Karavanda Bataryalar- Çoklu Şarj Sistemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bulenttg Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 62
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 70,994
Ynt: Karavanda Bataryalar- Çoklu Şarj Sistemi

Bekir bey, tablolar çok az değişiklikle eskilerin aynisi.
Hala ilginiz varsa http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=95070.0 adresinden, sonlara doğru, açılışı için bilgi edinmek mümkün. :smiley:

Etiketler

Çoklu sistemler için detaylı bilgi veren herkese teşekkürler. Elektronik sevmediğim ve iş hayatında tacizine sık sık uğradığım elektronik kartlara teslim olmamak için aşağıdaki sistemi kullanıyorum. Tabii ki yedek akü giderse denizde giden bir yat kadar acil durum oluşmuyor. Bir de araç aküsü yanında sadece bir adet yedek akü kullanıyorum. Ben aşağıdaki sistemi 4 yıldır kullanıyorum.

Temel noktalar :
- İki akü arası 35 mm kablo (yaklaşık 10 metre)
- Her iki akü başında sigorta
- Araç alternatör D+ çıkışı ile kontrol edilen far rölesi, bu röle iki aküyü birleştiriyor.
(Not: marş motoru devreden 250-300 d/dak arası ayrılır, D+, 800-900 d/dak 'da işaret değiştirir. Yani marş basılırken yedek akümüzden akım çekilmez)
- Şoför yakınına yedek akünün voltajını gösteren voltmetre, D+ çıkışını aküleri birleştiren far rölesine göndermeden önce ledli anahtar.
( Amaç, istediğim zaman yedek aküyü araç giderken şarj edebilmek )
- Araç içindeki tüm yükler DC. Yük dağılımı öncesi acil durdurma şalteri.
- Tüm yükler öncesi sigorta
- Harici 220 Volt girişi için üçlü priz. Sadece 220 varken kullanmak için. 220 ile elektrikli ocak, vantilatör ve tel /notebook şarj vs yapıyorum.
- Redresör - sadece yedek akü şarjı için, anahtarla kontrol imkanı, sigortası. ( Ne yaptıysam kaçak akım sigortasını çalıştıramadım. Kaçak akım sigortasını redresöre bağlar bağlamaz atıyor. Çözemediğim tek problem )
- Araç aküsünü araç motoru çalışmıyorken hiç kullanmıyorum. Yalnız yedek akü diyelim kışın bitti, dizel ısıtıcı için 12Volt gerek, sahte D+ üretebileceğim bir hat çektim. Acil durumlar için.
-Bir adet yedek aküye bağlı 150 wattlık invertör (sıcak yaz geceleri için büyük vantilatör çalıştırmak için), bir de araç çakmak gözünden düşük güçte waeco invertör .Sin dalgası değil ama cep telefonu ve notebook şarj ediyorum. Problem çıkarmadı.

4 sene önce ilk yaptığımda yedek akü voltmetresi vardı ama araç kullanırken göreceğim bir yerde değildi. Baktım sistem çalışıyor, önemsememeye başladım. Bir keresinde uzun yol gidiyordum, waeco su ısıtıcımla habire kahve yapıyoruz.Far rölesi takılı kalmış, aküyü birleştirmiyor ama farkında değilim. Yükü de dediğim gibi yedek akü hattından aldığımdan yedek akü akşama kadar 10.5 Voltun altına inip son nefesini verdi. Daha sonra voltmetreyi araç sürerken göreceğim yere koydum. Far rölem de bir daha problem çıkarmadı.

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Bekir bey, tablolar çok az değişiklikle eskilerin aynisi.
Hala ilginiz varsa http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=95070.0 adresinden, sonlara doğru, açılışı için bilgi edinmek mümkün. :smiley:

Oradaki bilgi yanlış. xlsx formatıyla xls formatı bütünüyle birbirinden farklı formatlardır. Yalnızca isim değiştirerek bu işi yapmak mümkün değil. (Tabii eski sürüm dosyaya yeni sürüm gibi isim verilmemişse.) Eski sürüm office yazılımlarıyla xlsx dosyalarını açabilmek için yeni sürüm office dosyalarını eski sürüme çeviren dönüştürücüler vardır. Benim makinelerimde yüklü olmasına karşın dönüştüremediler. Çözüm için sizin dosyayı kaydederken adıyla kaydet (veya farklı kaydet) komutunu seçip, alt taraftaki açılır menüden office 2003'ü kapsayan formatı seçmeniz gerek.

carpediem69' Alıntı:
Henüz farketmiş olduğum bir paylaşım teşekkürler.....Akü bağlantıları arasındaki izalatörler uzun zamandır kafamı kurcalıyorlardı ....araçlarında galvanik izalatörleri kullananlar veya gerek görmeyenler pratikteki faydaları veya neden gerek görülmediği ile ilgili bilgi paylaşımında bulunabilirlermi?
kalın sağlıcakla

Merhaba Süleyman Bey,

Akü izolatörleri ve yaşam akülerinin şarjı hakkında birkaç nokta hakkında bilgi vermek isteriz.

Akü izolatörlerler DC enerji kaynağından (alternatör, akü şarj cihazı,...) almış oldukları doğru akımı (DC), birden çok aküye bölmeye ve akımın her bir kolda sadece bir yöne doğru akmasını sağlayan cihazlardır. Bu cihazın en temel vazifesi birden çok aküyü paralel bağlamadan şarj etmektir. Aküler paralel bağlandığında bildiğiniz gibi zayıf olan akü her zaman kuvvetli olandan akım çekecektir.

Akü izolatör seçerken dengeleme (compensation) diyotu bulunduranları uygularken her zaman fayda vardır. Bu bağlantı sayesinde cihazın içindeki diyotlardan ve kablolardan kaynaklı kayıplar, alternatörün veya akü şarj cihazının çıkış gerilimini hafifçe artırır. Yine de kabloları mümkün olduğu kadar kısa tutmak ve doğru çapta kablo kullanmak önemlidir.

Alternatörün tipine göre bu cihazlarda enerjilendirme (energize) seçeneğinin de bulunması önemli olacaktır, çünkü bazı alternatörler şarja başlamak için B+ ucunda DC görmek isterler. Bu durum alternatöre direkt olarak akü bağlı olduğunda önemsizdir, fakat aküler ile alternatör arasına akü izolatör bağlandığında alternatör B+ ucunda voltaj göremeyecek ve şarja başlamayacaktır. Uygun tipte bir akü izolatörde özel bir enerjilendirme çıkışı mevcut olup, kontak anahtarı açıldığında alternatörün B+ ucuna gerekli geri beslemeyi gönderir.

Akü izolatörler 2 tiptir.

1) Diyot İzolatörler: Kendi iç devresi nedeni ile diyot tip izolatörlerde şarj kaynağı ve akü arasında bir gerilim düşüşüne neden olurlar. Eğer diyot izolatör kullanılacaksa, voltaj kayıplarını minimize etmek için Schottky tip diyot olanların tercih edilmesinde fayda vardır.

Ekli dosyayı görüntüle 2

Akll Aku Birlestirici

Ekli dosyalar

• Diyot_Isolator.png
    Diyot_Isolator.png
    30.6 KB · Görüntüleme: 3,030

Bekir bey, :smiley:
Bende sadece Open Office yüklü ve kalkülasyonları onunla (.xls) olarak yapabildim ama dosyayı GEZENBİLİR'in istediği, (xlsx) e konverte etme olanağı vermiyor. Açmak tabiatı ile Ferhat beyinde söylediği gibi bu ücretsiz programla sorun değil. Şimdi Excell e gelelim..
xlsx formatıyla xls formatı bütünüyle birbirinden farklı formatlardır.
Doğru. Excel ile (.xlsx) takısı yüzünden, açılamıyor. Program isim ile içeriğin uyumsuzluğunun farkında.

Yalnızca isim değiştirerek bu işi yapmak mümkün değil. (Tabii eski sürüm dosyaya yeni sürüm gibi isim verilmemişse.)
Evet, işin püf noktası da bu. Open office'de hesapladığım (.xls) dosyasını, (x) ilavesiyle GEZENBİLİR'e yutturan benim. Köftehor (.xlsx) den baska dosyayı depolamak için kabul etmiyor. Zaten sitenin, dosyayı açacak ekstra programa ihtiyaç olunduğu için, sadece depolama fonksiyonu var ! Bu işi kolaylaştırıyor olmalı. Türk aklı işte. Yaşamımın yarısından fazlası Almanya'da geçse de hala umut var galiba ? :D. Yani dosya "kartal görünümlü şahin" :D

Tabi buraya kadar, yüklemekte benim açımdan sorun yok. Sadece Excell yüklü bilgisayarlar için sondaki (x) harfini kaldırmadan, dosyayı açmak mümkün değil(miş). :smiley:

NOT
Birde aşağıdaki dosyayı deneyin lütfen !
Ferhat bey başka başlık altında, Excell ile konverte edip sonuçta değişiklik yapılmadan açılabilen bu formatını yüklemişdi. Bende Excell olmadığından kontrol etmem olanaksız. :'( Üstelik bu şeklini Open Office de açabiliyor fakat ilginç tarafı; üzerinde çalışsamda bu şekliyle (xlsx) olarak kaydedemiyorum.

Ekli dosyalar

• SOLARveAKIM-CETVELLERÄ° 1 .xlsx
    710.7 KB · Görüntüleme: 254

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Yalnızca isim değiştirerek bu işi yapmak mümkün değil. (Tabii eski sürüm dosyaya yeni sürüm gibi isim verilmemişse.)
Evet, işin püf noktası da bu. Open office'de hesapladığım (.xls) dosyasını, (x) ilavesiyle GEZENBİLİR'e yutturan benim. Köftehor (.xlsx) den baska dosyayı depolamak için kabul etmiyor. Zaten sitenin, dosyayı açacak ekstra programa ihtiyaç olunduğu için, sadece depolama fonksiyonu var ! Bu işi kolaylaştırıyor olmalı. Türk aklı işte. Yaşamımın yarısından fazlası Almanya'da geçse de hala umut var galiba ? :D. Yani dosya "kartal görünümlü şahin" :D

Mesele anlaşılmıştır. :D

Sondaki (sonradan eklenen) x harfini kaldırırsak sorun çözülecek demektir. Eve gidince deneyeceğim.

Slm Arkadaslar ben yurtdisindan (Hollanda dan) araniza katiliyorum ismim Arif formda yeniyim kendime bir motokaravan yapmaktayim icinde 230v 65 W lik bir absorbe sistem mini buzdolabı ve 230v 40w led tv koymak istiyorum
Size bir ciyaz hakkinda danisacaktim

Özellikler WAECO PerfectCharge DC 08
Giriş Voltajı 12 Volt DC
Voltaj Giriş Aralığı 8 – 16 Volt DC
Çıkış Akımı 8 A
Çıkış Voltajı 14,2 Volt DC ±0,1 Volt
Verimlilik % 87'ye kadar
Dalgalanma & Gürültü 20 mA
Ölçüler (G x Y x D) 115 x 70 x 100 mm
Ağırlık 0,75 kg
Kalite Özellikleri Galvanik izoleli çıkış voltajı, geniş voltaj giriş aralığı, yüksek hassasiyetli çıkış voltajı

Bu ciyaz yolda benim yasam akusunu sarz etmeye yetermi birde aldigim yasam akusu Leisure Battery 12v 75 Ah 20 saat yaziyor
bu aku yasam akusu icin uygunmu benim tv ve buzdolabimi assagi yukari kac saat idare eder
Yardimci olacak arkadaslara simdiden tesekurler Saygilarimla

Herkese selamlar;

Öncelikle bu platformda bilgi paylaşımında bulunan herkese koskocaman teşekkürler. Onlar sayesinde birazda olsa neler yapmamız gerektiğine dair değerli bilgiler ediniyoruz.

Bende yıllardır bir karavan hayali kurar dururdum. Sitenize yakın zamanda üye oldum ve harekete geçmeye karar verdim. İncelemelerim sonucunda geçen haftasonu 2007 model 15 m3 FIAT Ducato'ya karar verip satın aldım. Şu anda aracın hem kaporta hemde yürür aksamıyla ilgili bakım onarımları yapılıyor. Yaklaşık 10 gün sonra içini yapmaya başlayacağım.

Projeyi kendi ihtiyaçlarıma göre oluşturdum. Eger karavanını kendi yapanlar bölümünde bir konu başlığı açar/açılır ise orda planları ve yapım aşamalarını paylaşacağım.

Kafamı kurcalayan en büyük problem elektrik tesisatı aslında. İşyerim İkitelli organize sanayii bölgesinde. Tüm tamirciler bu civarda olmasına rağmen benim ihtiyaçlarımı yada siteden sizin önerilerinizi bırakın yapacak, anlayacak dahi bir usta ile karşılaşmadığımdan kendi söküğümü dikmeye kartar verdim.

Bülent Tazegül Bey'in ilk mesajda verdiği şemayı görünce herşey bir anda anlam kazandı diyebilirim :smiley: Mimar olduğum için yazılardan ziyade şemaları anlamak daha kolay oluyor sanırım. Kendisine çok çok teşekkür ederim bu paylaşımı için.

Benim şu an için sorum (sonraki günler için yğzlerce sorudan ilki) Eltesan Mobil firmasından gunaydines rumuzlu arkadaşın önerdiği Waeco Combipower ile ilgili. Firmayı aradığımda bu ürünün yaklaşık 1500 avro civarlarında olduğunu ve başka alternatif bir ürünlerinin olmadığı söylediler. İnternette yaptığım araştırmalarda muadil bazı ürünler buldum.

Öerneğin;
http://www.sanalpazar.com/Orbus-Sarjli-12v-220v-2000w-Otomatik-Line-Aktif-Invertr__isp12931022

Fiyat olarak çok uygun ama iş görür mü acaba? Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Şimdiden çok teşekkürler.
L.İhsan YAZICI

PS:findikim lakabı findik adında 10 aylık springer spaniel köpeğim ve yol arkadaşımdan geliyor :smiley:

Bütün açıklamalara rağmen elektrik konusunda inanılmaz bilgi eksikliğine sahip olmama rağmen şarj cihazı ve inverterin ayrı olmasının daha verimli olacağını düşünüyorum .Özellikle ucuz kombine ürünlerde şarj sabit akım ve tek aşamada gerçekleştirldiğinden yaşam akülerinin ömrüne zarar vermekte . Ayrıca cihazda bir arıza halinde hem inverteriniz hemde şarj aletinizden mahrum kalmaktasınız. Sahip olmayı planladığınız 220 volt ekipmanların sarfiyatına göre tam sinüs bir inverter ve çoklu şarj kademelerine sahip bir şarj aleti almakta fayda var diye düşünüyorum.
Kalın sağlıcakla

carpediem69' Alıntı:
Bütün açıklamalara rağmen elektrik konusunda inanılmaz bilgi eksikliğine sahip olmama rağmen şarj cihazı ve inverterin ayrı olmasının daha verimli olacağını düşünüyorum .Özellikle ucuz kombine ürünlerde şarj sabit akım ve tek aşamada gerçekleştirldiğinden yaşam akülerinin ömrüne zarar vermekte . Ayrıca cihazda bir arıza halinde hem inverteriniz hemde şarj aletinizden mahrum kalmaktasınız. Sahip olmayı planladığınız 220 volt ekipmanların sarfiyatına göre tam sinüs bir inverter ve çoklu şarj kademelerine sahip bir şarj aleti almakta fayda var diye düşünüyorum.
Kalın sağlıcakla

Süleyman Bey; tavsiyeniz için çok teşekkürler. Benim istediğim motokaravanım içindeki tüm donanımın 12V ile çalışması. Önerebileceğiniz ekonomik ama güvenilir marka ve modeller var mıdır. Bu konuda hiç bir fikrim yok çünkü.

İhsan Bey,
Maalesef konu ile ilgili benim de deneyimim yok net üzerinden araştırdığım kadarıyla uygun fiyatlı çözümlere ulaşmak çok olası değil. Ancak Atill Bey'in (Atiladi) paylaşımlarından MEANWELL marka şarj aleti kullandığını görmüştüm muhtemelen deneyip memnun kalmıştır. Pahalı çözümlerde ise CTEK Türkiyenin web sayfasında farklı alternetifler var veya Termosa ile irtibata geçip DEFA 'nın alternatiflerini değerlendirebilirsiniz.
Kalın sağlıcakla

Merhaba,
motokaravanlarımın birinde inverterle ilgili bir sorun yaşıyorum bilgisi ve deneyimi olanlar paylaşırsa sevinirim.

Araçta dometic 1100 tavan kliması (cooling mode consup.:430W, power 230V/50hz), 3x100ah jel akü, powerstar w7 1000W inverter/charger mevcut. sorun: Araç şebeke cereyanına bağlı değilken ve motor çalışmıyorken inverter akülerden sorunsuz klimayı çalıştırıyor. Fakat şebekeye bağlandıktan sonra veya motor marş basıldıktan sonra klima çalıştırıldığında (yaklaşık 3-4 sn sonra) inverter overload ikaz moduna girip çıkıyor ve çat çat sesler çıkarmaya başlıyor tabi klimada stop ediyor. (Klima çalıştırılmaksızın inverter şebeke cereyanını algılayıp sorunsuz charge moduna geçmekte.)
(klima çalıştırılırken araçta başka çalışır cihaz olmadığına dikkat ettik)
arızanın inverterden kaynaklandığını düşünüyorum. sizce?

aşağıdaki konularda bilginiz varsa da lütfen paylaşın;
1. Bu tip inverter/chargerler araç şebeke cereyanına bağlandığında aracın içindeki 220v tesisata şebeke cereyanını mı aktarmakta yoksa bir taraftan aküleri şarj ederken araç içi 220v tesisatı yine akülerden mi beslemekte? (internette inverterin bilgilerine ulaşmaya çalıştım ama bulamadım)

2. Bu tip sistem için şebeke cereyanı ile aynı girişten bağlanmış jeneratör (1kw 4 zamanlı çanta tip) elektriğinin farkı var mıdır, yani jeneratör için farklı bir bağlantı mı gerekir?

3. İnverter/charger kombi bir cihaz yerine ayrı ayrı inverter, charger ve otomatik geçiş sağlayacak bir kontrol ünitesiyle (automatic AC transfer switch) sistem kurmak daha doğru gibi? Marka olarak önerebileceğiniz bu tür bir sistem var mıdır?
(internette latronics markasını buldum am Tr de branşı yok galiba) Tümü aynı marka olursa daha uyumlu çalışacağını düşünmekteyim.

teşekkür ederim.

Sizin bu sorunuz Türkiye de karavan imalatcisina gidilmez, iyi kötü kendi karavanini kendin yap dedirtti bana.Dometic klimayi hangi akil akuden çalıstirir anlayamadim. Belki de hic birsey bilmedigimden anlamiyorum. Kendimce çözüm yolunu soyleyecegim. Dometik klima icin 220v şebeke ve varsa jeneratör den besleme sadece. Bunu ikili pako salterle ayırma işlemi kolayca yapılır. Klimayi invertor ve akuden calistirmayi unuturum. Yoksa invertor arizasi, olu akuler, sarj dinamo arizalari sık sık çıkabilir.
Benim fikrim bu sekilde. Başka arkadaş lar elbette birsey diyecektir.

İnvertörde sorun var gibi duruyor. 220V bulunduğunda veya araç çalıştırıldığında akü gerilimi yükselecektir. Gerilim yükseldiğinde sorun oluşturuyor gibi duruyor.

Ancak tesisatınızda da bir problem var gibi. 220V geldiğinde halen niye invertöre gerek duyuluyor?
Araç çalıştırıldığında akü gerilimi yükselse bile invertörün sorunsuz çalışması gerekir. İnvertörünüz bu surumda sadece klima gibi yüksek güç tüketen cihazları beslerken mi sorun çıkartıyor. İnvertör ile mesela telefonları şarj ederken veya bilgisayarı çalıştırırken de sorun var mı?

fsirin' Alıntı:
İnvertörde sorun var gibi duruyor. 220V bulunduğunda veya araç çalıştırıldığında akü gerilimi yükselecektir. Gerilim yükseldiğinde sorun oluşturuyor gibi duruyor.

Ancak tesisatınızda da bir problem var gibi. 220V geldiğinde halen niye invertöre gerek duyuluyor?
Araç çalıştırıldığında akü gerilimi yükselse bile invertörün sorunsuz çalışması gerekir. İnvertörünüz bu surumda sadece klima gibi yüksek güç tüketen cihazları beslerken mi sorun çıkartıyor. İnvertör ile mesela telefonları şarj ederken veya bilgisayarı çalıştırırken de sorun var mı?

Arac sebekeden besleniyor olsa dahi 220 volt yasam akusu uzerinden inverter ile elde edilecek bir tesisat altyapisi var diye tahmin ediyorum. Oyizden sebeke baglantisi aku sarjini kolaylastirmanin disinda bir avantaj saglamiyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR