Karavanda Buzdolabı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan YerliKaravan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,854

YerliKaravan

Yeni Üye
Arkadaşlar
Bu konu forda çok ca işlenmiş ama bir soruda ben sorayım istedim.
12V tan direk sogutucu /220v inverter sogutucu ... Tabiki 12v->220v inverter kayiplari ile verimsiz olacaktır.

Ama sorum sogutma sistemleri verimleri ile ilglil.
1.Bu sistem Amonyak ve kapali sogutma sistemi

2.Klasik gaz kompressorlu sistemler

3.Peltier termoelektrik sogutucu sistemler

Bu 3 sistem verimleri ve tecrubeleri olan arkadaslar varmidir.

Ayrica Amonyaklı olan BEKO sistemi 200 tl gibi bir farkla 12V ve aynı anda 220V a cevirmek mumkun.

Sahsi tecrubem Beko amonaklı sistemi 220 v ile kullandıgımı ve ses seviyesinin SIFIR 0 oldugunu belirtmek isterim.

Makinaci ve Termodinamik cilerin ilgisini ceken bir soru olablir Tesekkurler

Etiketler
Arkadaşlar
Bu konu forda çok ca işlenmiş ama bir soruda ben sorayım istedim.
12V tan direk sogutucu /220v inverter sogutucu ... Tabiki 12v->220v inverter kayiplari ile verimsiz olacaktır.

Ama sorum sogutma sistemleri verimleri ile ilglil.
1.Bu sistem Amonyak ve kapali sogutma sistemi

2.Klasik gaz kompressorlu sistemler

3.Peltier termoelektrik sogutucu sistemler

Bu 3 sistem verimleri ve tecrubeleri olan arkadaslar varmidir.

Ayrica Amonyaklı olan BEKO sistemi 200 tl gibi bir farkla 12V ve aynı anda 220V a cevirmek mumkun.

Sahsi tecrubem Beko amonaklı sistemi 220 v ile kullandıgımı ve ses seviyesinin SIFIR 0 oldugunu belirtmek isterim.

Makinaci ve Termodinamik cilerin ilgisini ceken bir soru olablir Tesekkurler
Selamlar Klasik 220 den 12 v ta Asterm firması tarafından çevrilmiş Regal 90 lt buzdolabı kullanıyorum. Buzdolabı 1. kademede dahi buz yapıyor, yeterli soğutuyor. Dışardan elektrik aldığımda 2. 3. kademede çalıştırıyorum ve performansı gayet yeterli.

Son düzenleme:

Peltier sistemler buzdolabı değil, hafifçe soğutma ya da soğuk tutma görevi gören hallice termoslar diyebiliriz. Karavanda işe yaramaz.

tam da benim sormak istediğim konu, dolap alacaktım bu benim için çok aydınlatıcı oldu. siz şunu demek istiyorsunuz umarım yanlış anlamadım. beko bk 7722 dolap alıp sonrasında o 200 tl lik rezistans parçayı alıp dolaba takınca dolap direk 12v ile yani akü ile çalışıyor. doğru mu acaba.

tam da benim sormak istediğim konu, dolap alacaktım bu benim için çok aydınlatıcı oldu. siz şunu demek istiyorsunuz umarım yanlış anlamadım. beko bk 7722 dolap alıp sonrasında o 200 tl lik rezistans parçayı alıp dolaba takınca dolap direk 12v ile yani akü ile çalışıyor. doğru mu acaba.
Evet ancak Su an piyasadaki satilan (A101) 800 tl lik buro tipi buzdolabini alip altindaki motoru 500 tl civarinda 12v kompressor ile degisirirseniz (bu islem icin bakir lehimleme, gaz basma ,elektrik aksami gibi becerilere ihtiyac var yada bir buzdolabciya da yaptırabilirsiniz) daha buyuk ve daha verimli bir buzdolabi sahibi olursunuz.

Yani karavandaki tum sistemi 12v ile calistirmak en doğru yaklaşım diye düşünüyorum. Hic bir 220v ihtiyaciniz olmayacak . Notbook kullanıyorsanız direk 12v-19v dc-dc cevirici ile notbook unuzu kullanırsınız. Telefonlar ise 12v-5v dc-dc cevirici ihtiyacı doğuracak. Onun dışında tüm sistemler (220v ile calisan manjatolu cakmaklı ocakları bile elektronik olarak modify edip 12v ile calistirir hale getirmek ) 12v ile calisacak dır . Tabi kamplarda 220v alip kullanmak icin bir paypas prizi yeterli olacaktır. Yoksa inverterlarin verim kaybi maliyeti gereksiz geliyor bana göre. Güneş panellerinde güneş yokkende 220v tan aküleri şarj edecek bir şarj ünitesi oda tamamen manuel devreye giren olmalı diye düşünüyorum.Zira kendim motorsiklet aküsü şarjı için kışın bu tür bir cihaz kullanıyorum.

Verimini incelemelerime göre gaz+kompressor (regal 90 ) > amonyak (beko 7722) diye gördüm.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri