Karavanda Sürekli Yaşam Üzerine

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TA2RX Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 967

Doğrucu Davut

Gezen, yeriyle beraber, önyargısını da değiştirir
Mesajlar
1,128
Tepkime puanı
1,526
Yer
Kuzey Ren / Almanya
.
Türkiye’deki sekiz milyon civarındaki öğrenci için yetersiz bulunan bir milyon yurt bazlı yatak kapasitesini yarısı kadar arttırarak Avrupa ortalamasına getirmek demek, yarım milyon karavan park yeri anlamına gelmekte.

Değil bu sayı, bu sayının yanlızca onda biri olan elli bin artımın bile ne kadar gerçekçi olabileceğini en azından arsa ve ulaşım açısından düşünmek gerekiyor. Karavanda kişi başı arsa gereksinimi öğrenci yurtlarına göre parmak hesabı en az on misli fazla olmalı. Yani bu yaklaşım yol ve sosyal alan da düşünülürse birim başı ~30 m2 alan gerektirmekte. Böyle yerlerin ançak şehir dışlarında bulunabilmesi, fazladan yeni ulaşım sorunu da doğurmalı.
Üstelik karavanın, yapılara göre ülke için kaynak israfı olacağı da atlanmamalı. Ayrıca ikisin sunduğu sosyal ortam da farklı karakterde.
Sanırım karavan alma kapasitesindeki ailelerin çocukları zaten evlerde kalabilme durumundalar.
Bankaların da böyle uzun vadeli çözümleri, hele günümüz için öyle pek gerçekci göreceğini sanmıyorum. Binaların teminat karşılığı daha sağlam.

Bence, yeni yaklaşımları ayrıntıları ve sonuna kadar düşünme sorumluluğu atlanmamalı. Yurt ve karavan baranak olsalar da ayrı özellikleri var. Bire bir karşılaştırılmaları aldatıcı olurdu.

Ne kadar iyi niyetli olsa da dünyada böyle kapsamlı bir uygulamaya rastlanmamasının, başka anlamlı sebepleri de olacağını tahmin ediyorum.
Fakat yine de ihmal edilecek kadar gayet az sayıda ve deneysel yaklaşım olarak Almanya’daki bazı Tiny House barınaklarının, sonuçta egzotik çözüm olarak görüldüğünü de eklemeliyim.
 
Son düzenleme:

Etiketler

bartek

Zirve
Mesajlar
2,495
Tepkime puanı
1,148
Öğrenci barınma işi farklı; , Öğrenci gelsin, ev kiralasın, ticaret olsun diye orta okul bile olmayacak yerlere oy için üniversite kondurdular. Istanbul'da bile garip garip üniversiteler çıktı. Sürekli yaşam konusunda benim fikrim sabit, yapacak kişi forumlara filan yazmaz, direkt yapar.
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,523
Mesajlar
1,493,863
Kayıtlı Üye Sayımız
169,912
Kaydolan Son Üyemiz
Muhammed solak

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst