Karavanda Yaşadığım 10 Olumsuz Şey

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Doğrucu Davut Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,443
Yer
Kuzey Ren / Almanya
.
Yıllarca tam zamanlı olarak karavanımda yaşadım.
Aşağıda sıraladıklarım, karavanla ilgili yaşadığım en olumsuz on şeydi.
K. Margeson

* Karavan hayatı devamlı kamp yapma durumudur.

İnsanlar her gün sıkıcı rutin kamp işlerini yapmanın gerçekten nasıl bir şey olduğunu pek düşünmezler.
Aracınız ne kadar güzel olursa olsun, hiçbir karavan normal bir ev gibi işlev görmez. Yemek pişirmek, bulaşık yıkamak, temizlik yapmak ve her şeyi düzenli tutmak gibi görevlerin hepsi biraz daha sıkıcı, zaman alıcıdır ve genellikle bir şekilde tamamlanmamış gibi hissettirir.

* Her şey her zaman kirli

'Doğaya dönüş'ü unutun. Bir karavanda yaşadığınızda, o size zaten geliyor. Güzel bir toprak yolda ilerlerseniz, sahip olduğunuz her şeyiniz daha sonra tozla kaplanacaktır. Eğer bir çam ormanında bir gece geçirirseniz, aracınız çam iğneleriyle dolacaktır. Eğer yağmur da yağarsa (özellikle de köpeğiniz varsa), her şey çamurla kaplanır.
Yolculuktan sonra kalıcı bir eviniz yoksa, çamur düşündüğünüzden daha stresli olabilir.

* Hava hep aşırı yaşanır veya algılanır.

Sürekli dışarıda olduğunuzda, hava daha da bunaltıcı gelebilir. Güneşli bir günde, aracınızın içi hızla fırın gibi olabilir. Fırtına ve sıfırın altındaki sıcaklıklar sırasında, ısıtıcı tüm gün çalışsa bile parmaklarınız etkili bir şekilde yazamayacak kadar soğuk olabilir.
Portland, Oregon'da bir kış boyunca, ısıtma ve iyi havalandırmaya rağmen, minibüsümdeki nem, sahip olduğum her aletin paslanmasına neden oldu.

* Mektuplarınızı geç alıyorsunuz.

Bu duruma gerçekten hazırlıklı olduğumu düşünüyordum. Pony Express ile özel bir posta kutum vardı, mümkün olduğunca her türlü fiziksel postaya aboneliğimi iptal ettim. Yine de, birkaç aylık bir seyahatten sonra Seattle'a her "döndüğümde", beni bekleyen bir yığın posta vardı.
Her zaman posta gerektiren bir tür iş, makam veya acil durum vardır. Bu nedenle seyahat etmek zor olabiliyor. Hatta bir keresinde vergi dairesinden bir mektup almıştım. Mektupta bir vergi denetimi yapıldığı yazıyordu ve cevap vermek için son tarihi kaçırmıştım.

* Sağlık hizmetlerini almak zor olabilir

Multipl skleroz, Hashimoto hastalığı ve daha az ciddi bazı hastalıklarla yaşayan bir göçebe olarak, ilaç almak ve doktorlardan randevu almak zor olabiliyor. ABD'de 90 günlük reçeteler ve ülke çapında eczaneler olsa bile, ihtiyacım olan ilaçları almakta şaşırtıcı derecede sorun yaşadım.
Tedavi söz konusu olduğunda da durum farklı değil. Bir keresinde bel fıtığı sağ bacağımı felç etti. Kendimi acil serviste buldum ve bir minibüste yaşadığımı söyleme hatasını yaptım. Bunun bakıcımın hareket halinde olmanın benim için ne kadar önemli olduğunu anlamasını sağlayacağını ummuştum. Ama bunun yerine bana alkol bağımlılığı ve acil durum sığınakları hakkında broşürler verildi. Bunun yerine o zamanı beni MR'a sokmak için harcamaları gerekirdi.

* Evcil hayvanınızın bakımı karmaşık hale gelebilir

Daha karmaşık hale gelen sadece benim sağlık bakımım değildi. Phoenix'ten bir yavru köpek aldığımda, yolda veteriner bakımı ayarlamanın şaşırtıcı derecede zor olduğunu keşfedince şok oldum.

* Sürekli yer değiştirmek sinir sistemini zorluyor

Yolda bana sıklıkla eşlik eden gizli huzursuzluk hissini tanımlamak için "sinir sistemi vergisi" terimini icat ettim. Ruhumuz aşinalığı sever ve öngörülebilirliği "güvenlik" ile ilişkilendirir. Manzara, iklim ve yol arkadaşı değişikliği ne kadar güzel ve maceralı olursa olsun, sinir sistemimizi her zaman zorlar.

Güvence ve dinlenme için bir planınız yoksa, sınırlı kaynaklarınız kolayca tükenebilir.

* Her şey yetersizdir ve bir şeyler bozulduğunda da onarımda daha fazlasını ödersiniz

Aydınlatma için kullandığınız elektrikten bulaşık yıkamak için kullandığınız su miktarına kadar, bir karavanda yaşıyorsanız kaynaklarınız son derece sınırlıdır. Günlük ana hedeflerinize ulaşmak için her şeyden yeterince sahip olmak istiyorsanız, tüketiminizi sürekli olarak izlemeniz ve kaynaklarınızı yönetmeniz gerekir.
Buna bir kaynak olarak arabanın kendisini de ekleyin: Arızaların bunun bir parçası olduğunun farkındaydım. Ne de olsa eski bir Volkswagen kullanıyordum. Bir şeyleri kurcalamayı sevdiğim için, bu tür onarımlar genellikle benim için cazibenin bir parçasıdır.Ancak bir tamirci veya garaj çağırmak zorunda kalırsam tüm evimden kurtulacağımı düşünmemiştim. Çoğu dükkan sakinleri kabul etmeye istekli olmadığından, Vanlife'taki onarımların bedelinin bir kısmı da bir araba veya konaklama yeri kiralamak zorunda kalmanız olabilir.

* Kalıcı dostluklar, arkadaşlıklar bulmak zor

Karavan yaşamı; ilgi çekici yabancılarla, bir gecede kalan arkadaşlarla ve hatta mevsimlik yoldaşlarla doludur. Kurduğunuz bağlantılar samimi ve harikadır, ancak onlar da geçicidir.
Bu yüzden ilişkiler için neredeyse romantik bir özlem geliştirdim. Bu ilişkilerin seyahat ederken kurduklarım kadar samimi olmasını ama her zaman yolların ayrılmasıyla bu kadar çabuk bitmemesini istiyorum.

Çevirinin kaynağı:
I've lived full-time in my van for years. Here are the 10 worst parts that no one talks about enough.

Gerçek sevgi; sevilenin olumsuz yanlarını da görebilen bir sevgi olmalı ?
Nasıl mevsim göçebeleri hayvanlarıyla yaylalara çıkarken yaşadıkları sevinci evlerine dönerken de tekrar yaşıyorlarsa, durum kendini aldatmayan çoğu karavancı için de aslında pek farklı olmamalı ?

Son düzenleme:

.
Yıllarca tam zamanlı olarak karavanımda yaşadım.
Aşağıda sıraladıklarım, karavanla ilgili yaşadığım en kötü on şeydi.
K. Margeson

* Karavan hayatı devamlı kamp yapmaktır

İnsanlar her gün sıkıcı rutin kamp işlerini yapmanın gerçekten nasıl bir şey olduğunu pek düşünmezler.
Aracınız ne kadar güzel olursa olsun, hiçbir karavan normal bir ev gibi işlev görmez. Yemek pişirmek, bulaşık yıkamak, temizlik yapmak ve her şeyi düzenli tutmak gibi görevlerin hepsi biraz daha sıkıcı, zaman alıcıdır ve genellikle bir şekilde tamamlanmamış gibi hissettirir.

'Doğaya dönüş'ü unutun. Bir karavanda yaşadığınızda, o size zaten geliyor. Güzel bir toprak yolda ilerlerseniz, sahip olduğunuz her şeyiniz daha sonra tozla kaplanacaktır. Eğer bir çam ormanında bir gece geçirirseniz, aracınız çam iğneleriyle dolacaktır. Eğer yağmur da yağarsa (özellikle de köpeğiniz varsa), her şey çamurla kaplanır.
Yolculuktan sonra kalıcı bir eviniz yoksa, çamur düşündüğünüzden daha stresli olabilir.

* Hava hep aşırı algılanır.

Sürekli dışarıda olduğunuzda, hava daha da bunaltıcı gelebilir. Güneşli bir günde, aracınızın içi hızla fırın gibi olabilir. Fırtına ve sıfırın altındaki sıcaklıklar sırasında, ısıtıcı tüm gün çalışsa bile parmaklarınız etkili bir şekilde yazamayacak kadar soğuk olabilir.
Portland, Oregon'da bir kış boyunca, ısıtma ve iyi havalandırmaya rağmen, minibüsümdeki nem, sahip olduğum her aletin paslanmasına neden oldu.

* Mektuplarınızı geç alıyorsunuz.

Bu duruma gerçekten hazırlıklı olduğumu düşünüyordum. Pony Express ile özel bir posta kutum vardı, mümkün olduğunca her türlü fiziksel postaya aboneliğimi iptal ettim. Yine de, birkaç aylık bir seyahatten sonra Seattle'a her "döndüğümde", beni bekleyen bir yığın posta vardı.
Her zaman posta gerektiren bir tür iş, makam veya acil durum vardır. Bu nedenle seyahat etmek zor olabiliyor. Hatta bir keresinde vergi dairesinden bir mektup almıştım. Mektupta bir vergi denetimi yapıldığı yazıyordu ve cevap vermek için son tarihi kaçırmıştım.

Multipl skleroz, Hashimoto hastalığı ve daha az ciddi bazı hastalıklarla yaşayan bir göçebe olarak, ilaç almak ve doktorlardan randevu almak zor olabiliyor. ABD'de 90 günlük reçeteler ve ülke çapında eczaneler olsa bile, ihtiyacım olan ilaçları almakta şaşırtıcı derecede sorun yaşadım.
Tedavi söz konusu olduğunda da durum farklı değil. Bir keresinde bel fıtığı sağ bacağımı felç etti. Kendimi acil serviste buldum ve bir minibüste yaşadığımı söyleme hatasını yaptım. Bunun bakıcımın hareket halinde olmanın benim için ne kadar önemli olduğunu anlamasını sağlayacağını ummuştum. Ama bunun yerine bana alkol bağımlılığı ve acil durum sığınakları hakkında broşürler verildi. Bunun yerine o zamanı beni MR'a sokmak için harcamaları gerekirdi.

* Evcil hayvanınızın bakımı karmaşık hale gelebilir

Daha karmaşık hale gelen sadece benim sağlık bakımım değildi. Phoenix'ten bir yavru köpek aldığımda, yolda veteriner bakımı ayarlamanın şaşırtıcı derecede zor olduğunu keşfedince şok oldum.

Yolda bana sıklıkla eşlik eden gizli huzursuzluk hissini tanımlamak için "sinir sistemi vergisi" terimini icat ettim. Ruhumuz aşinalığı sever ve öngörülebilirliği "güvenlik" ile ilişkilendirir. Manzara, iklim ve yol arkadaşı değişikliği ne kadar güzel ve maceralı olursa olsun, sinir sistemimizi her zaman zorlar.

Güvence ve dinlenme için bir planınız yoksa, sınırlı kaynaklarınız kolayca tükenebilir.

* Her şey yetersizdir ve bir şeyler bozulduğunda da onarımda daha fazlasını ödersiniz

Aydınlatma için kullandığınız elektrikten bulaşık yıkamak için kullandığınız su miktarına kadar, bir karavanda yaşıyorsanız kaynaklarınız son derece sınırlıdır. Günlük ana hedeflerinize ulaşmak için her şeyden yeterince sahip olmak istiyorsanız, tüketiminizi sürekli olarak izlemeniz ve kaynaklarınızı yönetmeniz gerekir.
Buna bir kaynak olarak arabanın kendisini de ekleyin: Arızaların bunun bir parçası olduğunun farkındaydım. Ne de olsa eski bir Volkswagen kullanıyordum. Bir şeyleri kurcalamayı sevdiğim için, bu tür onarımlar genellikle benim için cazibenin bir parçasıdır.Ancak bir tamirci veya garaj çağırmak zorunda kalırsam tüm evimden kurtulacağımı düşünmemiştim. Çoğu dükkan sakinleri kabul etmeye istekli olmadığından, Vanlife'taki onarımların bedelinin bir kısmı da bir araba veya konaklama yeri kiralamak zorunda kalmanız olabilir.

* Kalıcı dostluklar, arkadaşlıklar bulmak zor

Karavan yaşamı; ilgi çekici yabancılarla, bir gecede kalan arkadaşlarla ve hatta mevsimlik yoldaşlarla doludur. Kurduğunuz bağlantılar samimi ve harikadır, ancak onlar da geçicidir.
Bu yüzden ilişkiler için neredeyse romantik bir özlem geliştirdim. Bu ilişkilerin seyahat ederken kurduklarım kadar samimi olmasını ama her zaman yolların ayrılmasıyla bu kadar çabuk bitmemesini istiyorum.

Çevirinin kaynağı:
I've lived full-time in my van for years. Here are the 10 worst parts that no one talks about enough.

Gerçek sevgi; sevilenin kötü yanlarını da görebilen sevgi olmalı ?
Nasıl mevsim göçebeleri hayvanlarıyla yaylalara çıkarken yaşadıkları sevinci evlerine dönerken de yaşıyorlarsa, durum karavancılar için de aslında pek farklı olmamalı ?
Güzel yazı, Teşekkürler...

Yazıda ,sürekli karavanda yaşam biçimini seçenlerin karşılaşabileceği olumsuz durumunu genel itibari ile iyi anlatmış.
Bu yazıyla bardağın boş tarafını gördük birde dolu tarafını görelim.
1-Her şartlar altında sürekli fahiş zam yapmayı alışkanlık haline getiren ev sahibiniz yok.
2-Alt,üst daire yada mahalle komşu gürültüsü,dedikodusu yok.
3-Depremde başıma bu ev yıkılır mı korkunuz yok.
4-Görmek istemediğiniz rahatsız kişileri görmeme şansına sahip olursunuz.
5-Karavandaki yer darlığından daha az gıda tüketir ,makarnaya dayanmıyorsanız kilo kontrolü yaparsınız.
6-Yeni yerler görmenin,yeni kültürleri tanımanın verdiği hazzı yaşarsınız.

Belki daha çok maddeler eklenir gidebilir de...
Genelde tatlısu karavancılığı hakim olduğu için Tilkinin dönüp geleceği nokta kürkcü dükkanı olduğundan dolayı, alıntı yazıdaki olumsuzlukların bir kısmı bu türü bağlamaz.

Son düzenleme:

.
Yok Orhan bey, karavancılığı olumsuz tanımladığım falan yok. Yoksa görüyorsunuz foruma üyeliğim bu kadar hiperaktif olmazdı. 😉 Zaten yazar da daha ilk cümlesinde hangi tip karavancılık için yazdığını söylemekte.
Benim tilkiliğim ise karavancılığın olumsuz yönlerini göz ardı etmemekle ilgili.
Kabul, her düşünceyi takım tutarcasına savunan bir ülke için alışılmış bir yaklaşım değil.

Hanım kızımızın en beğendiğim tespiti ise şu:
Ruhumuz aşinalığı sever ve öngörülebilirliği "güvenlik" ile ilişkilendirir. Manzara, iklim ve yol arkadaşı değişikliği ne kadar güzel ve maceralı olursa olsun, sinir sistemimizi her zaman zorlar.
Sizleri bilmiyorum ama uzun konaklamalar yapmadan beş altı hafta kadar yollarda olduktan sonra, biz de bu ruhsal yorgunluğu hissetmeye başlıyoruz. Onun için senelik birkaç aylık gezileri hep ikiye üçe bölmekteyiz.

Yollarda hasta olmak da başka bir dert. Sanırım bunu safra kesesindeki taşlarını aldırmak için gezisini yarıda kesip uzunca yol yaparak evine dönen birisinden başkası pek anlayamaz.
Bir de yazdığınız o altı maddeden beşi bizim için geçerli olmadığı halde, yine de yollarda olmaktan keyf almamız hayra işaret etmeli. 😊

Son düzenleme:

Kış kamplarında Camların buğulanması yerlerin nemlenmesi 1 numaralı sorunum.

Camlar gördüğümüz yerler. Iç tarafta metal üzerindeki buğulanma paslanmayı tetikliyor. Gündüzleri karavanı iyi havalandırmak önemli. Aynı evdeki gibi.

Isıtma ile havalandırmayı dengeleyebildiğim gecelerde buğulanmayı önleyebiliyorum. Ama her zaman mümkün olmuyor.

Camlar gördüğümüz yerler. Iç tarafta metal üzerindeki buğulanma paslanmayı tetikliyor. Gündüzleri karavanı iyi havalandırmak önemli. Aynı evdeki gibi.

Isıtma ile havalandırmayı dengeleyebildiğim gecelerde buğulanmayı önleyebiliyorum. Ama her zaman mümkün olmuyor.
Gündüz yeterince havalandırma olsa bilr akşam demlenen çay vb. Kaynayan birşey hemen nem olarak geri dönüyor malesef. İç taraf olayını hiç düşünmemiştim.

Pas sorunum da var maalesef. Mutfak tezgahı altında tekerlek davlumbaz üstü kutuda nemlenme ve paslanma oluyor. Bunlar kış tecrübeleri, yazın nasıl olacak merakla bekliyorum. Şimdilik ısınma sırasında 2 pencereyi yaz modunda açıp (hafif aralık), nem önleyici tablet kullanarak idare etmeye çalışıyorum.

.
Yok Orhan bey, karavancılığı olumsuz tanımladığım falan yok. Yoksa görüyorsunuz foruma üyeliğim bu kadar hiperaktif olmazdı. 😉 Zaten yazar da daha ilk cümlesinde hangi tip karavancılık için yazdığını söylemekte.
Benim tilkiliğim ise karavancılığın olumsuz yönlerini göz ardı etmemekle ilgili.

İlahi Mesut bey, ben sizi kast etmedim ki.
O kadar cümleleri tüketmemim sebebi;yazısını alıntıladığınız K. Margeson bahsettiği hususlar içindi .
Benim için ;siz bu alemin duayenleri arasında en ön sırada olan kişisiniz.( Hüseyin bey sizi de unutmadım sizde o sıranın içindesiniz 😉)

Pas sorunum da var maalesef. Mutfak tezgahı altında tekerlek davlumbaz üstü kutuda nemlenme ve paslanma oluyor. Bunlar kış tecrübeleri, yazın nasıl olacak merakla bekliyorum. Şimdilik ısınma sırasında 2 pencereyi yaz modunda açıp (hafif aralık), nem önleyici tablet kullanarak idare etmeye çalışıyorum.

Mutfak tezgah ve dolapları hatta giyisi dolaplarında hava sirkülasyonu için havalandırma aralığı yapılması yada mevcut durumlar içinde havalandırma delikleri açılması nemin içeride hapsolmasına bir nebze engel olablir.
İmalat sırasında Ocak üstünde 12 v aspiratör monte edilmesi yada buna imkanı olmayan mevcut karavanlarda ;yemek pişirme , su kaynatılması sırasında pencerenin açık tutulmasını alışkanlık haline getirilmeside nemin karavan içinde hapis olunmasına karşı etkili olabilir.
Tavan hekinin fanlı ve zaman ayarlı olması durumunda ayarlanan zaman aralıklarında kendiliğinden iç havanın tazelenmesi yoluyla nemi önleyebiliriz.

.
Ben de yazdıklarınızı kontra olarak algılamadım Orhan bey. Biliyorsunuz zaten yaşananların hepsini zamana, kişiye ve yapılan karavancılık tarzına göre doğru veya olumsuz olarak sınıflandırmak mümkün..
Konuyu uzatmamın sebebi ise sadece muhabbet olsun amacıylaydı. Hepimiz 99 daki gibi televizyonun önünde paralize olmuştuk. Böyle hobi forumuna yazmanın zamanı değil diye düşünüyordum ama o ruhiyattan da çıkmak gerekiyor.
Yani o açıdan bakın derim..

99 da bu kadar büyük bir kötülükle baş başa değildik. Sadece deprem vardı. Bir şekilde hayat devam ediyor, biraz kafayı dağıtmak gerek, haklısınız ama inceldiği yerden de kopacak yakında.

* Karavan hayatı devamlı kamp yapma durumudur.
* Hava hep aşırı yaşanır veya algılanır.

Bu başlıkların altına imzamı atarım :wink:

Karavanı ilk aldığımızda öyle olacağını bildiğimiz ve dikkat ettiğimiz halde gürültüden dolayı musluğu açık unutup dalgıç pompayı yakmıştık. Aslında musluğu kapatınca su akmıyor ama sonunda 1 mm daha iyice bastırmazsanız mikro anahtar elektriği kesmediği için dalgıç pompa çalışmaya devam ediyor. Kamp yerinde olmamıza rağmen ıssız ve kargoya uzak bir yer olduğu için yenisini tedarik edene kadar akla karayı seçmiştik. Bu esnada musluğun karavanda ne kadar önemli olduğunu da kaybedince anlamış olduk. Seyyar duş başlıkları vs onun yerini tutmamıştı.

Gurbette hastalık her zaman ciddi sorun. Alıştığınız ve güvendiğiniz doktorlarınızı bulamıyorsunuz. Hele bir de yurt dışındaysanız vay halinize. Ailede çocuk olunca onun bakımı ufacık karavanda çok daha zor. Gece ateşlenmeler, beraberinde yatağa kusmalar, terlemeler, çiş kaçırmalar... Çarşaf, nevresim mi yıkayacaksınız çocuğa mı bakacaksınız şaşırıyorsunuz.

Herkesin psikolojisi ve yaşam tarzı muhakkak farklıdır. Benim açımdan tek seferde evimden uzakta 20-30 gün fazlasıyla yeterli. 30 günden sonra tatil tatillikten çıkıp eziyet haline geliyor. Keyif alamıyorum. Ev burnumda tütüyor resmen. Yazın sıcağının da etkisi var tabii bunda. Belki zaman geçtikçe alışıp bu süreyi uzatabilirim, kim bilir?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR