DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM
 1. NISSAN X-TRAIL'İ BATI TOROSLAR'DA TEST ETTİK!. OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
  Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
ARAÇ TESTİ: NISSAN X-TRAIL

NISSAN X-TRAIL'İ TOROSLAR'DA TEST ETTİK!.
OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Karavan'da Rüzgar Gülü İle 12 V Enerji Üretimi

'ENERJİ' forumunda Yusuf Aybek tarafından 7 Eylül 2012 tarihinde açılan konu 24455 kişi tarafından okunmuş, 67 cevap yazılmıştırBu Sayfayı Paylaş

 1. Yusuf Aybek

  Yusuf Aybek Zirve

  Mesaj:
  5.894
  Alınan Beğeni:
  9
  Şehir:
  İstanbul-Beylikdüzü
  Arkadaşlar bu ara Yaşar abi ile rüzgar gülü üzerinde çalışıyoruz ;) prototip olarak bir model yaptık forumlardan çokca yapılmış modelleri takip ediyoruz elimizde bir adet 12 volt koşu bandı motoru var elle çevirme ile şerit led lambaları çok güzel yakıyor buna 3 adet plastik borudan pal yaptık ve montajını yaptık ilk denemede gayet güzel döndü paller büyük olduğundan rüzgar çok olsada istediğimiz hıza ulaşmadı 6 voltu gördük,ama güç yüksek olduğundan bisiklet büyük ve küçük dişlisi mantığı ile mevcut dönmeyi aktarark 3 katına çıkarıp 12-15 volt arası bir voltajı yakalamayı düşünüyoruz,iş yerindeki elektronikci arkadaşlardan destek alarak buna bir redresör yapıp akülerin gözünü doyurmayı planlıyoruz :D bu konuyu yeni başlık açacağım ama buradan söyleyecek sözü olan yada bilgisi olan herkes görür düşünerek paylaştım hadi bakalım kimler neler söyleyecek ;)
  fotoğraflar netten temsili bizim yaptığımız bunlardan daha güzel oldu ;)
   
  Etiketler:


 2. fsirin

  fsirin Karavan Yönetim

  Mesaj:
  6.959
  Alınan Beğeni:
  504
  Şehir:
  ISTANBUL
  Kolay gelsin Yusuf, takipteyiz.

  Üzerinde düşündükçe, elektronik devresinin karmaşık bir yapıda olması gerektiği de çıkıyor. Düşük güç tüketiliyorken, mesela led yakılıyorken pek sorun yok ama güç çekmeye başlayınca, örnek olarak akü doldurulurken sorun başlıyor. Çünkü kaynak çok güçlü değil ama akü güçlü. Arada elektronik devre kullanıldığında, bu devrenin maksimum güç noktasını da takip etmesi lazım. Yoksa akım üreteceğim diye pervane durabilir. Basit bir şekilde 6V'un üzerinde iken akü doldurulsun diye düşünüldüğünde ise bu sefer de düşük rüzgar hızlarında üretim yapılamaz. :-\

  İyi düşünmek lazım.

  Kullandığınız motor yerine de bir alternatör kullanılsa daha iyi olabilir. Hatta sabit manyetikli ve hiç fırça kullanılmayan bir şey olursa sürtünme daha az olacaktır. ::smiley:

  Benim yazdıklarım şu anda aklıma gelenler. Sizin bulduğunuz kaynakların da linkini verebilirseniz biz de inceleriz. :smiley:
   


 3. Yusuf Aybek

  Yusuf Aybek Zirve

  Mesaj:
  5.894
  Alınan Beğeni:
  9
  Şehir:
  İstanbul-Beylikdüzü
  Ferhat abi yazdıklarınızın hepsini forumlarda okudum o kadar çok bilgi ve paylaşım varki,yaptığımız türbünde paller geniş olduğundan rüzgarda bayağı güç üretiyor ama hız düşük olduğundan voltaj düşük oldu yapacağımız aktarmalı sistemde motorun turunu istediğimiz düzeye çıkarabileceğimizi düşünüyoruz zaten 6 voltu yakaladık bize 2 kata çıkaracak çark yeterdi ama biz 3 kata çıkartıp yüklemedeki motorun zorlanıp yavaşlamasınıda hesaba kattık bakalım nasıl olacak,fırçasız mıknatıslı modeller daha az sürtünme yapıyor doğru ama o iş biraz maliyetli bir iş mıknatısların çok pahalı ve zor bulunduğundan bahsediyor forumlardaki üyeler.

  Aşağıda yaklaşık 8 sene süren rüzgar türbünü serüveni var forum üyeleri ciddi beyin yormuşlar ;D

  http://forum.donanimhaber.com/m_3899535/tm.htm
   


 4. Yusuf Aybek

  Yusuf Aybek Zirve

  Mesaj:
  5.894
  Alınan Beğeni:
  9
  Şehir:
  İstanbul-Beylikdüzü
  fırçasız yani dinamosuz modele örnek.

  http://www.youtube.com/watch?v=Z59snGZaRvU&feature=related


  Buda bizim türbünü yapmak istediğimiz model.

  http://www.youtube.com/watch?v=OPUXFA9S8uo&feature=related
   


 5. atiladi

  atiladi Zirve

  Mesaj:
  4.684
  Alınan Beğeni:
  52
  Şehir:
  İstanbul
  Kolay gelsin yusuf...
  Keşke başlamadan önce beni arasaydın, ben 1 yılldır bu konu üzerine çalışıyorum, sonuç olarak gelinen nokta 36 V 350 devir Permanent Magnet Motor gerekiyor, 36v 350 devir motor %50 150 devri yakalayabilirse 18v gibi aküyü şarz edebilecek bir akımı verebiliyor..
  Alternatör ile yapılan rüzgar enerjisi sistemleride direkt olarak bir işe yaramıyor, alternatörün sargıları bu işe elverişli deyil, değiştirilmesi gerekiyor, çünkü alternatör 2300 devirde akü şarzı için gerekli enerjiyi verebiliyor, bu iş için uygun bir seçenek deyil...
  Koşu bandı motorlarıda bu iş için uygun deyil çünkü devirleri 600-800 gibi olması lazım, motorun üzerinden okuyabilirsin..
  Motor devrini redüktör ile düşürmek için sakın uğraşıp para harcamayın, rüzgar süper, devir yüksek iken işe yarıyabiliyor ama devir biraz düşünce motor tork yapıp duruyor...
  Fazla detaya girmiyorum çünkü konu doğru ve yeterli enerji elde etme anlamında yeterince karmaşık.Tek çözüm yukarıda yazdığım gibi, 36V 350 devir Permanent Magnet Motor...
   


 6. Yusuf Aybek

  Yusuf Aybek Zirve

  Mesaj:
  5.894
  Alınan Beğeni:
  9
  Şehir:
  İstanbul-Beylikdüzü
  Atilla abi teşekkürler bu konunun forumumuzda bir şekilde konuşulmaya başlanması gerekiyordu ben bunu yapmaya çalışıyorum tartışa tartışa doğru yolu belki hep beraber bulabiliriz ;) ayrıca senin bu konu ile uğraştığını bilmiyordum ama tahmin ediyordum ;D kendimce Atilla abi bu işi mutlaka araştırmış bilgisi vardır diye düşünüyordum :D
   


 7. atiladi

  atiladi Zirve

  Mesaj:
  4.684
  Alınan Beğeni:
  52
  Şehir:
  İstanbul
  Yusuf, Rüzgar jeneratörü ile 300-400 watt enerji elde etmek, aynı güçdeki güneş enerji panelinden daha pahalıya maloluyor, bu birinci gerçek bu, bağ evi gibi bir yerde bol rüzgar varsa değer bir uğraşı, ama mobil araç için uygun deyil, çünkü sistemin ağırlığıda 15 kg gibi oluyor (sadece motor 8 kg), ve bu ağırlığı 4-6 mt'lik bir direğe takmak gerekiyor, bu düşüncede kolay ama pratikde zor bir iş...İnternette hafifletilmiş malzemeler ile seri üretim, yarı amatör, 300-55 watt rüzgar gülleri var fiyatları 1500$ gibi ama bir kullanıcısına rastlayamadığım için işe yararlılığı hakkında bir bilgi alamadım..
   


 8. Yusuf Aybek

  Yusuf Aybek Zirve

  Mesaj:
  5.894
  Alınan Beğeni:
  9
  Şehir:
  İstanbul-Beylikdüzü
  Atilla abi bir araştıralım bakalım teknoloji gelişiyor olurda kolay bir yol buluruz karavan dünyasına bir faydamız olur ;)
   


 9. airboat

  airboat 0 506 747 33 33

  Mesaj:
  2.201
  Alınan Beğeni:
  7
  Şehir:
  Ankara / Batıkent
  Yusuf Kardeş;
  Bu serüvene 5-6 yıl önce bende katıldım.Ankara'ya döndüğümde notlarımı karıştırıp sana ileteceğim.
  Atölyemin çatısında o zamandan beri az rüzgarda hız kazanabilen dikey eksen palli bir sistemim var.
  Başarılar dilerim.
   


 10. Yusuf Aybek

  Yusuf Aybek Zirve

  Mesaj:
  5.894
  Alınan Beğeni:
  9
  Şehir:
  İstanbul-Beylikdüzü
  Seyfettin hocam teşekkürler sizin yaptığınız modeli merak ettim dönüşte zaman bulup fotoğraflarını bizimle paylaşırsanız seviniriz.
   


 11. halilo11

  halilo11 Zirve

  Mesaj:
  1.181
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  Neuss / Almanya
  Kolay gelsin Yusuf kardeş bende yapdım birtane
   


 12. atiladi

  atiladi Zirve

  Mesaj:
  4.684
  Alınan Beğeni:
  52
  Şehir:
  İstanbul
  Bu seneki gezide anadolunun köşesinde bucağında rüzgarın peşine düşmüş çok insan ile tanıştım, her boy jeneratör yapmışlar...
   


 13. fsirin

  fsirin Karavan Yönetim

  Mesaj:
  6.959
  Alınan Beğeni:
  504
  Şehir:
  ISTANBUL
  Moderatörümüze de biraz iş çıkartalım bu konu serbest muhabbette kaynamısın. "Rüzgar türbini yapımı" gibi başlıkla taşınması lazım.
   


 14. Yusuf Aybek

  Yusuf Aybek Zirve

  Mesaj:
  5.894
  Alınan Beğeni:
  9
  Şehir:
  İstanbul-Beylikdüzü
  Enerjinin önemini bilen toplumlar bu işe ciddi paralar harcamakta ve çok fazla rüzgar türbini yapmaktadırlar nette dolaşırken yabancı forumlarda şahıslarında bu konuya çok eğildiğini görüyoruz,bizim ülkemizdede ciddi rüzgar koridorları var enerjide dışa bağımlılıktan bizi kurtarabilir,geçen yıllarda Çatalca'daki rüzgar türbinlerinin beton inşaat işlerini yapan bir firmanın tanıtım filmini çektik bu sebeple o dev türbinlerin yakınına kadar gidip çekimler yaptık pallerin dönüşü yavaş olmasına rağmen şanzuman sistemi ile güç aktarılıp içeride gerekli dönme hızı yakalanıp elektrik enerjisi elde ediliyor,mühendise 1 tanesinin ne kadar enerji ürettiğini sordum bana 3Mv (megawaat) yani yaklaşık 1000 tane dairenin günlük elektriğini sağladığını söyledi.
   


 15. fsirin

  fsirin Karavan Yönetim

  Mesaj:
  6.959
  Alınan Beğeni:
  504
  Şehir:
  ISTANBUL
  Elektriksel olarak birkaç şeye dikkat etmek lazım.
  Birincisi kullanılacak alternatör, motor, generatör her neyse bunun verimi çok yüksek ve sürtünmesinin çok az olması lazım. Bunu en iyi sağlayabilecek sistemler sabit magnetli generatörlerdir.
  İkincisi amatör olarak üretilen sistemlerde belli bir rüzgarın veya devrin altında üretim yapılamamasının nedeni kaynağın yani rüzgar enerjisinin yeterince güçlü olmamasından kaynaklanır. Tıpkı güneş paneli gibidir. Güneş panelinde aküyü bağlayınca panel geriminiz akü gerilimine düşer. Rüzgarda ise aküyü takınca pervane hızı akü gerimine karşılık gelen devire düşer. Bunu engellemek için akıllı bir kontrol sistemi lazım. Pervane yavaş dönüyorken de üretilen gerilimi yükseltip en fazla gücü alabilmeli yüksek hızla dönerken de. İşin en zor yanı da burada.
   


Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş

Ziyaretçilerin Bu Sayfaya Ulaşmak İçin Kullandıkları Kelime Aramaları

 1. ruzgar alternatör kaç volt üretir

  ,
 2. karavan için rüzgar gülü fiyatları

  ,
 3. koşu bandı motoru ile elektrik üretimi

  ,
 4. ruzgargulu12volt,
 5. ruzgar türbini fiyatlari karavan

Yükleniyor...