Karavanda Ateşli Silah ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 121
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 44,146

Karavanda ateşli silah taşınmasını doğru buluyor musunuz ?

• Kullanılan toplam oy
    62

Etiketler

Önemli bulduğum bu başlığın amacına uygun devam etmesini sağlayabilmek ümidiyle son paylaşımları siliyorum.

Lütfen kimse alınmasın.

Forumlarda ayrı fikirlerde olmak ve konuları tartışmak olağan ve beklenen bir durum.

Düşüncelerimizi dile getirirken karşı tarafı rencide etmeyen bir ifade şekline dikkat etmek gerektiğini de hepimiz biliriz.
https://www.gezenbilir.com/yardim/forum-kurallari

Önemli bulduğum bu başlığın amacına uygun devam etmesini sağlayabilmek ümidiyle son paylaşımları siliyorum.

Lütfen kimse alınmasın.

Forumlarda ayrı fikirlerde olmak ve konuları tartışmak olağan ve beklenen bir durum.

Düşüncelerimizi dile getirirken karşı tarafı rencide etmeyen bir ifade şekline dikkat etmek gerektiğini de hepimiz biliriz.
https://www.gezenbilir.com/yardim/forum-kurallari
Arkadaşınız için yaptığınızı doğru buluyorum.Keşke aşağıda linkini vereceğim konuda bana ve diğer arkadaşlara yapılan küfür ve hakaretlere de aynı duyarlılık da cevap verilebilseydi.Yönetime özel mesaj yazıp durumu bildirdiğim halde ilgilenen olmadı.Kimse yazılan hakaret dolu mesajları silmeye gerek görmedi.Belki de biz buna müstehakyız, bazı beyefendiler dokunulmaz sanki:smiley:Umarım forum kuralları en azından bundan sonra herkes için eşit uygulanır.https://www.gezenbilir.com/konu/kamp-icin-arac-tavsiyesi.121255/page-5#post-1488541

Arkadaşınız için yaptığınızı doğru buluyorum.Keşke aşağıda linkini vereceğim konuda bana ve diğer arkadaşlara yapılan küfür ve hakaretlere de aynı duyarlılık da cevap verilebilseydi.Yönetime özel mesaj yazıp durumu bildirdiğim halde ilgilenen olmadı.Kimse yazılan hakaret dolu mesajları silmeye gerek görmedi.Belki de biz buna müstehakyız, bazı beyefendiler dokunulmaz sanki:smiley:Umarım forum kuralları en azından bundan sonra herkes için eşit uygulanır.Kamp Için Araç Tavsiyesi

Sayın Makara60,

verdiğiniz linkte adı geçen bölümde moderatör değilim. Karavan Dünyası bölümünde de moderatörlerden birisiyim. Emekli olduğumdan foruma (Karavan Dünyası bölümüne) diğer moderatörlerden daha fazla zaman ayırıyor olabilirim.

Forumda tartışırken de saygılı bir ifade şekli bence hepimiz için önemli. Forum üyelerini (sadece arkadaşları değil :smiley:) rencide edici ifadelere karşı korumak moderatörün önde gelen görevlerinden birisi diye düşünüyorum.

Ayrıca yivli silah ve harp araçları dışında kalan her aparat, alet, madde insana karşı kullanıldığında silah kabul edilir diye biliyorum. Dolayısı ile bence silah dediğimizde öncelikli yivli silahlar aklımıza gelmeli diye düşünüyorum. Benim fikrim bu yönde. Yorumlarımı da bu kapsamda değerlendirin lütfen

Konu sizin aklınıza ne geldiği değil. Konu

“karavan da ateşli silah bulundurma. “

Edinilecek ve resmî olarak araçta taşıması serbest olan silah da yivsiz av tüfeğidir. Yivsiz av tüfeği arkadaşların da söylediği gibi aracınızın bagajında içinde fişek yokken çantasında taşınabilir. Polis arama yaptığında :
“aracımın bagajında yivsiz av tüfeğim çantasında içi boş halde mevcut. Bu da ruhsatı “diye beyan edersiniz. Polis ruhsatı gördükten sonra sizin bilinçli bir kişi olduğunuzu anladığında iyi yolculuklar der yolcu eder. Ama sizi şüpheli görürse tüfeği çıkartır namluda ki numaralar ile ruhsatta yazanları karşılaştırır öyle yollar.

Niye yivsiz av tüfeği?

Çünkü tüfeğin kendisi diğer ateşli silahlara göre daha ucuz.

Ruhsatını edinmek hem çok çok ucuz hem de daha kolay. Siciliniz temiz ise bulunduğunuz bölgenin yoğunluğuna göre 3 ay içerisinde ruhsatınız çıkar. Üstelik tek bir ruhsata 5 adet farklı yivsiz av tüfeğini kaydettirebilirsiniz.

Silaha karşı olabilirsiniz.
Ava karşı olabilirsiniz.

Ama buradaki konu karavanda ateşli silah taşıma ise ben karavanımda ateşli silah taşırım dersiniz ya da taşımam dersiniz.

Devletin verdiği hakkı burada bu hakkı kullanan arkadaşlardan sorgulayamazsınız.

B

Edinilecek ve resmî olarak araçta taşıması serbest olan silah da yivsiz av tüfeğidir. Yivsiz av tüfeği arkadaşların da söylediği gibi aracınızın bagajında içinde fişek yokken çantasında taşınabilir. Polis arama yaptığında :
“aracımın bagajında yivsiz av tüfeğim çantasında içi boş halde mevcut. Bu da ruhsatı “diye beyan edersiniz. Polis ruhsatı gördükten sonra sizin bilinçli bir kişi olduğunuzu anladığında iyi yolculuklar der yolcu eder. Ama sizi şüpheli görürse tüfeği çıkartır namluda ki numaralar ile ruhsatta yazanları karşılaştırır öyle yollar.

Niye yivsiz av tüfeği?

Ruhsatını edinmek hem çok çok ucuz hem de daha kolay. Siciliniz temiz ise bulunduğunuz bölgenin yoğunluğuna göre 3 ay içerisinde ruhsatınız çıkar. Üstelik tek bir ruhsata 5 adet farklı yivsiz av tüfeğini kaydettirebilirsiniz.

Ava karşı olabilirsiniz.

Ama buradaki konu karavanda ateşli silah taşıma ise ben karavanımda ateşli silah taşırım dersiniz ya da taşımam dersiniz.

Devletin verdiği hakkı burada bu hakkı kullanan arkadaşlardan sorgulayamazsınız.
En kimseyi sorgulamadım ki yazdıklarımı lütfen bir daha okuyun. Ben sadece tanımları detaylandırma ya calıstım.

.

Yasalardan olay ve kişiye odaklı söz edilebilmesi için resmî yasal yorum gereksinimine karşın, yasaların kendisinden salt dikkat çekmek amacıyla herhangi bir kimseyi işaret etmeden konu edilmesi, umarım forum kuralları kapsamında olmalı ?

Bu açıdan; silah sahiplerinin değil bırakın onu kullanırken, sadece ona el atarken bile gereksinim dışı olan tehdit durumuna düşmemelerinin, her şeyden önce kendileri için önemli olduğunu yalnızca hatırlatmak isterim.
Umut Vakfı haklı olarak, Türkiye’de kursa bağlı olmayan silah ruhsatının bu sorunlu durumundan bahsetmekte. Tabi bir de ruhsatsız silah durumu var.
İlgili kanun açıklamasına buradan erişebilirsiniz..

Ülkemizde her sekiz silahtan birinin ruhsatsız olduğu düşünülürse, endişem anlamlı bulunur ve umarım bu açıdan zaten gerekli özeni gösteren hiçbir üyenin, gereksiz alınganlığına hedef olmam...
Söz böyle sorumlu kimselerin meclisinden dışarı olduğundan “Yazılanlar benim için söz konusu değil” diyenlere cevap vermenin de zaten bir anlamı olmamalı.

Forum, birbirimizi suçlamak, yakışıksız tanımlamak, kısıtlamak için değil, karşılıklı aydınlatmak ve dikkatini çekmek için var olmalı ?

...
* Ortak tedirginliğimiz için çalışan Umut Vakfı için söyleyeceklerinizi ise hala merakla bekliyorum...

* Belki yönetimce forum kurallarına uygun bulunmayan cevapların silinmesi yerine sadece üzerleri çizilseydi, örneğin duruşmalara dinleyici alınması gibi bu durumun eğitici ve açıklayıcı yanı ıskalanmazdı. Çünkü sorunu istinasız tamamıyla örterek konuyu yarım yamalak anlaşılır hale getiren bu durumun sonuçta, sonradan katılanlarca yazılanların doğru algılanmasını zorlaştırdığı, bazen haklıyı haksız gibi gösterebildiği inkar edilmemeli.
Tabi bu metodun da sorunları olduğunu kabul etmek lazım.
En gerçekçisi hatta doğrusu; sonuçta konuyu yönetime bırakmak galiba.
Zaten yazdığım sadece bir fikir jimnastiğiydi.

Ayrıca üyeler de seneler içinde bu güne kadar yazdıklarıyla tanınmakta..
“Arife tarif gerekmez” diyelim.

* Yine de silinen sayfaların görüntüsüne ulaşmak isteyenler, konunun devamının bir anlamı kalmayacağından bana sadece önümüzdeki üç gün içersinde özelden bildirebilir.

* Son olarak dikkate alınmayacağını bildiğim halde, yine de bir önerim var.
Forum kuralı olarak yazışmalarda “AdHominem”den uzak durulması rica edilmeli.. Gerçi politikacılar bile yapmıyor ama...

.

Son düzenleme:

"Ülkemizde her sekiz silahtan birinin ruhsatsız olduğu düşünülürse, endişem anlamlı bulunur ve umarım bu açıdan zaten gerekli özeni gösteren hiçbir üyenin, gereksiz alınganlığına hedef olmam...
Söz böyle sorumlu kimselerin meclisinden dışarı olduğundan “Yazılanlar benim için söz konusu değil” diyenlere cevap vermenin de zaten bir anlamı olmamalı.

Forum, birbirimizi suçlamak, yakışıksız tanımlamak, kısıtlamak için değil, karşılıklı aydınlatmak ve dikkatini çekmek için var olmalı ?"

Bana göre değerli bir yaklaşım. İkinci paragraf ise form da olmanın esas amacı bana gorede

Niye yivsiz av tüfeği?

Ava karşı olabilirsiniz.

Devletin verdiği hakkı burada bu hakkı kullanan arkadaşlardan sorgulayamazsınız.[/QUOTE

Son düzenleme:

Gezilerimizde geceleyecek yer seçerken güvenlik konusu hep ön planda olur. Bir yerde geceleme kararı verirken eşimle karşılıklı firkirlerimizi söyleriz. Eğer eşim orada kendisini güvende hissetmiyorsa onu ikna etmeye çalışmanın doğru olmadığını öğrendim. Çünkü ikna oldu gibi davranıp orada geceleyince, geceyi uykusuz geçirdiğini bir kaç defa yaşadık. Ama yakınımızda oturulan bir ev varsa benim ikna çabama hiç gerek olmadan eşim orada kendisini güvende hissediyor.

Demekki kendisini güvende hissetmesi için somut bir nedene ihtiyacı var. Aslında gecelediğimiz yerde güvence için somut bir neden benim de iyi uyumam için önemli.:smiley:

Güvence söz konusu olunca soyut ikna çabaları galiba verimli olmuyor. Somut nedenler ise herkes için farklı olabiliyor.

Benim için geceleme yeri güvencesi tek değil ama ne olursa olsun ıssız bir yer olmasın.Türkiye içinde Büyük benzinlikler her zaman bize güven veriyor.Yurt dışında Süpermarketlerin park yerinde kameraların görüş alanı içinde kalıyorum.Araç içinde gecelemek için bir yerde durduğumuz zaman seyrekte olsa mola verdikten bir süre sonra bir sebepten rahatsız olduk o sebebi ortadan kaldırmakla uğraşmaktansa orayı terk edip daha gündüzden yerleşim yeri ararken --B -- planı olarak tespit ettiğimiz ikinci noktaya gittik.

Aslında en başından beri konu karavancının güvenliğini sağlaması üzerine idi.Silah ise bulunsun ama korkutmak amaçlı bile olsa kullanmayalım,en son çare olarak canımızı korumak için kullanmamız gerekirse,kullanmak,kendimizi ve ailemizi saldırganların insafına bırakmaktan iyidir şeklinde bir düşünceyi savunmuştum.Maalesef mesut bey konuyu oralardan alıp buralara kadar getirdi:smiley:.Konumuzla uzaktan yakından alakalı olmamakla beraber sorduğunuz için umut vakfı ile ilgili düşüncelerimi yazmak istiyorum.Umut vakfı dediğiniz kuruluş,iki sosyetik ailenin kaybettikleri çocuklarının anılarını yaşatmak için kurdukları bir sosyete vakfı.Sosyete sevdiklerini bu şekilde yad ediyor hepsi bu.Bireysel silahlanmaya hayır demelerinin sebebi silahların,güvenlik güçleri dışında bir tek kendi özel korumalarında olmasını istemelerinden dolayıdır:wink:.Yoksa siz bu insanların bizim çocuklarımızı düşünerek mi bu vakıfları kurduğunu düşünüyorsunuz?Ayrıca ad hominem denen kavrama biz eskiden beri,belden aşağı vurmak diyoruz.Türkçenin içine bu kelimeleri sokmaya çalışmanın bir anlamı olduğunu düşünmüyorum.Türkçemiz zengin bir dil:smiley:

Olgun tecrübeli insanların tatlı bir şekilde konuyu değiştirmelri güzel olmuş:smiley:
Bende gece konaklayacağımız yeri seçerken birinci amacım başkalarını rahatsız etmemek. Mesela izin almadan bir evin yakınında konaklayamam. Ben ondan rahatsız olmasamda o benden rahatsız olabilir diye, etrafı çevrili özel mülk de kalamam birde ıssız yerde kalıyorsam çok karanlık yerleri tercih etmem. Eşim rahat eder ben rahat ettiğim sürece.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri