Karavanda Mppt Solar Regülatörü Üzerine

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 117
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,343
Sihirli değil, pwm regülatörler panellerinizin zaten var olan kapasitesini çöpe atıyor sadece. mppt ile olması gerektiği gibi 150/12=12.5 ile şarj ediyorsunuz.

Hangi mppt'yi alırsanız alın sonuç değişmez.

Etiketler
Tavsiye istiyorsanız wifi özelliği ile cep telefonuna veya bilgisayara bağlanıp şarj voltajı dahil bir çok şarj parametresini akülerinizin istediği değerlere ayarlama imkanı sağlayan, sıcaklık sensörü yardımıyla akülerinize giden voltajı otomatik olarak ayarlayarak akülerin ısınmasının ve bozulmasının önüne geçen şu cihazı tavsiye ederim:

450W anel sistemi için 40A mppt, gümrüğe takılmazsa 1200 TL civarı fiyatı var.

Tahmini Teslimat Zamanı

Sihirli değil, pwm regülatörler panellerinizin zaten var olan kapasitesini çöpe atıyor sadece. mppt ile olması gerektiği gibi 150/12=12.5 ile şarj ediyorsunuz.

Hangi mppt'yi alırsanız alın sonuç değişmez.
Peki artık alltan almayı bırakıp direkt sorayım.Elektrik bilginiz hangi seviyede.MPPT diye isimlendirilen sistemin çalışma mantığı nedir biliyormusunuz ? şayet biliyorsanız kendi kurduğunuz cümlelerle anlatabilirmisiniz.
Yine açıkça yazayım bu kadar mppt aşkınızın altında size maddi çıkar sağlıyacak bir özel durum olduğunu düşünüyorum.

Edep, adap bilmezlerle, bişeyler bildiğini sanarak etrafa saldıran, kendinden daha bilgili birini görünce de tahammül edemeyen cahillerle muhatap olunmaması gerektiğini öğreneli çok uzun zaman oldu.
Durum anlaşılmıştır.
Klasik cevap vermek yerine soruyu sorana hakaret edici yakıştırmalar yaparak soruyu unutturmak.
teşekkür ederim

Mppt regulatorun Pwm ye gore avantaji , gunes paneli cikis voltaji ile aku voltaji farkini ampere cevirebilme yetenegi degil mi? Fiyati pahali ama dusuk kapasiteli gunes paneli + Mppt panel fiyati ile yuksek kapasiteli gunes paneli + Pwm yi karsilastirmak lazim.
Ama bir de Mesut Bey' in uyarisi var; yazin sicakta gunes paneli cikis voltaji dustugu icin ne gerek var pahali Mppt ye ?

Mppt regulatorun Pwm ye gore avantaji , gunes paneli cikis voltaji ile aku voltaji farkini ampere cevirebilme yetenegi degil mi? Fiyati pahali ama dusuk kapasiteli gunes paneli + Mppt panel fiyati ile yuksek kapasiteli gunes paneli + Pwm yi karsilastirmak lazim.
Ama bir de Mesut Bey' in uyarisi var; yazin sicakta gunes paneli cikis voltaji dustugu icin ne gerek var pahali Mppt ye ?

Sevgili Bartak, karavanımın çatısında 4 adet 150W panel var. Bir adet 150'lik daha koyacak yer yok. 100'lük koymak da zaten sistem performansı açısından dezavantaj. 6 panelin pwmle verebileceği akımı mppt ile 4 panelle alıyorum. 6 panel için yerim olsaydı yine mppt kullanırdım çünkü sisteme bir de 5000btu klima eklerdim. Ayrıca mppt cihazların çoğu işi bikenlere hitap ettiklerinden profesyönel cihazlar olduğundan aküleri tam istedikleri voltajla örneğin 13.65 volt ile şarj etmeye imkan sağlıyor. Ayrıca sıcaklık sensörü sayesinde voltajı akü sıcaklığına göre düşürerek akülerin uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Sistemin bel kemiği. 1500 lira fazla vereceğim diye cimrilik etmeye hiç değmez bence. Ha imkanlar kısıtlıdır o ayrı mevzu.

Son düzenleme:

.

Bilmiyorum nerede hata yaptım. Başlığın hiçbir yerinde mppt regülatörlerinin daha çok verimli olduğunu inkar etmediğim halde, bu gerçeğin üzerine basmakta yeterli olamadım galiba ? :confused:

Belki tezimdeki zorluk, bir adım daha ilerisini düşünmekte yatıyor ?

Tekrar yazayım..
Tabi bu kompleks aletler daha verimli. Başlıkta tersini yazdığım tek kelime bile yok. Lütfen bir zahmet tekrar okuyabilirsiniz.
Ama kısaca konu bu değil !...

İşin püf noktası kompleks dolayısıyla daha pahalı oluşlarının , kışları hafta sonu kaçamakları yapan ama temelde yaz ve bahar ayları yollarda olan karavancılar için, fiyat/fayda açısından bir anlamının olup olmadığını düşünmekte yatıyor.
(Bu noktaya nasıl gelindiği ile ilgili açıklama tekrar okunabilir)

Hatta yukarıdaki guruba, alternatör destekli ve ayni yerde bir iki günden den fazla kalmayan ya da ağırlıkla kampinglerde şebeke desteği alan karavancılar da dahil .
Sanırım Türkiye’de ~% 98 üzeri karavancının araçlarını kullanma profili bu ?

Eğer “karavan” tarihsel çıkış anlamında olduğu gibi, yollarda gereksinimlerin sadece yeterli bölümlerinin taşınması olarak anlanıyorsa, yaklaşım bu hedefe de uygun olmalı.

Sizi bilmem ama benim karavancı olarak gururumu okşayan, enerji dahil, gereksiz olan hiçbirşeyi yanımda taşımamamda yatıyor. :yum:
Yani sadece “altın kesim” ile yollarda olmak..

Zaten konuya genel anlamda bakarsak;
Karavanda gereksinimlerin karşılanması yerleşiklikten farklılıklar göstermekte, dolayısıyla esnek ve “topyekün” düşünmeyi gerektirmekte.
Elektrik enerjisi bu açıdan en tipik örnek.
Solar, karavanda enerji kazanımının artık en önemli ama yine de tek yolu değil.

Yollara yerleşikliğin ataletinden kurtulmak için çıkmıyor muyduk ?
Öyleyse biraz da esnek düşünmeye enerji sarfetmek, sıhhate zarar vermemeli ? ;)

Eğer konuya teorik yaklaşıp, enerji kazanımını sadece solara indirgersek, ki gerçek bu değil, karavancılığın esneklik ve çok yönlülük özelliğini, hatta her gün yaşadıklarımızı hesaba dahil etmemiş oluruz diye düşünüyorum.

...
Belki bir satıcı için anlayışla karşılanabilir ama, “işini bilmek” “kıytırık alet” “cimrilik yapmak” şeklindeki sıfatların teknik konuları gerekçelendirmekte kullanılması bana oldukça alışılmamış geliyor, @mkokayhan .:yum:
Ayrıca, “pilavı kaşıklamak yerine çubukla yemek” benzetmesi nedense yine bana karşıtı olarak, “köşedeki bakkaldan ekmeği Porsche ile almaya gitme”yi çağrıştırdı. :p

Son olarak izninizle yan konunun, yan bilgisi olarak;
Öğrendiğim kadarıyla çubukla yemek yemek, sindirim açısından daha sıhhatli hızda olması yanında, yemek içindeki çeşitli malzemelerin teker teker alınması yüzünden, lezzet zenginliğini arttırıyor denilmekte.

Bazen basite varmak için, karışık düşünmek gerekiyor galiba ? :yum:

.

Son düzenleme:

Evliya Çelebi, aküyü doldurmak için vaktin kısıtlı. Ayrıca o günkü hava şartlarına bağlı. Köşedeki bakkala porsche ile gitmek, durumu maalesef maliyet dahil hiç bir açıdan örneklemiyor. üstelik çubuk daha sağlıklıdır diyerek sanki pwm aküler için daha sağlıklıymış gibi bir imada bulunmuşsun ki bu da tam olarak yanlış ve hatta durum tam tersi.

Akü enerjiye açken ve dolması için kısıtlı bir zaman varken enerjiyi kaşık yerine çubukla veriyorsun. Verdiğim örnekte teorik olarak açıkladığım gibi şarj zamanını "duruma göre" 100 saatten 12 saate düşürebilecek bir aletten bahsediyoruz. Yani şarj olmak ya da olmamak. Birinde işin görülüyor birinde ise tamamen mağdursun. Aradaki fark 4000-5000 TL olsa tamam hadi düşünelim fakat 1500 lira ek bir maliyet için akü sağlığı için minimum deşarjın, şarj voltajının ve sıcaklık sensörünün önemi de apaçık ortadayken aküleri daha iyi ve sağlıklı dolduracak bir cihaz için 1500 lira ayırmayı tartışmak abes. Elbette konu biraz zihniyet meselesi. MPPT şarj regülatörü bizim türk insanının hava atabileceği cinsten bir parça olmadığından yanaşılmak istenmemesini de, teknik detaylarla gerekçelendirerek önerenlere, mppt'nin ne olduğunu bile anlamamış insanlar tarafından ağız dolusuyla "sen kesin satıcısındır, bu işten karın var" diyerek saldırılmasını da gayet doğal karşılıyorum. :smiley:

Son düzenleme:

Evliya Çelebi, aküyü doldurmak için vaktin kısıtlı. Ayrıca o günkü hava şartlarına bağlı. Köşedeki bakkala porsche ile gitmek, durumu maalesef maliyet dahil hiç bir açıdan örneklemiyor. üstelik çubuk daha sağlıklıdır diyerek sanki pwm aküler için daha sağlıklıymış gibi bir imada bulunmuşsun ki bu da tam olarak yanlış ve hatta durum tam tersi.

Akü enerjiye açken ve dolması için kısıtlı bir zaman varken enerjiyi kaşık yerine çubukla veriyorsun. Verdiğim örnekte teorik olarak açıkladığım gibi şarj zamanını "duruma göre" 100 saatten 12 saate düşürebilecek bir aletten bahsediyoruz. Yani şarj olmak ya da olmamak. Birinde işin görülüyor birinde ise tamamen mağdursun. Aradaki fark 4000-5000 TL olsa tamam hadi düşünelim fakat 1500 lira ek bir maliyet için akü sağlığı için minimum deşarjın, şarj voltajının ve sıcaklık sensörünün önemi de apaçık ortadayken aküleri daha iyi ve sağlıklı dolduracak bir cihaz için 1500 lira ayırmayı tartışmak abes. Elbette konu biraz zihniyet meselesi. MPPT şarj regülatörü bizim türk insanının hava atabileceği cinsten bir parça olmadığından yanaşılmak istenmemesini de, teknik detaylarla gerekçelendirerek önerenlere, mppt'nin ne olduğunu bile anlamamış insanlar tarafından ağız dolusuyla "sen kesin satıcısındır, bu işten karın var" diyerek saldırılmasını da gayet doğal karşılıyorum. :smiley:

Sorumu tekrarlıyorum.
MPPT şarj regülatörünün satışından bir kazancınız var mı?
Regülatörün satışında payınız olabilir. Bu bir sorun değil. Sorun bu noktayı açıklamamaktır.

Son düzenleme:

.

Görülen o ki başlıktaki ilk ve son yazım yanlış anlaşıldı veya öyle anlaşılmak isteniyor.
İma ettiğim birşey de olmadı !..

Tartışma veya muhabbette içerik kadar şekil de önemli olduğundan, bu minvalde devamın anlamı olmadığı gibi, üstelik herşey nakarat modunda devam etmekte.
Kimseyi sıkmaya gerek de yok.

En iyisi bana müsaade diyeyim...

Son düzenleme:

Üç sistem buzdolabının avantajlarını savunan herkes, üç sistem buzdolabı mı satıyor?
Yaşı başı şurada dursun, herkes yazdığını tekrar bir okusun, emin değil ise bir daha okusun, densizliğin yaşla başla ilgisi yok!

Üç sistem buzdolabının avantajlarını savunan herkes, üç sistem buzdolabı mı satıyor?
Yaşı başı şurada dursun, herkes yazdığını tekrar bir okusun, emin değil ise bir daha okusun, densizliğin yaşla başla ilgisi yok!

Konular tartışılırken farklı görüşleri dile getirmek sorun olmadığı gibi en iyi çözümü bulmamıza da yardımcı olur. Sorun şahıslara yönelik sıfatlar kullanmak (densizlik gibi). Karşı fikirdekileri rencide edebilecek böyle ifadeler forum kurallarını da zorluyor.

.

Tartışmaları kişilere indirgeyerek devam etmek, ister istemez argüman eksikliği şüphesi uyandırıyor.

Halbuki yukarıdaki cevapta düşünce önce, karşı tarafı sıfatlamaya bile gerek duymayacak tarzda ifade edilmişdi.
Yine de gerek görüldüyse eğer, “densizlik” yerine “yersizlik” sıfatı daha şık olmaz mıydı sanki ? :confused:

Yaşamda virajları aklıselimle almanın da yaşla ilgisi yok. ;)

.

Son düzenleme:

Katılıyorum. Mppt nin neden çok da gerekli olmadığını teknik olarak anlatmak yerine tartışmayı bir kişinin bundan para kazanıp kazanmadığı noktasına getirip buraya fikse etmek olsa olsa argüman eksikliği ile açıklanabilir.Mutlaka bir şeyler araştırırken tozlu forum sayfalarında kişisel atışmalara ve dönen gırgırlara denk gelmişsinizdir. Hoş mu?

Rica ederim konunun özüyle ilgili yazmaya devam edelim. Kimin neden para kazandığı sorgusu en hafif tabiri ile yakışıksız. Açıkça "sen şahsi çıkarın için yalan yazıyorsun" demek.Herhalde bu tip ithamlar da kuralları bayağı zorluyor olmalı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri