Karavanda Doğru Sanılanlar Ne Kadar Doğru ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Doğrucu Davut Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 110
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,048
.
Başlığı izninizle biraz asıl mecrasına çekeyim.. 🤨

Böyle bir konu karavancılıkta artık az çok tecrübe sahibi olmuşlar için ister istemez sonuçta şöyle bir soruyu da akla getirmekte.
“Karavancılık umduğum gibi çıktı mı ?”
Tabi soru başka bir başlıkta da irdelenebilir ama ikisi birbirine o kadar bağlı ki..

Böyle bir soruyu küçümsememek lazım. Özellikle tekrar satışta olan karavanların önemli bir yüzdesinin bu soruya verilen olumsuz cevap yüzünden orada yer aldığını tahmin ediyorum.
Forumun böyle bir soruyu atlamış olması da bence eksiklik sayılmalı.

Kim bilir belki sonbaharda foruma son yazılarını bu konuda yazacak olan birkaç cesur katılımcı çıkardı ?.. 😋

Peki sizlerin cevabı neler acaba ?
Karavanımı aldıktan sonra ve ilk toplamda 5 günlük gecelemelerimde o kadar yoruldum ki. Ben ne yaptım dedim. Acemiliği üzerimden yeni yeni atıyorum.
Karavana yönelme hayalim aslında gezme ve tatil yapma hayali ile paralel gelişti. Yurt dışını gezmek istiyorum. Aklımda bir kaç yer var. Bunları siz değerli abilerim sayesinde tecrübede edinerek avrupa ülkelerini sıradan geçireceğim.

Birazda haddimi aşarak ,Acemi bir asker (Mecaz anlamda) olarak Karavancılığın olmaz ise olmazını açıklıyorum.
Sizi seven yardımsever bir EŞ. Eğer Yoksa bu iş çok zor arkadaşlar Allah yardım etsin. Yeni karavan alacaklara tavsiye etmiyorum. Eskiler tecrübeli onlar bir şekilde altından kalkar.

Karavanlarını satan insanlar daha iyisini almak içinde satabilir. Yada eşini Minimalist hayata direkt sokmak gibi bir hataya düşmüş olabilir. Her şey alıştıra alıştıra olur. İnsanlar birdenbire hayatlarından çok fazla ödün vermezler.

İnsanların en zorluk çektiği kısımlar , zorunlu ihtiyaçların giderilmesi. BANYO ve W.C kısmı. Bu kısımlarda sıkıntı çekenler 2 şey yapıyor ya dediğiniz gibi tamamen vazgeçiyor , Ya da daha iyi bir karavan satın alıyor.

Gelelim Karavancılık umduğum gibi çıktı mı? Yaşam olarak Çıktı.
Komşumun 89 model Hymer i var. Bana çok yardımcı oldu sağ olsun. Halende oluyor dün Araç farımın gündüz ledlerini değişirken elimden kaydı farın içine düşmüş nasıl çıkaracağım diye düşünürken bahsettim. Nerden bulduysa (Makinist Parmağı) bulmuş (ne olduğunu bilmemek ayıp değil bende dün öğrendim, google dan aratın.) Geldi çekti çıkardı. Sağ olsun.

Motokaravancılar ile Çekmeler farklı yaşam koşullarındalar. Motokaravancılar daha özgür ve özgüvenli.

Ben Çocuk iken Mersinde Çamlıbelde bir galeri getirmişti o zamanlar(sıfırdı) 3 yada 4 sıfır araba parası filandı. Dışarıdan önünden geçerken seyreder hayallere dalardım.
İçimizde varmış. Şimdi aranızdayım.

Etiketler
.
Teorikle pratiğin farklı olması, eşyanın tabiatında var.
En azından atıkların evde alıştığımız tarzda boşaltılamıyor olmasının zorluğu, ancak yaşanırken kavranılabilecek bir olgu. Eğer bu iş için küfür repertuarımız genişlememiş ise beklentimiz açısından patalojik değil sadece fizyolojik sınırlarda kaldık demektir. 😋

"En iyi karavan" bir pazarlama kavramı. Aslında sahibine en iyi uyan karavan, bu bireysel yani göreceli tanımı hak etmekte. Donanımın hedefsizce zengin olmasının bir işlevi olmuyor.
Örn. En geç üçüncü gün kampinge giren iki kişi için banyo ve 50 litre üzeri su deposu lüks değil bilakis külfet olmakta.

Ahmet bey kanımca Avrupa’ya doğru geziye başlamak için önce sadece Yunanistan’ın Selanik’e kadar olan bölümü sizlere en uygunu olmalı. Üstelik uzak değil ve kendinizi hem Avrupa’da hem de alıştıklarınızla hissedersiniz.
Yapılamaz diye bir kural olmasa da çekme karavan ile geniş parkurlu geziler pek uygulanan bir tarz değil.

"Biz alışmadıklarımızı yaşamak, bilmediklerimizi görmek istiyoruz" derseniz, uçakla gidip araba kiralayın ve Airbnb’lerde kalın. Yoksa tatiliniz yollarda geçer ve hem de belki daha pahalıya çıkabilir.
Herşeyi karavanınızla yapmak zorunda olmamalısınız ?

Son düzenleme:

Ağırsınız, hantalsınız, çok yakıyorsunuz, kullanımınız zor ve deli gibi de pahalısınız...
Üstelik gittiğiniz yerlerde hoş karşılanmıyor istenmeyen insan oluveriyorsunuz.
Sizce mantık bunun neresinde?
En az on gün kalmalısınız ki 400km yol gideceğinize değsin...
Yoksa bu iş olacak gibi değil.
Ama ben 150 liraya oteller dururken 125'e kampta kalamam.
Her şeyin bir matematiği var.
En azından fazladan yaktığım yakıta değmeli. (En az yüzde 30 fazla yakıyor araç)
Ki max 80 ile gidip yolda çekeceğim zorlukları saymıyorum bile.
Ben de karavanımı bir yere konuşlandırdım.
Arada (Canım isterse) kullanıyorum yerinde.
Gezilerimde de Otel tercih ediyorum.
Bana göre daha makul.
Emekliyseniz veya sezonluk tatil yapıyorsanız
ozaman farklı olabilir.
Gittiğiniz yerde bir ay kalabiliyorsanız,
O zaman her yere gitmenize değer.
İki günlük üç günlük geziler için,
yollarda çekme karavanla perişan olmanın lüzumu yok.
Böyle geziler için süper mini karavanlar (En büyüğü caretta boyutunda kalmak şartıyla) tercih edilebilir belki.
Bu seçenek de çoğunlukla tuvalet içermiyor ne yazık.

.
Teorikle pratiğin farklı olması, eşyanın tabiatında var.
En azından atıkların evde alıştığımız tarzda boşaltılamıyor olmasının zorluğu, ancak yaşanırken kavranılabilecek bir olgu. Eğer bu iş için küfür repertuarımız genişlememiş ise beklentimiz açısından patalojik değil sadece fizyolojik sınırlarda kaldık demektir. 😋

"En iyi karavan" bir pazarlama kavramı. Aslında sahibine en iyi uyan karavan, bu bireysel yani göreceli tanımı hak etmekte. Donanımın hedefsizce zengin olmasının bir işlevi olmuyor.
Örn. En geç üçüncü gün kampinge giren iki kişi için banyo ve 50 litre üzeri su deposu lüks değil bilakis külfet olmakta.

Ahmet bey kanımca Avrupa’ya doğru geziye başlamak için önce sadece Yunanistan’ın Selanik’e kadar olan bölümü sizlere en uygunu olmalı. Üstelik uzak değil ve kendinizi hem Avrupa’da hem de alıştıklarınızla hissedersiniz.
Yapılamaz diye bir kural olmasa da çekme karavan ile geniş parkurlu geziler pek uygulanan bir tarz değil.

"Biz alışmadıklarımızı yaşamak, bilmediklerimizi görmek istiyoruz" derseniz, uçakla gidip araba kiralayın ve Airbnb’lerde kalın. Yoksa tatiliniz yollarda geçer ve hem de belki daha pahalıya çıkabilir.
Herşeyi karavanınızla yapmak zorunda olmamalısınız ?
Benim Küfür repertuarım bayağı geniştir buna rağmen duyunca kahkaha attığım küfürler oluyor.(Milletimizin hayal gücü ve üretim kapasitesi gerçekten çok geniş)
Yalnız Kastınız W.C temizleme işiyse EVET o işi hanım bana yıkmış durumda bende çalışırken ABEK yarım yüz maskesi kullanıyorum herkese tavsiye ederim.
Taktıktan 15 dk. içinde işi bitirirseniz işe yarar. Ne kadar kötü koktuğu önemli değil.
Benim kullandığım bu ,siz istediğiniz marka alabilirsiniz hepsi işe yarar yalnız filtresi ABEK olacak.Dikkat ediniz.

Avrupayı sırtında bir karavanla bir vosvos gezmişti onu görmüştüm sosyal medyada hoşuma gitmişti. Bende yaparım dedim. Ama rotayı ve konaklama mekanlarını iyi çalışmak ve sağlam izin almak şart.
Şunda haklısınız KARAVAN ile sınır geçişleri hep problem olacak ve sıra beklemek büyük zaman kaybı. Uzak yere uçak ile gitmek varken. KARAVAN ile bir çok noktayı gezmek eziyet olur.

KARAVAN ile YURTDIŞI yaparsak tek noktaya gidip gelme şeklinde olacak böylesi daha sıkıntısız olur. Sizin Selanik tavsiyesi hoşuma gitti. İlk orası olabilir.

Daha iyi karavan benim tarifim şöyle,(Çekme karavan)
1 Olabildiğince hafif aracınızla rahat çekeceksiniz.
2 Banyosu Evi aratmayacak
Diğer aksesurlar bir şekilde çözülür. Lazım oldukça takarsınız.

AirBNB de tatil için bayağı güzel bir seçenek. Yurt dışı gezileri için. Zamanı geldiğinde değerlendireceğiz. Zaman bol ise yurt dışı karavancılığı merak ettiğimden ve tesisleri karavan mutlak tercihim.
İşin aslı tarihi mekanları çok merak etmiyorum. Orta asyayı daha çok merak ediyorum. Benim tarihim orada.

Ağırsınız, hantalsınız, çok yakıyorsunuz, kullanımınız zor ve deli gibi de pahalısınız...
Üstelik gittiğiniz yerlerde hoş karşılanmıyor istenmeyen insan oluveriyorsunuz.
Sizce mantık bunun neresinde?
En az on gün kalmalısınız ki 400km yol gideceğinize değsin...
Yoksa bu iş olacak gibi değil.
Ama ben 150 liraya oteller dururken 125'e kampta kalamam.
Her şeyin bir matematiği var.
En azından fazladan yaktığım yakıta değmeli. (En az yüzde 30 fazla yakıyor araç)
Ki max 80 ile gidip yolda çekeceğim zorlukları saymıyorum bile.
Ben de karavanımı bir yere konuşlandırdım.
Arada (Canım isterse) kullanıyorum yerinde.
Gezilerimde de Otel tercih ediyorum.
Bana göre daha makul.
Emekliyseniz veya sezonluk tatil yapıyorsanız
ozaman farklı olabilir.
Gittiğiniz yerde bir ay kalabiliyorsanız,
O zaman her yere gitmenize değer.
İki günlük üç günlük geziler için,
yollarda çekme karavanla perişan olmanın lüzumu yok.
Böyle geziler için süper mini karavanlar (En büyüğü caretta boyutunda kalmak şartıyla) tercih edilebilir belki.
Bu seçenek de çoğunlukla tuvalet içermiyor ne yazık.
@yugun
Benim araç Karavanı takınca %50 fazla yakıyor. Normalde az yakan araç olunca. 6lt---> 9 lt oluyor.
Bu rakam bir çok moto karavandan daha düşük. Böyle olunca yurt dışına gitmek ile ilgili cesaretim artıyor.
İstenmediğimiz yere gitmiyoruz abi. Karavan kampına git keyfine bak.
Araçla gitmek mantıklı ise araçla gidersin. Yukarıda dediklerin çok doğru. Karavan ile seyahatin yorgunluğa deymesi gerektiğini bende düşünüyorum.
Ben çoğu zaman günü birlik 40-60 km yol gidip dönüyorum. Çoğu karavancıya bu zor geliyor. Şimdilik hevesli ve genciz ya
zevk alıyorum.

En geç üçüncü gün kampinge giren iki kişi için banyo ve 50 litre üzeri su deposu lüks bilakis külfet olmakta.
Ne kadar dikkat etsem de yine aynı hatayı yapıyorum. Kendimden yola ciktiğımdan yukarıdaki tespitte Türkiye'deki kamping sayı ve kalitesini atlamış olmalıyım. 😕

* Tuvalet kasetinin boşaltılma ödevi, erkeklerin “Y” kromozomuna işli bulunduğundan, maalesef yapacak başka bir şey yok. En azından hanımların genetik argümanı aslında haklı olarak bu yönde.
“Kader işte” deyip geçmek lazım..😌

Ayrıca, benden tuhaf bir kriter ama kasetin kokusu artık vız gelip tırıs geçiyorsa, karavancı oldunuz demektir..😉

* Yunanistan önerisini yerinde bulmanıza sevindim. Haziran’ın ikinci haftasından Temmuz’un üçüncü haftasına kadar kalite kampingler 30€ ya yaklaşsalar da yeterli kalitedeki belediye kampingleri 20€ nun az üzerinde bulunabilmekte. Yan mevsimlerde ise en iyileri bile 18-22€ civarında.
ACSI kartınızın olması bu mevsimler için avantaj.
Aklıma gelmişken yazayım. Geçen hafta aldığım bir aylık WIND (gr) prepaid “sınırsız” sim internet kartının hediyesi 21 €.
Deniz mahsüllerinin tadı için ise yeni bir başlık açmak lazım..😊

Diğer ilgisini çekenler için ilave edeyim. Yunanistan’da Türkiye’deki gibi çekme karavanla kamping dışı konaklamak asla mümkün değil !
Motokaravanlar ise abartmadıkca yer ve mevsimine göre hep tolere edilmekte.

Konu Helena olunca yine başlıktan saptık..

Son düzenleme:

Ne kadar dikkat etsem de yine aynı hatayı yapıyorum. Kendimden yola ciktiğımdan yukarıdaki tespitte Türkiye'deki kamping sayı ve kalitesini atlamış olmalıyım. 😕

* Tuvalet kasetinin boşaltılma ödevi, erkeklerin “Y” kromozomuna işli bulunduğundan, maalesef yapacak başka bir şey yok. En azından hanımların genetik argümanı aslında haklı olarak bu yönde.
“Kader işte” deyip geçmek lazım..😌

Ayrıca, benden tuhaf bir kriter ama kasetin kokusu artık vız gelip tırıs geçiyorsa, karavancı oldunuz demektir..😉

* Yunanistan önerisini yerinde bulmanıza sevindim. Haziran’ın ikinci haftasından Temmuz’un üçüncü haftasına kadar kalite kampingler 30€ ya yaklaşsalar da yeterli kalitedeki belediye kampingleri 20€ nun az üzerinde bulunabilmekte. Yan mevsimlerde ise en iyileri bile 18-22€ civarında.
ACSI kartınızın olması bu mevsimler için avantaj.
Aklıma gelmişken yazayım. Geçen hafta aldığım bir aylık WIND prepaid “sınırsız” sim internet kartının hediyesi 21 €.
Deniz mahsüllerinin tadı için ise yeni bir başlık açmak lazım..😊

Diğer ilgisini çekenler için ilave edeyim. Yunanistan’da da Türkiye’deki gibi çekme karavanla kamping dışı konaklamak asla mümkün değil !
Motokaravanlar ise abartmadıkca yer ve mevsimine göre hep tolere edilmekte.

Konu Helena olunca yine başlıktan saptık..
Aslında konudan sapmadık, ben karavanın 45 lt denilen temiz su tankını bildiğiniz 5lt lik pet şişelerle doldurarak ölçtüm 30lt aldığında Dolu hale geldi zorlasam belki 5 lt daha alırdı. Sanırım o tanklar brüt 45 lt hacim kaplıyor. Kaliteli kamplar var yeni kurulan. Onlar için bir ara yeniden başlık açarız.

Abi benim burun hassas kokuya katlanabilsem işi bırakıp büyük baş hayvan işine gireceğim.
Gidersem sıcakta değil Eylül ayında giderim. Planlamamı yaparım.
Çekme karavanla kamu alanında izin alarak kalabiliyorsunuz. En yakın karakoldan. İzinsiz kaldığınızda başınıza gelenlerden siz sorumlusunuz.(Artık ne gelirse)

Sen başlık aç abi şiir gibi yazıyorsun. Okumak içimizi açıyor sağ olasın.

Çekme karavancılar için alet edevat önerisi olarak başlık açacağım.
Çekme karavanda olması gereken şart olan malzemeler.
İşinizi kolaylaştıran ürünler. Ben ekipmanları tamamlayım.
Başlığa baktım baktım göremedim. Yok. Herkes bir şekilde işini halletmiş. Sanırım.Belkide gereksiz bir başlık olurdu.

EA70B8B5 9C21 4591 9F5F 8553421406E0

Kampinglerde asık yüzlü kimseye rastlamadığınız şeklindeki söyleminizi, şimdi yukarıda bahsettiğiniz maskenizi gördükten sonra anladım.. 😊

Son düzenleme:

Ekli dosyayı görüntüle 637249

Kampinglerde asık yüzlü kimseye rastlamadığınız şeklindeki söyleminizi, şimdi yukarıda bahsettiğiniz maskenizi gördükten sonra anladım.. 😊
Bir çoğu ki onlar karavancı,elimde dometic kaseti görünce anlıyor. Selam verip geçiyorlar.
Ama şunu unutamıyorum.
Bir gün Beni W.C de atık boşaltırken yakalayan çocuk(25-30 yaşlarında) ilaçlama mı yapıyorsun ? Demişti.
Ben o an gülmek istedim. Ağzımda maske :smiley:)
Sonra anladım dedi. Elini yıkadı gitti.
W.C ye girene kadar takmıyorum.

Son düzenleme:

Bir çoğu ki onlar karavancı,elimde dometic kaseti görünce anlıyor. Selam verip geçiyorlar.
Ama şunu unutamıyorum.
Bir gün Beni W.C de atık boşaltırken yakalayan çocuk(25-30 yaşlarında) ilaçlama mı yapıyorsun ? Demişti.
Ben o an gülmek istedim. Ağzımda maske :smiley:)
Sonra anladım dedi. Elini yıkadı gitti.
W.C ye girene kadar takmıyorum.

Ahmet Bey sizden alıntı yapıyorum ama size hitaben yazmıyorum. :smiley: Türkiye gezilerimde bende çok defa bulabildiğim wc’lere kaseti boşalttım. Çok zaman başka bir alternatif yok. Kaseti boşalttıktan sonra hem kaseti, hem de wc’yi temizlemek gerekiyor. Fakat halka açık tuvaletler wc kasetini temizlemeye uygun değiller. Kaseti boşalttıktan sonra tuvaleti bile temiz bırakmak kolay değil. Bu durum yakın bir zamanda yasaklar getirecektir, tuvaletlerin kapısında kamping wc kaseti boşaltılmaz yazılarını görmeye başlarız. Belki de başlamıştır. Bence bu konu konaklama yeri kadar önemli.

Tütkiye de ilanlarda satışlar çok artış gösterdi.
memnuniyetsizler ile ilgili bir saptama zor.
Araçların çoğu piyasadan toplanan sorunlu ve mobilyacılar tarafından makyajlananlar. Karavan deneyimi olmayan, büyük araca binmemiş ve sorunlu araçlara mahkum yeni adayların durumu gerçekten zor.
Bir çok karavan firması 2022 yılını bile doldurduk havasında fakat kapılarının.onunde Hazir araç yok. Piyasadan satın aldıkları araçları araç + yapım bedelini ödemeden atelye içine sokmuyorlar.
Bayramda aracını bu şekilde yaptıran arkadaşım bizden ayrıldıktan sonra Izmir' e varmadan motoru dağıttı 15 bin.tl ile yaptırdı devamı belli değil. Kendisi bize hiç iş bırakmadılar aracın tüm bakimlarini dahi yaptırarak teslim ettiler diye firmayi övüyordu .
Kısaca sonbaharda ve pandemi sonrası karavan mezarlıkları artacak.
Biz çok farklı gezi deneyimlerini ailece deneyimledik.
Eşim ile yaşamda kendimizi en dinlenmiş olarak hissettiğimiz yer araç ile yollarda olmak. Ikimizde otel görmek istemiyoruz. Otelde kalmakdan emekli olmadan once ki işimiz nedeni ile hiç hoşlanmıyoruz.
Araçtaki su, tuvalet, elektrik ile ilgili yapılan işlemler bizim icin sorun teşkil etmiyor. Hepsinin bircok farkli çözümü olan alternatiflere sahibiz.
Diğer taraftan karavancıların farklı isteklerini de anlayabiliyoruz. Kendi doğrularımızı yasamak ve ona göre hazırlık yapmak daha doğru geliyor.
Bize soyledikleri satmak isterseniz sıkıntı yaşarsınız oluyor.
Cevabımız her malın bir alıcısı vardır.
🖐🖐🖐

.
Başlığa konusu açılmışken, aslında tecrübem yetmese de “Türkiye’de portatif tuvalet kasetlerinin kamping dışı boşaltılmasının kolay sanılması”nı da eklemeli mi diye düşünmeden edemiyorum.
Çekme karavanların bile Türkiye’de kamping dışı gecelemeyi hedeflediği düşünülürse, neredeyse herkezin konaklama sayısı yani tecrübesi benden fazla olmalı.

Yaşadıklarım bu olasılığın bahsedildiği kadar kolay olmadığını gösterdi.
Benim gibi restoran, kafe veya yakıt istasyonu müşterisi olarak bile birkaç kere geri çevrilen birinin, tekrar “tuvalet artıklarımızı sizinkine boşaltabilir miyim?” diye sormaya cesareti kalmıyor. (Marka yakıt istasyonlarının araç yıkama yerlerinin, içeriği benzer olan gri suyun boşaltımına bile izin vermediğini yaşadım)
Sanırım kasetin organik veya kimyasallı koku potansiyeli ile içeriğinin etrafa sıçrama özelliği bilinmese bile, yeni görenler için tuhaf şekli bir çeşit bomba etkisi yapıyor olmalı ? 😊

Hepsinde olmasa bile halk tuvaletleri veya yukarıda saydığım yerlerin uzak konumdaki tuvaletlerine, özellikle gözlerden uzak boşaltım şansınız olsa bile işin özellikle organik içerikli kasetlerde her gün tekrarlanma zorunluluğu ve böyle yerlerin sayısı, bana bunun devamlı uygulanan bir çözüm olamayacağını düşündürmekte ?

Gerçekten sizlerin tecrübesi neler ?
Kampinge girmediğiniz zamanlar kaset sorununuzu aralıksız nasıl çözüyorsunuz ?
Topraktan geldik, peyder pey de olsa yine toprağa mı gidiyoruz diyorsunuz ?
Olur da bir şeyler yazmazsanız,😉 anlayışla karşılayacağımdan emin olun.
Dedim ya davranışlarda bazen kişiden çok çevrenin yapısının önemi olduğunu düşünenlerdenim..
Yoksa yurt dışına çıkan herkes, aracını hep Türkiye’deki gibi sürerdi..

Son düzenleme:

Ahmet Bey sizden alıntı yapıyorum ama size hitaben yazmıyorum. :smiley: Türkiye gezilerimde bende çok defa bulabildiğim wc’lere kaseti boşalttım. Çok zaman başka bir alternatif yok. Kaseti boşalttıktan sonra hem kaseti, hem de wc’yi temizlemek gerekiyor. Fakat halka açık tuvaletler wc kasetini temizlemeye uygun değiller. Kaseti boşalttıktan sonra tuvaleti bile temiz bırakmak kolay değil. Bu durum yakın bir zamanda yasaklar getirecektir, tuvaletlerin kapısında kamping wc kaseti boşaltılmaz yazılarını görmeye başlarız. Belki de başlamıştır. Bence bu konu konaklama yeri kadar önemli.
Orayı pis bıraksak birdaha bizi kampa almazlar. :smiley:) Herkes ona göre temiz bıraksın.
Alaturka Tuvalet temizlik için gayet uygun. Türkiye şartlarında.

Ben benzinlik tuvaletlerini kullanıyorum. Uyguladığım politika kimseye sormamak. Sorarsanız izin vermeyebilirler. Ben markete girip doğrudan tuvaletlere yöneliyorum genelde. Alafranga tuvaletlerde kasedin içini temiz su ile çalkalayamıyoruz.
Alafrangada ben o işi yapmam. O iş yaş.

Benzin istasyonlarında sıkıntı olmuyor demek istemem tavsiye edersek Türkiye de yakında benzin almaya da bizi sokmazlar. ( Sıkıntı olmadan kullanıyoruz)
Ana yolları gezilerimizde az kullanıyoruz, köy camileri genelde uygun oluyor. Alan içinde insanlar varsa sohbet ediyor sonrasın da izin istiyoruz. Bazen sorrnayada gerek kalmıyor. Hergün boşaltma yaptığim icin kimyasal kullanmıyorum. Normal bir tuvalet temizliğinden daha sıkıntılı olmuyor. Gerekli olan tek ihtiyaç iyi bir temizlik için eldiven.
Mesut bey'in daha önceleri yayınladığı kullanım klavuzu ve pratikler sonrası bu konuda fazla söze gerek yok. Maske takmak şimdi güncel olsada normal yaşamda maske takip uzaylı görünümü ile köylüler tarafından taşlanmak istemem...😂😂😂
🖐🖐🖐
Yurt dışında zaten bir problem yok..

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,409
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri