Karavanda Doğru Sanılanlar Ne Kadar Doğru ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Doğrucu Davut Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 110
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,070

Etiketler
10 günlük deniz-karavan kampımda sadece ilk 3 gün ücretli bir alanda konakladım. Akdeniz de aşırı sıcakların olduğu gün ilk günü araç içinde rüzgar sirkülasyonu olsun diye beklemekten, tek bir usb fanın can çekişmesinden sonra hemen bir adet vantilatör alarak olayı düzeltim. Vantilatör bazı yerlerde gerçekten hayat kurtarıyor. İki cam açarsam da olur düşüncesi her yerde olmuyor. İlk gün denize yakındım, önüm açık ama esen bir arkadaş yoktu ortada.

Panellerle gün geçirecek olanlar için bence vantilatör gayet iyi ve verimli. Toplam 200A iki adet akü +2x 200w panel = Durmaksızın çalışan invertör ve yine durmaksızın çalışan setaltı Arçelik buzdolabı + artı 50w (4a-5a) vantilatör ile günlük kullanımda sadece toplam akü yüzdesi (yük altında) %60 civarındaydı.

İlk üç gün sonrasında denize sıfır alanlarda kaldım. Umumi WC lerde, cami wc lerinde kasetli WC yi boşalttım. Kimyasal kullanmadım. Bu yüzden hazine arazisi olan yerlerde usulünce bildiğimiz keser ile çukur açıp doğaya katkıda bulundum. Dağda çadırdan gelen alışkanlık.

Denize sıfır parkettiğim yerlerde vantilatör pek açmadım. Cerayan etme olayı ile pek alâ iş gördü zaten.

WC ve su işi dışardan bakıldığı kadar kolay değil hakkaten.

Camiyi kullanırken çok rahat ve temiz iş çıkıyor.

Depom 150lt ve deniz kampında yeterli değil. Tavsiyem 300 lt deniz için uğraşacak olanlara. Sıcak yerlerde WC'yi bence 2 gün içinde boşaltmak daha iyi.

Son düzenleme:

10 günlük deniz-karavan kampımda sadece ilk 3 gün ücretli bir alanda konakladım. Akdeniz de aşırı sıcakların olduğu gün ilk günü araç içinde rüzgar sirkülasyonu olsun diye beklemekten, tek bir usb fanın can çekişmesinden sonra hemen bir adet vantilatör alarak olayı düzeltim. Vantilatör bazı yerlerde gerçekten hayat kurtarıyor. İki cam açarsam da olur düşüncesi her yerde olmuyor. İlk gün denize yakındım, önüm açık ama esen bir arkadaş yoktu ortada.

Panellerle gün geçirecek olanlar için bence vantilatör gayet iyi ve verimli. Toplam 200A iki adet akü + 200w panel = Durmaksızın çalışan invertör ve yine durmaksızın çalışan setaltı Arçelik buzdolabı + artı 50w (4a-5a) vantilatör ile günlük kullanımda sadece toplam akü yüzdesi (yük altında) %60 civarındaydı.

İlk üç gün sonrasında denize sıfır alanlarda kaldım. Umumi WC lerde, cami wc lerinde kasetli WC yi boşalttım. Kimyasal kullanmadım. Bu yüzden hazine arazisi olan yerlerde usulünce bildiğimiz keser ile çukur açıp doğaya katkıda bulundum. Dağda çadırdan gelen alışkanlık.

Denize sıfır parkettiğim yerlerde vantilatör pek açmadım. Cerayan etme olayı ile pek alâ iş gördü zaten.

Depom 150lt ve deniz kampında yeterli değil. Tavsiyem 300 lt deniz için uğraşacak olanlara. Sıcak yerlerde WC'yi bence 2 gün içinde boşaltmak daha iyi.
Faydalı tavsiyeler, Teşekkür ederim.

Panellerle gün geçirecek olanlar için bence vantilatör gayet iyi ve verimli. Toplam 200A iki adet akü +2x 200w panel = Durmaksızın çalışan invertör ve yine durmaksızın çalışan setaltı Arçelik buzdolabı + artı 50w (4a-5a) vantilatör ile günlük kullanımda sadece toplam akü yüzdesi (yük altında) %60 civarındaydı.

Bilgiler çok faydalı. Cami wc’leri ile ilgili bir sorum olacak. Bu konu yabancı karavancılar tarafından pek bilinmiyor. Kaseti cami tuvaletine boşaltırken önceden sormak gerekiyor mu? Yabancıların da wc kaseti ile cami tuvaletine gitmeleri her yerde normal karşılanır mı? Konuyu Alman karavanforumda yazmak istiyorum, yazmadan önce emin olmak istedim.

Şimdiden teşekkürler.

Hüseyin bey camii işi biraz detaylı. Usulüne uygun davranilmaz ise çok sert tepki alabilirler. Sahil kentlerinde problem olmaz belki ama içerilerde sert ihtiyar insanlar olabilir.

Ben de bu konuda yabancıların camiilere çok mesafeli yaklaşması gerektiğini düşünüyorum. Tatil yörelerinde bile kırsalda düşünce iklimi birden sertleşebilir. Yabancılar asıl amaçlarını bile anlatamayabilirler. Hele ki iç Anadoluda daha da dikkat edilmeli. Egenin de oldukça tutucu bölümleri vardır.

Camiler köyde topluluğun yoğunlaştığı yerlerde bulunurlar. Cami tuvaletlerini kocaman bir araçla köye girip kullanmak çok dikkat çekebilir ve en azından rahatsız edici bir ilgiye de sebep olabilir kanımca.

Bilgiler çok faydalı. Cami wc’leri ile ilgili bir sorum olacak. Bu konu yabancı karavancılar tarafından pek bilinmiyor. Kaseti cami tuvaletine boşaltırken önceden sormak gerekiyor mu? Yabancıların da wc kaseti ile cami tuvaletine gitmeleri her yerde normal karşılanır mı? Konuyu Alman karavanforumda yazmak istiyorum, yazmadan önce emin olmak istedim.

Şimdiden teşekkürler.
Ben bir çok yabancı karavan gruplarına bunu yazıyorum. Ülkede genelde camiler boş oluyor. ( Cuma namazı hariç ) Soracak kimsede bulmak zor özellikle küçük yerlerde. Yabancıların benzer yerlerde azda olsa dil bilen birisini bulmalarida zor. Yakındaki gençler ile temas kurmak veya translate programlarında çevirisi önceden yapılmış bur metin içeren resim göstermek daha hızlı çözüm getirecektir. Sonuç da Turkiye de yardim etme isteği yeterince yüksek.. Sorun çekeceklerini sanmıyorum.. Eğer Türkiyeli karavancılar ilgili yerdeki halkı bezdirmemislerse ...

Hüseyin bey camii işi biraz detaylı. Usulüne uygun davranilmaz ise çok sert tepki alabilirler. Sahil kentlerinde problem olmaz belki ama içerilerde sert ihtiyar insanlar olabilir.

Camiler köyde topluluğun yoğunlaştığı yerlerde bulunurlar. Cami tuvaletlerini kocaman bir araçla köye girip kullanmak çok dikkat çekebilir ve en azından rahatsız edici bir ilgiye de sebep olabilir kanımca.

Ben bir çok yabancı karavan gruplarına bunu yazıyorum. Ülkede genelde camiler boş oluyor. ( Cuma namazı hariç ) Soracak kimsede bulmak zor özellikle küçük yerlerde. Yabancıların benzer yerlerde azda olsa dil bilen birisini bulmalarida zor. Yakındaki gençler ile temas kurmak veya translate programlarında çevirisi önceden yapılmış bur metin içeren resim göstermek daha hızlı çözüm getirecektir. Sonuç da Turkiye de yardim etme isteği yeterince yüksek.. Sorun çekeceklerini sanmıyorum.. Eğer Türkiyeli karavancılar ilgili yerdeki halkı bezdirmemislerse ...

Konu hakikaten detaylı. Sorun yaşayan bir yabancı karavancının konuyu Alman karavan forumda dile getirme ihtimali de yüksek. En iyisi orada bu konuyu hiç açmayayım

.
Yazılanlar,
“Türkiye’de portatif tuvalet kasetlerinin kamping dışı boşaltılmasının kolay sanılması”
maddesini destekler yönde.

Doğru sanınanlar olarak başliğa “Karavanda gereksinim planlamasında; idareli tüketimden önce, üretim ve kapasitenin büyütülmesini hedeflemek” maddesi de eklenebilir.

Konu ağırlıkla elektrik ve su için geçerli.
Eğer Alp bey elektrik planlamasını kış mevsimini de kapsayacak şekilde yapmış ise tabi ki söylenecek söz yok. Fakat benim gibi bir yaz karavancısı için bu kapasite, ayni gereksinimler için konforumdan kısmadığım halde neredeyse üç misli fazlalık göstermekte.
Bu oran ayni zamanda debisi ayarlı su tüketimi için de söz konusu.
Sıklıkla yazdığımdan, tekrarıyla sıkmayayım.

Bu madde ayni zamanda planlamada;
* kullanım alanı,
* eşya ve
* besin için de geçerli olmalı..

Abartıyorum diye düşünebilirsiniz ama gezi planlamasında belli bir noktadan sonra gezilecek yerlerin kapsamını genişletmek de gezinin kalitesini düşürmekte.
Midemizin tüketilecek yerleri kaldırmasının da fiziki ve ruhi bir sınırı var. 😉

Son düzenleme:

.

Gerçekten sizlerin tecrübesi neler ?
Kampinge girmediğiniz zamanlar kaset sorununuzu aralıksız nasıl çözüyorsunuz ?
Topraktan geldik, peyder pey de olsa yine toprağa mı gidiyoruz diyorsunuz ?
Olur da bir şeyler yazmazsanız,😉 anlayışla karşılayacağımdan emin olun.
Dedim ya davranışlarda bazen kişiden çok çevrenin yapısının önemi olduğunu düşünenlerdenim..
Yoksa yurt dışına çıkan herkes, aracını hep Türkiye’deki gibi sürerdi..

Kurban bayramı arkası 15 gün senelik iznimizi ekleyip üç hafta tatil yaptık,
İki çocuk dört kişilik ailemiz, üç günde bir kamp alanına girip dolum - boşaltım, akü şarjı yaptık.
Yollar da bulduğumuz wc'lere kasedimizi boşalttık.
Tuvalet bizden önce pis bırakılmış ise bile biz temizleyip bıraktık, arkamızdan gelen karavancılar için bir şey söylemesin diye.
Gittiğimiz yerde etrafımızdaki çöpleri (diğer karavancı arkadaşlar şaşırsa bile) topladık.

köy camileri genelde uygun oluyor. Alan içinde insanlar varsa sohbet ediyor sonrasın da izin istiyoruz. Bazen sorrnayada gerek kalmıyor.

Bütün dinlerde ibadet alanlarına uygun bir şekilde girildiği zaman sorun olacağını zannetmiyorum.

Zaten Anadolu halkı yardımsever bir millet olduğu için uygun diyaloğu kurduğunuz zaman size elinden gelen yardımı esirgemez. Yardım göremeyeceğiniz yerler kıyı şeritleridir. Buralar da ticari amaçla para talep edilen kesimlerdir.

Adam şortu ile girerse, hanımı başı açık, hemen kilise mi burası diyen kişi çıkma ihtimali yüksek. Janberk bey in yazdigi gibi usulüne uygun, etraftaki birine sorarak yardım istese, o zaman olabilir. Ben olsam bu topa girmem.
Ben kendimde şortla giriyorum. Öncesi kimse varsa güzel muhabbetimiz de oluyor. Anadolunun en tutucu kentlerinden bir tanesinde yaşadığım halde normal vakitlerde camiye giren 3/ 5 kişiyi geçmez. Bir karar verici olmasamda kişisel düşüncem yakıninda bir bakkal yada kahve mutlaka vardir. Buralardan da yardım alınabilir.
.
Yazılanlar,

maddesini destekler yönde.

Doğru sanınanlar olarak başliğa “Karavanda gereksinim planlamasında; idareli tüketimden önce üretim ve kapasitenin büyütülmesini hedeflemek” maddesi de eklenebilir.

Konu ağırlıkla elektrik ve su için geçerli.
Eğer Alp bey elektrik planlamasını kış mevsimini de kapsayacak şekilde yapmış ise tabi ki söylenecek söz yok. Fakat benim gibi bir yaz karavancısı için bu kapasite, ayni gereksinimler için konforumdan kısmadığım halde neredeyse üç misli fazlalık göstermekte.
Bu oran ayni zamanda debisi ayarlı su tüketimi için de söz konusu.
Sıklıkla yazdığımdan, tekrarıyla sıkmayayım.

Bu madde ayni zamanda planlamada;
* kullanım alanı,
* eşya ve
* besin için de geçerli.

Abartıyorum diye düşünebilirsiniz ama gezi planlamasında belli bir noktadan sonra gezilecek yerlerin kapsamını genişletmek de gezinin kalitesini düşürmekte.
Midemizin tüketilecek yerleri kaldırmasının da fiziki ve ruhi bir sınırı var. 😉
Mesut Bey ile benzer geziler yapıyoruz ve aynı düşüncelerdeyiz. Su, tuvalet ve elektrik konusunda bizim için çözümsüzlük görünmüyor...

........
Yollar da bulduğumuz wc'lere kasedimizi boşalttık.
Tuvalet bizden önce pis bırakılmış ise bile biz temizleyip bıraktık, arkamızdan gelen karavancılar için bir şey söylemesin diye.
Gittiğimiz yerde etrafımızdaki çöpleri (diğer karavancı arkadaşlar şaşırsa bile) topladık.

Siz KARAvancılıktan, AYDINvancılığa geçmişsiniz.
Ruhu kirli olanlar ancak insanları ve doğayı kirletir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri