Karavanda Yat Tuvaleti Kullanmak?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan buralpdi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 101
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 102,647

buralpdi

yokluk ve çaresizlik adamı mucit yapar
Yer
maltepe gurubu
arkadaşlar yapacağım karavanda tuvalet sorununu nasıl çözeceğimi kesinleştiremedim, araştırma yaparken aşşağıda resmi olan ürünü buldum, ofisine kadar gidip görmek istedim ama ellerinde olmadığını 100ad. siparişden az getirmediklerini söyledi, kabinin dıştan dışa ölçüsü 100x100 içindeki wc modülü 80x60 gibi
bu tuvaleti kullanan arkadaşlardan bilhassa yorum bekliyorum sizlerden istediğim yat tuvaleti kullanayımmı yosa başka önerileriniz olurmu, nedenleriyle yazarmısınız
portatif-tuvalet.jpg

http://www.karmod.com/wc-dus-kabinleri

Etiketler
Ynt: Karavanda Yat Tuvaleti Kullanmak?

Levent sana soyledim ama burada bir kez daha fikrimi paylasmak isterim. Ben portopotiden yanayim. Sabit tuvaletlerin ne kadar temizlerseniz temizleyin elinizin ulasamayacagi yerleri var. Lastikleri contalari eskiyince napacagim diye paniklemene gerek yok. Halbuki portopoti oylemi iki sene sonra atip yenisini bile alabilirsin.
Ayrica dus yaparken tuvaleti disari cikarabilirsin. Komple hortumla disarida yikayabilirsin. Portopoti bana pratik geliyor.
Evet kasetli tuvaletler cok sik ama dedigim gibi portopoti pratik geliyor bana.

Levent abi bencede portapotti dolduğu zaman kolaylıkla herhangi bir tesise yanaşıp ikiye ayırıp çanta şeklinde götürüp temizleyebilirsiniz,İnsel abinin dediği gibi yerde tazyikli su ile rahatca yıkayabilirsiniz depoda uzun zaman kalıp içinde iyice yerleşme yapmaz boşaltacak yer aramak zorunda kalmazsınız.

Fotoğrafta görülen tuvalet aslında tuvalet kabinlerine konulan cinsten ve gereken teknolojik yapıda değil. Yurt dışında özellikle Rusya da çok gördüm. (Hayatımda gördüğüm en pis tuvalet böyle bir şey idi.Tabii bu biraz da kullananlara bağlı.)
Atık deposunu ayıracak bir klapesi yok gördüğünüz gibi ve depo devamlı açık.Yani devamlı koku.
Tuvalet de (aslında hiç bir aksesuarda) ucuza kaçmayın.Gavurun yaptığını yapın.Biz bir denedi isek adamlar bin denedi bu işleri.
Karavanlara konulacak tuvaletler yerinize ve bütçenize göre ya portatf tuvalet (porta-potti,fiamma vb.) veya kasetli tuvalet (thetford-dometic vb.) olmalıdır
Yat tuvaleti bile değil.Adı üzerinde zaten,fazla birşey söylemeye gerek yok.

Rüzgar

Bence konu kapanmıştır yılların tecrübesi Hüseyin abi gerekeni söyledi,şimdi kasetli thetford yada portapotti arasında seçim sizin abi biri pahalı ama şık diğeri ucuz ve gayet kullanışlı.

RÜZGAR' Alıntı:
Fotoğrafta görülen tuvalet aslında tuvalet kabinlerine konulan cinsten ve gereken teknolojik yapıda değil. Yurt dışında özellikle Rusya da çok gördüm. (Hayatımda gördüğüm en pis tuvalet böyle bir şey idi.Tabii bu biraz da kullananlara bağlı.)
Atık deposunu ayıracak bir klapesi yok gördüğünüz gibi ve depo devamlı açık.Yani devamlı koku.
Tuvalet de (aslında hiç bir aksesuarda) ucuza kaçmayın.Gavurun yaptığını yapın.Biz bir denedi isek adamlar bin denedi bu işleri.
Karavanlara konulacak tuvaletler yerinize ve bütçenize göre ya portatf tuvalet (porta-potti,fiamma vb.) veya kasetli tuvalet (thetford-dometic vb.) olmalıdır
Yat tuvaleti bile değil.Adı üzerinde zaten,fazla birşey söylemeye gerek yok.

Rüzgar

Sayın Rüzgar, resimdeki ürünü görüp inceleyemedim, bu şekilde zaten kullanamam, fakat biraz tadilatla pissu deposunu ayırarak kullanmayı düşünmüştüm, bir zihni sinir projesi olacakdı ama zaten ürün yok ellerinde,

benim asıl sormak istediğim, piyasada satılan yat tuvaletinimi kullanayım yoksa porta-potimi tercih edeyim, olacaktı
açıklamalarınız ve yorumlarınız için çok teşekkürler

yaybek' Alıntı:
Bence konu kapanmıştır yılların tecrübesi Hüseyin abi gerekeni söyledi,şimdi kasetli thetford yada portapotti arasında seçim sizin abi biri pahalı ama şık diğeri ucuz ve gayet kullanışlı.

resimdeki ürün biraz thetford tuvaletleri andırıyor diye ilgilendim, hani biraz tadilat tamiratla iyi birşeyler olurmu düşüncesindeydim fakat ürün olmadığı için maceraya giremiyoruz, fakat bu porta-poti bana hiç sıcak gelmiyor, kullanmadığım içinmidir bilemiyorum, bu konuda çok kararsız kaldım, arabanın her tarafı tamam karar verildi fakat bu tuvalet konusuna nedense karar veremiyorum, takılıp kaldım

Hüseyin beyin de belirttiği gibi bu işin iki çözümü var. ( çalışma prensipleri arasında hiç fark yoktur) . Thetford Porta potti ve Thetford (built-in) kartuşlu wc. Thetford kasedi aracın dışında olduğu için daha hijyeniktir.Kasedi dışarıda çıkarır, uygun wc de boşaltır, yıkar, yerine takarsınız. Porta pottide ise alttaki parçayı mandalları açarak çıkarır , bu alt parçayı duş/wc kabininden dışarıya çıkarmak durumunda kalırsınız. Burada hijyene biraz daha dikkat etmek gerekir. ( yere gazete kağıdı sermek gibi) Araç içi olası damlamaların önüne geçmek için. Eğer duş/wc kabini aracın arkasında konumlandırılırsa, arka kapıdan almak da mümkündür.
Bütçesel anlamda aralarında ciddi fark olunca, ekonomik olan porta pottiyi tercih etmek ve hijyene dikkat etmek en doğru çözümdür.
Oğuz

Bu konuda yat tuvaletlerine sıcak bakmıyorum. Çalışma prensiplerini Mehmet abi'nin karavan sayfalarında açıklamıştım. Bu tuvaletlerde sifon için denizden büyük miktarda su çekilmekte, atıklar tankta büyük oranlarda tuzlu su ile karışarak birikmektedir. Açık deniz seyrinde bu tanklar rahatça boşaltılabilir. Karavanda ne teknelerdeki gibi büyük hacimli tanklar mevcuttur, ne de her işlemden sonra tuvalate 10-15 lt su dökebilme lüksümüz vardır. Açık denize boşaltıldığında deniz bunu tolere edebilir. Ama karada durum farklı. Karada büyük hacimli atıklar boşaltıldığında mikroplar hızla çoğalır ve denizde olduğu gibi geniş bir hacimde karışarak yok olmaz. Bulunduğu yerde kalır. İşin ahlaki yönünü bir yana bıraksak bile teknik olarak bir süre sonra problemler çıkması kaçınılmazdır.

cem bey duş alanında yeriniz müsait olsada tercihiniz portatif wc mi ?

rtulun' Alıntı:
cem bey duş alanında yeriniz müsait olsada tercihiniz portatif wc mi ?

Yerim ve aracım müsaitse dıştan kasetli sabit karavan tuvaleti, değilse portatif tuvalet. Zaten yer ile ilgili değil. Yat tipi tuvalet hepsinden daha az yer kaplar.(Deposu hariç)

Nereden çıktıysa bu yat tuvaleti meselesi (gerçi ben nereden çıktığını çok iyi biliyorum ama...) hiç bir Avrupa ya da diğer yabancı karavanda göremezsiniz. Hatta bu tür bir karavanı eğer tahliye için özel bir vidanjor giriş deliği yoksa Avrupa'da da kullanamazsınız. Kullanırsanız da gizlice sağa sola boşaltırsınız ya da yollarda giderken vanayı kısık açarak seyredersiniz. (Reklam etmek istemiyorum ama yollarda bu şekilde tahliye yapanları isim isim biliyorum. Onlar da kendilerini bilirler) Avrupa'da yakalanırsanız çok ciddi cezaları var bunun. Ayrıca yasak olmasa bile ne ahlaka ne de insanlığa sığar. (Ciddi sağlık sorunlarından ve başka mecburiyetlerden dolayı bu uygulamaya girenler müstesna)

Ustume alınmalımıyım pek bılemıyorum.
Fakat cem beyın yazısının sonundakı parantez ıcındekı ek bılgının belırttıgı mecburı muzdarıplerden bırı olarak kısmı olarak alınganlık gostermıs olsam da bedenımdekı olumsuz degısıklıklerı ben de hıc ıstemezdım. Ne var kı halen karavanım bıtmedı logar tahlıye vanam da henuz calısmamaktadır. Velev kı : bahsı gecen yanlıs davranıslarda şahsımı gorup ıspatlayan olursa , vanayı acıp bır bardaga doldurup ıcerım. Asla genellenen kotu ornekler arasında olmak ıstemem.
Oysa kı; amacım dus teknelerındekı gerı puskurmeyı engelleyebılmek ıcın yapmıs oldugum bazı uygulamaların belkı dostlarıma yardımcı olabılmeyı hedeflemıstım. Hoş , belkı dusunuzda bırıktırme deposu yoktur belkı . Ne yapacaksınız . nasıl olsa aracın altını gormuyorsunuz , oylece akıversın mı ?. veya bır çalı dıbınde alın şampuanınızı bır guzel kopurte kopurde alın dusunuzu olsun bıtsın. Yok canım. . . kımsenın boyle dusunecegını sanmam . . . . . . . .

Mehmet abi, bu konudaki seninle ilgili samimi düşüncelerimi zaten biliyorsun. Alınganlık yapmana hiç gerek yok. Bunları yazmak zorundaydım, çünkü yazdığım gibi "atıkları vanayı kısık açarak yollarda boşaltanları isimleriyle biliyorum." Hatta bir ağabeyimiz önünde seyreden karavandan ön camına sıçrayan atıklar nedeniyle, öndeki karavanı durdurarak vanayı zorla kapattırmış. Hiç kimse böyle bir ahlaksızlıkla karşılaşmak istemez. Boşaltım sistemi için senin düşündüğün önlemleri de biliyorum. Boşuna üzerine alınma :smiley: Sözüm başkalarına. Onlar kendilerini bilirler ve zaten bu konuya cevap da yazamazlar.

İkinci mecburiyet; Bunu yazmak zorundaydım, çünkü konuyla ilgili yeterli bilgiye sahip olmayanlar, farklı örnekleri, yutdışı imalatı orjinal karavanları ve tuvalet sistemlerini bilmeyenler, bazı firmaların yaptıkları karavanları görüp bunun en modern çözüm, hatta en yeni teknoloji olduğunu düşünüyorlar. Hayır! bu yalnızca bizim ülkemize has bir uygulamadır. Yurtdışı imalatlarda böyle bir sistem varsa da ancak arıtma ve vidanjör tahliyesi ile birlikte vardır. Artık yatlarda bile vidanjör tahliyesi mecbur tutuluyor. Bunun ülkemizdeki uygulaması, çöpleri poşet içinde biriktirip camı açarak yola atmaktan farklı değildir. Ne yazık ki gelişmemişlikle ilgili bir sorun... Bu tarz tuvaletleri mecburen kullanan (beğendiği ya da bütçesine uygun olduğu için 2. el alan ama içinde yat tuvaletiyle karşılaşan ya da diğer...) hassas insanlar zaten gerekli önlemleri alıyorlar. Sözüm onlara değil...

Büyük konuşmamak gerek. Belki ileride benim de çok beğendiğim bir karavan yat tuvaletli çıkabilir. Ama olması gereken sistem bu değildir. Doğrusu karavan tuvaletidir. Yat tuvaleti yatlar için, ev tuvaleti de evler içindir. Yalnızca bunu belirtmek istedim.

portatif-tuvalet.jpg

Kimseyi iğrendirmek istemem ama bir konudan bahsetmem gerekli bu resimdeki sistem ike ilgili olarak...
Hiç bir teferruatlı sistemi bulunmayan bu basit tualet sisteminde, aşağıdaki malzeme bir sağa bir sola çalkalanacak ve oturduğunuz kısmından taşma tehlikesi olacaktır.
Ayrıca mıçarken bıraktığını malzeme, birden suya düştüğünde, içindeki sıvının bir miktarı yukarıya doğru yükselişe geçecek ve sıçrayacaktır.... Bu sırada kıymetli olan bir yerimizde, ağız kısmında olacağından, bundan payını alacaktır...
Ayrıca çok fazla koku yapacağından %100 eminim belki karavanınızı sürekli olarak kokutmayacaktır ama ihtiyaç anında kapağı açtığınıda..... :((((
Karavan içerisinde bir temiz bir atık su tankın zaten mevcut birde bu atık su tankının büyük olmasından dolayı aracınızın üzerinde daha da büyük bir (FSM-Free Surface Moment) sıvıların serbest yüzey etkisi oluşacaktır. "Aracın dengesini ne kadar etkileyebilir ki?" demeyin sakın ben bu sebepden dolayı alabora olan pek çok gemi de bilirim...
100 litre su bir anda çalkalandığında, vurduğu yüzeyde hıızına bağlı olarak 3-4 katı kadar daha fazla kuvvet oluşturacaktır.
Bu arada da belirtmiş olayım: Bizler gemilerde Balast tankları içerisinde "trunk" denen basit bir sistem kullanırız. bunu sizlerinde tüm sıvı tanklarınız içerinde oluşturmanızı tavsiye ederim. Sıvının bir taraftan öbür tarafa geçişini yavaşlatarak, serbest yüzey etkisini azaltan delikli bir tür perde bu trunk... Su tanklarınızın içerinde delikli bir perde koyarak en az iki bölümden oluşmasını sağlamınızı tavsiye ederim...
örnek:
http://www.cdc.gov/niosh/face/images/full9232bb.gif
Free surface effect in gücünü internetteki pekçok videodan bulabilirsiniz.
Bu FSM sizleri ne kadar etkiler şöyle bir düşünmek lazım...
Yakıt deposu, temiz su tankı, atık su tankı, atık kapasitesi fazla olan bu resimdeki tualet sistemi... vs.

Sn.by-jingless, resimdeki tuvalet yat tipi tuvalet değildir,konu dışı ancak açıklamakta yarar var çeşitli etkinliklerde,festivallerde kullanılmak üzere mobil
tuvalettir. Tekli yada çoklu olarak dizayn edilmiş römork tuvalettir.Römork altındaki atık deposu uygun yerde deşarj edilmektedir.
Yat tipi tuvaletler mekanik yada elektirikli parçalayıcı maceratör ile atığı teknedeki depoya yada direk denize boşaltan sistemde çalışır. Sistemdeki
deve boynu sayesinde kabin içinde koku oluşturmaz.

Levent bey ben bu resimdekinin yat tualeti olduğunu belirtmedim... Yanlış anlaşılmış sanırım...
Suya atılan bir taş oldukça yukarıya kadar çıkan bir su sıçramasına sebep olur...
ha taş ile sıçrama yaptırmışın, ha... ;)
Ben bu sistemin iyi olduğunu düşünmüyorum.
Üzeri açık bir pislik bakteri yuvasının üzerine oturuyosunuz sonuçta...
Ben uyarı anlamında yazmıştım. herkesin kendi tercihidir tabikide saygı duyarım.
FSM (Free Surface Moment) serbest satıh etkisi hakkındaki açıklamamdan bahsediyorsanız konu dışı olarak...
Ben bunu bu tualet sisteminin atık tankının büyük olduğundan dolayı söyleme gereği hissettim ve yeterince net bir açıklama olmasını istedim.
Aracınızda sıvı taşıdığınız pek çok tank mevcut yakıt tankı, temiz su tankı, atık su tankı, ocak için LPG tankı (Liquid Petrolium Gas)... vs.
Bunların hepsini topladığınız zaman, aracınızın hareketi ile serbest su yüzeyinin(FSM'nin) oluşturacağı olumsuz etkiden bahsetmek istedim sadece...
Saygılarımla
Halil Önhan

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR