Karavanda Doğru Sanılanlar Ne Kadar Doğru ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Doğrucu Davut Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 110
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,082

Etiketler
10 günlük gezinizde daha doğrusu deniz tatilinizde havalandırma ve sıcaklık konusunda bilgi almak isterim.
Bayramda tam donanımlı, idfdialı bir firmada yapılmış karavan ile benim yarım yalıtımlı ve tüm camları yalıtmsız ve filmsiz aday aracimda gün boyu test yaptım ve aradaki sıcaklık farkı hep 5°c oldu. Akşam hava karardıktan sonra da benzer şekilde devam etsede araç içinde kapı ve havalandirmalar açıldığında rahatsız olmadan oturmak mümkün oldu. Bu benim için yol almamda en teknik cevap .
Gezilerimizde araç içinde oturma yağmurlu hava ve yatma dışında bir de rahatsız hissetmedikçe hiç olmaz. Arac gün boyu guneste parkda dursada biz gec saatlerde yanina gelmis oluyoruz. Pazar gunleri hariç.
Akşam saatleri araç içi durum hakkındaki deneyiminiz nasıl oldu?

Tek bir nokta gölge olmayan yerde 3 gün durdum.
C1c724cf4ac8838bae6ab8d36bab66c2989d7473

Denizden gelen esinti ön ve arka camların açılmasıyla vantilatöre gerek bırakmadı. Esinti hep vardı. Esinti olmazsa vantilatör şart. Araçta elastomerik kauçuk izolasyon mevcut. Araç fotoğrafta panellerden en yüksek verimi gördüm günlerdi. Abartılı bir izolasyon yok. Cerayan olayı çoğu zaman işe yarıyor gibi.

Ben de iki hek, iki ön ve arka camlar mevcut. Ön ve arka camların yarım açılması bile yetti zaman zaman. Hekler hep açık. Malum ısınan hava genleşir, yoğunluğu azalır ve yükselir prensibi.

Ankara'ya dönerken dayanamadım dağın başında 2 gün tek gece konakladım, gece 10 derecenin altına düştü sıcaklık. Sadece minubus tipi camlardan soğuk girişi oluyor. Eksi derecelerde denemek gerek aslında ama ufak bir DaiShava testi ile de soğuğun önüne geçebilecek gibi.

Yolculuk boyunca kimse rahatsız etmedi, sadece bir gece şehirlerin kronik sorunu içmeye gelen ergenlerin yüksek sesli müzikleri.

İnanın bilemiyorum başlığa anlamlı formüle edebildim mi? 😂

Yazınıza hemen cevap veremememin suret-i müsebbibi ilişiktedir, af’ola. 😊

Yazınızda epeydir açmak istediğim “vantuzlu tente” konusuna değinmişsiniz.
Karavanımım kendim yapsa idim %95 etkili gölgelik file kullanırdım. Tabi kenarlarının sağlam ve kuş gözlü olması gerekmekte. Karavan tarafına vantuz yahut sabit bağlantı da çözüm sunabilirdi ? Üç dört tanesi yeterli olmalı.
Serbest köşeleri için kilitli ince teleskopik borular bulunabiliyor sanırım. Bunlar kordonla yere sabitlenebilir.

67ED5A17 B2CB 4404 97D4 5D62907A0298

Gerekçelendirilmeyen çözümler geçerli not alamayacağından “Peki neden böyle bir çözüm ?” sorusunu da cevaplayayım.

* Marka tentelerin özellikle şiddetli yağmura faydaları olmuyor. Altında oturmanız çoğu zaman olası değil.
* Zaten şiddetli yağmurda çökme riskleri bulunmakta. (Başıma geldi)
* Rüzgârda toplanılması bir yana, yine rüzgar ve yağmur beklenen gecelerde yatmadan önce toplanıp, sabahları tekrar açma külfeti var.
* Marka tentelerin duruma göre 2-3 günlük kullanım sonu, her toplanmadan evvel ıslak temizlenip sonra da kurulanmaları lazım. Üzerine düşen çiçek, böcek, yaprak ve tozu oluyor.
* Kurulanmadan toplanırlarsa küf yapıyorlar.
* Tam sarılıp işaretlerine kadar kapatılması atlanan tentelerdeki açıklık, zamanla kalıcı olup eski haline getirilememekte.
* Tente kutusu ile karasör aralığından kapı önüne yağmur akabiliyor.
* Teoman bey altta yazmış, ekleyeyim. Yapıları karmaşık, ters rüzgar sonucu tamirleri uğraştırıcı ve pahalı olabilir.
* En büyük dezavantaj ise bildiğimiz üzere fiyatları.

Ben tentemi artık orta şiddete rüzgar ve normal yağmur öncesi bile toplamayı alışkanlık edindim. Geriye bir tek gölge işlevi kaldı.
Yağmurda kullanılayacaksa bence gölge yapabilen başka bir çözüm neden yeterli olmasın ? Araç içinde fazladan kaplayacağı yer o kadar da fazla olmamalı. Üstelik bunların en kuvvetli rüzgardan bile etkilenme durumları yok. Benzerini bahçemde çit olarak kullandığımdan biliyorum.
Kılıf içinde karasöre bağlı taşınan branda da pek optimal olmayabilir.

Pes yani, yazıya başlarken bu kadar gömeceğimi hesap etmemiştim. 😊
Yanliş anlaşılmasın. Tabi varsa, benimki gibi bir santim kadar aralık kalsa bile değiştirmenin hiç bir anlamı yok.

IMG 20210818 171445024 HDR

Son düzenleme:

Benim karavanda Thule Torba tente var. Hem rüzgarda tutsun, hem de ön tarafı kapatsın da biraz gizlilik olsun diye decathlon tarp bağlıyordum. Alıştığımız için hanımın da yardımıyla , 5 dakikada açıp kapatıyorduk. 2 hafta önce önümüzü görelim diye hanım tarpı sökmüş. Hava da açıktı ama yer yer bulutlar vardı. Birden gelen ters rüzgar tenteyi karavanın üzerine uçurdu. Hekilerde veya güneş panelinde zarar yok. Tenteyi komple söktüm, sol tarafın rayı eğilmiş, içerisinden yere ve karavana giden uzatmalar bir yerden sonra çekiçle gidip geliyor. Ne yapsam da eğilen rayları düzeltemedim. Yedek parçası var ama iki aliminyum ray 2500 lira civarı. (amazonda yari fiyatına da kargo ile aynıya geliyor)Vantuzlu tente fikri iyiymiş ... Mesut Beyi dediği gibi yok yağmur yağdı, yok rüzgar çıktı , sıkıntısı çok bu markalı ürünlerin.

Klasik yere iple gerilen bir tür tente kullanıyorum. Güney karavan karavana özel bir tente rayı yapmış ki oldukça sağlam. Bir keresinde Avanos'da bir fırtınaya denk gelmiştik. Rüzgar tenteyi yerden söküp atmıştı. Ama tente yine de karavana sağlam bir şekilde bağlı kalmıştı. Güney Karavan kullanıcıları bu tente rayını gönül rahatlığıyla kullanabilirler. Ben yere bağlı, demir direkli klasik tip tenteyi Güney karavan kullanıcılarına tavsiye ederim. Her yerde tenteyi açmak mümkün olmasa da yere bağlı çözüm bence en sağlam ve hafif seçenek...

Karavanımım kendim yapsa idim %95 etkili gölgelik file kullanırdım. Tabi kenarlarının sağlam ve kuş gözlü olması gerekmekte. Karavan tarafına vantuz yahut sabit bağlantı da çözüm sunabilirdi ? Üç dört tanesi yeterli olmalı.
Serbest köşeleri için kilitli ince teleskopik borular bulunabiliyor sanırım. Bunlar kordonla yere sabitlenebilir.

Ekli dosyayı görüntüle 637317

Gerekçelendirilmeyen çözümler geçerli not alamayacağından “Peki neden böyle bir çözüm ?” sorusunu da cevaplayayım.

* Marka tentelerin özellikle şiddetli yağmura faydaları olmuyor. Altında oturmanız çoğu zaman olası değil.
* Rüzgârda toplanılması bir yana, yine rüzgar ve yağmur beklenen gecelerde yatmadan önce toplanıp, sabahları tekrar açma külfeti var.
* Marka tentelerin duruma göre 2-3 günlük kullanım sonu, her toplanmadan evvel ıslak temizlenip sonra da kurulanmaları lazım.
* Tam sarılıp işaretlerine kadar kapatılması atlanan tentelerdeki açıklık, zamanla kalıcı olup eski haline getirilememekte.
* Teoman bey altta yazmış, ekleyeyim. Yapıları karmaşık, ters rüzgar sonucu tamirleri uğraştırıcı ve pahalı olabilir.

Ben tentemi artık orta şiddete rüzgar ve normal yağmur öncesi bile toplamayı alışkanlık edindim. Geriye bir tek gölge işlevi kaldı.
Yağmurda kullanılayacaksa bence gölgelik yapabilen başka bir çözüm neden yeterli olmasın ? Araç içinde fazladan kaplayacağı yer o kadar da fazla olmamalı. Üstelik bunların en kuvvetli rüzgardan bile etkilenme durumları yok. Benzerini bahçemde çit olarak kullandığımdan biliyorum.

Yanliş anlaşılmasın. Tabi varsa, benimki gibi bir santim kadar aralık kalsa bile değiştirmenin hiç bir anlamı yok.

Merhaba,

Ben karavan değil de camper aracımda üstte görselini paylaştığınız delikli file gölgeliği kullanıyorum.

+ Avantajı kumaşı hafif ve şiddetli rüzgarda hava geçirgenliği sayesinde paraşüt gibi havalanmaya kalkmıyor.
- Olumsuz yanı her ne kadar %95 denilse de güneşi bir miktar geçiriyor ve yağmur geçiriyor. (sağanak yağmurda zaten hiç bir tente konforlu olmaz)

Bunun haricinde çuval kumaşı tarzında bir tente denedim.
+ Nispeten daha az yağmur ve güneş geçiriyor.
- Şiddetli rüzgarda paraşüt gibi havalanıyor.

Her iki kumaşta da araç tarafını karabina ile uç kısımları da dechatlon pole ile yere sabitliyorum. Bir de uygun fiyatlarda bulursam tarp kumaşını deneyeceğim.

Rüzgarı bol olan yerler için ister pole ile ister mekanizmalı bağlantı olsun, uç kısımları ip ile yere sabitlemek gerekiyor. Özellikle mekanizmalı tentelerde mafsal olsa dahi ters rüzgarda araca yada kendi rayına zarar verebiliyor. Face'de çadır tente gruplarında bu tarz şikayetlere denk gelmiştim.

* Marka tentelerin duruma göre 2-3 günlük kullanım sonu, her toplanmadan evvel ıslak temizlenip sonra da kurulanmaları lazım.

Yağmurda kullanılayacaksa bence gölge yapabilen başka bir çözüm neden yeterli olmasın ? Araç içinde fazladan kaplayacağı yer o kadar da fazla olmamalı. Üstelik bunların en kuvvetli rüzgardan bile etkilenme durumları yok. Benzerini bahçemde çit olarak kullandığımdan biliyorum.

👏👏👏
İlişikdeki müsebbib olduğunda cevap beklemek pek mümkün olmuyor.
Tente çözüm ve düşüncelerimizde aynı olmuş. Bahsettiğiniz gölgelikli fileleri bahçemizde ihtiyaç durumunda kullanıyoruz. İlk gezilerimizde azda olsa kullandığımız decathlon güneşliginden çok daha kullanışlı.

Screenshot 20210819 163941 AliExpress

Screenshot 20210819 163913 AliExpress

Screenshot 20210819 163854 AliExpress

Screenshot 20210819 163959 AliExpress

Screenshot 20210819 163835 AliExpress

Arkadaşlar,
Ülkemizde pek çok kız çocuğu evlenene kadar Dünya'yı kendi köyünden ibaret sanmaktadır. Bir gün ilçe diye çok büyük bir yere giderler ve başları döner. O zaman en büyük yeri o ilçe zannederler. Ama ilçeyi görmeden yaşayıp gidenler de var. Bu kız çocuklarının bazılarına amca çocukları tecavüz ederse bu kızlar kirlendi diye nehirlere atılarak öldürülürler. Böylelikle ailenin namusu temizlenmiş olur. İşte bu evlerdeki tek kitap Kuran'dır ve kimse onu anlayarak okumaz. Bazı köyler böyle insanları barındırmaktadır. Türkiye'de her köy Marmaris'in Hisarönü köyü değildir. Camiye şortla girdiğinizde ne olup olmayacağının garantisini hiçkimse, her köy için veremez.
Türkiye'de rahatlıkla birine yan baktınız diye öldürülebilirsiniz. Yüzlerce örneği vardır. Biri sizden sigara isteyebilir ve sigaranız yok diye sizi öldürebilir. Böyle olayların yaşanabildiği bir ülkeden bahsediyoruz. Bu olaylar oluyor, Önyargı bunun neresinde?
Yücel abi beni zorla Marmarisin Hisar önü köyüne götürücen bak! Gitmedim bilmiyorum orayı.

.
Huyum kurusun, yine bir ilave yapmadan geçemiyeceğim. 😊

Bir topluma şekil veren en önemli öğelerden biri de tarihi.
İmparatorluğun bu toprakları mütareke yılları dışında işgal, dolayısıyla düşman yüzü görmedi sayılır. Yani, buranın insanının Avrupa’nın yüzyıllardır birbiriyle didişen ülkeleri gibi topraklarında karşılaştığı yabancıyı düşman olarak değil de her şeyden önce kendisi gibi görme alışkanlığı var. Diğer bir deyişle davranışlarının derininde gard alma gereksinimi yatmamış ve yatmıyor da.

Almanya’dan bir örnek vereyim:
Yeni komşunun bazen çiçekle kendini tanıtmaya gelmesi beklenilir.
Bizde yeni komşunun taşınırken pişirmeye vakti olmaz diye yemek götürülür.

Amatör sosyolog bile değilim ama bunun bir anlamı olduğundan eminim..
Hocam Sen Adana'yı gördün mü? Halkı kavgaya hazır insanlar topluluğu, bence ülke güvenliği için o da lazım.
Bu arada çok sıcak kanlı insanlardır suyuna giderseniz.

.
Yücel bey siz çekme karavancılığı oturmuş kişilerdensiniz. Sizin ayağı yanık it demenize, ben deli dana diyorum ama biliyorsunuz motokaravancıların gezmeyi yine de sizlerden fazla hedefe koymuşlukları var.
Sonuçta iki kesim de çevreye olan sorumluluklarını makul bir seviyeye çekme zorunda olduklarını son birkaç hafta içinde daha iyi görmüş olmalılar ?

Bilmiyorum karavancılıkla yani gezme ile maddiyat arasındaki oranı hangi seviyede görüyorsunuz. İlişkinin varlığı tartışmasız olsa da bu gereksinimin tüketimin şekil verdiği toplumlarda anlamsız oranlara ulaştığı da diğer bir gerçek.
Mesele gezmek ise karavan olmuyorsa iyi bir çadır da olabilir. Karavanı ucuza çıksın diye ev için üretilmiş aletlerle doldurma yanlısı değilim. Bu minvalde başka örnekler de verebilirim ama ne demek istediğimi anladığınızı sanıyorum.

Almanya’da milyonluk cirosuyla çalıştığım bir labratuarın sahibi, Paris’e çadırıyla gittiğini söylediğinde gözleri parlar ve başkasına ısınamadım derdi. Sanırım mutluluğun şekli değil ruhu var..

Almanya’dan konuları sizin gözünüzle gördüğümden şüpheniz olmasın.
Parası çıkışmadığından eften püften ısıtıcı almayı düşünen bir yaz karavancısına bir sene daha bekle demem, sanırım farklı yorumlanmıyordur ?

Bazen forumda minimalist yaklaşımım yüzünden laf işittiğim bile oluyor. 😊
İnsanlar kompleks yaşamaktan çok sorumluluktan bunalmış durumdalar,karavancılığa başladıktan sonra ne kadar çok eşya o kadar çok sorumluluk olduğunu fark ettim.
Bütün anlattıklarınıza ek olarak yol boyunca bir vites küçük gitmek ve sekseni geçmemek var. Ayrıca uzatma aynası takma-sökme işi var. Her seferde sabitleme ayağı indirip kaldırmak var, var oğlu var...
Transporter severim ama benim hayalimde bembeyaz bir alkovenli var aslında. İnşallah bir gün nasip olur.
İnşallah

* Marka tentelerin duruma göre 2-3 günlük kullanım sonu, her toplanmadan evvel ıslak temizlenip sonra da kurulanmaları lazım. Üzerine düşen çiçek, böcek, yaprak ve tozu oluyor.

Tüm bu yazdığınız sebeplerden ötürü Karavanı alırken tente almadım. Sonra karavan bana ÇIPLAK gibi geldi. Torba tente aldım.
Deniz kenarına gidip güneşte açıp altında oturdum ve karavanın 1 tarafına güneş değmediğini hesap edersek otomatikman hafif bir esinti kazanmış oldum. Hava sıcaklığı 32 ye kadar bir sıkıntı çıkarmadı. Gayet rahattık. Gölgelik olayını bende çok düşündüm. Çok çeşitli alternatifler vardı. Amerikayı baştan keşfetmemeye karar verdik.

Hocam Sen Adana'yı gördün mü? Halkı kavgaya hazır insanlar topluluğu, bence ülke güvenliği için o da lazım.

Ben yabancıyı düşman olarak görüp görmemekten bahsettim, öfkeden veya tez ateş almaktan değil !.. 😉
Üstelik durup dururken bir de karadenizlileri gücendirmeyelim..😊

Aşağıda iki yabancı araştırmanın haberi var.
Yani Türk’ün Türk’e yaptığı propaganda değil.

Son düzenleme:

.
Teoman, Yücel ve Ahmet beylerin yukarıdaki yazılarından cesaret alarak, “Karavanda Doğru Sanılanlar Ne Kadar Doğru ?” başlığına belki şöyle bir madde de ilave edilebilirdi diye düşündüm ?

* Karavanda tam doyum, tam donanımdan geçer.

Bu yaklaşımın soru hali tabi gayet kişisel cevaplandırılıyor olmalı. Yaptığımız tecrübelerimizle kendimiz için sınırlarından bahsederek başlığı çeşitlendirebiliriz.

Sanırım iki şey unutulmamalı.
* En gallavi karavanlar bile dışarıya borçlu yani destek alma zorunda.
* Karavanla yola çıkanlar ev alışkanlıklarını da evde bırakmak zorunda.
Kısaca karavanın farklı bir zorunluklar sistemi olduğu kesin.
Yoksa karavan bir tüketim metası olarak mı görülüyor ? Olası kullanıma maksimal cevap veren çözümlere, çingöz satıcılara kanmak çok mu kolay ?
Peki öyleyse sizce bunların sınırları ne ?

Hatta karavanda tam doyumun, tam donanımdan geçip geçmediğini tek kelimeyle cevaplamanız bile yeterli olmalı.

Kendim için söyleyeyim.
Ben yola çıkarken evimi düşüncemde de evimde bırakıyorum..
Yani kendimi burnumdan, ağzımdan, kulağımdan, popoma kadar reset edip öyle gaza basıyorum.. 😉

Konuyu burada bitirirken, yardım ve anlayışını esirgemiyerek bu olasılığı bana veren hanımıma huzurunuzda şükranlarımı bildirmeyi ödenmez bir borç bilirim..
Mevlam onu ve karavancılığı korusun.. 😊

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR