Karavanda Sürekli Yaşam Üzerine

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TA2RX Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,055
.
Türkiye’deki sekiz milyon civarındaki öğrenci için yetersiz bulunan bir milyon yurt bazlı yatak kapasitesini yarısı kadar arttırarak Avrupa ortalamasına getirmek demek, yarım milyon karavan park yeri anlamına gelmekte.

Değil bu sayı, bu sayının yanlızca onda biri olan elli bin artımın bile ne kadar gerçekçi olabileceğini en azından arsa ve ulaşım açısından düşünmek gerekiyor. Karavanda kişi başı arsa gereksinimi öğrenci yurtlarına göre parmak hesabı en az on misli fazla olmalı. Yani bu yaklaşım yol ve sosyal alan da düşünülürse birim başı ~30 m2 alan gerektirmekte. Böyle yerlerin ançak şehir dışlarında bulunabilmesi, fazladan yeni ulaşım sorunu da doğurmalı.
Üstelik karavanın, yapılara göre ülke için kaynak israfı olacağı da atlanmamalı. Ayrıca ikisin sunduğu sosyal ortam da farklı karakterde.
Sanırım karavan alma kapasitesindeki ailelerin çocukları zaten evlerde kalabilme durumundalar.
Bankaların da böyle uzun vadeli çözümleri, hele günümüz için öyle pek gerçekci göreceğini sanmıyorum. Binaların teminat karşılığı daha sağlam.

Bence, yeni yaklaşımları ayrıntıları ve sonuna kadar düşünme sorumluluğu atlanmamalı. Yurt ve karavan baranak olsalar da ayrı özellikleri var. Bire bir karşılaştırılmaları aldatıcı olurdu.

Ne kadar iyi niyetli olsa da dünyada böyle kapsamlı bir uygulamaya rastlanmamasının, başka anlamlı sebepleri de olacağını tahmin ediyorum.
Fakat yine de ihmal edilecek kadar gayet az sayıda ve deneysel yaklaşım olarak Almanya’daki bazı Tiny House barınaklarının, sonuçta egzotik çözüm olarak görüldüğünü de eklemeliyim.

Son düzenleme:

Etiketler
Öğrenci barınma işi farklı; , Öğrenci gelsin, ev kiralasın, ticaret olsun diye orta okul bile olmayacak yerlere oy için üniversite kondurdular. Istanbul'da bile garip garip üniversiteler çıktı. Sürekli yaşam konusunda benim fikrim sabit, yapacak kişi forumlara filan yazmaz, direkt yapar.

Bir karavanpark yardımı ile sürekli karavanda yaşamaya başladım. Hala evim var. Ama eğer ki karavanda rahat edersem evimi kapatabilirim belki de. Bu beni ekonomik olarak çok rahatlatırdı. Ama insanın bütün eşyasını gözden çıkarması ne kadar da zormuş. Bakalım mevlam neyler? Neylerse güzel eyler...

İşsiz gençleri bir kaç yıl oyalayıp, şehirlerin ekonomisine katkısı bulunsun diye açılan, içi boş üniversitelerin bahtı kara öğrencilerine kalacak yer bulmak , delinin kuyuya attığı taşı çıkartmaya çalışmaya benziyor.Yazık günah bu çocuklara!Hiç bir işlerine yaramayacak bir kağıt parçası için çektikleri çileye bakın:(

Ev eşyaları için Depo buldum. Eğer evimi kapatırsam eşyamı dağıtmadan depolatacağım. Belli bir aylık ücreti olacak ama eğer vazgeçersem kolayca tekrar ev hayatına dönebileceğim. Bakalım Mevlam neyler, neylerse güzel eyler...

İç Anadolu, İklim olarak çok soğuk geceleri olan bir iklim ve karavanda yaşamak için çok uygun değil. Kışın karavanparkın sularının kesilecek olması beni düşündürüyor. Bu beni biraz daha fazla zorlayacak. Başa çıkılmayacak bir zorluk değil ama bu kesinlikle bir zorluk yaratacak...

Eğer Ankara Ulaşan, Bursa Misikamp gibi daha hareketli, yaşayan bir kamping olsaydı, Karavanparkta yaşama düşüncemi çok daha kolay ve rahat gerçekleştirebilecektim. Ama malesef Ankara olan yaşadığım ili değiştiremiyorum. Ama belki benden cesaret alıp yanıma gelen kampçılar da olur ilerde...

Karavan yaşamı sıhhatimiz yerinde olduğu sürece gayet güzel. Ama ufak tefek rahatsızlıklar, üşütme, hafif grip gibi durumu değiştirebilyor. Böyle durumlarda hep evimde olmak istedim.

Sizin yaşınız genҫ, planlarınızın başarılı olmasını dilerim.

Hocam Ankara'nın sabah ayazı ben geliyorum diyor. Geçen hafta sabah 8 de eksi 2 derece gösteriyordu, arabanın cam suyunu donmuştu.

Bende durum şöyle, Evimi de seviyorum, karavanımı da...
Evde birkaç gün geçince karavanımı aramaya başlıyorum ama karavanımdayken de evimi.
Ev benim için vazgeçilebilir değil. Özellikle Ulaşan'da kış şartları bu kadar zorlu iken...
Börübars'ın dediği doğru geçen hafta sabahlar çok soğuk oldu.
Ulaşan'da tuvaletlerde ısıtma sistemi ve sıcak su yok.
Buzz gibi oluyor tuvalet.
Ama karavanım için buna katlanabilirim bazen...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri