Karavanda Bulunması Gereken Malzemeler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan drares Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 72
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 88,615
Ynt: Karavanda Bulunması Gereken Malzemeler

Sn ruzgarın 7 maddelik olmazsa olmazlar listesine belki sağlıkla ilgili bir kutunun eklenmesi yerinde olur diye düşünüyorum. Biliyorum standart bir ilkyardım çantası olacak araçta ama benim kastettiğim,
doğada arı sokmasına karşı, allerjik durumlara karşı, keneye karşı ilaçlar vb. gibi.
Oğuz

Etiketler

Ben ayrica bir gaz ve karbonmonoksit gaz alarmini oneriyorum. Gece hele truma soba yakiyorsak gerekir diye dusunuyorum. Ozellikle boiler kapali kutu.

teos' Alıntı:
Sn ruzgarın 7 maddelik olmazsa olmazlar listesine belki sağlıkla ilgili bir kutunun eklenmesi yerinde olur diye düşünüyorum. Biliyorum standart bir ilkyardım çantası olacak araçta ama benim kastettiğim,
doğada arı sokmasına karşı, allerjik durumlara karşı, keneye karşı ilaçlar vb. gibi.
Oğuz
ben doktor olduğum için oldukça kapsamlı bir çantayı her zaman taşıyorum, sanırım bunu ayrıca belirtmek bu nedenle aklıma gelmedi...

teos' Alıntı:
Oğuz
Gaz kaçağından çok korkarım, umarım gaz alarmının faydası olur. Bir kaç kere başımıza geldi, ocakta birşeyler varken rüzgarla kendiliğnden sönmüş, bu nedenle hava cereyanına dikkat etmek lazım.

Bir de sadece karavanda değil, araçlarımızda da mutlaka bulundurmamız gereken malzemelere ilave yapmak istiyorum:

Her an ulaşılabilecek yerde, mutlaka dolu ve basıncı tam yangın tüpü.

Reflektörlü yelek. Özellikle yol kenarında zincir takmak veya lastikle ilgilenmek üzere durduğumuzda kullanmamız diğer sürücülerin bizi daha kolay farketmesini sağlar. (İşmont'da 5,65 TL, reflektörleri 3M)

Cam kırma çekici, bir tarafı da emniyet kemerini kesme bıçaklı. İnşallah kullanmak zorunda kalınmaz ancak, kaza anında şoför ve yolcunun oturduğu yerden ulaşabileceği mesafede bir yere monte edilmeli. Bir tarafıyla emniyet kemerinizi kesebiliyorsunuz, çekiç kısmıyla da çıkış için camı kırmanızı sağlıyor.

Bu topik gerçekten çok faydalı oldu."drares" inde belirttiği gibi bu topikteki öneriler bitince hepsini belirli bölümler halinde toparlayıp bir temel bilgiler haline getirelim.
Örneğin aşağıdaki başlıklar altında tüm aksesuarlar toparlanabilir.Lütfen aklımıza gelen fener,ilaç,yedek ip,aktarma kablosu,tansiyon aleti kabilinden akla gelebilecek ama gerçekten "dağ başında" gerekebilecek aksesuarları ve faydalı gereçleri yazalım.Bir örnek plan olarak aşağıdaki çalışmayı önerilerinize sunarım.
A- Öncelikli aksesuarlar : Su deposu, hidrofor,su pompası,duş,tuvalet,lavabo,ocak,LPG tüpü,buzdolabı, yaşam aküsü vb. gibi aksesuarları bu bölüme alalım.
B- Faydalı aksesuarlar : Tente,oturma gurubu,çamaşır kurutma,bisiklet,motosiklet,jeneratöe,güneş enerjisi sistemi ,inverter, redressör, 2.yaşam aküsü,gibi aksesuarları bu bölüme alalım.
C- Yardımcı aksesuarlar : İlaç kutumuz,fener,takım çantası,saç kurutma,saplı fırça vb. gibi hemen herkese gerekecek yarı özel malzemelerimizi de içeren aksesuarları bu bölüme alalım.
Selamlar,
RÜZGAR

Şu topiği hortlatayım, aradan uzun zaman geçmiş, süreçte çoğumuz karavan sahibi olduk, belki yeni bir şeyler yazmak isteyen olur... :D

Karavanlarda bana göre ayrıca, geniş kapsamlı bir alet çantası, kaliteli yapıştırıcı, silikon ve tabancası, lehim yapmak için havya,pasta ve lehim teli, kuvvetli bir el feneri, gemici feneri, akü ara kablosu, pompa, küçük bir balta, kazma ve kürek, yeterince çeşitli kalınlıkta ip-urgan,çivi-çekiç,olta,misina ve balık iğneleri, bulundurmak uzun seyahatlerde değişik zamanlarda işimize yarayabilir.

Konuyu hortlatmanız iyi olmuş, ben farketmemiştim. Haşmet bey'in yukarıdaki listesine benim ekleyeceğim olmazsa olmazların başında 3M, Duct Tape vb. adlar altında satılan çok kuvvetli yapışkanı olan bantlar var. Bunlar hem tamirat vb. işler için iyi iş görüyor hem de doğada acil bir durumda dal+kazak vb. malzeme ile yapılacak bir sedyeye hasta/yaralı bağlamak için çok pratik bir çözüm.

Fener yerine ya da belki ilave olarak benim tercihim kafa lambası. Elleri lamba için oyalamak benim hoşuma gitmiyor.

BIM markete 6'lı baharatlık gelmiş. Ben daha önceden almıştım, kullanışlı birşey. Karavanlar için ideal. Üstteki kapağı çevirerek istediğiniz baharatı kullanabiliyorsunuz. 3.95TL

fsirin' Alıntı:
BIM markete 6'lı baharatlık gelmiş. Ben daha önceden almıştım, kullanışlı birşey. Karavanlar için ideal. Üstteki kapağı çevirerek istediğiniz baharatı kullanabiliyorsunuz. 3.95TL

Buna benzer/böyle birşey olmalı diye düşünürdüm; meğer varmış... :D Sağol Ferhat; gittim aldım Akhisar Bim'den. :smiley:

Benden de fotoğrafları gelsin. ;)

Cavid Sezen
Not: Fotoğrafları, Firefox ile gönderemedim ama İnternet Explorer ile oldu :smiley: ; acaba neden? :-\

Baharat seti 001

Baharat seti 002

Baharat seti 003

Bende vardı görünce bir de yedek aldım. Baharatlardan biten olunca biraz zor da olsa diğer siyah kapak da çıkıyor ve biten baharatı doldurabiliyorsunuz. :smiley:

Bende chrome var sorun yok ama bugün denemedim.

Herkese merhabalar;
Uzun süredir hayalini kurduğum karavanımı 2 ay önce aldım. Aracım profil resmimde görülen;fiat ducato alkovenli şirin bir karavan.
Karavanımı aldıktan sonra hiç bir tecrübem olmadığı için forumlardanda edindiğim bilgilerle bir ihtiyaç listesi hazırladım ve aldım. ancak burada siz tecribeli karavancıların yazdıklarından daha pek çok eksiğim olduğunu gördüm.
İlk fırsatta hepsini tamamlayacağım :smiley:
Hepinize Teşekkürler

Mahir Bey, hoş geldiniz; motokaravanınızı güle güle kullanın. :smiley:

Dilerseniz, kendinizi aşağıdaki başlıkta tanıtabilirsiniz:

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=11651.2445

Cavid Sezen

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.