Karavanda Çamaşır Makinesi Konusuna Yeni Bir Yaklaşım :)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 165
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 94,881
John steinbeck diye bir yazar var. Onun köpeğimle Amerika Yollarında diye bir kitabını okumuştum. Orada sıradan bir kovanın içine çamaşırları koyuyor onu da arabanın içinde bir yere asıyordu. Bu şekilde doğal çamaşır makinası yaptım diyordu. Bu konuyu okuyunca onu hatırladım şimdi.

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu yöntem de var :sunglasses:

13085218 original

Triger kasnakların motora ve çark miline göre revizyonu tamam. İğne yatak, taşıyıcısı ve keçe yuvası da tornalandı.
Ana taşıyıcı sacda sıra...

tasarımdan, uygulamanın sonuna doğru geliyorsunuz galiba...
işlem tamamlandığında,çamaşır makinası olarak kısa kullanım videosunu burada yayınlarmısınız.

Daha önceki paylaşımlarınızdan ne yaptığınızı bildiğinizi düşünsem de. Elektrik ve suyun birbirine çok yakınlaştığı bu projede çok büyük dikkat gerekiyor. O alet mesela kullanım esnasında kovanın içine düşmesi gibi konulara karşı çok savunmasız geldi bana...

Selamlar. Kolay gelsin...

Daha önceki paylaşımlarınızdan ne yaptığınızı bildiğinizi düşünsem de. Elektrik ve suyun birbirine çok yakınlaştığı bu projede çok büyük dikkat gerekiyor. O alet mesela kullanım esnasında kovanın içine düşmesi gibi konulara karşı çok savunmasız geldi bana...

Selamlar. Kolay gelsin...

Yücel Bey,
Merak etmeyin, hala biliyorum ne yaptığımı :smiley:

Sistem sadece 12 Volt gerilimle çalışıyor. İçine su girse dahi hisedilemez bile 60 voltun altı insanlar tarafından.
Ama alet zarar görür tabii.
Bu nedenle çarkın yataklamasını nitril bir yaylı keçe ile birleştirip yalıtım sağlıyoruz.

Tüm parçaların IP-65 yalıtım sınıfında bir kutu içerinde olduğunu da düşünürsek su alma olasılığı oldukça düşük...

Eveet,
paslanmaz çelik taşıyıcı levhamız da lazer kesimden geldi, tüm parçalar montaja hazır.

Şansımıza ayna paslanmaz kesiyormuş atölye, araya bizim parçayı sokuverince çok yakışıklı oldu gerekmese de :smiley:

2018 03 15 at 223627 paralar

Çark, eloksal aluminyumdan miline metal epoksi ile sabitlendi, sabırsızlıkla kürlenmenin tamamlanmasını bekliyorum :smiley:

2018 03 15 at 224447 ark

Mekanik kısmın montajı bitti, çalışması test edildi.
Dış gövde kutusu siparişi de tamam.
Çarkı yapalım beklerken :smiley:

Bu bilgisayardaki tasarım:

18 03 117 capture

Bu da çalışan prototip, tamamen uyumlu:

2018 03 17 at 211254

Şimdi, elektronik devrelerden önce kontrolü elle yaparak sistemin pratikteki performansını deneyeceğiz. Başarılı olduğunu görürsek detaylara devam...

Bauhaus da çeşitli kova büyüklüklerine göre bizim aparatın uyumuna bakarken çok güzel bir seçenek de gördüm:

2018 03 17 at 212224 esnek kova

Kovanın özelliği esnek, hafif ve katlanabilir olması.

Portatiflikte çıtayı bir kademe daha yükseltir ekipmanımızdan güzel bir performans alırsak...

Bende de :smiley:

Boşlukları doldurarak sabitlenmeyi sağlayacak lastiği şişirip indirecek bir aparat da bulup sipariş ettim. Normalde offroad yarışlarında lastik basıncını hızlı bir şekilde değiştirebilmek için kullanılıyor.

Şöyle bir şey:
Ekli dosyayı görüntüle 499829
Hocam selamlar,

Böyle bir makineyi kendiniz için mi imal ediyorsunuz yoksa seri üretimede geçecekmisiniz eğer başarılı olursa?

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Türkiye nin en büyük gruplarından ikisinde Ar-Ge mühendisliği ve müdürlüğü yaptım, ama şu anda tasarım hobilerimden biri...
Yaparken çok keyif alırım, ticari olarak düşünmedim pek.

Örneğin bu ekipmanın pazarı oldukça sınırlı :smiley:

Eveet, sipariş ettiğimiz hava ekipmanı geldi.

Prototipimizin yıkama çarkını için gerekli parçaları da yaptık.

WhatsApp Image 2018 04 01 at 1447321

Bugün biraz torna işimiz var.

Sonrasında tüm hazır parçaları birleştirip fiziki testlere geçme zamanı...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.