Karavanda Çamaşır Makinesi Konusuna Yeni Bir Yaklaşım :)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 165
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 94,762

theta

Kamp III
Yer
İstanbul
Baktım çoktandır bir şey paylaşmamışım forumda, birkaç gündür üstünde çalıştığım "taşınabilir çamaşır makinesi" porocem konusunda bilgi vereyim istedim sizlere...

Şu anda en iyi çözümlerden biri, Sinbo nun bir dönem sattığı 15dk çalışan mini makineler. Her ne kadar bu aralar piyasada yenisi bulunmasa da, 70 litrelik hacimleri ile taşımaya da pek elverişli değiller aslında. Üstelik sadece 220AC ile çalışıyorlar...

39589028 large

Bir diğer çözüm de, geçenlerde sosyal medyada hindistanda üretilen bir örneği paylaşılan kamp yerinde, karavanda mevcut bir kovanın yanına takılarak çamaşır yıkayan aletler. Bence bu daha iyi bir seçenek ama (80 li yıllarda vardı Türkiye' de de) hem satılmıyor ülkemizde, hem de o da 220V. Üstelik pek de küçük değil...

Şöyle bir şey:

Mini amasir makinesi

Bu tip bir ekipman, taşınabilirlik konusunda bir adım öne geçiyor boyutları ve pratikliği açısından. Önce onun 12V versiyonunu yapayım dedim. Gövdesini ve mekaniğini kalıp yapmadan aşağıdaki tasarımla çözdüm ama yeni bir 90W 12V DC motor kendi başına epeyce maliyetli olduğundan (250TL civarında) DC motor kullanmaktan vazgeçtim.

Versiyon 1

DC motor yerine 130W lık dikiş makinesi motoru kullanmayı planladım önce, 220V ile kullanımında sorun olmamakla birlikte bu tip motorlarda ters yöne dönme mümkün olmadığından (ya da çok zor olduğundan) ekipmanımızın yıkama yeteneği pek de iyi olamayacaktı.

Akü ile kullanım, ek olarak takılacak bir parça ile (aslında modifiye sinüs bir inverter) sağlanabilmekle birlikte hem maliyeti yine arttırıyor hem de portatiflik kötü yönde etkileniyordu.

İnverter takılmış hali:

Versiyon 1inverter

Bizim yaptığımız tasarım konuya özgün bir nitelik getirmiyorsa yapmayalım daha iyi :smiley:

Şimdi şöyle bir şey yapmayı başarabilsek nasıl olur:

- Bir kere, 12V DC ile çalışabilmeli
- Boyutu daha da küçülebilmeli ve rahatça taşınabilmeli
- Her iki yöne de dönerek daha sağlıklı yıkamalı, işi bitince durmalı (aküden güç alacaksak bu kısmın önemi artıyor)
- Farklı kova ve kaplara uyabilmeli
- Makul bir maliyeti olmalı

Bir kaç alternatif üzerinde çalışıyorum, yorum ve katkılarınızı beklerim ;)

Son düzenleme:

Alternatifler içinde üzerinde en fazla durduğum versiyon, tüm motor grubunun yıkama kabının dibine konulduğu tip.

Motor olarak en yaygın kullanımlı güçlü DC motorlardan olan (dolayısıyle görece olarak daha hesaplı tedarik edilebilen) silecek motoru kullanacağız.
Su geçirmez bir kap içerisine alınacak mekanizma 12V DC ile çalışacağından, gövdenin su alması halinde bile elektrik çarpılması tehlikesi yaratmıyor.
Oldukça küçük ve hafif olabiliyor.

Temel sorun, farklı şekil ve boyutlardaki kaplar için "yıkama kutusunu" zahmetsizce kaba sabitleyecek ve arada oluşacak boşlukları kapatacak bir sistem geliştirmek.

En elverişli yöntem aradaki boşluğu bir hava yastığı ile doldurmak. Küçük bir bisiklet iç lastiğini boşluk kısımda şişirecek basit bir sistem ile hem sabitleme, hem boşluğu doldurma, hem de farklı kaplara uyum sağlanabilir.

İlk deneme fotoğrafı altta :smiley:

WhatsApp Image 2018 03 04 at 0030231

İşe yarıyor gibi görünüyor. Elimde hazırda 20 inçlik iç lastik olduğundan artan kısmı cırt bant ile sıkıştırdık; motor gövdesini de EPS köpükle simüle ettik :smiley:

Doğru yıkama devri, zamanlama devresi ya da mekanizması, farklı kaplara sığabilecek şekilde küçültülmesi gibi sorunlarımız kaldı çözülecek...

Taslak tasarım da şöyle bir şey oldu:

Versiyon 3

karavan için çamaşır makinası tasarım ve uygulama çalışmanızı takdir edilesi bir durum.
Sizin bu azminiz ,belki ülke üretkenliği ve yaratıcılığına katkı sağlyabilirde....
Fakat klasik genlerimize işlemiş olan gelişimi engelleyici hususuda dile getirmem gerekiyor.
Zorunlu bir İhtiyaç mı dır?
Kampinglerde çamaşır makineleri ile bu ihtiyaçlar karşılamak daha makul değilmiydi sizin için ?
yoksa sizde sürekli atık üreten şirinlik muskası yavrunuz mu var ?
mini çamaşır makinası ;karavan içi yer kaybı,enerjiden israf, yıkamada geçecek olan zaman kaybı,makinanın satın alma maliyeti vs. vs... gibi olumsuz yanları var.
Bu nedenle, benim karavanım olsa ihtiyaç duymayacağım ilk ekipman olurdu sanırım.

Mini washing machine micamaira 1411 02 micamaira4

mickey mini washing machine: Best Price in Malaysia

4 KG MINI WASHING MACHINES COLOUR : BLUE / PINK / PURPLE condition : 100% NEW SIZE : 35 X 33 X 49 cm MAX : 5-7pcs T SHIRTS or 10 pcs UNDERWEAR or # Portable washing machine goes anywhere # Ideal for small loads and delicates, such as underwears, socks, T-shirts, towels, baby clothing, etc. # Easy to operate and powerful, Just fill with water and set timer # Perfect for Apartments, Dorms,Travel Brand: LITTLE DUCK (Mini Countertop, Semi Automatic, WITH spin circle) 3.5 KG capacity CABLE LENGTH : 1.6 METER Unit Dimensions : 35 X 33 X 49 cm Master Carton Dimensions : 38 x 38 x 51 CM Unit Weight : 5kg Carton Weight : 6.5kg Please understand it's not a fully automatic washer, you may need a little more work between washing and spinning. (1) washing - need to take out the basket. (2) spinning - lock it back. Washing Guide: Delicates / underwear : 3-5 min wash/Rinse, 1-2 min Spin Cotton and Synthetics / baby clothing : 5-9 min wash/Rinse, 3-5 min Spin Towels / tee shirts : 12-15 min wash/Rinse, 4-5 min Spin Heavy soiled / jeans : 12-15 min wash/Rinse, 4-5 min Spi

yukarıdaki ürünün başka satıcısı (cizg resim karekteri yok)

Smart Shop Murah Malaysia: mini washer mechine

proxy

PRICE RM199.00
ADD POSTAGE WITH CITYLINK SEMENANJUNG RM22.00
ADD POSTAGE PARCEL POSMALAYSIA SABAH/SARAWAK RM30

Mickey Mouse Portable / Mini Semi-auto Washing Machine

Capacity:
6-8pcs shirts or
10 pcs underwears
* Ideal for small loads and delicates, such as inner wears, socks, T-shirts, towels, baby clothing, etc.

Please understand it's not a fully automatic washing machine, you may need a little more work between washing and spinning.
(1) washing - need to take out the basket.
(2) spinning - lock it back.

Washing Guide:
1) Delicates / underwear : 3-5 min wash/rinse, 1-2 min Spin
2) Cotton and Synthetics / baby clothing : 5-9 min wash/rinse, 3-5 min Spin
3) Towels / tee shirts : 12-15 min wash/rinse, 4-5 min Spin
4) Heavy soiled / jeans : 12-15 min wash/rinse, 4-5 min Spin

Important note:
The spinning power is is not as much as the large washing machine.

Specification:

Product size: 30cm x 49cm x 33cm
Box size: 35cm x 55cm x 35cm
Capacity: 4.5kg
Cable length: 131cm
Power: 220V, 350W
Colours: Blue, red, purple

Son düzenleme:

Merhabalar,
konuyu açarken ilk mesajımda farklı bir bakış açısına neden ihtiyacımız olabileceğini anlatmaya çalışmıştım.

Bilgilerini paylaştığınız makinaya benzer bir ürün var zaten bizde (ilk fotoğraftaki). Ancak karavanın kısıtlı alanında öyle bir şey taşımak makul değil bana göre. Kamplarda öyle yada böyle halledebilirsiniz çamaşır konusunu, ancak herkes kampa girmeyi de tercih etmiyor her zaman.

Yapmaya çalıştığım şey, gerçekten taşıması sorun olmayacak (16cmx16cmx9cm boyutlar, 1.7kg ağırlık) ve gerektiğinde şebeke elektiriği olmayan yerde bile yarı otomatik çamaşır yıkama ihtiyacını karşılayacak bir ekipman. Gördüğüm kadarıyla yapılmış bir benzeri de yok dünya üzerinde.

Ama dediğiniz gibi, "genlerimize işlemiş olan gelişimi engelleyici" husus konusunu aşıp sorunlara farklı açıdan bakmamız, bakamıyorsak da bakmaya çalışana engel olmamamız gerekmiyor mu sizce de?

Son düzenleme:

.......
Ama dediğiniz gibi, "genlerimize işlemiş olan gelişimi engelleyici" husus konusunu aşıp sorunlara farklı açıdan bakmamız, bakamıyorsak da bakmaya çalışana engel olmamamız gerekmiyor mu sizce de?
demişsiniz de, yazdığım yazı içinde,

karavan için çamaşır makinası tasarım ve uygulama çalışmanızı takdir edilesi bir durum.
Sizin bu azminiz ,belki ülke üretkenliği ve yaratıcılığına katkı sağlyabilirde....
Çalışmanıza karşı olduğum bir anlam mı taşıyordu ?

.........
Zorunlu bir İhtiyaç mı dır?
................
Bu nedenle, benim karavanım olsa ihtiyaç duymayacağım ilk ekipman olurdu sanırım.

Benimki bir durum tespitine yöneliktir.
Eğer bu seri üretime geçirilecek bir cihaz olması düşünülüyorsa;pazarlama için bir ihtiyaç noktasıda yaratılması ve belirtilmesi de gerekiyor ki, "ne gereği var ? " sorusuna cevap verebilmelidir.

:smiley:
çok daha basit bir "poroce" olur o alet, ama Türkiye de önce tente konusunu çözmek gerek sanırım...
Pek çok karavancı ya tente kullanmıyor, ya da ticari tentelerin uç kısmındaki kutulardan yapılma gergi kolu olmayan tente gibi çözümlere yöneliyor...

Fazla kafa yormaya gerek yok,

LG F70E1UDNK1 3.5 kg 700 Devir Çamaşır Makinesi

:smiley:

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cihaz tasarımı gerçekten çok güzel. Fiyatı ise çok uçuk.
Yükseklik haricinde, en ve boy ölçüleri normal çamaşır makinelerinden daha büyük.(normal çamaşır makineleri 60x60 cm , bu ise 70x77 cm diye yazmışlar )
ayrıca karavanda çamaşır makinesi motoru ve su ısıtıcısının elektirik tüketimini karşılayacak, elektrik ihtiyacını nasıl giderilecek ?

Bir karavanda uygulandığını okumuştum.

LG aslında ek kapasite için yapmış bu ürünü. Normal çamaşır makinasının altına takılıyor, gerektiğinde kullanılıyor. Diğer makinadan bağımsız çalıştığından tek başına da kullanılabilir.
Ancak yüksek enerji gereksinimi, aracın baştan bu ekipmana göre tasarlanması gerekliliği gibi sorunlar kaçınılmaz tabii.

Bizim tasarımın amacından uzak kalıyor...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR