Karavanda Mppt Solar Regülatörü Üzerine

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 117
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,351
... Kimin neden para kazandığı sorgusu en hafif tabiri ile yakışıksız. Açıkça "sen şahsi çıkarın için yalan yazıyorsun" demek.Herhalde bu tip ithamlar da kuralları bayağı zorluyor olmalı.

Bir üye tanıttığı ürünü satabilir ve kazanç sağlayabilir. Burada bir sorun yok. Sadece ürünü tanıtırken, satıcı ise, onu da söylemesini istiyorum.

Lütfen yazdıklarımı iyi okuyun.
Yukarda yazdıklarınız, mahkemede doğruyu söylemesi için yemin etmesi istenen şahitin, hakime „ Bana yalancı mı diyorsunuz „ demesine benzedi.

Etiketler
Bir üye tanıttığı ürünü satabilir ve kazanç sağlayabilir. Burada bir sorun yok. Sadece ürünü tanıtırken, satıcı ise, onu da söylemesini istiyorum.

Yukarda yazdıklarınız, mahkemede doğruyu söylemesi için yemin etmesi istenen şahitin, hakime „ Bana yalancı mı diyorsunuz „ demesine benzedi.
Sordunuz ve muhatabınız sizi "aliexpress" e yönlendirdi.Siz bundan ne anladınız?
Bakın, nasıl muamele ederseniz öyle muamele görürsünüz. Şöyle de diyebiliriz, etki tepki... Şık ve hoş yazmaz bilgi yerine itham ile davranırsanız aynı davranışa maruz kalırsınız . Eğer teknik bir şeyler biliyorsanız lütfen bizlerden saklamayınız.Aksi halde boş konuşmayalım en azından kendi adıma...

Sordunuz ve muhatabınız sizi "aliexpress" e yönlendirdi.Siz bundan ne anladınız?
Bakın, nasıl muamele ederseniz öyle muamele görürsünüz. Şöyle de diyebiliriz, etki tepki... Şık ve hoş yazmaz bilgi yerine itham ile davranırsanız aynı davranışa maruz kalırsınız . Eğer teknik bir şeyler biliyorsanız lütfen bizlerden saklamayınız.Aksi halde boş konuşmayalım en azından kendi adıma...
.

Nedense foruma tek katkınız “gerilim” ?... :confused:

Tuhaf; bir ihtiyaç galiba ?

.

Son düzenleme:

Çok teşekkür ederim kardeşim. Maruz kaldığım ısrarlı anlayışsızlık ve çirkin muamele sonrası tek kelime yazasım kalmamıştı. Sizin gibi anlayışlı insanların da burada olduğunu görmek beni gerçekten mutlu etti. Sevgi ve saygılarımla.

Çok teşekkür ederim kardeşim. Maruz kaldığım ısrarlı anlayışsızlık ve çirkin muamele sonrası tek kelime yazasım kalmamıştı. Sizin gibi anlayışlı insanların da burada olduğunu görmek beni gerçekten mutlu etti. Sevgi ve saygılarımla.
Sayın Kayhan, açmış olduğunuz konulara baktım. Genelde soru sormuşsunuz ve herkes size elinden geldiğince yardımcı olmuş. Ben de sizin sorulara cevap vermek için zamanımı harcamışım. Buna rağmen ısrarlı anlayışsızlık ve çirkin muamele gördüğünüzü belirtmişsiniz. Size yazdığım cevaplara üzüldüm, İmkanım olsa hepsini silerim.

Hüseyin bey yıllardır bu forumun karavan bölümüne, bana göre en fazla + değer katan 3-5 kişiden biri ve yıllarını problemli insanları adam etmekle geçirdiği için de nezaketinden vazgeçmiyor. Kendisini ve benzer yakışıksız yazılara karşı hala nezaketini koruyan Mesut Bey'i fazla üzmeyelim. Ha yapılmaya devam eder, forum sahibi olaya dur demez ise ne olur, endişem yazmazlar diğer forumu bırakanlar gibi.

Sevgili Bartak,

Sizinle ilgili herhangi bir olumsuzluk olmadığı açık. Yok yere üzerinize alınmanıza üzüldüm. Bu tavrınızı konuya yazılan mesajların tamamını okumamış olmanız ihtimaline bağlıyorum.

Sevgiler.

MPPT kelimesinin Türkçe karşılığı 'Maksimum Güç Noktası Takipçi' sidir. Adından da anlaşılacağı gibi belirli periyotlarda elde edilen gücün peak yaptığı değeri yani tepe değerini takip ederek yüke yollanmasını sağlar. MPPT'ler için bir bakıma alternatif enerji sistemlerinin kesişim noktası diyebiliriz. Tüm sistemlerde elde edilen enerjiden maksimum seviyede yararlanmak, bu elektronik cihazlar sayesinde mümkün hale gelmiştir.

Sevgili Bartak, karavanımın çatısında 4 adet 150W panel var. Bir adet 150'lik daha koyacak yer yok. 100'lük koymak da zaten sistem performansı açısından dezavantaj. 6 panelin pwmle verebileceği akımı mppt ile 4 panelle alıyorum. 6 panel için yerim olsaydı yine mppt kullanırdım çünkü sisteme bir de 5000btu klima eklerdim. Ayrıca mppt cihazların çoğu işi bikenlere hitap ettiklerinden profesyönel cihazlar olduğundan aküleri tam istedikleri voltajla örneğin 13.65 volt ile şarj etmeye imkan sağlıyor. Ayrıca sıcaklık sensörü sayesinde voltajı akü sıcaklığına göre düşürerek akülerin uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Sistemin bel kemiği. 1500 lira fazla vereceğim diye cimrilik etmeye hiç değmez bence. Ha imkanlar kısıtlıdır o ayrı mevzu.
Merhaba Sayın Kayhan bey
Bende 12v sistemimde 4x100= 400W yarı esnek monokristal Panel, 200a 1 adet 100A 2 adet toplam 400a jel aküm ve 40a mppt regülatörüm olduğu halde akşam 1000W inverter başlıyor ötmeye kendini kapatıyor, tüketimim bir buzdolabı Altus 140L, Güç 70w Akım 0.3a 220v inverterden besleniyor, ilk kalkış amper 50a lerden iniyor 0.2a? akşam vakti 20.oo gibi tabiki inverter bib bib stop, buzluktan indiriyorum alt kata buzları, sabah tekrar başlıyor şarj :smiley: 13.2v voltmetre ekranı.
Önemli not: Paneller Ege'de daha verimsiz istanbul'da daha verimli olduğunu tespit ettim.
Hepinize saygı ve selamlar

Son düzenleme:

.
Deneysel karşılaştırmalar ancak ayni koşullarda yapıldığı zaman bilimsel geçerlilik kazanmakta. Üstelik anlık tekil verilerden yola çıkarak tüme varım metodu ile sonuca varmak da yeterli değil.
Tabii “intiba”lara saygımız var ama benim kriterlerim bu açıdan biraz değişik.
Gücenilmesin, panellerin verimi için de düşüncem ayni. :yum:

Karavanda ayni enerji kazanım ve tüketim donanımının, yaş, bakım ve verimlilik benzeri çeşitli faktörler yüzünden farklı üretim veya tüketim değerlerine ulaştığını biliyoruz.
Bu yüzden benim 90 W tek solar panel, pwm regülatör, ayni 140 Ah jel akü ve 12V kompresör buzdolabı ağırlıklı günlük toplam ~35-38 Ah tüketimim ile, son 7 yılda toplamda aktif 24 ay boyunca yaz ayları Avrupa ve Türkiye’nin Akdeniz sahillerinde karavancı pratiği dahilinde sorunsuzca dolaşmamın, sihirli bir yanı olmamalı ?
Zaten tersi mümkün olsaydı, çoktan hanımdan zılgıtı yemiştim. :yum:

Karşı olmasam da sanırım konu, başlığın ruhundan ayrılmaya başladı..
Hani bazen başlangıç yazımın not bölümünün, istenmeden (?) atlandığı kanısına kapıldığım da olmuyor değil..

.

Son düzenleme:

Yokmubir arkadaş bu şarj kontrol cihazlarını eş zamanlı ve aynı şartlarda gerilimin ve akımını ölçüm bu tartışmalara bir son versin.

Şöyle bir yazı var. Ustalar bunu 2 cümle ile açıklanabilir galiba.

Güneş Şarj Kontrolörü: PWM Vs. MPPT

Güneş şarj kontrolörü: PWM vs. MPPT

Bir güneş panelinden güneş kontrolörünü şarj etmek için iki yöntem vardır: PWM ve MPPT . Bu teknolojiler, çoğunlukla şebeke dışı güneş enerjisi endüstrisinde kullanılmaktadır ve pilinizi verimli bir şekilde şarj etme konusunda iyi bir seçenektir.PWM ve MPPT'yi ayırt ederken tartışma hangisinin diğerinden daha iyi olduğu hakkında değildir.
PWM ve MPPT arasında seçim yaparken belirlenmesi gereken şey, sisteminizin tasarımında en iyi şekilde çalışacak tiptir.
Bu iki arasındaki farkı anlamak için, bir PV panelinin normal güç eğrisine bir göz atalım (şekil 1).
Bu, PV panel tarafından üretilen kombine voltaj ve akıma dayanan beklenen güç üretimini gösterdiği için önemlidir . En fazla güç üretmek için akımın voltaja ideal oranı MPPT olarak da bilinen Maksimum Güç Noktası'dır. Bu, gün içindeki ışınlama koşuluna bağlı olarak değişir.
201802050934515182122

PWM Şarj Kontrol Cihazları

PWM, Darbe-Genişlik Modülasyonu anlamına gelmektedir . Bu, pil bankı dolduğunda devreye girer. Şarj ederken, güneş şarj kontrolörü, kontrolörün şarj kademesi için hedef voltajı elde etmek için PV panelinin üretebileceği kadar akım sağlar. Pil hedef voltajına ulaştığında, kontrolör pil bankları arasında panel dizisine geçecektir. Akü voltajını düzenleyen ve sabit kılan akü bankası bağlantısı kesilecektir. Bu hızlı anahtar yöntemi, PWM olarak adlandırılır ve bunun nedeni, aşırı şarj işlemini önlerken pil bankanızın şarj edilmesini sağlar .
PWM denetleyicisi genellikle maksimum güç noktasının biraz üzerinde çalışacaktır.Şekil 3 PWM kontrol cihazlarının çalışma aralığını göstermektedir.
201802050938151220719

MPPT Şarj Kontrol Cihazları

MPPT veya Maksimum Güç Noktası İzleme, pil bankı ve PV paneli arasında dolaylı bir bağlantı sağlar. Bu dolaylı bağlantı, fazladan PV voltajını alıp, mutlaka güç kaybetmeden daha düşük bir voltajda ek bir akıma dönüştüren bir DC / DC voltaj dönüştürücüsü içerir.
201802050940448944852

MPPT denetleyicileri, PV dizisinin MPPT'sini izleyen adaptif bir algoritma yüzünden bu sorunu çözebilirler; bu, PV dizisinin sistemdeki en verimli güç düzeyini korumak için gelen voltajı ayarlar.
Uygun Denetleyiciyi Seçme

Sizin için uygun denetleyiciyi seçerken, birkaç faktörü göz önüne almanız gerekir.Bunlar, saha koşullarını, dizinin ve yükün boyutunu, sistem bileşenlerini ve güneş enerjisi sisteminizin maliyetini içerir.
- Sıcaklık Koşulları

Soğutucu koşullar için, bir MPPT denetleyicisi sizin için daha akıllıca bir seçim olacaktır. Çünkü güneş modülü çalışma sıcaklığı düştükçe Vmp artar. MPPT denetleyicisi ile, pillerinizi şarj etmek için fazladan güneş modülü voltajını yakalayabilirsiniz. Bu, soğutucu koşullarda MPPT denetleyiciyi PWM denetleyiciden% 20-25 daha etkili hale getirir.
Öte yandan, PWM denetleyicisi, pals genişliği modülasyon teknolojisi ile aynı voltajda pil şarj ederken aşırı gerilimi yakalayamaz. Bununla birlikte, bu paneller daha sıcak olan yerlere konduğunda, Vmp'si azalacak ve tepe noktası güç noktası, 12V pilin gerilimine daha yakın bir voltajda çalışacaktır. Bu durumda aktarılacak aşırı voltaj olmadığından, MPPT'nin kullanımı gereksiz hale gelecektir. Bu, MPPT'nin PWM üzerinde sahip olduğu avantajı sıfırlar.

Dizi-Yük Oranı

Güneş dizisi, pillerin yük tarafından çekilen gç değerine kıyasla daha büyük olursa, piller muhtemelen tam bir şarj aşamasına yaklaşacaktır. Bu durumda bir PWM denetleyicisi, bir MPPT denetleyicisinin katma değeri olmaksızın sistemi etkin bir şekilde idame ettirebilecektir.

Sistem Boyutu

PWM kontrolörleri, üç nedenden ötürü düşük güç sistemlerine daha uygundur.Birincisi, PWM denetleyicisi, dizinin büyüklüğü ne olursa olsun sabit bir hasat verimliliğinde çalışır. İkincisi, bir MPPT denetleyicisi düşük güç uygulamalarında daha az verimlidir. Son olarak, PWM, MPPT kontrol cihazından daha az maliyetlidir ve bu da müşterilere daha ekonomik bir seçimdir.

Güneş Modülünün Tipi

Bağımsız grid dışı güneş modülleri, genellikle hem PWM hem de MPPT teknolojileri ile uyumlu 36 hücre modülüdür. Günümüzde mevcut olan diğer grid-tie solar modülleri 36 hücreli modüller değil, bu da şebekeden bağımsız güç sistemleri ile uyumsuz olmaktadır. Bunun bir örneği 60 hücreli bir 250W panel olacaktı. Bu, 24 V'luk bir pil şarjı için çok düşük ve 12 voltluk bir pil şarjı için çok yüksek. MPPT teknolojisi ile, pili şarj ederken bu daha ucuz şebeke bağlama modüllerinin MPPT'lerini izleyebilirsiniz.PWM denetleyicisinde bu işlev yok.

Maliyet

MPPT kontrol cihazları, PWM kontrol cihazlarından daha pahalıdır. Bununla birlikte,MPPT'yi kullanmanın yararı, belirli koşullar altında daha verimli olması gerçeğidir . Bir MPPT satın almak isterseniz, MPPT'nin özel işlevi belirtilen alan koşullarında uygulanabilir olup olmadığını kontrol etmek daha iyi olacaktır. Seçilen sitende MPPT'nin işlevleri geçerli olmadığını keşfederseniz, PWM denetleyiciyi seçmeniz sizin için daha ekonomik olacaktır.

Sonuç olarak, denetleyiciyi sizin için seçmeden önce, siteyi, koşullarını, ihtiyaç duyduğunuz fonksiyonları ve teknoloji için bütçenizi kontrol etmek daha iyi olacaktır .İhtiyaç duyacağınız şarj kontrol cihazını seçmenizi kolaylaştırmak için PWM şarj kontrol cihazı ile MPPT şarj kontrolörü arasındaki karşılaştırmanın bir özetini burada bulabilirsiniz. Ücret denetleyicinizi satın almadan önce yukarıda sunulan faktörleri göz önünde bulundurmaya dikkat edin!

PWM Solar Şarj Regülatörü
MPPT Solar Şarj Kontrol Cihazı
Dizi Voltajı
PV dizisi ve pil voltajları uymalıdır
PV dizisi gerilimi akü voltajından daha yüksek olabilir
Batarya voltajı
Pil sıcaklığında ve batarya neredeyse dolu olduğunda iyi performans göstermesi için pil voltajında çalışır
Pil voltajının üstünde çalışır, böylece soğuk sıcaklıklarda ve pil düşük olduğunda "güçlendirme" sağlayabilir.
Sistem Boyutu
MPPT avantajlarının minimum olduğu küçük sistemlerde tipik olarak önerilir
MPPT avantajlarından yararlanmak için ≈ 150W - 200W veya daha yüksek
Izgarayı Kesme veya Izgaralı Kravat
Şebeke dışı PV modüllerini tipik olarak Vmp ile birlikte kullanmanız gerekir ≈ 17 - 18 Volt her 12V nominal pil voltajı için
Toplam PV sistem maliyetini düşürmeye yardımcı olan düşük maliyetli / şebeke bağlantılı PV Modüllerinin kullanılmasını sağlar
Dizi Boyutlandırma Metodu
Amper cinsinden boyutlandırılmış PV dizisi (PV dizisi pil voltajında çalışırken üretilen akım temel alınarak)
Watt cinsinden PV dizisi (Kontrol Cihazı Maksimum Şarj Akımı x Pil Gerilimi temel alınarak)

Yokmubir arkadaş bu şarj kontrol cihazlarını eş zamanlı ve aynı şartlarda gerilimin ve akımını ölçüm bu tartışmalara bir son versin.
.

Sanırım son cevabımın ilk paragrafı yanlış anlaşıldı. Orada konu olan solar regülatör cinsleri değil, @OktayS ‘ın kendi solar panelleri için yaptığı tesbit idi.
MPPT regülatörler tabii ki PWM regülatörlerinden tartışmasız daha randımanlı.

Benim söylemek istediğim ise biraz kıvrak düşünme ihtiyacı gösteren daha farklı birşey.
Yeteri kadar yazdığımdan tekrarı anlamsız olmalı..

.

Yukarıda paylaştığım yazıyı okuduğumda anladığım. PWM şarj kontrol cihazının kullanımı, kullanılan bazı sisteme göre daha avantajlı olduğu yönünde. Yani 12v panel ve 12v akü şarjına veya 24v panel ve 24v akü şarjına ve küçük güçlü sistemlerde daha avantajlı olduğunu anladım. Fakat 24v panel ve 12v akü şarjına ise mppt kullanılmalı.

Merhaba Oktay Bey,

Farklı aküler, hatta farklı zamanda alınmış aynı aküler bir arada asla kullanılmaz. Akülerinizi bozmuş olabilirsiniz.

Merhaba Sayın Kayhan bey
Bende 12v sistemimde 4x100= 400W yarı esnek monokristal Panel, 200a 1 adet 100A 2 adet toplam 400a jel aküm ve 40a mppt regülatörüm olduğu halde akşam 1000W inverter başlıyor ötmeye kendini kapatıyor, tüketimim bir buzdolabı Altus 140L, Güç 70w Akım 0.3a 220v inverterden besleniyor, ilk kalkış amper 50a lerden iniyor 0.2a? akşam vakti 20.oo gibi tabiki inverter bib bib stop, buzluktan indiriyorum alt kata buzları, sabah tekrar başlıyor şarj :smiley: 13.2v voltmetre ekranı.
Önemli not: Paneller Ege'de daha verimsiz istanbul'da daha verimli olduğunu tespit ettim.
Hepinize saygı ve selamlar

Akü ilk geldiğinde tek bağladım akü voltajı 14.4 idi panele bağlanmadan önce ölçtüm, akşam bib bib sesleri üzerine hepsini paralel bağladım sonuç aynı

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Akü ilk geldiğinde tek bağladım akü voltajı 14.4 idi panele bağlanmadan önce ölçtüm, akşam bib bib sesleri üzerine hepsini paralel bağladım sonuç aynı

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Akü voltajının 14.4 olması imkansız. O voltaj şarj cihazı/regülatör bağlıyken ölçülmüş şarj voltajı olmalı. 200A akü, içeride başka kullanım yoksa büro tipi bir buzdolabını gün boyu çalıştırmaya yeter. Sizin sorununuz ya buzdolabınız verimsiz ve aşırı tüketiyor, ya aküler gerçek 200A değil veya bozuk, ya kablolarınız çok ince ve elektriksel kayıplar çok fazla veyahut da yeterli güneş ışını alamamanız, gölgede kalıyor olmanız olabilir.

DC akım ölçme özellikli bir pensampermetre alarak araçta sadece buzdolabı kompresörü çalışırken inverterle akü arasındaki kablodaki akımı ölçün. Buzdolabının çektiği değere bakarak daha net konuşabiliriz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri