Karavanda Elektrik Sitemi için Kablo Tesisatı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan buralpdi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 57,490

Etiketler
Ynt: Karavanda Elektrik Tesisatı

Levent; Buzdolabına enerji vereceğin kabloya dikkat et ince kullanma, diğer kablolarda 1.5 kullanabilirsin, bence üşenme kablo tesisat borusu döşe ve içinden çek, heryönde pasif olarak kullanılmayacak extra kablo çek bir gün lazım olur... Birde sakın unutma Kablo numaralaması al ve her çekdiğin tesisatın iki ucuna aynı numarayı tak, yoksa kablolara kağıt yapıştırıp yazman gerekir, bu sorun çıkarabilir

Kablo Numaralama

tek tel değilde mümkün olduğunca çok telli bir kablo almam lazım değilmi

Tabi çok telli kablo. burada sadece buzdolabı önemli, çünkü aydınlatmada led kullanacağını düşünüyorum, tesisatı 12v olarak çekeceksen oto tesisat kablolarını tercih et, ankastre ocak için 150 watt (50 TL) bir inverter koy onunda ateşleme çakmağını kullanabilir hale gelirsin..

atiladi' Alıntı:
Tabi çok telli kablo. burada sadece buzdolabı önemli, çünkü aydınlatmada led kullanacağını düşünüyorum, tesisatı 12v olarak çekeceksen oto tesisat kablolarını tercih et, ankastre ocak için 150 watt (50 TL) bir inverter koy onunda ateşleme çakmağını kullanabilir hale gelirsin..

buzdolabına peki nasıl kablo öneriyorsun ölçü olarak

Buzdolabını 12v kullanacaksan önemli 220v dan inverterle kullanacaksan 2.5 luk yeter,Akü ile buzdolabı arasındaki kablo boyu önemli, senin hesabına göre bu ölçü kaç metre ise 3 amper enerji çekeceği hesabına göre, bir oto elektrikcisinede sorabilirsin, belki Ferhat şirin'de bir şey söyliyebilir..

atiladi' Alıntı:
Buzdolabını 12v kullanacaksan önemli 220v dan inverterle kullanacaksan 2.5 luk yeter,Akü ile buzdolabı arasındaki kablo boyu önemli, senin hesabına göre bu ölçü kaç metre ise 3 amper enerji çekeceği hesabına göre, bir oto elektrikcisinede sorabilirsin, belki Ferhat şirin'de bir şey söyliyebilir..

buzdolabını almıştım zatem 12v
Ferhat bey'e uğramayı düşünüyorum işyeri çok yakın bize, sadece şimdiye kadar bir vakit ayarlayamadım

Atıyorum 4 metrede 3 amper enerji taşıyacak bir kablo keç mm çapda olmalı diye birilerine sorman lazım, eksik kullanırsan kablo ısınır, tehlikesi bir yana ısındığı için enerji tüketimide artar..

Merhaba Levent,

Araç içinde oto parçacılarından alabileceğin otomotiv kablosu kullanman iyi olur.
Kabloların taşıyabileceği akımlar kesitine göre değişir. 1.5'luk kablo için 20A, 2.5'luk kablo için 28A, 4'luk kablo için 36A, 6'lık kablo için 48A ve 10'luk kablo için 64A'dir.
Bu değerler havadaki taşıma kapasitesidir. Biraradaki ve sıkıca sarılmış kablolarda bu akım değerleri düşer.
Görüldüğü gibi akım taşıma kapasiteleri oldukça yüksek gibi görülüyor.

Otomotivde gerilimler düşük olduğundan kablo kayıpları önem taşıyor.
1.5'luk kablonun direnci 12.7mohm/m'dir. 10m bu kablodan 10A çekilirse, 1.27V'luk gerilim düşümü olur. Yani 12V yerine 10.73V elde edilir. ;D
Bu nedenle özellikle kalkış akımı gibi anlık yüksek akım çeken cihazlara kalın kablo kullanmak lazım.
Aydınlatma gibi yerlere 1.5mm^2 kablo çekebilirsin. 500W İnvertör hattına ise 6 veya 10'luk kablo çekebilirsin hat uzun olacaksa, kesiti yükseltmek lazım.

Arkadaşlar, ekteki resimde 12Volt sistem için 0.5 Volt kaybını aşmaması için harcayacağınız ampere karşılık kullanılması gereken kablo kalınlıkları var.
Grafiğin dikey kısmı amper, yatay kısmı mesafe. Amper ihtiyacınızla mesafe kısmının kesiştiği nokta kullanmanız gereken kablo kalınlığı.
Örnek: 10 amper, 30 metre kablo için kablo kalınlığı : 10 mm2 kablo kullanımı uygundur

Sağ tarafta kablo kalınlıkları renklerine göre ayrılmış En incesi koyu mavi, 0.65 mm2, en kalını mavi 16 mm2.
12Volt DC çalışan cihazlar için amper bulmak: cihazınızın gücünü 12' ye bölüyorsunuz. 48 W buzdolabı 48/12 = 4 amper çekiyor gibi.
[attachment=1]

Çok telli kablo kullanmak şart. Voltajınız kablo direnci nedeni ile düşerse cihazınız amperi çok çeker, akünüzü bitirirsiniz. Müsaait ise yeriniz kalın kablo kullanmak faydalıdır bu nedenle.
Buzdolabı için 4 mm2 minumum olmalı. İki akü arası için mesafaye göre değişiyor ama en az 10 mm2 olmalı. Grafikten bulabilirsiniz. Yalnız yaşam aküsünden marş bastırıyorsanız en az 35mm2 olmalı. Bir röle ile (veya anahtar) yaşam aküsünden marş basmayı engellemek lazım. Bunları hep tekrar yazıyorum ama önemli, kusura bakmayın.

Detaylı ölçüm isterseniz;
http://www.bdbatteries.com/wirerules.php
http://www.powerstream.com/Wire_Size.htm

Wiresizes

Arkadaşlar, burası bilim konferansı deyil, sıradan insanların bilgi paylaşım yeri..Benim amcam elektrik mühendisiydi, abimde inşaat elektrik teknikeri , bende elektrikden biraz anlarım, iki üniversite bitirdim, yazılanlardan hiç bir şey anlayamıyorum, gerisini siz düşünün..

Buzdolabım 12v, 50 watt, 3 amp...Aküm buzdolabında 4 mt uzakda, bana kaç mm kablo kullanmam gerektiğini benim anlayabileceğim şekilde yazabilirmisiniz, bende kablocuya gidip şu kadar mt şu mm kablo istiyorum diyebileyim...

50 watt/12 = 4.1 amper.
Mesafe : Gidiş dönüş 10 metre kablo kullandığınızı varsayalım.
Grafiğe göre 1.5 mm2 ile 2.5 mm2 arası seçmeniz lazım. Waeko kendi buzdolapları için en az 4 mm2 istemiş. Sizin yerinizde olsam voltaj kaybı 0.5 Volt dan daha az olsun diye 4 mm2 , 10 metre kablo isterim.

Teşekkürler Sn Bartek, sadece daha iyi anlayabilmek için soruyorum, kablolarda yazan mesela 2 x 2.5, 3 x 2.5 kelimesindeki 2.5'un birim anlamı, sizin yazdığınız anlamda 2.5 mm2'yi mi ifade eder..

Mühendislikte aksi belirtilmedikçe birimler mm dir. Kablo için genelde çap değilde kesit alanı söyleniyor.
2* 2.5 demek 2 kablo, 2.5 mm2 kesit alanına sahip demek. Doğru akım için 2 kablo gerekir. + ve - için.

3*2.5 demek 3 kablo, 2.5 mm2 kesit alına sahip demek. Evde kullanılan 220V alternatif akım için 3 kablo gerekir, faz, toprak ve nötr için.

4*2.5 demek 4 kablo, 2.5 mm2 kesit alına sahip demek. Fabrikada kullanılan 380 alternatif akım için 4 kablo gerekir, 3 faz, ve nötr için.

Araçta kullanılan kablo çok telli ve esnek olmalıdır. Isterseniz yanmayan kablo zırhına sahip kabloda bulabilirsiniz. Istanbul'da oturuyorsanız Perpa bu işin yeri.

Tabii siz bu durumda 2 li kablo alacaksanız 5 metre 2*4 demeniz yeterli :smiley:

şimdi yazılanlardan anladığımı izah edeyim
1- yaşam aküsünün ömrünü uzatmak ve verimini arttırmak için mümkün olan kalın,çok telli,esnek kablo kullanmak lazım
2- buzdolabı için iki uçlu 4'lük kablo 36amp sigorta(piyasa da mm2 dediğimizde anlayacak kaç esnaf var)
3- tavan ve aydınlatma lambaları için 1,5'luk kablo 15amp sigorta
4- şarz dinamosu ile yaşam aküsü bağlantısı 10'luk kablo ?amp sigorta
5- su pompası için 2,5'luk kablo 25amp sigorta

yanlışlarımı düzeltin :smiley:

2- buzdolabı için 2* 4 kablo , 10 amp sigorta( Piyasa 2 * 4 kablodan anlar.)
3- tavan ve aydınlatma lambaları için 2* 1,5'luk kablo 5 amp sigorta
4- araç aküsü ile ile yaşam aküsü bağlantısı en az 10'luk kablo (mesafe uzun değilse ) 25 amp sigorta, her iki kutup başına yakın
5- su pompası için 2* 1,5'luk kablo 5 amp sigorta. ( su pompasının çektiği güç az olmalı )

Bence böyle olmalı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri