Karavanda Sulu Sistem Soğutucu Kullanılır Mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan d.ata Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 40
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,378
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Selam,

Benim için uzun zamandır internet kullanıcısıyım. Oyun ile başlayan bu serüvende ilgili olduğum konularda forum yöneticiliği de yaptım ve hâlâ yapıyorum. Benim için en önemli kriter doğru Türkçe ve uygun üslup kullanımıdır. Bu forumdaki birçok kişiye göre de genç olduğumu düşünüyorum ama olması gereken evrensel kural budur.

Konu sahibinin önceki konularına da dikkat ettim, içerik hep 'videomu izleyin, kanalıma üye olun' şeklinde. Forumda en nefret ettiğim şey, açılan başlığa uygun bilginin konunun içerisinde yer almamasıdır. Konuyu anlamak için gidip video izlemek zorunda kalmamalıyım. Hicazeten 'ben böyle bir ürün inceledim, şunları yaşadım ve şunlardan ötürü kararım şudur' şeklinde bir metin yazılabilir, detaylı inceleme linki de konulabilirdi. Ama youtube için hit alma yarışına benziyor şu anda bu paylaşım; hatta paylaşım bile değil, içerik! Bu da forumun müdavimi kullananları için rahatsız edici. Kaldı ki bu yeni olan benim için de bu şekilde. Yöneticisi olduğum hiçbir forumda bu şekilde bir paylaşıma izin vermedim, sildiğim çok konu olduğu gibi müsaitsem text'i benim yazdığım da oldu. Video için harcanan zamanın yanında foruma yazılacak text için harcanacak zaman kıyas bile kabul etmez. Bundan kaçınmak forumun ruhuna aykırı.

Ayrıca bu evoparatif soğutma ile ilgili benim de mesajlarım olan bir konu başlığı mevcuttu. Sistemin çalışma mantığı, kötü yanları konuşulmuş hatta ortam sıcaklığı ve neme bağlı olarak sistemin performansını gösteren bir de tablo paylaşmış olmam lazım.

Konu sahibinin tutumu eleştirilirken, @YanlışGezenAdam sen de uygun olmayan bir üslup ile giriş yaptın. Olayı anlamadan saygısız bir üslup ile sataştın/hakaret ettin insanlara. Bugün o hor gördüğün "eski/demode" mantığın üstüne yeni teknolojinin adaptasyonu ile gerçekleşiyor bu karavan işi.

Ayrıca her yapılan yeniliğin aslında sanıldığı gibi olmadığı ve ne kadar hatalı olduğu ispatlandı bu forumda. En yakın örnek çift kat uygulanan folyolu baloncuklu izolasyon (adını hatırlayamadım). Hatta siyah sac ile alüminyumun bir arada kullanıldığı çekme karavan projesi. Demek ki neymiş; cehaletle(sözüm meclisten dışarı) yenilik olmuyor. 'Yaptım, oldu' mantığı ile iş yürümüyor. Her yeni gördüğünüzü takıp takıştırmakla olmuyor. Artık teknik portfolyolar, uygulama kitapçıkları, teknik spec'ler mevcut. Bunların ışığında ilerlemek gerekiyor. Yoksa youtube, pinterest ve birçok mecra bilgi kirliliği ile dolu.

Çok konuştum, affola :smiley:

Saygılar.

Etiketler
Selam,

Benim için uzun zamandır internet kullanıcısıyım. Oyun ile başlayan bu serüvende ilgili olduğum konularda forum yöneticiliği de yaptım ve hâlâ yapıyorum. Benim için en önemli kriter doğru Türkçe ve uygun üslup kullanımıdır. Bu forumdaki birçok kişiye göre de genç olduğumu düşünüyorum ama olması gereken evrensel kural budur.

Konu sahibinin önceki konularına da dikkat ettim, içerik hep 'videomu izleyin, kanalıma üye olun' şeklinde. Forumda en nefret ettiğim şey, açılan başlığa uygun bilginin konunun içerisinde yer almamasıdır. Konuyu anlamak için gidip video izlemek zorunda kalmamalıyım. Hicazeten 'ben böyle bir ürün inceledim, şunları yaşadım ve şunlardan ötürü kararım şudur' şeklinde bir metin yazılabilir, detaylı inceleme linki de konulabilirdi. Ama youtube için hit alma yarışına benziyor şu anda bu paylaşım; hatta paylaşım bile değil, içerik! Bu da forumun müdavimi kullananları için rahatsız edici. Kaldı ki bu yeni olan benim için de bu şekilde. Yöneticisi olduğum hiçbir forumda bu şekilde bir paylaşıma izin vermedim, sildiğim çok konu olduğu gibi müsaitsem text'i benim yazdığım da oldu. Video için harcanan zamanın yanında foruma yazılacak text için harcanacak zaman kıyas bile kabul etmez. Bundan kaçınmak forumun ruhuna aykırı.

Ayrıca bu evoparatif soğutma ile ilgili benim de mesajlarım olan bir konu başlığı mevcuttu. Sistemin çalışma mantığı, kötü yanları konuşulmuş hatta ortam sıcaklığı ve neme bağlı olarak sistemin performansını gösteren bir de tablo paylaşmış olmam lazım.

Konu sahibinin tutumu eleştirilirken, @YanlışGezenAdam sen de uygun olmayan bir üslup ile giriş yaptın. Olayı anlamadan saygısız bir üslup ile sataştın/hakaret ettin insanlara. Bugün o hor gördüğün "eski/demode" mantığın üstüne yeni teknolojinin adaptasyonu ile gerçekleşiyor bu karavan işi.

Ayrıca her yapılan yeniliğin aslında sanıldığı gibi olmadığı ve ne kadar hatalı olduğu ispatlandı bu forumda. En yakın örnek çift kat uygulanan folyolu baloncuklu izolasyon (adını hatırlayamadım). Hatta siyah sac ile alüminyumun bir arada kullanıldığı çekme karavan projesi. Demek ki neymiş; cehaletle(sözüm meclisten dışarı) yenilik olmuyor. 'Yaptım, oldu' mantığı ile iş yürümüyor. Her yeni gördüğünüzü takıp takıştırmakla olmuyor. Artık teknik portfolyolar, uygulama kitapçıkları, teknik spec'ler mevcut. Bunların ışığında ilerlemek gerekiyor. Yoksa youtube, pinterest ve birçok mecra bilgi kirliliği ile dolu.

Çok konuştum, affola :smiley:

Saygılar.

Bașlıkla içerik arasında bir sorun görmüyorum.

Bașlık : „Karavanda Sulu Sistem Soğutucu Kullanılır Mı?“ Videoda bu soruya cevap vermek için hazırlanmıș.

Ayrıca videoya bakmadan șu açıklamayı da okumak mümkün:

„yapımına devam ettiğim karavanım da sulu sistem soğutucuyu denedim sonucunu merak eden arkadaşlar videomu izleyebilirler ..Kanalıma abone olursanız sevinirim.“

Bu konu forumda defalarca ișlendiği için bașlığı okuduğumda ilk aklıma gelen „bu konuyu tekrara ne gerek var“ oldu.

Videoya baktıktan sonra fikrim büyük ölçüde değiști. Videonun konuya bir ölçüde katkıda bulunabileceğini düșündüm.

Son düzenleme:

Selam,

@Akdeniz45 ufak bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek isterim; video içeriğinin işe yaramaması ile ilgili değil benim maruzatım. Forumda paylaşımın gerçekleşmesi ilgili. O konu başlığı altında, konu ile ilgili video haricinde bir bilgi var mı? Bence; forum denen yapının paylaşım odaklı olabilmesi için biraz emekle içeriğin üretilmesi gerekiyor. Sadece bir video koyup gitmek biraz kolaycılık oluyor; bu kolaycılık forum için geçerli.

Ben bir bölümde otomobil ile ilgili bir konuda moderatörüm. Bir fuar ile ilgili link bile konulsa, en azında 'A model yeni bilmemne teknolojisini standart koymuş, 4:35'de görebilirsiniz. B modelin yüz makyajı da sanki bir kasa önceki C markanın tasarımını çağrıştırıyor' falan gibi bir yorumlama yapıyor. Video izlenmeden bile modellerin görselini bir yerde görmüş birisi hemen yapılan yorumlara kendi cevabını/yorumunu katabiliyor.

'Elektrik tesisatı için videomu izleyin' demek mi daha üretken ve paylaşmacıdır yoksa 'elektrik tesisatında ana hattı 3x2,5mm² TTR ve mümkünse silikonlu ve kalaylı kablo ile çekin, kontrolsüz aşırı yüklenmede kablonuz kavrulmaz ve zarar görmez. Sigortaları B/C tipi seçmek gerekir şu şu sebepten, dağıtım barasının yerini seçerken şunlara dikkat edin.... Benim tesisatımı nasıl yaptığımın videosu da budur' şeklinde bir metin mi daha forum yapısı ve içeriğine uygun olur.

Aksi halde video linkleriyle dolacak konular, 'güzel olmuş' ve 'eline sağlık' yorumları ile araya serpiştirilmiş bir kaç sorudan ibaret olacak. Forumdan çıkmadan konuyu anlayıp kavramak mümkün olmayacak.

Neyi, neden, nasıl ve neye göre yaptığımı paylaşmayı severim. Benim gibi konunun acemisi biri gelip benim attığım adımları atacağına, ihtiyacına göre olayı anlayıp kendi çözümünü üretebilsin. Neden yaptığımı anlasın isterim. O yüzden sizlere göre çok basit olan şeylere takılıyorum ve soruyorum :smiley: Mesela izolasyon konusu; 'şunu koy gitsin, yeterli gelir' cümlesi beni merak denizlerinde elimde kürekle yelkensiz bırakıyor :p Neye göre yeterli, hangi koşullarda yeterli, neden daha farklı yapılmamalı, sakıncalar neler, uygulama zorluğumu çıkar, maddi külfet mi, uzun vadede uygun değil mi, sağlıksız mı... kafamda deli sorular :D Ama birisi dese ki 'şu R değerini sağladığınızda dışarısı -15°C olduğunda bile Webasto ile çok rahat ısınıp sorun yaşamazsınız. Yazın da kabin sıcaklığı bulunduğunuz yere ve konuma göre sizi rahatsız etmeyecek sıcaklıkta olacaktır.' Ben de öğrenip ikna olurum. Bir videoda neden yapıldığını bilmediğim bir uygulamayı izleyip elimde kalem ve kağıt ile ipucu yakalamaya çalışmam.

Yine uzattım :\

Saygılar.

Sayın Paramecium,

videoyu koyup gitme ifadesini genel anlamda, bu üyeyi kasterek söylediğinizi düşünmesemde bu noktaya açıklık getirmek istiyorum.

Bu başlığın sahibi videolarının yanısıra konuyu diğer üyelerle de tartışıyor. Forumda videoyu koyup gidenler de var ama, bu üyemiz onlardan değil. Diğer paylaşımlarında durumu görmek mümkün.

Video konusu gittikçe yaygınlaşıyor. Bilgilendirici olanları var olmayanları var. Videoya göre karar vermek gerekiyor. Kendi gezi anılarımda da bazı güzergahları veya karavanpark tanıtımlarını video ile yaptığım olur.

Videolar konusunda daha çok örnekler verebilirim ama gittikçe konudan uzaklaşıyoruz. Istenirse konuyu kendi başlığı altında tartışabiliriz.

Selamlar.

Selam,

Dediğim gibi, çoğunuz büyüğümsünüz ve benden daha eskisiniz. Kimseyi kırmak, gücendirmek veya üzmek istemem :smiley:

Saygılar.

.
Mesela izolasyon konusu; 'şunu koy gitsin, yeterli gelir' cümlesi beni merak denizlerinde elimde kürekle yelkensiz bırakıyor :p Neye göre yeterli, hangi koşullarda yeterli, neden daha farklı yapılmamalı, sakıncalar neler, uygulama zorluğumu çıkar, maddi külfet mi, uzun vadede uygun değil mi, sağlıksız mı... kafamda deli sorular :D Ama birisi dese ki 'şu R değerini sağladığınızda dışarısı -15°C olduğunda bile Webasto ile çok rahat ısınıp sorun yaşamazsınız. Yazın da kabin sıcaklığı bulunduğunuz yere ve konuma göre sizi rahatsız etmeyecek sıcaklıkta olacaktır.' Ben de öğrenip ikna olurum. Bir videoda neden yapıldığını bilmediğim bir uygulamayı izleyip elimde kalem ve kağıt ile ipucu yakalamaya çalışmam.

@paramecium , lütfen hakkımızı yemeyin. Sizin buraya üye olup böyle sorularla sıkılmamanız için ta seneler önce toplanıp aşağıdaki başlıklarla konuları etraflıca konuşmuştuk. ;)
Herşey sizin rahat etmeniz içindi. Bunun için biraz vakit ayırmanızı beklemek sanırım hakkımız olmalı ? :yum:

Bu fırsatla bir ilave daha yapmama izin verin.

Başlıkta, kişiye değil duruma odaklanarak, yani insan karalama safsatası yapmadan, konuşulanların uslubünü içeriğinden ayırmadan ve kurallara uymuyorsan terk et gibi yakışıksız tavırlara girmeden sürdürmeye çalıştığımıza vurgu yapmak isterdim. En azından benim hedefim bu yöndeydi.

Umarım @d.ata ‘da, demokrasilerin vazgeçilmez gereksinimi “Eleştiriye Dayanıklılık” örneği vererek konulara artık doğrudan katılır.

Bu durumda 35. cevaptan sonra bile hala başlıkta görünmeyerek konuya katkıda bulunmaması, istemese de maalesef düşünülenleri kuvvetlendirmeye yol açmakta ki tek bir videoda bile tavrı ve samimiyetini görenlerin böyle birşeyi kendisine yakıştıramıyacağına inanıyorum.
Yine de istemiyerek kendisini kırdı isem özür dilerim..🌹
Unutmayalım, tersi olmasa da çoğu derin yakınlıklar böyle gerilimlerden sonra başlarmış. :yum:

Ben buradan kendisine hoş geldin der ve sonuna kadar seyrettiğim zaten kendi uzmanlığı olan elektrikle ilgili tek videosunun kablo kullanımla ilgili bilgilerini konuya yeni başlayan herkese önermek isterim. :yum:

.

Eğer samimiyetle görülmek istenirse konuşmak istediklerimiz de zaten içerikten ziyade uslüp, yani başlığın açılması üzerineydi. Bunu da başka bir yerde üstelik dolaylı konuşmanın anlamını da artık sizlere bırakıyorum..
.

Son düzenleme:

Bu başlığın sahibi videolarının yanısıra konuyu diğer üyelerle de tartışıyor. Forumda videoyu koyup gidenler de var ama, bu üyemiz onlardan değil. Diğer paylaşımlarında durumu görmek mümkün.
----------------------------------------
Tamam bu üyemiz öyle değil.
O da burada reklam yapıp youtube reytingi arttırma peşinde ama,
neyse onu geçelim. Aslında bu site kendi kanallarına reyting sağlama amaçlı kullanılmamalı.
Ya bunu koruma adına kışkırtılmışın terbiyesiz e ne demeli..
Belki de başka bir nikle yazan kendisidir.
Sanal dünyanın pisliği bu ..

Bu konuda maalesef çok umursamaz tutum sergiliyorsunuz Hüseyin bey. :(

Burası hiç bir üyeye ve özellikle buranın saygın, kariyer sahibi üyelerine,
rahatlıkla terbiyesiz hitaplar yapılacak bir site değil; diye biliyordum.
Ama bu konularda çok pasifsiniz.

Üzgünüm ama,maalesef durum bu..!

Bu konuda daha fazla yazmıyacağım.
Bu tipler ilgilenildikçe terbiyesizliklerini arttırılar.
Bana dinazor diyen terbiye noksanına da, ben de zibidi diyorum.

Zibidi terbiyesizliklerine devam edebilir,
nasılsa Hüseyin bey kontrolunda ATIŞ SERBEST.
Yalnız bu sitenin başka yöneticileri de olmalı ..!

Akın bey(umarım doğru hatırlıyorum) Hüseyin bey de cok ince ve nazik biri. Dolayısı ile nezaket sırları içerisinde kalmaya özen gösteriyor. Ancak malumunuz ortam ne kadar mazbutsa orayı karıstırmaya calışan arkadaşlar çıkabiliyor. Yapacak çok bir şey yok. Bence en güzeli onlar yokmuş gibi davranmak. Tartışma ile beslendikleri için bir müddet sonra beslenemeyip gidecekler 😉😊😊. Saygılar sunuyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri