilaveten kaçak akım rolesi komulması gerekir mi?
çok soru sordum ve konuyu tam olarak anlamak istedim.Kusura bakmatın teşekkür ederim.Teşekkür ederim.
not:
-200amper jel akü
-1000 watt tam sinüs inventer
-2x185 güneş paneli
-20 w solar şarj regülatörü
sistem bu olacak.Sıkıntı yaşamak istemiyorum. Ne kadar güneş görmeden buzdolabı , 3 ad 7w led lamba (günde 5-6 saat) ve 3 kere cep tel şarjı kullanılacak ve su pompası çalışacak.

1. Sanırım 20W solar şarj regülatörü derken "20A solar şarj regülatörü" demek istemişsiniz.

2. Invertörünüz'ü %90 verimli kabul ediyorum. Buraya da kendi belirleyeceğiniz verimi giriniz.

3. Buzdolapları genellikle zamanın %60'ında çalışırlar. Tabi ki ortam sıcaklığı, radyatörünün soğutulma/havalandırma performansı ve kapağının açılma sıklığına göre değişir. Buzdolabınızın kaç Watt olduğunu yazmamışsınız, ben 70W kabul edeyim, farklıysa siz kendi değerlerinizi koyun: Buzdolabınızın günlük ortalama gücü 70W / %90 * %60 * 24saat = 1120Wh/24h

4. "3 adet lamba", günde 5-6 saat çalışacaksa 3 * 7W / %90 * 6 saat = 140Wh/24h

5. Invertörün kendisi 5W çeker diye tahmin ediyorum: 5W * 24h/24h = 120Wh/24h

6. Cep telefonlarının bataryaları 3000mAh olsa, 3 kereden 9Ah yapar, günde * 3.6V = 33Wh enerji depolar. Şarj aletlerinizin verimi %80 olsa, ortalama güç 33Wh/24h / %80 = 41Wh/24h olur.

200Ah'lik akü 200Ah*12V = 2400Wh eder, %50 boşaltmanız tavsiye edildiği için 1200Wh'lik enerjiniz olduğunu kabul ediyorum.

Su pompası konusunda hiçbir fikrim yok. Nasıl bir pompa, verimi nedir, kaç metreye su basacak, ne kadar basacak, datasheeti var mı... Onu es geçiyorum.

Toplam güç: 1120Wh/24h + 140Wh/24h + 120Wh/24h + 41Wh/24h = 1421Wh/24h olur. 1200Wh'iniz vardı. Bu durumda bu akü tekrar doldurulmadan sizi 1200Wh/(1421Wh/24h) = 20 saat idare eder.

Son düzenleme:

Tamam kabul 20 saat idare etti sabah oldu.Akü yarı yarıya boşalmış ki aslında bu kadar boşaltmak doğru değil. Şimdi 370 vatlık güneş panelinden dolum başlayacak amma elektrik tüketen aletlerimiz çalışıyor yani zaten 1200 wat akü için lazım sonra günlük tüketim 1421 vat idi panelin bunu da karşılaması lazım yani panelin güneşten 1200+1420=2620 vatlık enerji yaratması lazım ne kadar sürede ? günesin panelde enerji üretebilecek saat kadar yani yaz günü 10 saat diyelim yani 2620 vatı 10 saatte üretmesi gerek buradan panelin 262 vat olması gerekir.panelin verimini de hesaba katalım.Sonuçta bu tüketim hesabına bu güneş paneli ucu ucuna yetmektedir. Şayet bir gün bile güneş çıkmaz dolum tam hakkı ile yapılmazsa sistem çöker.

Tamam kabul 20 saat idare etti sabah oldu.Akü yarı yarıya boşalmış ki aslında bu kadar boşaltmak doğru değil. Şimdi 370 vatlık güneş panelinden dolum başlayacak amma elektrik tüketen aletlerimiz çalışıyor yani zaten 1200 wat akü için lazım sonra günlük tüketim 1421 vat idi panelin bunu da karşılaması lazım yani panelin güneşten 1200+1420=2620 vatlık enerji yaratması lazım ne kadar sürede ? günesin panelde enerji üretebilecek saat kadar yani yaz günü 10 saat diyelim yani 2620 vatı 10 saatte üretmesi gerek buradan panelin 262 vat olması gerekir.panelin verimini de hesaba katalım.Sonuçta bu tüketim hesabına bu güneş paneli ucu ucuna yetmektedir. Şayet bir gün bile güneş çıkmaz dolum tam hakkı ile yapılmazsa sistem çöker.

Yazdıklarınızın maalesef teknik olarak hiçbir anlamı yok. Öncelikle "vat" diye bir birim yok. Diyelim onları "Watt" diye çevirdik, "tüketim 1421 Watt" değildi, 1421Wh idi, hadi onu da çevirdik, "akü için 1200Wh gerekiyor" diyemeyiz, çünkü akünün verimi muhtemelen %80, o nedenle 1200Wh/%80 = 1500Wh gerekiyor, "yaz günü 10 saat diyelim" diyemeyiz, 10 saatlik bir eşdeğer güneşlenme dünyanın hiçbir yerinde yok...

Siz mesela doğrudan soruyu yazın, belki burada elektrik konusuna hakim birileri vardır, cevap yazar.

.

Aşağıda adresini verdiğim İngilizceden Türkçeye çevirebileceğiniz link, bu metodları gayet anlaşılır biçimde açıklamakta. Düşünün İngilizce ile Türkçe ayni dil gurubunda bile değil.

Birkaç sene evvel programların peltek çevirilerini hatırlarsanız artık kalitenin özellikle teknik konularda sevindirici olduğu görülmekte. Bence isabet %90 ın üzerinde sayılmalı..

Artık kısıtlı kaynaklara esir olmak zorunda olmamalıyız ?

Split Charging Guide - caravans, campervans, motorhomes, boats, vehicles

...
Yine pek sorun olmasa da biraz anlayışlı olmak gerekmekte. :yum:
Örn. Akü -> Pil olarak çevriliyor...

.
Selamlar
Jel aku raf omru nedir acaba. Satici 2 senenin normal oldugunu soyledi. Dogrumudur

Yabancı dilde Watt diye yazılıp türkçedeki V A T harflerinin sesbieşiminden cıkan seslendirmeyi burada sohbet formunda dogrudan dogruya okunuşunun Türkçe yazmama bile kafayı takıyorsunuz helal olsun.unutmayın burada egitim almış kişi sadece siz degilsiniz ve sizin egitim alıp ögrendiklerinizde sır degil onları burada bulunan pek çok kişide okuyup ögrendi Bundan dolayı durmadan size göre söylem hatalarını tekrar etmeyin ister watt yazın vat okuyun isterseniz vat yazıp vat okuyun işin özü aslı degişmez.
Burada siz kabuller yapınca dogru oluyor başkası yapınca kusur oluyor bu nasıl bir akıl mantık yürütmesidir?
Bir buz dolabının günün % 60 da çalışır yaklaşımınız kabul edilir ama yaz günü güneşin 10 saat işiması kabul edilmez ne hoş.
Bakın siz hesabın akademik usulleri içinde kaybolup gitmişsiniz.Halbuki bakkal hesabı türü yapmak hem daha kolaydır hemde anlaşılır olur.Bırakın onun verimi bilmem şu kadar deyip degerleri noktadan sonraki sayılara bölmeyi yapın bir düz hesap en sonunda sonucu belli bir miktarda azaltırsınız olur biter.
Ben bu yaşıma geldim siz yazana kadar akunun hesabının VAT üzerinden yapıldıgına rast gelmemiştimtarzınız yanlış demiyorum ama hem alışılmadık hemde bazılarının kafasını karıştırıyor.Ben amper üstünden hesap yapıyorum siz vat aslında ikiside aynı şeyin versiyonları bende şayet hesapta gerekiyorsa amperi voltaj ile çarpıp vatı buluyorum zaten.
Size tavsiyem daha pratik anlatın derim burası okul degil bizde imtihan olmayacagız.
Sizin hesabınızda vat ssaat ile biten bir sonuca ben bu sonucun içindeki çarpan olan sssatın degerini degiştireceksem hesabı yaparken kısaca vat diyorum siz sanki yazılı sınav kagıdı okuyorsunuz gibi kusur buluyorsunuz aslında nasıl bir hesap mantığımda olduğumuda bal gibi biliyorsunuz.
Ben burada sorulan bir soruya cevap yazarken şartları en iyi hali ile kabulleniyorum ve sonuş yinede olumsuz çıkarsa zaten artık verimle filanda uğraşmıyorum bilmem anlatabildim mi
karavanda kullanılacak basit bir su pompası için öyle teknik açıklama bilgileri yoksa diye ön şart koyarsak pratikçi degil teorici olursunuz ki karavanda teoriciliğin hiç bir faydası yoktur.Amaç yardım etmek olduğuna göre açar gugul amcayı sorarsın yahu karavanda dünlük kullanım su pompasından ne haber diye size söyler birsürü laf okur bir fikriniz olur hesabını yaparsınız.Bak size göre yinehata yaptım gugul dedim umarım frenkçesini yazmadım diye not kırmazsınız

Günaydın Ceremcem2
İkazınız için teşekkür ederim.Dogrudur, üslubunca yazmak gerekiyor yani siz buranın uslubuna uyun rahatlayın.
Size bir soru: üzerindeki bilgilerin sılındiği bir Entegre devre elemanının bilgilerini nasıl bulursunuz

Selamlar
Jel aku raf omru nedir acaba. Satici 2 senenin normal oldugunu soyledi. Dogrumudur
.
Jel aküler diğer kurşunlu aküler gibi dolu olarak piyasaya sürüldükleri halde hiçbir satıcının zaman içersinde sülfatlaşmayı önlemek açısından dolum yapacağı beklenmemeli. Kurşun-asit aküler arasında senede %20 ye kadar kapasite kaybı ile jel en iyi durumda olan cins diye bilinmekte. Tabi kalite farkları da göz ününde bulundurulmalı.

Fakat dediğiniz resmî bir raf ömründen bahsedildiğine hiçbir yerde rastlamadım. Belki 6-8 ay kabul edilebilir ve gerçekçi bir sınır olabilir ?
Satıcının size söylediği 2 sene, akünün %50 ye kadar boşalım zamanı olmalı. Bunu raf ömrü olarak görmek, bu arada oluşan akünün sülfatlaşmasını es geçmek demek ! Bu tipik bir kavram kargaşası anlamına geliyor...
Üretim tarihinin hangi metotlarla aküye yazıldığını internetten bulabilirsiniz.

Bir ilave daha yapayım.
Jel akülerin başta gösterdikleri ~%85 kapasite, ancak 10 dolum sonunda %100e erişmekte. Tabi bu karşılaştırma ayni C değeri yani dolum-boşaltım hızı için geçerli olmakta.
.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri