Karavanda Sağlıklı Yaşam İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mayıstosböce Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,977

mayıstosböce

An lar Sadece An lar,Yaşam Budur Zaten
Yer
Adabazar
Arkadaşlar,bu konunun çok önemli olduğunu düşünüyorum çünkü biz araçların içinde yaşıyoruz,daha önce bir çok defalar gördüğüm halde net söyleyemediğim ama ara ara ucundan bahsettiğim bilgiler vardı,bu kafamı kuma gömmek değil yapan arkadaşları zor durumda bırakmamak adına yazılmamış şeylerdi çünkü herkes az da olsa aldığı ürünün ucuz olduğunda bedelinin ne olduğunu bilir ama imkan yoksa ne yapalım,bunları fırsat buldukça kendi alanımda olanları yazacağım ama yalnızca ben değil herkes kendi bildiklerini yazsın.Karavanda benim alanıma giren ürünler yapıştırıcı,mobilya da kullanılan yapıştırıcılar,pütür gibi kaplama malzemeleri,bunların sağlık açısından zararlarını aşşağıda ki gibi rakamsal veremem(araştıracağım bulursam yayımlarım),örnek olarak su kontraplağını inceleyelim benim aracımda ki yatak bu kontraplaktan ve onu yaptığımda zararlarını bilmiyordum daha doğrusu aklıma bile gelmedi ama onu yapan firmaların nasıl yapıştırıcı kullandığını biliyorum,,yani demek istediğim ayrıntılı bir şekilde herkes bildiklerini ortaya döksün,zaten bilmesek bile internet sayesinde araştırarak bir çok doğruyu bulabiliriz.Aşşağıda ki yazı bir alıntıdır.

Aşağıdaki yazıyı hızla özetliyorum, çünkü ne kadar önemli oldugunu gördüm; özellikle ki önümüz şimdi yaz…

Arabanıza biner binmez derhal pencereleri açıp arabanızı havalandırın… ve de klimaları hemen açmayın…

Araba panosu, koltuklar vs. benzen üretir..Bu da kansere neden olan bir toksindir (arabanızda ısınmış plastik kokusunu anımsayın..) Bu toksin kansere neden olabilen özellik taşır; ilaveten kemiklerinizi zehirler, lösemiye, alyuvarların azalmasına , ayrıca da düşük yapmaya da neden olabilir..

İç mekanlarda kabul edilebilir benzene seviyesi 0.01 metrekarede 50 mg’dır.…
Kapalı alana park edilmiş arabalarda bu oran 0.01metrekarede 400-800 mg seviyesine çıkar. Havanın sıcaklığının 17 derece ve üstü olan dış ortamlarda, ve de güneş altında park edilmiş arabaların içindeki benzen seviyesi ise kabul edilir seviyenin 40 katına ulaşır (0.01 metrekarede 2000-4000 mg benzene)

Dolayısıyla arabanın içindeki insanlar mutlaka bu zararlı havayı solumak zorunda kalırlar…

Arabanıza binerken, pencere ve kapılarınızı açıp arabanızı çok iyi havalandırınız.
Benzen vücuttan atılması çok zor bir toksindir ve de böbrek ve ciğerleriniz için de son derece zararlıdır

Etiketler

Ynt: Karavanda Sağlıklı Yaşam İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arkadaşlar Cavid hocamın sorusu ile buraya yazma ihtiyacı hissettim.Araç için kullanılan pütürleri genel olrak ikiye ayırabiliriz.Solvent bazlı ve su bazlı,solvent bazlı olanlar araç dışına ,su bazlı olanlar araç içine kullanılır.Solvent bazlı olanların zararlarını anlamanız için kısaca google dan da bulabileceğiniz bir bilgiyi size aşşağıda ki linkten vereyim,yani araç içine solvent bazlı bir ürün kullandığınızda ki genellikle bu solvent en ucuz solventtir nasıl tehlikeli bir kimyasalla yattığınızı bilmeniz gerekiyor.İnşaat ta,çatıda kullanılan yalıtım malzemelerine de dikkat edin onlarda dış ortam içindir.

Mesela formaldehit genellikle su kontraplağında kullanılan yapıştırıcının etken maddesidir ona da bir bakın isterseniz.Çok bilgili değilim ama su kontraplağının yapılış amacı gemilerde malzeme taşımacılığında kullanmak için üretilmesi yani yine kapalı insanın yaşadığı ortam için değil he başkalarında da kullanılıyor olabilir çünkü en ucuzlardan biri o.

http://www.anadolurisk.com/page.asp?c=279&p=290

Ynt: Karavanda Sağlıklı Yaşam İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bülent sağol. :smiley:

Pütür konusunda epeyce salık verişlerin olmuştu ama bir kez daha yinelemen çok iyi oldu. (Örneğin ben, ayrıntı öğrendim bu konuda... :-[ ) Baştan doğru malzeme ve ekipmanı aramak /bulmak önemli... Bazı şeyleri sonradan düzeltmek zor, bazen olanaksız, düzeltilse/değiştirilse bile, akçalı yitikler de cabası... ;)

Cavid Sezen

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri