Karavanda Gaz Sistemi Kuran ve Kullananların Dikkat Etmesi Gereken Bazı Noktalar

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 37
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,600

suleymancirit

Balıkçı, doğa sever, kampçı , kamper karavancı
Mesajlar
1,085
Tepkime puanı
615
Herkese merhaba,

Çekme karavanda kışın tüpün donmaması için ne tür önlemler alınmalıdır?

Bildiğiniz üzere araçlarda kullanılan LPG gazının propan oranı ev tipi tüplere nazaran daha yüksek ve bu da donma olayını geciktiriyor. Bu sebeple karavanına LPG tankı monte eden karavancı arkadaşlar da mevcut.

Benim merak ettiim husus şu: Karavanım 750kg üzerinde ve ruhsatı ve plakası mevcut. Bir LPG istasyonuna gittiğimde karavanımdaki normal aygaz tüplerini doldurabilir miyim? Trafiğe kayıtlı bir araca LPG dolumu gerçekleştirmiş olduğum için yasal açıdan bir sıkıntı olmayacağını düşünüyorum. Siz ne dersiniz? Ev tipi tüplere dolum sağlamak için araya bir adaptör veya aparat temin etmem mümkün müdür?
12 kg mutfak tüpünü OTOGAZ ile doldurmanız sanki uygun değil , karavanınıza otogaz kullanmak istiyorsanız otogaz tankı montaj ettirip öyle kullannak daha akıllıca olur , LPG ile şaka olmaz , yinede mahsuru yok diyen olabilir , ben fikrimi söyledim .
 

Mesajlar
317
Tepkime puanı
70
Yer
anatolia
Y
.
Propan gazının sıvı haldeki genleşmesi sudan oldukça yüksekdir. Her 1 derece sıcaklık için tam dolu kaplarda, genleşme sonucu 7 bar basınç oluşmakta ! Böylelikle tamamen sıvı propan dolu bir tüp sıcaklığın sadece 10 derece artmasında 70 bar üzeri gibi bir basınca dayanmak zorunda kalıyor. (30 °C da gaz olarak propan sadece 10,5 bar, butan ise 2,1 bar basınçına erişiyor.)
Bu, tüplerin 90 bar nihai basınca göre dizayn edildiği düşünülürse oldukça kritik bir basınç. Genleşme karakteri daha az olan ve ısı bağlantılı olarak mevsime göre değişen oranlarda katılan butan gazı, LPG de sorunu hafifletse bile, tüplerin parçalanma tehlikesi yine de devam etmekte.
Bu yüzden genleşmeyi tolere etmesi için tüpler, ~%80 i geçmeyecek şekilde doldurulurlar. Bu amaç, şamandıralı otogaz tüplerinde ev tüplerine göre kendiliğin sağlanmakta.
Otogaz tüplerinin araçlara mutlak sabitlenmesi, şamandıranın üretimde odaklanan açısının değiştirilmemesi zorunluluğundan kaynaklanmaktadır. Böylelikle şamandıranın çıkarılması hatta konumunun değiştirilmesinin bile neden kanunlara aykırı olduğu anlaşılmakta. Bir tüp, şamandıralı bile olsa, açı değişim tehlikesi yüzünden müteharrik olarak doldurulamaz !
Karavandaki şamandırasız ev tüplerinin sabit olmaması ise, yangın tehlikesinde demontaj kolaylığından değil, tüplerin dolum için sadece görevli istasyonlara gönderilmesi zorunluluğu ile ilgilidir.

Yazılanların dolaylı da olsa konuya açıklık getireceğini umarım ?
.
Yanıtınız için teşekkür ederim.

Benim için tüpe doldurulan gaz miktarı çok önemli değil. 2 adet tüpüm mevcut. Bunları %80 değil, %40 dahi doldursam bana yeter ki zaten amacım donmayı önlemek. Tıka basa doldurup aylarca ikmal yapmamak gibi bir amacım yok.
 

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Mesajlar
11,167
Tepkime puanı
2,433
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
O aparatı nereden bulabilirim?
Bunu bilemiyorum. Benim gördüğüm aparat bir detantöre bağlanmış otogaz dolum ağzından ibaretti. Hiç güvenli bir şeye benzemiyordu. Belki otogazcılar yapabilir. Üst mesajda denildiği gibi bir takım emniyet zaafiyetleri var. Tüplerde yüzde seksen dolum sağlayan şamandıranın olmaması gibi...
 


bartek

Zirve
Mesajlar
2,220
Tepkime puanı
865
Kışın uygun gaz için yaptığım araştırmalarda bulduklarım;
-3 mevsim bütan gazı, sadece kışın propan gazı kullanılması daha uygun.
-Evde kullanılan tüplere benziklikte otogaz doldurumu çok tehlikeli, çünkü araçlarda şamandra var tam dolumu önlemeye, ev tüplerinde yok. Fazla dolum riski var.
-Yurtdışında kışın kırmızı renkteki propan tüplerinin kullanıldığını gördüm. Yalnız satılan bu kırmızı tüplerin propan/bütan oranını bilmiyorum. Türkiye de işyerleri için Aygaz'ın %100 propan gazı olan 45 kglık tüpleri var. Benzinlikte gaz dilenmek yerine kışın alınacak bir tüp sanırım yeter, yetmezse yenisi alınır. Burada emin olmadığım konu ise kullanılan detantörğn ve truma ekipmanlarının%100 propana uygun olup olmadığı.
Benzinlikten otogaz yerine 100% propan gazlı tüp kullanılıyorsa emniyetli olur mu? 45 kg tüp taşımak da problem, belki uzun süreli kış kampında olabilir.
 
Son düzenleme:

Doğrucu Davut

Kişiye değil, yanlışa nişan alır..
Mesajlar
517
Tepkime puanı
665
qpyymdwa3p5qq1l26xnpddr1u6944xao.jpg

.
zl08qiwdkfvbjploohar90oshg751pj8.jpg

.
Yukarıdaki resimler iki gün evveline ait.
Aracın sahibi ağır yaralı olarak kurtulabilmiş..

Aklıma gelmişken sorayım.
Bizde acil çıkış ve gaz sisteminin kontrol edildiği üzerine bilgisi olan var mı ?
.
 
Son düzenleme:

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Forumdaki Konu Sayısı
100,390
Konulara Yazılmış Mesajlar
1,481,993
Kayıtlı Üye Sayımız
168,414
Kaydolan Son Üyemiz
blues_finley
Bugün Forumu Ziyaret Eden
Yandex.Metrica
Son 28 Günde Ziyaret Eden
Son 24 Saatte Ziyaret Eden

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

 

 

Copyright © 2000 - 2020 Gezenbilir

Üst