Karavanda Solar Ağırlıklı Enerji Sistemi Tasarlanırken Bilinmesi Gerekli Faktörler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 115
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,852

EvliyaCelebi2

Söz insanın aynasıdır..
Karavanda solar ağırlıklı enerji sistemi tasarlanırken bilinmesi gerekli faktörler şöyle sıralanabilir.

A. Enerji temini
* Aracın bulunacağı bölgeler ya da enlemler
* Hangi zaman aralığı (hangi ay, kaç gün)
* Beklenen gölge durumu (%)
* Alternatörden faydalanma (gün/saat) ve
* Şebeke ceryanına bağlanış zamanı (gün)
Tabii ki eksiksiz bir cevap beklenmese de, limitli bir tatil dönemi ve de planlı gezilecek yerler açısından, ortalama bir öngörüde bulunmak sorun olmamalı ?

B. Enerji tüketimi
* Tüketicilerin birim sarfiyatı (Ah)
* Tüketicilerin günlük kullanım zamanları (saat)
* Muhtemel ilave edilecek tüketicinin toplam sarfiyatı (Ah)
Yukarıdaki verilerle günlük gerekli akım (Ah), toleransı ile depolama kapasitesine (Ah) erişilmekte

C. Enerji depolama
* Akü sayı, cins ve aktüel kapasiteleri (Ah)
* Pover bank ve 2. akü benzeri ekstra kaynakların gerçek kapasiteleri (Ah)
* Buzdolabında hazır buz kullanma sıklığı (gün)
* Soğuk satın alınan su için termos kullanım sıklığı (gün)

ve sonuçta solar panellerin uygun gücü (Watt) olarak belirlenmekte.

Bırakın yeni karavancıları profesyonel satıcıların dahi tüketim profilini çıkarmadan satışa geçmesi, uygun bir sistem kurulamamasında en önemli unsur ..
Bu durumda yetersiz olduğu kadar, ihtiyaç üstü sistem de olanaklı ....:confused:

NOT
* Yukarıdaki bazı noktalar somut Ah değeri yerine sistemi zorlayan ya da kolaylaştıran faktörler olarak algılanmalı.
* Şebeke ceryanı ve solar panellerin aküleri doldurduktan sonraki zamanları ise hesap dışı.
Sonuçda; dolum tamamlanmış olarak, yeniden başlanılıyor.

Son düzenleme:

Etiketler
Hocam bu kadar ince hesap yapmaya gerek var mı? Sonuçta bu uçak değil enerjisi bitince düşsün:smiley: Tecrübeli karavancıların ifadesi ile, bir karavanda iki adet 150 watt güneş paneli ,200 Ah jel akü ihtiyaçları türkiye de rahatça karşılıyor.

:smiley:
Dediğiniz doğru. Karavanın düşeceği falan yok. Olsa olsa sistem düşük yapabilir.
Umarım yazımla sizi pek rahatsız etmedim ?
Fakat yazıyı sizin gibi güvenle bilgiye ihtiyacım yok diyenler yerine, foruma yeterliliği şüpheli verilerle danışanlara, daha sonra bu başlıkla gönderme yapmak için yazdım.

Unutmayın forumda size göre gereksiz veya yanlış karakterli başlıkları ayırmaya kalkarsanız işiniz iş gerçekten. Al yatağı, piknik tüpünü, su bidonunu ,kağıt tabak, portatif tuvalet, birkaç sandalye ve masayı at panelvana dersek, forumda konuşulacak birşey kalmıyor biliyorsunuz... ;)

Not
Korkarım “ Forumda solar bölümü gereksiz, kaldıralım ” demiyorsunuzdur ? :yum:
Çünkü dediğinize göre herşey açık seçik. Bilgiye ihtiyacımız yok.

Son düzenleme:

Arz ve talep

- 600 watt solar panel
- 400 Amper gel akü dolu olarak, kamp yerine ulaşıldı.

15 günlük, bu mevsimde kamp (güneş günde ortalama 90 dakika) sonunda, harici elektrik arayışına başladım.
Bu süre zarfında, günde 16 saat webasto (5,5 kw) çalıştı, 180 lt. lik buzdolabı, günde 8 saat tv seyri, kamp süresince toplam 650 lt suyun kullanımı

Ayrıca geçen yıl ki 7 aylık gezimde çoğunlukla bu sistem ile günde çoğu zaman solar panelden ancak 32 amper yükleme yapa biliyordum.

Teşekkürler Emmi (Mesut)

Yararlı bilgiler için teşekkürler Evliya Çelebi

.
Siz de sağ olun Şadan bey.
Biliyorsunuz benim solar takıntım var biraz.... :yum:

Arz ve talep

- 600 watt solar panel
- 400 Amper gel akü dolu olarak, kamp yerine ulaşıldı.

15 günlük, bu mevsimde kamp (güneş günde ortalama 90 dakika) sonunda, harici elektrik arayışına başladım.
Bu süre zarfında, günde 16 saat webasto (5,5 kw) çalıştı, 180 lt. lik buzdolabı, günde 8 saat tv seyri, kamp süresince toplam 650 lt suyun kullanımı

Ayrıca geçen yıl ki 7 aylık gezimde çoğunlukla bu sistem ile günde çoğu zaman solar panelden ancak 32 amper yükleme yapa biliyordum.

Teşekkürler Emmi (Mesut)

.
Selaaam İlhan emmi,

Güneşli günler üzerine olsun ! (kızılderili selamı gibi oldu ama aslında karavancılara daha uygun):smiley:

Senin klavyenin sesini duymak ne güzel. Birkaç hafta evvel Yunanistan’da Tunç’la kulaklarını çınlattık. Duymuşsundur ?

Bizler senede 3-4 ay geziyle kendimizi bir matah sanıyorduk ama sizlerin 7 aylık gezinizi duyduktan sonra.... pes yani. Gerçi biz de kışları arayı 2-3 aylık uzakdoğuyla kapatmaya çalışıyoruz ya.
Ne dersin, emeklilik hayatı,.....elimizde şu dünyayı gezmekten başka oyalanacak ne kaldı ki ? Yine de evde oturup, etrafa somurtmaktan iyidir.

Sadede gelirsek, bilirsin karavanda solarla yaz-kış çok farklı karakterde. Nisan başı eylül sonu yollarda olanlar için @makara60 nın da dediği gibi 200Ah akü güvenli bir kapasite olsa da tek 150 W solar, Doğu Karadeniz hariç tamamen yeterli. Bu durumda ikincisinin en büyük faydası karavana gölge yapması oluyor. (Tabi senin bölük doyuran inverterli buzdolabın ve TV dizilerin hariç) ;)

Biz 6 senedir 90 W solar panelimizle 140 Ah jel aküyü doldurup 12 V kompresörlü buzdolabımızla 3-4 ay boyunca gezip duruyoruz. Televizyonumuz evde, ısıtıcımız yaz uykusunda, uzun yaz günlerinde ışığa da ihtiyacımız az. Pompa, telefon ve tabletleri de pek ciddiye almaya değmez bence. (En kötüsü araç aküsü istenmezse bile, hareketli olduklarından başka dolum olanakları var)

Fakat dolaylı dediğin gibi içinde bulunduğumuz bu günleri ve kış aylarını yaz sistemi ile geçirmek isteseydik popomuz donardı muhakkak. Cevap ne zaman, nerede, neyle, nasıl ve ne yapıldığıyla ilgili. Herkezin durumu farklı. Tek cevabın olduğunu söylemek zor. Çağımız zaten çoktandır hesap çağı. Parmak hesabının yeterli olacağından şüphem var.
Tabi yine de herkes kendi bilir. Benimkisi hatırlatmak babındandı....

Bir de hoş görün, Almanya’da fazla kaldım galiba ?.....:smiley:

Son düzenleme:

.
Siz de sağ olun Şadan bey.
Biliyorsunuz benim solar takıntım var biraz.... :yum:

.
Selaaam İlhan emmi,

Güneşli günler üzerine olsun ! (kızılderili selamı gibi oldu ama aslında karavancılara daha uygun):smiley:

Senin klavyenin sesini duymak ne güzel. Birkaç hafta evvel Yunanistan’da Tunç’la kulaklarını çınlattık. Duymuşsundur ?

Bizler senede 3-4 ay geziyle kendimizi bir matah sanıyorduk ama sizlerin 7 aylık gezinizi duyduktan sonra.... pes yani. Gerçi biz de kışları arayı 2-3 aylık uzakdoğuyla kapatmaya çalışıyoruz ya.
Ne dersin, emeklilik hayatı,.....elimizde şu dünyayı gezmekten başka oyalanacak ne kaldı ki ? Yine de evde oturup, etrafa somurtmaktan iyidir.

Sadede gelirsek, bilirsin karavanda solarla yaz-kış çok farklı karakterde. Nisan başı eylül sonu yollarda olanlar için @makara60 nın da dediği gibi 200Ah akü güvenli bir kapasite olsa da tek 150 W solar, Doğu Karadeniz hariç tamamen yeterli. Bu durumda ikincisinin en büyük faydası karavana gölge yapması oluyor. (Tabi senin bölük doyuran inverterli buzdolabın ve TV dizilerin hariç) ;)

Biz 6 senedir 90 W solar panelimizle 140 Ah jel aküyü doldurup 12 V kompresörlü buzdolabımızla 3-4 ay boyunca gezip duruyoruz. Televizyonumuz evde, ısıtıcımız yaz uykusunda, uzun yaz günlerinde ışığa da ihtiyacımız az. Pompa, telefon ve tabletleri de pek ciddiye almaya değmez bence. (En kötüsü araç aküsü istenmezse bile, hareketli olduklarından başka dolum olanakları var)

Fakat dolaylı dediğin gibi içinde bulunduğumuz bu günleri ve kış aylarını yaz sistemi ile geçirmek isteseydik popomuz donardı muhakkak. Cevap ne zaman, nerede, neyle, nasıl ve ne yapıldığıyla ilgili. Herkezin durumu farklı. Tek cevabın olduğunu söylemek zor. Çağımız zaten çoktandır hesap çağı. Parmak hesabının yeterli olacağından şüphem var.
Tabi yine de herkes kendi bilir. Benimkisi hatırlatmak babındandı....

Bir de hoş görün, Almanya’da fazla kaldım galiba ?.....:smiley:
Aleyküm Selam Emmi
Cemalinize hasret kaldık. Dileğimiz bir yerlerde tekrar denk gelmek.
Kışın uzun süre kapalı geçen hava şartlarında ailece karavanda uzun süre yaşamak. Sevmek ve sanat işidir. Enerji, ısınma ve su karavanda huzurlu geçecek günlerinizi etkiler. Daha az bir donanımla yaşanmaz mı yaşanır. Nitekim daha önceki yıllar da (Buzdolabı olmadan, solar panel yerine 90 amper araçtan şarj olan yaşam aküsü) bizim yaptığımız gibi. Beklentimize göre dizayn etmek gerekiyor. Kışın güneşin açısını düşünerek panele gereken ilgiyi göstermek zorunda kalınıyor. Tv dersen, 16.00 da hava kararıyor. Kalabalık yerleşim yerlerinden uzak kamp yaptığım ve gecelerin uzun olması, vakit geçirecek bir uğraş. Evdeki yaşam gibi çamaşır, bulaşık, banyo derken hep enerjiye ihtiyaç hasıl oluyor. 2 kw honda jenaratörüm olmasına rağmen gece sesinden rahatsız olduğumdan, kullanmaktan vazgeçtim. Geçen sene kamp yaptığım yerde karavancı bir arkadaş 150 W seyyar panel ile benim 600 W panelden daha fazla amper elde etmesi.
Sonuç da yaşam tarzınız, mevsim, kamp bölgesi, süre ve birde beklentileriniz. Etkileyici faktörler
Tekerinize taş değmesin, sağlık ve huzurla geziniz.

Tekerinize taş değmesin, sağlık ve huzurla geziniz.”
.
Bilmukabele İlhan emmi sizler de...

Önümüzde nasıl olsa daha 30-40 yıl (?) var ama en iyisi karavanla gezerken aşağıda biryerlerde karşılaşmak. Yukarısı için karavana permi çıkartılamıyormuş diye duydum çünkü ... :p

Not
Hani olur da karavanı alırlarsa, sizleri bilmiyorum ama, biz orada mecburen klima taktıracağız galiba. :yum:

Son düzenleme:

Rica ederim @ince999 :yum:
Aşağısı bu, yukarısı öbür dünya.
Özel değil, hepimiz için genel anlamı var. :yum:
Yine allengirli yazdım galiba ?
Allah iyiliğini versin, uzun ömürler ve ömür boyu seyahat versin emi "evliya çelebi " hoş adamsın vesselam , yukarlarda klimaya ihtiyaç duymayız inşallah , ümitsiz olmayalım .

Karavanda solar ağırlıklı enerji sistemi tasarlanırken bilinmesi gerekli faktörler şöyle sıralanabilir. A. Enerji temini * Aracın bulunacağı bölgeler ya da enlemler * Hangi zaman aralığı (hangi ay, kaç gün) * Beklenen gölge durumu (%) * Alternatörden faydalanma (gün/saat) ve * Şebeke ceryanına bağlanış zamanı (gün) Tabii ki eksiksiz bir cevap beklenmese de, limitli bir tatil dönemi ve de planlı gezilecek yerler açısından, ortalama bir öngörüde bulunmak sorun olmamalı ? B. Enerji tüketimi * Tüketicilerin birim sarfiyatı (Ah) * Tüketicilerin günlük kullanım zamanları (saat) * Muhtemel ilave edilecek tüketicinin toplam sarfiyatı (Ah) Yukarıdaki verilerle günlük gerekli akım (Ah), toleransı ile depolama kapasitesine (Ah) erişilmekte C. Enerji depolama * Akü sayı, cins ve aktüel kapasiteleri (Ah) * Pover bank ve 2. akü benzeri ekstra kaynakların gerçek kapasiteleri (Ah) * Buzdolabında hazır buz kullanma sıklığı (gün) * Soğuk satın alınan su için termos kullanım sıklığı (gün) ve sonuçta solar panellerin uygun gücü (Watt) olarak belirlenmekte. Bırakın yeni karavancıları profesyonel satıcıların dahi tüketim profilini çıkarmadan satışa geçmesi, uygun bir sistem kurulamamasında en önemli unsur .. Bu durumda yetersiz olduğu kadar, ihtiyaç üstü sistem de olanaklı ....:confused: NOT * Yukarıdaki bazı noktalar somut Ah değeri yerine sistemi zorlayan ya da kolaylaştıran faktörler olarak algılanmalı. * Şebeke ceryanı ve solar panellerin aküleri doldurduktan sonraki zamanları ise hesap dışı. Sonuçda; dolum tamamlanmış olarak, yeniden başlanılıyor.

Karavanda solar ağırlıklı enerji sistemi tasarlanırken bilinmesi gerekli faktörler şöyle sıralanabilir.

A. Enerji temini
* Aracın bulunacağı bölgeler ya da enlemler
* Hangi zaman aralığı (hangi ay, kaç gün)
* Beklenen gölge durumu (%)
* Alternatörden faydalanma (gün/saat) ve
* Şebeke ceryanına bağlanış zamanı (gün)
Tabii ki eksiksiz bir cevap beklenmese de, limitli bir tatil dönemi ve de planlı gezilecek yerler açısından, ortalama bir öngörüde bulunmak sorun olmamalı ?

B. Enerji tüketimi
* Tüketicilerin birim sarfiyatı (Ah)
* Tüketicilerin günlük kullanım zamanları (saat)
* Muhtemel ilave edilecek tüketicinin toplam sarfiyatı (Ah)
Yukarıdaki verilerle günlük gerekli akım (Ah), toleransı ile depolama kapasitesine (Ah) erişilmekte

C. Enerji depolama
* Akü sayı, cins ve aktüel kapasiteleri (Ah)
* Pover bank ve 2. akü benzeri ekstra kaynakların gerçek kapasiteleri (Ah)
* Buzdolabında hazır buz kullanma sıklığı (gün)
* Soğuk satın alınan su için termos kullanım sıklığı (gün)

ve sonuçta solar panellerin uygun gücü (Watt) olarak belirlenmekte.

Bırakın yeni karavancıları profesyonel satıcıların dahi tüketim profilini çıkarmadan satışa geçmesi, uygun bir sistem kurulamamasında en önemli unsur ..
Bu durumda yetersiz olduğu kadar, ihtiyaç üstü sistem de olanaklı ....:confused:

NOT
* Yukarıdaki bazı noktalar somut Ah değeri yerine sistemi zorlayan ya da kolaylaştıran faktörler olarak algılanmalı.
* Şebeke ceryanı ve solar panellerin aküleri doldurduktan sonraki zamanları ise hesap dışı.
Sonuçda; dolum tamamlanmış olarak, yeniden başlanılıyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR