Karavanda Uzun Süre Yaşanabilir mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ferfecir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 63
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 96,365

Acaba ömrümün kalanını bir karavanda geçirebilirmiyim.

• Evet

Kullanılan: 88 73.3%
  • Hayır

Kullanılan: 32 26.7%

• Kullanılan toplam oy
    120

ferfecir

Yeni Üye
Merhabalar,
Ben foruma yeni kayıt oldum. Hayatımda gördüğüm karavan sayısı 5'i geçmez. Hiç bir karavanın içinede girmedim. Forumun karavan bölümünü neredeyse baştan sona okudum. Forum karavanlar konusunda bir miktar bilgi edinmeme yardımcı oldu. İşim gereği 2 yılda bir şehir değiştiriyorum. Daha 13 yılda bu şekilde devam etmek durumundayım. Yani zaten göçebe hayatı yaşıyorum. Misafirhanelerde kalmaktan bıktım. Öğrenci gibi bir kaç arkadaş ev tutmaktanda bıktım. Evlilikte düşünmüyorum. Bir karavanda yaşamak hiç aklımdan geçmiyordu. Ancak ev arkadaşımın karavan merakından dolayı araştırma yaparken internette gördüğüm bir karavan aklımı çeldi. Gördüğüm karavanın bizim paralarla alınması elbette mümkün değil ama ucuz bir kopyasını yaptırmam zorda olsa mümkün gibi gözüküyor. Üstelik bu karavan dışardan karavan gibi gözükmüyor. Yani hırsızları, serserileri üzerine çekecek tipten değil. Yani ben yabancıyım beni soyun, beni yolunacak kaz gibi görün hatta beni kovun der gibi bağırmıyor. Yinede sürekli bir karavanda yaşamak beni korkutmuyor değil. Eğer bu karavanı yaptırmaya karar verirsem ısıtma, elektrik temini, elektrik tesisatı, buzdolabı, mobilya yaptıracak malzeme ve usta, araç seçimi, pis ve temiz su tankları, duş wc vs... seçimlerini yapmak için kendime uzun bir zaman tanıyacağım. Aşağıya kopyasını yaptırmayı düşündüğüm karavanın birkaç resmini koyuyorum ve tecrubeli arkadaşlardan bu karavanda sürekli yaşanıp yaşanamayacağı hakkında fikirlerini belirtmelerini rica ediyorum.

EX63HDM MANTGA6x62 560

EX63HDM MANTGA6x625 560

EX63HDM MANTGA6x67 560

EX63HDM MANTGA6x69 560

EX63HD MANM4x4Doka10 560

EX63HD MANM4x4Doka11 560

Etiketler
Ynt: Karavanda Uzun Süre Yaşanabilir mi?

Karavanda sürekli yaşamak istiyorum. Bu konudaki önerilerinizi bekliyorum. Sevgiler.

Karavanda sürekli yaşamak istiyorum. Önerilerinizi bekliyorum. Sevgiler..

Yaşayacağınız bölgeyi , şehri, iklimi, karavanda olacak kişi sayısı gibi bilgileri belirtirseniz, daha kolay yardımcı olunur diye düşünüyorum.

Çanakkale Geyikli civarında eşim ve köpeğimle birlikte yaşamayı planlıyoruz. Şaseden topladığım 1977model cj5 ve toplamakta olduğumuz 1974 model 1303S WW miz var.

Daha açık ifade ile yaşam biçimimizi geriye dönüşü olmayacak şekilde değiştireceğiz. Nasıl bir karavan olmalı ve karavanda yaşam nasıl?

Bu mesaja baktığımda altta benzer konular dikkatimi çekti kimse bu konulara cevap yazmayı pek düşünmemiş sanırım birçok kişi bukadar uzun ve zor bir konuya cevap vermeyi istemez,son derecede doğru.ilk akla gelen yanlış anlamayın ethem bey yaşınız(ben hemen yaşınıza baktım :smiley: )bu konuyu açanın yaşı çok önemli,ben 20 küsür seneden fazla bu düşünceyi çok geliştirdim tabi çok da inceledim,taiga beyin dikkat çektiği nokta çok doğru ama inanın bu soruların arkasından gelecek soru adedi çok fazla bu yüzden açıklayıcı yazarsanız ben size kendim edindiğim bilgileri aktarayım.
1-neden karavanda yaşamayı istiyorsunuz,felsefi bir nedeni varmı ideolojik mi(karavanda yaşarken karşılaşacağınız sorunlara en büyük destek bu fikri destekdir).
2-karavanda yaşamak için geliriniz yeterlimi yoksa evin önüne çekeceğiniz bir karavandanmı bahsediyoruz(yani ucuz ev mi sizin için).
3-buz gibi bir havada - derecede herhangi bir yerde çadır karavan(ısıtıcının olmadığı)bir mekanda kaldınızmı.belli bir süre..pratikmisiniz,mekanik bilginiz varmı,araçlarla aranız nasıl
.........inanın size 30-40 tane daha sorabilirim ama en önemlileri sanırım bunlar.
bu soruları vereceğiniz cevaplara göre size yardımcı olabilirim.

ethem bey ben yazarken sizde yazmışsınız ..sizinki önce gelmiş :smiley:

Arkadaşlar yerden göğe kadar haklı görünüyorsunuz. Sitede ilk dikkatimi çeken bir yaşam biçimi olarak karavanın tamamen tercih edildiğini görmememdi.

42 yaşındayım. Avukatım. Evliyim. Eşim de bankacı. İzmir, merkezdeyiz. İş ve ev adreslerimiz değişecek. Yanımızda 3 yaşında bir de golden var. Yaşam tarzımızı değiştirmeye karar verdik. Aklıma ilk gelen şey iki ayrı karavanda yaşamak, eşimle. Bu yaşamın beni getirdiği nokta. Bir manifesto.

Unutmuşum. İlaveten evime tamirci girmez. Kendime göre bir tamir setim var. Hani tamir tadilat manyakları vardır ya. Nereye gitseler tamir edilecek bir şeyler var mı diye bakınan onlardan sayılırım. Çatı katım var mayıs ila eylül arası hamakta uyurum. Bu yaz yazlıkta çatıda cibinlikte geçirdik tatilimizi. Konformist değiliz.

evet ethem bey şunlarıda söylerseniz size daha faydalı olabilirim,geliriniz karavanda yaşamaya yeterli olacakmı,sanırım siz karavanı belli bir yerde tutup arasıra hareket etmeyi düşünüyorsunuz,birde buna bağlı olarak çocuk sorununu çözdünüzmü.yanlış anlamayacağınızı düşünüyorum
sizinle hemen hemen aynı yaştayım,69 doğumluyum.geçensene evlendim bu yaşa kadar evlenmememin nedeni sizin şuanda sorguladığınız yaşam biçimine uygun bir hayat kurma düşüncem.

Aslında aklımdan geçen şu bir arazi sahibi olmak ardından, elektrik, su sağlayarak bir bahçe düzeni kurmak. Eşimle iki ayrı karavanda yaşamak. 14 yaşındaki oğlum ilk hanımla ve eşimle çocuk düşünmüyoruz.

Gelirin karavanda yaşamaya yetmesi ne anlama geliyor.?

Manifestonun içeriği özetle "basit hayat basit tatlar" ve "küçük güzeldir" ile açıklanabilir.

siz karavanı alıp vur kendini yollara değişik hayatlar filan değil de daha sabit bir yaşam düşünüyorsunuz, işiniz filan herşey devam edecek anladığım kadarıyla yani aleksander süper berduş değil :smiley: doğru anladım sanırım..çünkü hem yollarda olup hemde çalışamazsınız,farklı bir yetenekleriniz olması gerekiyor hem yollarda hemde bu hayatı sürdürebilimeniz için.tabi emekli maaşı- fındık-fıstık geliri olursa ayrı..

Doğru anlamışsınız, şimdi sorularımı yanıtlarsanız beni memnun edersiniz.
Nasıl bir karavan edinmeliyim. Yerli/yabancı. Sıfır/2.el. Boyut ? Özellikler. Dikkat etmem gereken şeyler?
Karavanda yaşamamam için fiziki nedenler gibi?

Bu arada tarımsal projeler yürütüyorum. Aklımda bir de karavan park projesi var.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri